• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kaostan Medet Umanlara Şok: İşte AK Parti'nin Son Oy Oranı!

Kaostan Medet Umanlara Şok: İşte AK Parti'nin Son Oy Oranı!
GENAR Araştırma Başkanı, son günlede yaşanan olayları ve bu olayların seçmene nasıl yansıdığını yorumladı...

 

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş: "DHKP-C, Almanya, Paralel örgüt ve medyanın içinde bulunduğu bir ittifak ülkeyi yönetilemez hale getirmeye çalışıyor. Seçmen ise istikrar istiyor. Ülkede istikrarı AK Parti temsil ediyor. Kaostan faydalanmak isteyenler hiçbir seçimde kazanamadı."

Türkiye'nin tam da barış sürecine kilitlendiği bir dönemde terör yine ülke gündeminin en üst sırasına tırmandı. Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girişinden birkaç gün sonra Özdemir Sabancı'yı katleden DHKP-C, barışa en yakın olduğumuz dönemde gerçekleştirdiği terör eylemleriyle yine toplumun nefretini üzerinde topladı.

Peki ne yapılmak isteniyordu? Ülkede kaos çıkarmak, devleti yönetilemez hale getirmek isteyenler kime hizmet ediyordu?

Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan, son günlerde bu konuda yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş ile DHKP-C terörünü ve örgütün yurtiçi-yurtdışı uzantılarını konuştu.

İşte o röportajdan bazı bölümler...

-Tam da barışa bu kadar yaklaşmışken yeniden terörü konuşmaya başladık. Nereden çıktı bu örgüt?

Örgütlerin kuruluş dönemlerinde kendilerine anlamlı gelen bir dönemleri vardır. İdeolojiler çökünce örgütler amaçsız kalır. Ama cinayet işleme potansiyellerini hep diri tutarlar. Gerek kendi hayatiyetini devam ettirmek, gerekse uluslararası istihbarat örgütlerinin işlerini görmek için zaman zaman ortaya çıkarlar. DHKP-C örgütü öldürmeyi bir örgüt politikası olarak cinayeti merkeze almış bir örgüt. Başka bir faaliyeti yok. Cinayeti halkın meşru bir tepkisi olarak görüyorlar ve amaçlarını cinayet işleyerek gerçekleştiriyorlar.

-Peki DHKP-C neden şimdi ortaya çıktı?

Refahyol Hükümeti kurulduğunda ülke ekonomisi iyileşmiş ve ekonomi önemli bir trend yakalamıştı. 28 Şubat darbesi ile birlikte Hükümet devrildi. Ardından kurulan koalisyon hükümetlerinde ülke hiç olmadığı kadar yoksulluğa sürüklendi. Bugün Türk ordusuna darbe yaptırmaya gücü yetmeyen güçler, yanlarına Paralel Suç Örgütü'nü alarak yeni aynı 28 Şubat döneminde olduğu gibi iktidarı yıpratarak düşürmeyi hedefliyor. 

-Almanya'nın Türkiye ile ne problemi olabilir?

Gelişen, büyüyen, bölgedeki gücünü pekiştirmiş bir Türkiye birçok ülke için bölgede bir rakip durumundadır. Hiçbir devlet, yakın ya da uzak vadede kendi nüfuz alanını daraltmış başka bir devlet istemez. Almanya, giderek güçlenen Türkiye'nin Balkanlar da ve Rusya'da kendi nüfuzunu daraltmasına izin vermek istemez. 

-Doğan medyasının örgüt propagandasına alet olmasını böyle mi anlamamız gerekir?

Terörün amaçlarından bir tanesi de topluma korku salmak ve yaptığı işi alabildiğine geniş kitlelere ulaştırmaktır. Bu konuda dikkatli davranmayan Doğan medya gibi kuruluşlar terörün iletişim için güttüğü amacı kolaylaştırmıştır.

-Pensilvanya medyası ile ittifak halinde olan Cumhuriyet'in örgüte mütemadiyen destek vermesine ne diyorsunuz?

Garip bir şekilde Türk devletinin yıpratılması konusunda cemaat medyasıyla Cumhuriyet gazetesi arasında bir amaç birliği oluşmuştur. Çarlie Hedbo'da bütün Müslümanları yaralayacak o saygısız hamleyi yaparken de aralarında gizli bir dayanışma görülmüştür. Birincinin cürmüne ötekiler zımmen destek vermiştir. Ardından Cumhuriyet okuruna rağmen gerçekleştirilen Ergenekon Savcısı ve Ahmet Altan röportajları da hep bu amaç doğrultusunda gerçekleşti.

-Anladığım kadarıyla tehlike DHKP-C'den ibaret değil. Büyük bir ittifak ile karşı karşıyayız

Evet Dünya sistemi başta hükümet olmak üzere yerli olan herşeye savaş açmıştır. Müstemleke zihniyetine sahip olan ve farklı farklı şekillerle uluslararası güçlerle ilişkileri olan gruplar Türkiye Cumhuriyeti'ni yıpratmak için ittifak halindedir. Bunu Cumhuriyet gazetesi ve Cemaat açık olarak yaparken Doğan medyası örtülü olarak yapıyor.

-Peki bu ittifakın kaos senaryoları siyasetin geleceğini nasıl etkiler?

Vatandaş ortalaması huzur ve güvenlikten yanadır. Bu tür kaos ortamlarında insanlar istikrara ve devlete yakın durmayı tercih ederler. Bundan önceki bütün seçimler, kaos planlayanların aleyhine gelişti. Birileri kaosu tırmandırdıkça millet de iktidardan ve güvenden yana tercihini kullanacak. Seçmen devletine ve istikrarın korunmasına daha çok yaklaşacaktır. 

-Siz aynı zamanda Türkiye'nin en önemli araştırma şirketlerinden birinin başkanısınız. Seçimlere 2 ay kala anketlerde son durum nedir?

Yaptığımız son araştırmalara göre AK Parti'nin oy oranı %47'nin biraz üzerinde görünüyor. CHP %23-24 ve MHP ise %14-15 bandında gidip geliyor. HDP'nin ise hala durumu kritik. %8,5-9 bandında olduğunu söyleyebilirim.

-Şiddet olayları artarsa halkın siyasi tercihleri nasıl değişir?

HDP'nin Anadolu'dan ve büyükşehirlerden oy beklentisi var. Terör korkusu bu beklentiyi boşa çıkarır. Cinayet işleyenlere yönelik sempatik yaklaşım sürdürülürse CHP de bu süreçten zararlı çıkar. Terör karşısında istikrarı temsil eden AK Parti ise her zaman ortalama tercih edeceği birinci parti olacaktır. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim