• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kafes Planı'nda Dehşete Düşüren Ayrıntı

Kafes Planında Dehşete Düşüren Ayrıntı
Müzede ziyaretçi öğrencilerin bombalanması, azınlıklara suikast gibi kanlı eylemlerin yer aldığı Kafes Planı, yeniden gündemde. Ek klasörlerde çarpıcı bir ayrıntı daha dikkatlerden kaçmadı.

 

 

 

 

 

İddianamenin ek klasörlerinden çıkan belgeler, kanlı planın hazırlık ve istihbarat aşamalarının tamamlanarak uygulamaya konulduğunu gösteriyor. Önceki gün avukatlara dağıtılan ek klasörlerde çarpıcı bir ayrıntı daha dikkat çekiyor. Cunta, gayrimüslim vatandaşların çocuklarını bile fişlemiş.

İsim, yaş ve adreslerin yanı sıra çocukların nelerden hoşlandığı tek tek not edilmiş. Belgelere göre soruşturma sırasında bu kadar kapsamlı bir çalışmanın nasıl yapıldığı üzerinde duruldu. Sanıklardan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'ye söz konusu fişlemeler soruldu. 23 Şubat 2010'da İstanbul Emniyeti'ndeki sorguda, sadece yetişkin azınlıkların değil çocuklarının bile "çikolata sever" ve "oyuncak bebek sever" gibi ifadelerle fişlendiği hatırlatıldı.

Gayrimüslim vatandaşların kişisel bilgilerinin yer aldığı ''Adresler" isimli klasöre dikkat çekildi. Sanığa, "Bunların temin edilmesinin profesyonel istihbari bir çalışmayı gerektirdiği anlaşılmaktadır. Kimlerden yardım aldınız?" diye soruldu. Öğütçü ise bir cümlelik cevap verdi: "Belirtilen konularda bilgi sahibi değilim."

Kafes Operasyonu Eylem Planı soruşturmasını yürüten iki savcı, ilk olarak planın teyidine yönelik çalışmalara öncelik verdi. Planın mercek altına alındığında operasyonun dört safhada icra edileceğine vurgu yapıldığı görüldü. Operasyonun hazırlık safhasında ise "Gayrimüslimlere ait gazete, dergi vb. abone listeleri elde edilecek." ibaresi dikkat çekiyordu. Yine planda, "Agos Gazetesi abonelerine tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek." deniyordu. Böylece "korkutucu propaganda" kapsamında Ermeni azınlığın gazetesi Agos'un abone listesinin örgüt tarafından ele geçirildiği belirlendi. Soruşturma kapsamında ise davanın sanıklarında "Kafes Eylem Planı/adresler/2006ADALAR Abone Listesi" isimli bir excel belgesi ele geçirildi. Agos Gazetesi yöneticileri, söz konusu belgede yer alan abone isim ve adreslerinin doğru olduğunu açıkladı.

Planın eylem safhasının anlatıldığı bölümün 9. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: "İstanbul ve İzmir gibi gayrimüslimlere de benzeri eylemler yapılacak."

Polisin ele geçirdiği "Kafes Eylem Planı/Adresler/Harita" isimli PNG resim belgesinde yer alan Türkiye haritasında gayrimüslimlerin yaşadığı iller tek tek gösteriliyor. Hıristiyanlara ait onlarca kilise, adresleri, önderleri, bağlı oldukları mezheple ilgili bilgiler sanıklara ait bilgisayarlarda çıktı. Bir başka belgede ise Hıristiyan toplulukların kurduğu internet sitelerinin adreslerine yer veriliyor. Bunun yanında misyoner tabir edilen grupların Türkiye'nin çeşitli illerinde toplantı yaptıkları evlerin adresleri de ele geçen diğer evraklar arasında bulunuyor.

Ele geçen "Kafes Eylem Planı/Adresler/H/ klasöründeki "Üye Tel Listesi" ise ülkemizdeki gayrimüslim vatandaşlarımızın isim ve adresleri ile ev, işyeri ve cep telefonları tek tek kaydedilmiş. Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda ise bu eylemin gerekçesi şöyle açıklanmıştı: "Gayrimüslimlere ait vakıf ve ibadethanelerin cemaat listeleri elde edilecek." Ancak burada dikkat çeken bir nokta fişlemenin sadece yetişkinlerle sınırlı tutulmamış olması. "Çocuklar" başlığı altında isim isim çocukların bile fişlendiği belgelerde şu ifadeler dikkat çekici:

- Melis Yılmaz

En sevdiği şey: Oyuncak bebekler

- Daniel Can Yılmaz

En sevdiği şey: Araba

- Melis Tarkan

En sevdiği şey: Arkadaş, gezmek

- Esin Tarkan:

En sevdiği şey: Minyatür oyuncaklar, küçük bebekler

- Lidya Madrigal

En sevdiği şey: Pokemon

- Tuğberk Yakarlar

En sevdiği şey: Çikolata

Kafes iddianamesi, yayınevi katliamının dosyasına eklendi

Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili davanın dünkü duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı. Davaya bakan Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Güray Ertekin, 'Kafes Eylem Planı iddianamesinin yayınevi cinayetleri dava dosyasına eklendiğini' açıkladı. Mahkeme, birleştirme taleplerini 14 Mayıs'taki duruşmada görüşecek. Kafes planında, Hrant Dink, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetleri 'operasyon' olarak geçiyor.

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 25. duruşması Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Tutuklu sanıklar, jandarma ve polis ekiplerinin güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi. Duruşmaya, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, Kurtuluş Kiliseleri Başpastörü İhsan Özbek, diğer maktul yakınları, müdahil avukatlar, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı. Bu arada, sanık avukatlarından ikisinin mazeret bildirerek duruşmaya katılmayacağı, bu durumun duruşmada karar çıkması ihtimalini azalttığı ifade edildi.

Duruşmada söz alan müdahil avukatlardan Erdal Doğan, bugüne kadar yapılan duruşmaların genel değerlendirmesini yaparak, cinayetlerin arka yüzünün açıklığa kavuşturulmasını istedi. 'Kafes Eylem Planı' iddianamesinin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildiğini hatırlatan Doğan, bu soruşturma ile yayınevi cinayetleri davasının birleştirilmesini talep etti. Mahkeme Heyeti Başkanı Güray Ertekin, 'Kafes Eylem Planı'nın 59 sayfalık iddianamesinin yayınevi cinayetleri dava dosyasına eklendiğini açıkladı. Mahkeme heyeti verilen aranın ardından, müdahil avukatların İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek 'Kafes Eylem Planı' davası ile yayınevi cinayetleri davasının birleştirilmesi talebini değerlendirerek, konunun görüşülmesini ve bir sonraki duruşmada açıklanmasını kararlaştırdı. Duruşma, 14 Mayıs'a ertelendi.

Müdahil avukatlardan Erdal Doğan, mahkemenin, değerlendirme sonucu beklenen kararı vermesini umduklarını ifade etti. Doğan, "Bu olayın Ergenekon bağlantılarından şüphemiz yok. Bizler hakim ve savcılara baskı yapıldığını düşünüyoruz. Taleplerimizi ilettik ve umutluyuz. Balyoz Darbe Planı'nda nasıl engelleme girişimi olduysa burada da aynısı yapılmak isteniyor.'' dedi.

Planda, Zirve katliamı 'operasyon' olarak geçiyor

Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda Dink cinayetiyle birlikte Zirve Yayınevi katliamı da 'operasyon' olarak geçiyor. İşte o madde: "Rahip Santoro, Malatya Zirve Yayınevi ve Hrant Dink operasyonları sonrasında, Türkiye'de yaşayan gayrimüslimlerin irticai grupların hedefinde olduğu yönünde kamuoyu oluşmuş, ancak AKP tarafından, karşıt medyanın da desteğiyle, söz konusu olayların Ergenekon tarafından organize edildiği şeklinde yoğun propaganda faaliyetlerinde bulunulmuştur."

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı. Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ndeki tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

zaman

 

 

 

 

 

h

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim