• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

KATSAYIDA DA GENELKURMAY PARMAĞI ÇIKTI

KATSAYIDA DA GENELKURMAY PARMAĞI ÇIKTI
Binlerce öğrenciye fırsat eşitliği tanıyacak ve mesleki eğitimin önünü açacak eşit katsayı uygulamasının Danıştay tarafından iptal edilmesinin arka planını aydınlatacak bir belge daha ortaya çıktı.

 

 

 

Genelkurmay, Danıştay'daki Katsayı Davasını Takibe Almış!

Danıştay'ın, katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıran düzenlemeyi iptal etmesiyle başlayan tartışma sürerken, Genelkurmay'ın da konuyu yakından takip ettiği ortaya çıktı. 2. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Daire Başkanlığı, YÖK'ün katsayı düzenlemesinin ardından konuya ilişkin rapor hazırlamış.

Danıştay'ın katsayı kararıyla ilgili Genelkurmay İstihbaratının da çalıştığı belirlendi. Danıştay'a Baro'nun açtığı davanın Karargah takibinde olduğu ortaya çıkarken, belgede önemli itiraflar yer aldı. Eğitim sisteminin gereği olarak sunulan farklı katsayı uygulaması, İstihbarat Dairesi'nin belgesinde "İmam Hatip Liselilerin önündeki katsayı engeli" açıkça itiraf ediliyor. Belgede ayrıca muhafazakarların kamusal alandaki varlığından duyulan rahatsızlık da çarpıcı bir itiraf olarak ye alıyor. 28 Şubat sürecinde Çevik Bir'in YÖK'e gönderdiği yazılı talimatla başlayan katsayı uygulaması, 11 yıl sonra aynı bakış açısıyla 2009 model bir belgeyle savunuluyor. 

KARARIN PERDE ARKASINI AYDINLATAN BELGE 
Binlerce öğrenciye fırsat eşitliği tanıyacak ve mesleki eğitimin önünü açacak eşit katsayı uygulamasının Danıştay tarafından iptal edilmesi kararını YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan savunmuş "bu ideolojinin açıklanması" çağrısında bulundu. O ideolojinin kodları Genelkurmay Karargahı'ndan çıkan 21 Ağustos 2009 tarihli belgeyle ortaya çıktı. 

HAZIRLANAN ÇALIŞMADA KOMUTANLARIN İMZASI VAR YÖK'ün 21 Temmuz'da aldığı eşit katsayı kararından bir ay sonra tamamlanan çalışma, Genelkurmay 2'inci İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlandı. Gizli ibaresi taşıyan belge, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'na sunuluyor ve konuyla ilgili Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin bilgilendirildiği not ediliyor. 2. İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral İ. Yılmaz'ın hazırlattığı çalışmanın sonuç bölümünde YÖK'ün eşit katsayı uygulamasıyla ilgili analizler yapıldıktan sonra izlenilecek karşı yola değiniliyor.

YARGIDAKİ KONU KARARGAH TAKİBİNDE
YÖK'ün eşit katsayı düzenlemesine karşı İstanbul Barosu ve Eğitim İş Sendikası'nın açtıkları davaların yanında düz liseleri seçen öğrenci velilerinin mağdur oldukları gerekçesiyle dava açabileceği vurgulanıyor. Hem Danıştay'a açılan davalar hem de velilere açtırılacak davalarla yapılmak istenen ise belgede açıkça yazıyor: "Sınav sisteminin sürüncemede bırakılması"

Belgede, düzenlemenin iptali için açılan davanın ve süreç içindeki gelişmelerin takip edilmesinin uygun olacağı değerlendirmesi yapılıyor. Karargah'ın Danıştay'daki davayı hangi düzeyde ve hangi etkiyle takip ettiği bilinmiyor. Ancak, 21 Ağustos 2009 tarihli belge, Karargahın 11 yıl önce 28 Şubat sürecindeki Çevik Bir'in YÖK'e gönderdiği katsayı emri noktasında olduğunu ortaya çıkardı.

BÜYÜK İTİRAF
Belgenin sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, katsayı uygulamasının kamuoyuna sunulduğu gibi eğitim sisteminin gereği olmadığının da açık itirafı bulunuyor. A maddesinde 11 yıl önce çıkartılan katsayı düzenlemesi "İmam Hatip Liselilerin önündeki katsayı engeli" olarak niteleniyor. Bu durum, Çevik Bir'in talimatıyla Kemal Gürüz'ün aldırdığı kararın arkasındaki niyetin de itirafı niteliğinde. Yine "a" maddesinde topluma kategorik bakışla ilgili de önemli bir itiraf bulunuyor. "Muhafazakar yaşam tarzını benimseyenlerin kamusal alanlarda varlıklarının genişletilmesi" nitelemesi Türkiye'de geçmişte yaşanan uygulamaları hatırlattı. Katsayı uygulamasıyla muhafazakarların kamusal alanların dışında tutulması amacının itirafı olan bu niteleme; Köylülerin İstanbul Beyoğlu, Ankara Kızılay gibi bölgelere sokulmaması hatta Aşık Veysel'in bile köylü diye Ankara'ya sokulmaması uygulamalarına benzerlik gösteriyor. 

A maddesi şöyle: "Yeni düzenleme ile İmam Hatip Liselerinin önündeki katsayı engelinin kaldırıldığı ve yükseköğretim kurumlarına girişte avantajlı hale getirildiği, bu yolla muhafazakar yaşam tarzını benimseyenlerin kamusal alanlarda varlıklarının genişletilmesinin hedeflendiği,"

GEREKÇE ÜRETİLDİ
Komuoyunu ikna için gerekçeler de belgede sıralandı. Dersanelere talebin artacağı, mesleki eğitimin kalitesinin düşeceği, imam hatiplere talebin artacağı, İmam hatip liselilerin 'Müslüman okulu' olarak tanımlanacağı ve toplumda birliğin bozulacağı gibi gerekçeler belgede sıralanıyor. 

İstihbarat Başkanlığı tarafından üç ay önce Genelkurmay 2. Başkanı'na gönderilen yazıda, YÖK'ün katsayı düzenlemesinin toplumdaki birlik ve beraberliği bozacağı ileri sürülüyor. İstanbul Barosu'nun Danıştay'da açtığı iptal davasına atıf yapılarak, 'gelişmelerin takip edilmesinin uygun olacağı' belirtiliyor.

Danıştay'ın, katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıran düzenlemeyi iptal etmesiyle başlayan tartışma sürerken, Genelkurmay'ın da konuyu yakından takip ettiği ortaya çıktı.

Katsayı 28 Şubat'ın mirası

Üniversiteye girişte yaşanan katsayı tartışmaları 28 Şubat'tan miras kaldı. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir, 14 Temmuz 1998'de YÖK'e gönderdiği yazıda, katsayı düzenleme yetkisinin kanun gereği Kurul'a ait olduğunu belirterek, Ortaöğretim Başarı Puanı'nı kaldırması talimatını vermişti. Bir'in imzaladığı yazıda şu ifadeler yer almıştı: "Yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçiminde etkili olan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) uygulamasının irticaî gruplarca istismar edildiği öğrenilmiştir. 2547 sayılı kanunun değiştirilerek 1999 yılı ve takip eden yıllar için Ortaöğretim Başarı Puanı uygulaması kaldırılmalı."

Halen Ergenekon sanığı olan Kemal Gürüz'ün başkanlığında 30 Temmuz'da toplanan YÖK Genel Kurulu da sadece imam hatiplileri değil milyonlarca meslek liseliyi de mağdur edecek katsayı uygulamasını yürürlüğe koymuştu.

(Habervaktim / Zaman)

İŞTE BELGELER:

HaksözHaber

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim