• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kahire'de İsyan: Süveyş Kontrolden Çıktı!

Kahirede İsyan: Süveyş Kontrolden Çıktı!
Onbinlerce Mısırlı, Mübarek'e karşı eyleme koştu, Karadavi eylemcilere destek veren fetva yayınladı. Halk askerlerden destek istedİ.

 

 

 

 

 

 

 

Mısır'da gençler ön cülüğünde gıda fiyatlarının yüksekliği, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı tepkilerle başlayan ve 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine karşı protestolara dönüşen gösteriler dördün cü gününde kitlesel olarak başkent Kahire ve diğer kentlerde sürüyor.

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka internet sitesi, Mısır Savunma Bakanı Tantavi'nin, ülkenin her yerine yayılan ve hız kesmeyen gösterilere karşı ABD yönetiminden "acil yardım" talep ettiğini öne sürdü.

Bu arada, El Cezire televizyonu kitlesel gösterilerin yapıldığı diğer kentlerden biri olan Süveyş'te, kent merkezindeki polis karakolunu basan göstericilerin, kentin bu bölgesinin kontrolünü de ele geçirdiğini duyurdu.

Televizyon, göstericilerin bastığı karakolun 1973 savaşında İsrail'in komuta merkezi olmasının da sembolik önemi bulunduğuna işaret etti.

Gösterilerin ve çatışmaların en yoğun olduğu Suveyş şehrine binlerce ek asker gönderildi. Şehirde 3 zırhlı polis aracının ateşe verildiği, göstericilerin hayatını kaybeden bir eylemcinin cesedi ile birlikte yürüyüş yaptığı kaydedildi.

El Cezire muhabiri Suveyş'de protestocuların üzerine itfaiye araçlarının sürüldüğünü, ezilmemek için yüzlerce insanın ara sokaklara kaçtığını kaydetti. Sokaklarda lastik yakan binlerce eylemcinin polise ve itfaiye araçlarına taş attığı da kaydedildi.

Genç eylemcileri "ebeveynlerimizin yaşadığı gibi yaşamayacağız" sloganları attı.

Göstericilerin, 30 yıllık Mübarek diktatörlüğüne destek veren ABD'ye karşı da öfkeli sloganlar attığı bildirildi.

"ORDU GÖREVE"

Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan Mısırlı eylemciler, destek için askeri çağırdı.

Polisin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahele ettiği eylemciler şiddeti orduya şikayet etti, askerlerin kendilerine destek vermesini istedi. Bazı Kahireliler "Ordu nerede? Gelin ve polisin bize ne yaptığını görün. Biz orduyu istiyoruz" şeklinde slogan attı.

KARADAVİ DE EYLEMCİLERİN SAFINDA!

Mısır'ı sarsan eylemlerde en çarpıcı gelişme ise öğleden sonra yaşandı. Mısırlı ünlü alim Karadavi, protestocular üzerine ateş açmanın İslam'a aykırı olduğunu belirten bir fetva yayınladı.

BBC Arapça kanalının haberine göre, sabah saatlerinden bu yana tutuklanan Müslüman Kardeşler liderlerinin sayısı 25'i buldu.

Muhalif liderlerden Eymen Nur'un oğlu, babasının gösteriler sırasında yaralandığını ve hastane de olduğunu açıkladı. Eymen Nur'un kafasına isabet eden bir taşla yaralandığı, bilincinin açık olmadığı bildirildi.

 Televizyon ekranlarında çok sayıda göstericinin kanlar içinde, yaralı görüntüleri yer alıyor. Bazı göstericilerin ise atılan binlerce gaz bombasının etkisiyle sokak ortasında fenalaştığı kaydediliyor.

EN AZ BİR ÖLÜ VAR

Öte yandan, El Arabiya televizyonu, bazı polislerin üzerlerindeki üniformaları çıkararak göstericilere katıldığını duyurdu.

Kahire'deki 6 Ekim Köprüsü üzerinde göstericilerin üzerine giden zırhlı polis aracı, eylemcilerin geri çekilmemesi ve taşlarla mücadeleye devam etmesi üzerine geri dönmek zorunda kaldı.

Reuters ajansının bir muhabiri, kargaşa içindeki başkent sokaklarında yaralıları, başlarından kanlar akanları ve yerde baygın yatanları gördüğünü kaydederken, göstericilerin nasıl yaralandığı konusunda henüz bilgi alamadığını belirtti.

Ajanslar, görgü tanıklarının da Kahire'den benzer görüntüler bildirdiğini duyurdu.

El Cezire televizyonu ise Kahire'nin merkezindeki gösterilerde en az 1 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin yaralandığını haber verdi.

İkindi ezanının okunmasıyla birlikte sokaklardaki binlerce eylemcinin namaza durduğu kaydedildi. On binlerce insan Kahire sokaklarında namaz kılıyor.

Mısır rejiminin çabalarına rağmen Kahire'deki gösterilere binlerce insan katılıyor.

Göstericilerin yolları kapattığı, trafiğin tüm Kahire'de durma noktasında olduğu da gelen haberler arasında... Polis ise, şehrin farklı bölgelerindeki eylemcilerin bir araya gelmemesi için yollara barikatlar durdu.

BARADEY SERBEST

Gösterilerin ilk saatlerinde polis ablukasına alınan ve bulunduğu bölgeyi terk etmesine izin verilmeyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) eski Başkanı El Baradey, saatler sonra serbest bırakıldı.

Gösterilere destek için dün Mısır'a dönen muhalif liderin yandaşlarıyla birlikte yürüyüşe geçtiği bildirildi.

"Barış için" sloganları atan kalabalıktan bazılarının polisle tokalaştığı görülürken, Baradey bir kez daha Mübarek'e istifa çağrısı yaptı.

"CUMA GAZABI"

Mısır'da muhalefetin "Cuma Gazabı" adını verdiği gösteriler, Cuma Namazı'nın hemen ardından başladı. Haber ajansları ilk andan itibaren göstericiler ile polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirmeye başladı. Televizyonların canlı yayınlarında ardarda mermi sesleri ve büyük bir uğultu duyuldu.

Bölgedeki gelişmeleri aktaran muhabirler, yasak duyurusunu, internetin kesilmesine ve tutuklamalara rağmen, belirli bir liderinin bile olmadığı isyanın büyüdüğüne dikkat çekti. İnternete ve gazetecilere şimdilik tam bir karartma uygulanıyor. Ancak bu öfkenin sokaklara akmasını engellemiş görünmüyor.

Polisin göstericiler üzerine binlerce plastik mermiyle ateş açtı, tazyikli su ve göz yaşartıcı bombalarla eylemlere müdahale edildi.

KALABALIK ÜZERİNE İTFAİYE ARAÇLARI SÜRDÜLER

Suveyş, Mansura ve Şarkiya'da da gösteriler düzenleniyor. Evlerinin balkonlarından Mısır bayrakları sallayan Mısırlılar da sokaktaki göstericilere destek veriyor.

İskenderiye'de göstericilerin camilerde protesto gösterilerine başladığı, "diktatörlüğe hayır" sloganları atan Mısırlılar'a polisin göz yaşartıcı bombalar attığı bildirildi.

Guardian muhabirine konuşan bir eylemci ise, "İslam devrimi aramıyoruz, vatandaşın hükümetini istiyoruz" sözleriyle protestoya katılma nedenini anlattı.

BBC'nin sorularının cevaplayan bir muhalefet destekçisi, gösterilerin kendiliğinden geliştiğini, herhangi bir siyasi grup ya da Müslüman Kardeşler'le ilgisi olmadığını kaydetti.

Ahmed el Aşhal adlı gösterici,' 'Gösterilere katılan bu gençlerin Mısır'daki herhangi bir siyasi partiyle ilgisi yok, Müslüman Kardeşler'e mensup da değiller. Kendiliğinden gelişen, kimseye sorulmadan yapılan eylemler bunlar'' dedi.

Mübarek'in istifasını talep eden binlerce göstericiye polisin müdahalesinin çok sert olduğu belirtilirken, İnternet ve SMS'nin kesildiği ülkede El Cezire'nin Nile Sat üzerinden yaptığı yayınlar da engelleniyor.
El Cezire farklı bir kanal üzerinden yayınma başladığını duyurdu.

El Cezire'nin haberine göre, göstericiler Mübarek'in sarayı etrafında toplanıyor.

Göstericilere müdahale etmek üzere özel eğitimli terörle mücadele askerleri stratejik noktalara yerleştirilmişti, bunlar arasında devlet başkanı Mübarek'in sarayı da bulunuyor.

El Baraday'nin başkent Kahire'de cuma namazını kıldığı caminin dışında gösteriler başlamıştı. Polisin Kahire'de, binlerce göstericiye plastik mermi, göz yaşartıcı gaz, cop ve tazyikli suyla müdahale ettiği ifade edilmişti.

Uluslararası ajanslar, reform yanlısı muhalif lider olarak sahneye çıkan ve yandaşlarıyla bugünkü gösterilere katılan El Baradey'in de polisin tazyikli su müdahalesine maruz kaldığını duyurmuştu.

Aralarında 4 Fransız gazetecinin de olduğu sayısız kişinin gözaltına alınmaya devam ettiği gelen haberler arasında...El Cezire Arapça için çalışan bir muhabirin polis tarafından dövüldüğü, BBC muhabirinin de yaralandığı bildiriliyor.

Yaşananlara rağmen yüzlerce insanın gösterilerin yapıldığı meydanlara akmaya devam ettiği kaydediliyor.

"GİZLİ BULUŞMA MEKANLARI"

Televizyon kanallarını dolduran analistler ise, "benzeri görülmemiş" olarak niteledikleri olaylara Mübarek Yönetiminin sert müdahalesinin öfkeyi daha da artacağını vurguluyor, gösteriler devam ederse Mübarek'e bir kaç gün ömür biçenlere de rastlanıyor.

Twitter'a ulaşan bazı Mısırlılar kısa süre önce hükümetin interneti kesemediğini, sadece 'DNS server'ın engellendiğini duyurdu, yeni bir DNS adresi sağlayarak Mısırlılar'ı internete çağırdı.

Öte yandan, Mısırlılar'ın eylemlere devam etmekte kararlı olduğu, hükümetin iletişimi engelleme çabalarına karşı "gizli buluşma mekanları" belirlendiği ve yeni gösterilerin organize edildiği iddia ediliyor.

Mısır hükümetinin ülkede faaliyet gösteren cep operatör yetkililerinden de tüm cep telefonu erişimini durdurma emri vermesinin ardından Vodafone ülkedeki tüm telefon hizmetlerini durdurduğunu açıkladı.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim