• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

KAFKAS İSLAM ORDUSU GELİYOR!

KAFKAS İSLAM ORDUSU GELİYOR!
Unutulan ordunun belgeselini çektim.

  

Eski milletvekili Süleyman Gündüz ve ekibi TRT’de çok ses getirecek bir belgeselle tekrar karşımızda. Gündüz, resmi tarihte yer almayan ancak Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’ın bağımsız birer devlet olmasında büyük pay sahibi olan Kafkas İslam Ordusu’nu anlatıyor.

Kafkas İslam Ordusu ile ilgili Türkiye’de çekilen ilk ciddi belgesel, ocak ayında TRT ekranlarında olacak. Beş bölüm belgesel Kafkas İslam Ordusu 1918’in arkasında eski bir milletvekili var; Süleyman Gündüz. Diyeceksiniz ki, bu belgeselin önemi ne? Gündüz’e göre, Enver Paşa’nın yapmak istedikleriyle 1930’lu yıllarda Atatürk’ün, 1950’lerde Adnan Menderes’in, 1980’lerde Turgut Özal’ın ve 2000’lerden itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmaya çalıştığı arasında bağ var. Bunun yanında resmi tarihte yer almasa da milli mücadelede onların payı da büyüktü.

Belgeseli hazırlayan Gündüz, AK Parti eski Sakarya milletvekili. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın danışmanıydı. Milletvekilliğinden sonra asıl işine, eğitimini aldığı yönetmenliğe döndü. Diş hekimliği ikinci işi. Gündüz, aynı zamanda uluslararası ilişkiler konusunda danışman olarak çalışıyor. Şu anda en çok yapmak istediği işi yapıyor belgesel çekiyor. Kafkas İslam Ordusu 1918’i de bu anlamda çok önemsiyor: “Söyleyecek çok sözüm var ve bunları da görsel sanatlarla iletmeyi seviyorum. Emekli olduktan sonra mahalle kahvesine gidip çayını yudumlayan, gazetesini okuyanlar olabilir ama ben bunu yapmak istemiyorum. Gelecek kuşaklara bu tür belgeseller bırakmak istiyorum.”

kullan

OSMANLI’DAN YARDIM İSTENDİ

Kafkas İslam Ordusu 1918, 25 kişilik ekibin bir yıl süren bir çalışması sonucunda ortaya çıktı. Belgesel, Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı’nda Azerbaycan, Dağıstan’da gerçekleştirdiği harekatı ve bunun yansımalarını anlatıyor. Neden böyle bir belgesel çektiğini Süleyman Gündüz şöyle anlatıyor: “Tarihte birçok zafer, yenilgi vardır ki anılmazlar... Özellikle Türk tarihinde Kafkas harekatı hiç bahsi geçmeyen bir olay. Rusya’da 1917’de, Bolşevik ihtilaliyle Çarlık Rusyası devrilip Lenin ve arkadaşları iktidara geldi. Bolşevik İhtilali’nden sonra onların yayımladığı tüm bildirilerde Çarlık Rusyası coğrafyası içinde yer alan bütün halkların, kendi kaderlerini kendilerinin belirleyeceğine dair verdikleri sözler vardı. Kuzey Kafkas halkları ve özellikle Azerbaycan bağımsızlıklarını elde edebileceklerini düşündü. Bu arada, Rusya güneyde Menşevikler, kuzeyde ise Bolşevikler olmak üzere ikiye bölünmüştü. Azerbaycan ve Kafkas Türkleri Osmanlı’dan yardım talep etti. O dönem harbiye nazırı ve başkomutan vekili olan Enver Paşa da kardeşi Nuri Paşa’dan bir ordu kurmasını istedi. İşin ilginç yanı bu ordu illegaldi! Çünkü Osmanlı’nın müttefiki Almanya bu harekata karşı çıktığı için böyle bir ordu kuruldu. Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’daki gönüllülerden, Kuzey Kafkaslar’da oluşturulan birliklerden ve Osmanlı ordusundan ayrılmış ve gönüllü olarak oraya giden subaylardan kuruluydu. Bu harekatla Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan devletleri kuruldu.”

kullan

Enver Paşa’nın izinden gidiliyor

BELGESEL, Osmanlı’nın 90 bin askerini yitirdiği Sarıkamış’a da yer verdiği için konu ister istemez Enver Paşa’ya geliyor. Süleyman Gündüz, Enver Paşa’nın ihtiraslarına yenik düşen, sönük bir asker olmadığını söylüyor. Ona göre 1914-1918 yıllarının en önemli aktörlerinden biri Enver Paşa. “Kafasındakilerin ne kadarını uygulamış, ne kadarını uygulayamamış ayrı bir konu” diyen Gündüz şöyle devam ediyor: “Sarıkamış, Çanakkale, Kut’ül Ammare, Filistin, Kafkaslar, Hindistan, Trablusgarp’a kadar uzanan bölgede Enver Paşa önderliğini görüyoruz. Birinci Dünya Savaşı’ndaki milli mücadele Enver Paşa’nın kurduğu ordunun eseridir. Kafkas İslam Ordusu, Mondros’tan sonra bütün ordular silah bırakırken onlar silahlarıyla geri döndü. Milli mücadelenin temelini onlar oluşturdu. Kafkaslarda destan yazan bu orduya kayıtsız kalamayız. Onun idealleri Orta Asya’dan Hindistan’a; Anadolu’dan Kafkasya’ya uzanan yeni bir imparatorluk ülküsüydü. Enver Paşa’nın yapmak istedikleriyle 1930’lu yıllarda Atatürk’ün, 1950’lerde Adnan Menderes’in, 1980’lerde Turgut Özal’ın ve 2000’lerden itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmaya çalıştığı arasında bir bağ var. Eskiden toprak alarak bunu yapmak istiyorduk şimdi nüfuz alanlarını genişleterek bunu yapıyoruz. Günün dili değişti, idealler aynı.”

Şimdi de liderlerin son günlerini anlatacak

SÜLEYMAN Gündüz bu belgeselden sonra yeni bir belgeselin çekimlerine başlıyor. Liderlerin son günlerinin anlatılacağı bu belgesel de TRT’de yayınlanacak. Turgut Özal ile birlikte Arafat, Aliye İzzetbegoviç, Alparslan Türkeş ve Bülent Ecevit’in son günlerinde neler olup bittiği ekranlara gelecek. Bir dönem Özal’ın danışmanı olan Gündüz’e “Özal öldürüldü mü?” diye sorunca kendisine göre her meşhur şahsiyetin ölümünün kuşkulu olduğunu söylüyor. Belgeleri topladıklarını ve tanıklarla konuştuklarını belirten Gündüz yine de bu olayda hekimlik ihmalinin olabileceğinin altını çiziyor: “Hastaneye ulaşması ile müdahale arasında bir zaman sorunu var. Bu konuda konuşacak tanıklarımız var. Herkesi dinleyip kamuya sunacağız.”

STAR 

Hakan Albayrak'ın KAFKAS İSLAM ORDUSU GELİYOR! . yazısı için tıklayınız!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim