• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kadirov Neden Türkiye'de Arz-ı Endam Eyledi?

Kadirov Neden Türkiyede Arz-ı Endam Eyledi?
Kafkas Diasporasının Türkiye'deki öncü isimlerinden Mehdi Çetinbaş, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Rusya yanlısı Çeçenistan devlet başkanı Ramazan Kadirov'un Kafkas diasporası tarafından nasıl anlaşıldığını yazdı. İşte Çetinbaş'ın o yazısı:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çeçenistan’ın Rus yanlısı yönetiminin Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, son günlerde sık sık Türk medyasında arzı endam ediyor. Türk ve İslam dünyasına selamlar gönderiyor, yatırımcıları Çeçenistan’a davet ediyor; velhasıl yoğun bir diplomatik taarruz içinde görülüyor.

Hac ve umre ziyaretleri ile gündeme gelen, başkent Grozni’de görkemli bir cami açılışı gerçekleştiren, bazı özel Türk televizyon kanallarında son günlerde reklamı sık sık görülen bu adamı Türk kamuoyu yakından tanımalıdır. Dengesiz davranışlarıyla “Kafkasların İdi Amin’i” lakabını alan, bazıları tarafından Saddam’a benzetilen bu insanı, Türk toplumuna sempatik bir lider olarak göstermek topluma yapılacak en büyük kötülüktür.

Bütün gücünü bir zamanlar Dudayev’in müftülüğünü de yapan babası Ahmet Kadirov’dan alan Ramazan, hayatında bir gün olsun alın teriyle çalışarak para kazanmamıştır. Eski FSB elemanı olan babasının saf değiştirerek Rus tarafına geçmesi ve işbirlikçi yönetimin devlet başkanı olmasıyla daha da şımarmış, Çeçenistan’da başına buyruk bir hayat sürmeye başlamıştır.

Kadirov insanlık dışı bir çok olayın failidir

Arkadaşları ile birlikte, devletin de gücünü ardına alarak, dağlarda savaşan mücahitlerin, sivil, savunmasız, masum akrabalarına her türlü zulmü uygulamıştır. Ramazan Kadirov uluslararası insan hakları örgütlerinin de raporlarına giren, gasp, tecavüz, işkence gibi insanlık dışı sayısız olayın da failidir.

Ruslar tarafından 2000 yılında atamayla, 5 Ekim 2003 yılında göstermelik seçimle devlet başkanlığına getirilen Ahmet Kadirov’un 9 Mayıs 2004 tarihinde bugün hala anlaşılamayan bir bombalı suikast sonucu hayatını kaybetmesiyle, Ramazan Kadirov ismi uluslararası kamu oyunun önüne çıktı. Babasının devlet başkanı olarak atandığı 2000 yılında 24 yaşında bir genç olan Ramazan Kadirov durumu çok iyi değerlendirdi. Etrafına topladığı milis güçleriyle Çeçenistan’da paranın olduğu her yeri ele geçirdi. Çeçenistan’da Ramazan Kadirov’dan izinsiz hiç kimse ticaret yapamıyordu.

Ahmet Kadirov’un sağlığında bu olaylar dar bir çevrede kaldı. Geniş kitlelerin Ramazan Kadirov’u yakından tanıması 2004 yılının mayısına rastlar. Ahmet Kadirov öldürüldüğünde 28 yaşında olan Ramazan Kadirov kin ve intikam yeminleri ederek Putin’den görev istedi. Ramazan Kadirov’un yaşı devlet başkanı olmak için yeterli değildi. Çeçen anayasasına göre otuz yaş sınırı vardı.

30-08-2004 tarihinde yapılan formalite seçimlerde Ahmet Kadirov’un İçişleri Bakanı Ali Alhanov devlet başkanı seçildi. Alhanov’un yaptığı ilk iş Ramazan Kadirov’u başbakan atamak oldu. Başka seçeneği de yoktu. Alhanov aslında bir Truva atıydı. Ramazan Kadirov, Alhanov’un göstermelik devlet başkanlığına bile tahammül edemiyordu. Alhanov başkan olduğu dönemde vaktinin çoğunu Moskova’da geçirdi. Kadirov’un baskılarına dayanamayan Alhanov, 2007 yılının şubat ayında görev süresi dolmadan istifasını verdi. Ramazan artık otuz yaşını doldurmuştu. Kadirov 5 Nisan 2007 tarihinde Putin tarafından Çeçenistan devlet başkanı olarak atandı.

Putin, Kadirov’u başkan olarak atayıp Çeçen’leri aşağılamıştır

Çeçenistan’da canı yanan,büyük bir bataklığa saplanan Rusya Federasyonu, Ramazan Kadirov gibi bir sapığı devlet başkanı olarak atayıp Çeçenler’e en büyük cezayı vermiştir. Evinde aslan, kaplan, timsah gibi vahşi hayvanlar besleyen, arkadaşları ile beraber özel köpek dövüşü seansları tertip eden Kadirov, sıra dışı davranışlarıyla medyanın ilgisini üzerinde toplamıştır.

Noel’de Rusya’nın en büyük Noel çamını donatan Kadirov, Kutlu Doğum Haftası’nda da en görkemli töreni tertip eden Kafkas ülkesi olmuştur. Bir dönem, televizyonda haber okuyan bayanlar dahil, bütün Çeçen kadınlarının başlarını örtmeleri için talimatlar veren Kadirov, aynı dönemde Moskova’da bir saunada Rus kadınları ile alem yaparken basına sızan fotoğraflarıyla gündeme gelir. Yine aynı Kadirov, halkı sefalet içinde yüzerken, malikanesinin garajında tuttuğu birbirinden lüks on iki arabasıyla bilinir.

Sadece kendisinden emir alan, bizzat kendisi tarafından kurulan 8000 kişilik milis kuvvetiyle Çeçenistan’da Kadirov adeta terör estirmektedir. Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Türkiye’den velhasıl dünyanın bir çok ülkesinden davet ederek ağırladığı gazetecilere para karşılığı ısmarlama haberler yaptırmaktadır. Rusya dahil, bütün muhaliflerini suikastlerle ortadan kaldırarak korku düzeni kurmuştur. Yıllarca Çeçenistan’da katliam yapmakla suçlanan Rusya, görevi Kadirov’a devrederek kenara çekilmiştir.

Hakkında binlerce sayfadan oluşan insan hakları ihlal dosyaları bulunan, hepsi kuvvetli delillere dayanan bu dosyaların muhatabı Ramazan Kadirov, insanlığa karşı suç işlemiş adi bir suçludur. Onu bizim kadar yakından tanıyamazsınız.

İşte İnsan Hakları Merkezi Memorial'ın yayınladığı duyuru:

Ozdiev ailesinin Çeçenistan'daki Rus yanlısı yönetimin tehditleri altında yaşamak zorunda kaldığını bildirdi.

Çeçenistan'daki direnişçilere yakınlığı ile bilinen Waynakh sitesinin haberine göre, 17 Mayıs 2010 tarihinde, kısa bir süre öncesine kadar başarılı birer işadamı olan Ozdiev kardeşlerden Şahab Ozdiev, Memorial Yönetim Kurulu Üyesi ve Sivil Destek Komitesi Başkanı, Svetlana Gannushkina'ya başvuruda bulunarak, dilekçesinin Rusya Devlet Başkanı Medvedev'e iletilmesini istedi.

18 Mayıs 2010 tarihinde ise Kuzey Kafkas sivil toplum kuruluşları ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasındaki görüşme öncesinde, Gannushkina, Ozdiev kardeşlerin dilekçesini Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova'ya teslim etti. Dilekçede Ozdiev kardeşler, iş yaşamlarının mahvedilmemesi ve yadadışı baskılardan kurtarılmaları talebinde bulunuyorlardı.

OZDİEV KARDEŞLERİN BAŞINA NELER GELDİ?

Kadirov yönetimin Ozdiev kardeşlere yönelik ilk baskısı 2008 yılı içerisinde gerçekleşti. Çeçenistan'daki Kadirov'un 'emir eri' konumunda bulunan mahkemelerde kardeşler aleyhine çeşitli 'uydurma' suçlamalarla davalar açıldı. Davaların hepsi 'delil yetersizliğinden' düştü ancak Kardeş Dzhabrail Ozdiev, Kadirov'un cezaevlerinde 6 ay boyunca tutuldu. İş hayatı ciddi şekilde zarar gördü.

Aile şirketleri olan PFK IMM ve OOO Leader adlı şirketlerin ticari faaliyetlerin çalışmaları ciddi şekilde zarar gördü. 15 Temmuz 2009 tarihinde Çeçenistan'da kaçırılarak katledilen İnsan Hakları Merkezi Memorial çalışanı Natalya Estemirova da Ozdiev ailesinin savunmasına fiilen iştirak etmişti.

21 Mayıs 2010 tarihinde ise bu kez Ozdiev ailesine mensup iki genç, Kadirov'a bağlı güvenlik birimlerince kaçırıldı. Saat 19:30'da ise İsa Ozdiev'in arabası durduruldu. İsa Ozdiev, yeğeni Belal Özdiev tutuklanarak Kurçaloy bölgesindeki güvenlik merkezine götürüldü ve arabalarına el konuldu.

Her iki Ozdiev de zorla götürülmelerine rağmen, 'Devlete itaatsizlik' ile suçlanıyorlardı. Akrabaları, Ozdievlerin tutuklanırken darp edildiğini, İsa Ozdiev'in elbiselerinin paramparça olduğunu ve gömleğinde de kan izlerinin bulunduğunu belirterek, Memorial raporlarına geçecek şekilde tanıklıklarını ortaya koydular.

22 Mayıs 2010 tarihinde ise Gannushkina bütün bu bilgileri Kadirov'a bağlı Başsavcı Mikhail Savchin'e faks ile göndererek, Ozdievlerin avukatlarıyla görüşme hakları hatırlattı. Ancak bütün taleplere karşın Ozdievler avukatlarıyla ya da akrabaları ile görüştürülmedi.

Ozdiev ailesi ile ilgili tek suç isnadı, 'Kadirov'un araç konvoyunun geçişini engellemek' iddiası olmasına rağmen, günlerdir gözaltında tutulmalarına dair kapsamlı bir açıklama yapılmadı.

22 Mayıs 2010 tarihine gelindiğinde ise Caharkale'nin Zavodskoy bölgesi hakimlerinde A.Khizriev, Belal Ozdiev'i 15 günlük hapis cezasına çarptırdı, arabası ve ruhsatlı silahı iade edilmedi. Öte yandan duruşma süresince Ozdiev ailesinin avukatları da mahkemeye giremedi.

Kadirov'a bağlı mahkeme kararında, '21 Mayıs 2010 tarihinde saat 18:30'da Grozni şehrinde Putin Bulvarı yakınlarında Kadirov'un araç konvoyu geçmekte iken önü, Belal Magodedovich Ozdiev yönetiminde araç tarafından kesildi ve kötü niyetli olarak itaatsizlikte bulundu.' ifadeleri yer aldı.

İsa Ozdiev ise dilekçesinde şunları ifade etti: 21 Mayıs 2010'da Hasavyurt'taki annemden döndüm. Hasavyurt'tan dönmeden önce Bachi-yurt köyü girişinde bulunan atölyeme gittim. Lada Priora ve Land Cruiser marka iki siyah araç ailemin evi yakında bana selektör yaptı. Durdum. Bana yetiştiler ve köyünde dışında yer alan askeri üsse kadar kendilerini takip etmemi istediler. İtiraz etmeden istedikleri yere gittim. Vardığımızda üssün başkanı Suliman Kaimov'dan Hasavyurt'a gidebilmek için izin istedim. Kendisi ise beni, gözaltına almalarını emretti.

Yaklaşık yarım saat sonra Kadirov'un koruma şefiyle birlikte geldi.Bana vurmaya başladı ve askerlere yere yatırılmam emrini verdi.Tekme ve yumruklarla uzun süre dövüldüm.Daha sonra Kurçaloy bölümüne götürüldüm ve burada Kadirov'un şahsi orudusunun üyelerine itaatsizlik etmekle suçlandım.

Çok sayıda şikayete ve Memorial'in girişimlerine rağmen Ozdiev'in yediği dayakların fiziki delilleri incelenmedi. Doktorun bağımsız rapor sunması engellendi. Doktor raporuna göre dakikalarca dövülen İsa Ozdiev, aslında zehirlenmişti.

Kadirov yönetimine bağlı hapishanede tutulan İsa Ozdiev'in ymek yemesine izin verilmiyor, akrabaları ile görüştürülmüyor ve tıbbi yardım almasına engel olunuyor.

İsa Ozdiev'in duruşmada çekilen fotoğrafında gömleğinde kan lekeleri olduğu göze çarparken, burnu ve kaburgalarının kırılmış olabileceğinden korkuluyor. Zira Ozdiev, göğsünün şiddetli şekilde ağrımasından şikayetçi.

Çeçenistan’da huzur ve sükunun sağlanması en büyük temennimizdir. Binlerce masum insanın hayatına mal olan özgürlük savaşı hiç olmamış gibi davranamazsınız. Bugün Çeçenya’da korku ile sindirilmiş insanları görmezden gelemezsiniz.

Çeçenistan’da 1994 yılından bu yana öldürülen 42 bini çocuk 260 bin masum insanın cesetleri üzerine oturan Kadirov’u yaptığı hiçbir iş masum gösteremez. Kadirov’un şov görüntülerini ekrana taşıyanlar, eli kanlı bir katilin propagandalarına alet olduklarını unutmasınlar.

TİMETURK

 

 

 

Y

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim