• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kaddafi Misurata'yı Vuruyor! Fransa: Saatler İçinde Operasyon Başlayacak! Başbakanlık'tan Açıklama Geldi!

Kaddafi Misuratayı Vuruyor! Fransa: Saatler İçinde Operasyon Başlayacak! Başbakanlıktan Açıklama Geldi!
Libya son yıllarının en sıcak Cuma gününü yaşıyor!Ruh hastası diktatör gece Bingazi'ye giremedi!Ama şu an Misurata'yı ağır şekilde vuruyor!Ve Misurata'dan yine çok sayıda ölüm haberleri geliyor...

BM Güvenlik Konseyi dün 18:00'de yapması gereken toplantıyı az önce gerçekleştirebildi ve Libya'yı "uçuşa yasak bölge" ilan etti!

Kaddafi'nin bu gece itibariyle Bingazi'ye acımayacağını ifade etmesinin üzerine BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı bu karar ultimatom'un ilerisinde bir anlam taşıyor!

 

Libya halkını Albay Muammer Kaddafi’nin ateşinden korumak için BM Güvenlik Konseyi’nde dün görüşülerek oylanan “uçuşa yasak bölge” oluşturulmasını öngören 1973 sayılı karar tasarısı, oy çokluğuyla kabul edildi. Fransa, Lübnan, İngiltere ve ABD tarafından hazırlanan 1973 sayılı karar tasarısıyla ilgili Rusya, Çin, Almanya, Brezilya ve Hindistan’ın çekimser oyuna karşı 10 oyla kabul edildi. 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nin oylamasında ret oyu kullanılmaması dikkati çekti.
Libya hava sahasındaki insani yardım amaçlı uçuşlar dışındaki, tüm uçuşların yasaklanmasını öngören karar Muammer Kaddafi ile bağlantılı olduğundan, Libya Ulusal Petrol Şirketi ile Libya Merkez Bankası’nın tüm mal varlıklarının dondurulmasını da öngörüyor. Kararda, hava ablukasının yanı sıra Kaddafi’yi durdurmak için gerektiğinde askeri harekât düzenleme yetkisi de bulunuyor. Tüm üye ülkelerden kararın uygulaması için aralarında koordinsayon sağlamalarını ve Libya’ya gidecek uçakların havalanmasına veya Libya’dan gelen uçaklara iniş izni verilmemesi de isteniyor.

Oylama öncesi söz alan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ‘Libya’da cinayet işleyen Kaddafi ve yandaşları’nın yargılanması çağrısında bulundu. 
Kararın yürürlüğe girmesi ardından Fransız ve İngiliz savaş uçaklarının operasyona başlaması, ABD’nin ise bu operasyona daha sonra katılması bekleniyor. Nitekim Fransa oylama öncesi, “karar çıkar çıkmaz birkaç saat içinde operasyon başlar” yönünde açıklamada bulunmuştu.

Karar tasarısının onaylanması, Libya muhalefetinin merkezi konumundaki Bingazi’de büyük sevinçle karşılandı. Kaddafi’nin “geliyoruz” tehditlerine aldırmadan BM Güvenlik Konseyi kararını havaya ateş ederek kutlayan Bingazililer, saatlerce meydanlarda tekbir getirirek, şarkı söyleyip zılgıt çekti. 

 

İtalya: Libya'ya olası müdahalede üslerimiz kullanılabilir!

Güncelleme: 02:07:

Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge olması Libya Hava Kuvvetleri'ne ait hiçbir uçağın havalanmaması anlamına geliyor!

Bu yasak doğal olarak BM kuvvetleri için geçerli değil!

Ancak uluslararası güce bağlı uçakların Kaddafi tarafından çiçeklerle karşılanmayacağı düşünüldüğünde, yerden havaya atış yapabilen ne varsa bombalanması kaçınılmaz görülüyor!

Şimdi tartışılan nokta, Kaddafi Libyası'nın askeri noktalarına bombardımanın ne zaman başlanacağı!

KADDAFİ ÇILDIRDI!

Kaddafi kararın açıklanmasını müteakip yaptığı çok sert açıklamada Bingazi'ye az sonra kendisine bağlı birliklerin gireceğini ve hiçkimseye acınılmayacağını belirtirken ''halkını dış güçlerden koruyacağını' vaad etti!...

Güncelleme: 11:04

Başbakanlık: BM Kararı'nı onaylıyoruz! Libya'ya dış müdahaleyi onaylamadığımızı hatırlatıyoruz! Hiç zaman geçirmeksizin ateşkes istiyoruz!

Fransa: Operasyon bir kaç saat içinde başlayacak!

Yüksek ihtimalle İtalya'daki üsleden başlayacak 'askeri pasifizasyon operasyonları'nda NATO yeteneklerinin kullanılıp kullanılmayacağı kesinleşmiş değil!

_______________

Libya rejimi: Karar ülkenin ulusal birliğini hedef alıyor
 

NATO: ‘Hazırız’

NATO Genel Sekreteri Rasmussen de oylamadan önce “BM ne kadar erken karar verirse o kadar iyi olur. NATO sivilleri Kaddafi rejiminin saldırılarından korumaya hazır” dedi.

Karar öncesi kanlı tehdit

BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylama öncesi Kaddafi, sivilleri bombalama tehdidinde bulundu. Savunma Bakanlığı, Libya’ya herhangi bir müdahalede bulunulması halinde, Akdeniz’deki sivil ve askeri deniz ve hava trafiğine saldıracaklarını açıkladı. Libya lideri Muammer Kaddafi de, muhalefetin merkezi Bingazi’deki halka dün akşam seslenerek, “Bu gece (dün) hazırlanın geliyoruz” dedi. Kaddafi, radyodan yaptığı konuşmada, hükümet güçlerinin bu (dün) akşamdan itibaren Bingazi’ye saldırı başlatacağını belirterek, kendilerine karşı gelenlere “acımayacaklarını” söyledi. Libya lideri, Bingazi’deki silahsız vatandaşların korkacak bir şeyi olmadığını, ancak her evin aranacağını belirtti. Teslim olanlara af önerisi getiren Kaddafi, Bingazi’yi yeniden almaya yemin etti. Libya liderinin konuşması sırasında sokaklara dökülen binlerce Bingazili Kaddafi aleyhinde gösteri düzenledi.

Almanya asker vermeyecek
BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını yorumlayan Alman hükümeti, hiçbir Alman askerinin, Libya’ya karşı düzenlenecek "büyük risk ve tehlikeler içeren" hiçbir askeri müdahaleye dahil olmayacağını duyurdu.

Karar tasarısının gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı askeri birliklere karşı güç kullanılmasını öngören kısmına katılmadıklarını belirten Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yayımladığı yazılı açıklamada, "Askeri müdahale açısından risk ve tehlikeler görüyoruz" ifadesini kullandı.

Westerwelle, "Alman ordusunun Libya’ya karşı düzenlenecek herhangi bir muhtemel askeri müdahaleye katılmayacağının" altını çizdi.

OBAMA, SARKOZY VE CAMERON İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, dün akşam Fransız mevkidaşı Nicolas Sarkozy ve İngiliz Başbakanı David Cameron ile Libya’ya ilişkin bir strateji konusunda karar kılmak için ayrı ayrı telefonda görüştüğü bildirildi.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Sarkozy ve Cameron’un Libya rejiminin BM Güvenlik Konseyi’nin kararının içeriğine hemen uyması, sivil halka karşı şiddetin son bulması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Açıklamada ayrıca, üç liderin, Arap liderler ve diğer uluslararası ortaklarıyla Libya konusunda birlikte çalışmaya devam edeceği konusunda da hemfikir olduklarını vurgulandı.

ABD’Lİ 3 SENATÖR

ABD’de önemli nüfusa sahip olan 3 senatör, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, BM kararının "bir an önce uygulamaya" konulmasını istedi.

Cumhuriyetçi John McCain, Bağımsız Joe Lieberman ve Demokrat John Kerry, Obama yönetimini ve BM’yi Libya ile ilgili bu kararlı inisiyatifinden dolayı kutladı ve Libya hava sahasında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ve Libyalı sivilleri Kaddafi birliklerinin saldırılarına karşı korumaya yönelik önemlerin bir an önce alınmasını istedi.

LONDRA

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ise BM kararının "Libya’da daha fazla kan dökülmesini önlemek" amacıyla alındığını belirtti.

AB BM KARARINI "HEMEN UYGULAMAYA" HAZIR

Yayımladıkları yazılı açıklamada, BM kararını memnuniyet ile karşıladıklarını bildiren Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin, kendi imkanları dahilinde, kararın içeriğini "hemen uygulamaya" koymaya hazır olduğunu kaydetti.

NATO BM’NİN KARARINI BUGÜN GÖRÜŞECEK

NATO’ya üye 28 ülkenin temsilcisi, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını bugün inceleyecek.

Adını açıklamak istemeyen bir diplomat, üye ülkelerin temsilcilerinin, karar çerçevesinde örgütün nasıl bir tavır takınacağını görüşeceklerini bildirdi.

KANADA, LİBYA’YA 6 AVCI UÇAĞI YOLLAMAYA HAZIR

Kanada hükümeti, Libya rejimine karşı yaptırım öngören BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde, bu ülkeye 6 avcı uçağı yollamaya hazır olduğunu belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin, Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısı uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veriyor, Libya’da derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunuyor, rejime yönelik yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını ve genişletilmesini, hatta gerekirse Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı askeri birliklere karşı askeri güç kullanılmasını öngörüyor.

AVUSTRALYA

Avustralya Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin kararının "çok geç" alınmış bir karar olmadığını umduğunu ifade etti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, "Umarız ki BM’nin kararı Libya halkı için ’çok geç’ alınmış bir karar değildir" dedi.

BİNGAZİ’DE SEVİNÇ

Libya’nın Bingazi kentinde, BM Güvenlik Konseyi’nin Libya’da sivilleri koruma amacıyla kabul ettiği karar tasarısını kabul etmesiyle kenti kontrol eden muhaliflerin sevinçten havaya ateş ettikleri bildirildi.

Karardan memnun olan Libyalıların arabalarında klakson çaldıkları, "Kaddafi Bingazi seni sevmiyor" şeklinde pankartlar açtıkları belirtildi.

 

 

 

-ANALİZ MERKEZİ-

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim