• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kaddafi Bingazi'de Muhaliflere Saldırdı: 94 Ölü! NATO 16:00'da Olağanüstü Toplanıyor! [Video-Analiz]

Kaddafi Bingazide Muhaliflere Saldırdı: 94 Ölü! NATO 16:00da Olağanüstü Toplanıyor! [Video-Analiz]
'Analiz Merkezi Güncellenen Manşet Uygulaması' sayesinde haber içeriğiyle ilgili girilen her gelişme, sadece bu linkte görülebilecektir.Analiz Merkezi, gece atışlarını gösteren ve Koalisyon Güçleri'nin atışlarını 'havai fişek gösterisini andıran ışıkl

 

 

 

 

 

 

Güncelleme: 12:25

AFP: Kaddafi güçleri Bingazi'deki muhaliflere saldırdı! 94 ölü var!

Kaddafi: Bana ne hakla saldırırsınız! Hrıstiyanların ülkemizi işgaline izin vermeyeceğiz! İçimizdeki El-Kaide militanlarına izin vermyeceğiz! Size uzun bir savaş vaad ediyorum! Yukarıda kaldığınız sürece bekleriz ama yere indiğinizde neler olacağını göreceksiniz! Halkımı silahlandırdım! 

NATO 16:00'da olağanüstü gündemle toplanıyor. Libya'ya operasyonun yönetiminin NATO Kurmaylarına bırakılması görüşülecek...

ANALİZ MERKEZİ DEĞERLENDİRMESİ: Bu durumda da konum açısından değişiklik olmayacak, yine aynı ülkelerin subayları karargahta olacak ancak uluslararası durum ve 'Libya'ya yapılan operasyonun risklerinin daha yetkin bir pozisyonda paylaşılması' açısından NATO yönetimi ve yetenekleri talep edilebilecek...

Fransa ise NATO kartına şiddetle karşı çıkıyor. Operasyonun başını çeken ve Kaddafi'ye koalisyon adına da olsa ilk kurşunu sıkan Sarkozy seçim öncesinde tek kozunun bu 'fırsatı' kullanmak ve Afrika'daki bağlantılarını rahatlatmak olduğunu değerlendiriyor olabilir. Bilindiği üzere normal şartlar altında Sarkozy'nin tekrar seçilme ihtimali çok düşük...

____________

Güncelleme:09:57  

Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya'ya müdahaleye yeşil ışık yakan kararının ardından dünya liderleri Fransa’nın başkenti Paris’te biraraya geldi. 22 ülkenin katıldığı zirveden Libya’ya müdahale edilmesi yönünde karar çıkmasının hemen ardından dün akşam harekata geçildi.

Fransız uçakları, dün akşam TSİ 18.45'te Kaddafi güçlerine ait bir askeri araca ateş açtı. Açılan ateş sonucu askeri araç imha edildi. El Cezire Televizyonu, uçakların 4 tankı vurduğunu duyurdu. Hava operasyonun Bingazi’nin 100-150 kilometre çevresini kapsadığı öğrenildi. Libya devlet televizyonu, bir Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia ederken, Fransa Genelkurmay Başkanlığı, haberi yalanladı.

 

ABD DENİZDEN FÜZEYLE VURUYOR 
Fransız uçaklarının saldırısından sonra ABD ve İngiliz savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldı. Fırlatılan 112 seyir füzesinin, toplam 20 hedefi vurduğu açıklandı. Hedef alınan noktaların, koalisyon güçleri hava kuvvetleri pilotları için tehlike yaratabilecek hedeflerle, sivillere zarar vermesi mümkün olabilecek hedefler olduğu belirtildi.

üze saldırılarının ana amaçlarından birinin, "insanlı savaş uçağı uçuşlarının yapılmasının koşullarını oluşturmak olduğu" kaydedildi.

'48 KİŞİ ÖLDÜ, 150 KİŞİ YARALANDI' 
Libya'da uluslararası koalisyon tarafından birkaç kente yönelik hava saldırısında "

Libya silahlı kuvvetleri devlet televizyonundan yaptığı açıklamada duyurulan açıklamasında, saldırıda Trablus'un yanısıra, Sirte, Bingazi, Misrata ve Zuvara'nın vurulduğu ve 'sivil bölgelerde' 48 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

TRABLUS'TA UÇAKSAVAR VE PATLAMA SESLERİ 
Libya'nın başkenti Trablus'ta pazar sabahının ilk saatleride aralıksız uçaksavar atışları yapıldığı bildirildi. Kentteki Reuters muhabirleri, uçaksavar atışlarını patlamalar, makineli tüfek sesleri ve "Allah büyüktür" şeklindeki bağrışmaların takip ettiğini söyledi.

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin bugün sabahın erken saatlerinde başkent Trablus'a hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

"Haçlı düşman"ın saldırılarını sürdürdüğü ifade edilen haberde, Trablus'un bazı bölgelerinin hava saldırısıyla ve roketlerle vurulduğu kaydedildi.

Fransa, operasyonda Rafale tipi uçakları kullanılıyor.


'HAVA SAVUNMASINA CİDDİ ZARAR VERİLDİ' 
Adının açıklanmasını istemeyen bir ulusal güvenlik yetkilisi, "Kaddafi'nin hava savunma sistemleri ciddi şekilde etkisiz hale getirildi. Kaddafi'nin ve ona bağlı kara kuvvetlerinin bugünkü saldırılara karşılık olarak ne yapabileceğini tahmin etmek için henüz çok erken" diye konuştu.

ÖN CÜ ABD 
Amerikalı yetkililer, ABD'nin operasyonda ön cü konumda olduğunu belirterek, ABD savaş uçaklarının da operasyonlara dahil olacaklarını kaydetti. Bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi. Koalisyon güçlerinin operasyonunun, ABD Afrika Komutanlığı'nda olduğunu belirten askeri yetkililer, ABD'nin harekata katılım kapasitesine elektronik saldırının da dahil olduğunu açıkladı.

FRANSA UÇAK GEMİSİ YOLLUYOR 
Fransa Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Thierry Burckhard da, yaptığı açıklamada, Charles de Gaulle uçak gemisinin bugün Libya'ya doğru yola çıkacağını bildirdi.

Uçak gemisinin Fransa'nın kuzeyindeki Toulon kentinden hareket edeceğini belirten sözcü, operasyona katılacak 20 kadar uçak arasında 8 Rafale, 2 Mirage 2000-D, iki Mirage 2000-5 ve Awacs'ların bulunacağını ifade etti.

Sözcü, avcı uçaklarının sivillerin hayatı tehlike olduğunda askeri hedefleri vuracağını kaydetti. Fransa'nın Libya'da ilk ateşinin Muammer Kaddafi yanlısı güçlerin bir aracını hedef aldığını bildiren sözcü, "18.45 civarında Kaddafi yanlısı güçlere ait olduğu açıkça belli olan bir Libya aracına ateş açıldı" dedi.

İSPANYA, 4 ADET F-18 UÇAĞINI İTALYA'YA GÖNDERDİ 
İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, "İspanya, BM'nin kararını etkili hale getirmek için üzerine düşen sorumluluğu, Libya halkını koruma sorumluluğunu kabul ediyor" dedi. Zapatero, 4 adet F-18 tipi askeri uçağın İtalya'ya doğru hareket ettiğini açıklarken, bu uçakların büyük olasılıkla bu sabah Libya'daki operasyona dahil olabilecekleri kaydedildi.

İspanya 4 F-18 uçağı ile birlikte Boeing 307 Cessna tipi nakliyat uçağı, F-100 tipi bir fırkateyn, bir denizaltı ve bir deniz gözetleme uçağını da Libya'daki operasyon için bölgeye gönderiyor. Operasyonlara, ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya'dan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz güçlerinin de devrede olduğunu, operasyonlara katıldığını açıkladı.

Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin başkent Trablus'taki ikametgahı "Bab el Aziziye"nin çevresinde "insan kalkanı oluşturulduğu" bildirildi. İkametgah çevresinde binlerce kişinin toplandığı, burada havaya ateş açıldığı, sloganlar atıldığı bildirildi.

LİBYA, BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISI İSTEDİ 
Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplantı düzenlemesini istediği bildirildi.

Haberi duyuran El Cezire ve El Arabiye televizyonları, konuya ilişkin kaynak ya da toplantının amacı konusunda detaylı bilgi vermedi.

Libya devlet televizyonu ise Muammer Kaddafi'nin ülkeye yönelik saldırıyı durdurmanın BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğu olduğunu söylediğini bildirdi, ancak toplantı beklentisine ilişkin herhangi bir ifadeye yer vermedi.

 

____________________

Güncelleme: 01:35

ABD: Savunma Sistemleri Çökertildi! Kaddafi: Cephaneliklerimi Halka Açıyorum!

Libya lideri Muammer Kaddafi, koalisyon güçlerinin askeri operasyonunun ardından ilk kez konuştu.
Kaddafi, Libyalılara "devrim için silahlanın" çağrısı yaptı. Kaddafi, silah depolarını, Libya'yı savunmak üzere Libyalıları her tür silahla donatmak üzere açacaklarını belirtti.

Kaddafi, "Bu ikinci haçlı seferi, Akdeniz ve Kuzey Afrika savaş alanı oldu" diye konuştu.

Kaddafi, Afrikalılara, Araplara, Latin Amerikalılara, Asyalılara, "düşmana karşı Libya'nın yanında yer almaları çağrısı yaptığını" belirtti.

Öte yandan Libya hükümet sözcüsü Muhammed el Zvey düzenlediği basın toplantısında, düzenlenen saldırılar nedeniyle, özellikle başkent Trablus ve yakınındaki Misrata'da çok sayıda yaralının olduğunu söyledi.

Zvey, "Libya halkına yönelik bu barbarca saldırı, İslami Magrip'teki El Kaide'nin parçası olan silahlı militanlara karşı ateşkes ilan etmemizin sonrasında başlatıldı" dedi.
 

____ 

ABD-İngiltere 110 Füzeyle 20 Hedef Vurdu! Kaddafi Birazdan Konuşacak!

Türkiye Rahatsız!

Güncelleme: 23:47

ABD-İngiliz gemileri şu ana kadar 110 Toma Hawk füzesi fırlattı!

Libya'da 20 hedef vuruldu!

Bunların arasında 4 tank ve zırhlı araçlar var ancak tam olarak nelerin ve hangi noktaların vurulduğu 'içeriden' yok denecek az bilgi geldiği için bilinmiyor.

Libya Hükümet Sözcüsü: Biz gözetmen istedik, bize füze gönderdiler. Barbarca bir saldırı altındayız ancak bu saldırı maneviyatımızı hafifletemez. Sonuna kadar dayanacağız! Libya'yı El Kaide militanlarına bırakamayız!

Saldırıda sivillerden yaralananlar var!

Türkiye: 1973 sayılı BM kararının uygulanmasını istiyoruz. Bu olurken Libya halkının selametine had safhada dikkat edilmesi icab eder.

[Analiz Merkezi Değerlendirmesi]

Türk Dışişleri somut ve yoğun diplomatik girişimlerini sürdürürken, hatta Uluslararası Koalisyon ile Libya arasında ara bulucu denilebilecek bir konumdayken ve Libya resmi olarak dünya kamuoyuna yaptığı açıklamada Türkie'nin hakemliğini istemişken, ÖZELLİKLE SARKOZY'NİN BAŞINI ÇEKTİĞİ bir grubun savaş seçeneğini hayata geçirttiğini görebiliyoruz.

Türk Dışişleri bundan çok rahatsız görünüyor.

Analiz Merkezi, İran konusunda da benzer bir uygulamaya giden ABD'nin ve keza  şimdi seçim öncesindeki Fransa'nın bu yaklaşımlarının en kadar sağlıksız ve art niyetli olduğunu anlamak için Rusya ve Almanya kolerasyonunda bir sağlama yapmak yeterli.

Bilindiği gibi her iki ülke de 'bu saldırının aceleye getirilmiş'  ve 'üzüntü verici' bir saldırı olduğunu ve destek vermeyeceklerini beyan ettiler. Sadece Almanya uluslaralarası anlaşma neticesi olarak ülkesindeki üsleri açmak durumunda kaldı ve operasyon Almanya'daki üsten yönetiliyor.

-ANALİZ MERKEZİ-

________ 

Güncelleme 19:50

El Cezire, Bingazi'nin batısında Fransız savaş uçaklarının devam eden saldırılarda 4 tankı daha vurduğunu bildirdi. Bunun yanında Bingazi'de bazı tank ve zırhlı araçlar sürekli ateş altında...

 

Güncelleme 19:10

Ve Fransız Savaş Uçağı İlk Hedefi İmha Etti!

Fransız savaş uçağı Kaddafi güçlerine ait bir askeri aracı bombaladı...

Operasyon Bingazi'nin 100-150 kilometre çevresini kapsıyor...

 

Güncelleme 18:50

 

AP: Fransa Savaş Uçakları Müdahale İçin Hazır!

Avrupa Parlamentosu Fransız 5 savaş uçağının Libya semalarında hava saldırısına hazır olduğunu belirtti. Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen ve 22 liderin katıldığı Libya zirvesinde AB, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerini ağırlayan Sarkozy bir basın toplantısı düzenledi. Zirvenin ardından Sarkozy dışında kimse resmiaçıklama yapmadı.

Zirvenin ardından Sarkozy dışında kimse resmi bir açıklama yapmadı.

Fransa lideri Nicolas Sarkozy, "Sivil nüfusu korumayı amaçlıyoruz. Arap halkına müdahalemiz sözkonusu değil" dedi. ABD Başkanı Barack Obama da, "Kararlılığımız net. Libya halkı korunmalı" diye konuştu.

Zirvede yeralması beklenen Afrika Birliği komisyonu zirveye katılmadı. Zirveye katılan 5 müslüman ülke ise Katar, Ürdün, Irak, Fas ve Bireşik Arap emirlikleri....

Zirvede, olası bir askeri operasyona katılacak ülkelerin kimlikleri de belli oldu. Buna göre operasyonlar Fransız ve İngiliz eksenli olacak, Almanya ise kesinlikle askeri bir operasyonda yer almayacağını açıkladı.

 

Güncelleme 17:40

Fransa, Kanada ve Hollanda Uçakları Libya Semaları'nda!.

Kaddafi ateşkesi bozdu!

Libya'ya saldırı an meselesi!

Hollanda başbakanı, "ilerleyen saatler içinde operasyon başlayabilir" dedi.

Onlarca uçak Libya semalarında 'vuracakları yerlerle ilgili keşif uçuşları' yapıyor.

 

Gelişmeler AnalizMerkezi.com'da olacak...

 

LİBYA’YA OPERASYON BAŞLADI! -1-

LİBYA’YA OPERASYON BAŞLADI! -2-

LİBYA’YA OPERASYON BAŞLADI! -3-

LİBYA’YA OPERASYON BAŞLADI! -4-

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim