• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İzmir Operasyonu'na Bakan Yıldırım'dan Tepki!

İzmir Operasyonuna Bakan Yıldırımdan Tepki!
İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen ihaleye fesat karıştırmak ve limanlardaki işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla düzenlenen operasyonda 25 kişi gözaltına aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Yıldırım, "Bekleyeceksiniz bekleyeceksiniz 3 yıl oturacaksınız, 3 yıl sonra düğmeye basacaksınız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Limanı'ndaki operasyonun 2011 yılındaki bir ihbar üzerine başlatıldığını belirterek, "Bekleyeceksiniz, bekleyeceksiniz 3 yıl oturacaksınız. 3 yıl sonra düğmeye basacaksınız. Suçla mücadele edelim derken suçu teşvik eden bir anlayışla hukuk tesis edilmez. Hukuk devleti ilkelerine de uymaz" dedi.

Liman işletmelerinde usulsüzlük yapıldığına yönelik bilgiler üzerine Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri soruşturma başlattı. Ekiplerin yaklaşık 6 ay sonra süren takıbinin ardından usulsüzlük yapan kişilerin kimliklerinin belirlenmesiyle bu sabah operasyona başlandı. İzmir ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu illerde eş zamanlı yapılan baskınlarda, 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İzmir Liman İşletmeleri’nin üst düzey yönetici ve memurlarının du bulunduğu belirtildi.

Zanlıların ihalelerde ve işlemlerde usulsüzlükler yapıp istedikleri kişilere verilmesini sağladıkları ileri sürüldü. Zanlıların ifadelerinin ardından yeni kişilerin de gözaltına alınabileceği bildirildi.

BEŞ İLDE OPERASYON

İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla İzmir polisinin İzmir Liman İşletmeleri’ne yönelik gerçekleştirdiği, "Rüşvet, irtikap, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, ihalelerle ilgili bilgi sızdırma" operasyonu İzmir’in yanısıra, Ankara, Hatay, Van ve İstanbul’a da uzandı

Gözaltına alınan 25 zanlının arasında Ankara DDY Limanlar Daire eski başkanı Ş.Ç., Ankara DDY Limanlar Daire Başkanı M.Y. DDY İzmir Liman İşletme Müdürü T. Y. Yardımcısı B.B. İzmir İşletme Operasyon Müdürü Ş.A., Memur N.A. İzmir İşletme Puantör Memuru H.B., Puantör Memur A.O.Y., İzmir Limanı Terminal Şefi H.Ç. Operasyon Müdürü O.E., Terminal Kontrol Müdürü M.A., Terminal Müdür Yardımcısı M.Ö., İskenderun Liman Müdür Yardımcısı O.N., Van Gölü Feribot işletmeleri Müdürü Ş.Ç., işadamları S.E., G.B., M.C., M.C.’nin çalışanları M.T., C.H.’nin de bulunduğu öğrenildi. Polisin mahkeme kararları doğrultusunda zanlıları sabah 06.00’da evlerinde gözaltına aldığı belirtildi.

O İŞADAMI DA GÖZALTINDA

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş tarafından başlatılan ikinci yolsuzluk operasyonunda şüpheliler arasında isminin geçtiği iddia edilen işadamı M.C.B.'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi.


Yıldırım, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi'ni yaptığı ziyarette, gazetecilerin limanlarda yapılan soruşturmayla ilgili sorularını yanıtladı.


Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bu konuyla ilgili sınırlı bilgimiz var. Olay tazedir. Ben de bu ziyarete gelirken haberim oldu. Elde edebildiğimiz bilgiye göre, 2011'in başlarında bir şikayet üzerine İzmir Limanı'ndaki yükleme boşaltma ameleleriyle ilgili şikayetle başlatılan soruşturma. 2011 geçmiş, 2012 geçmiş, 2013 bitmiş. 2014'ün başında böyle bir operasyon kararı veriliyor ve bu uygulanıyor. Ben bunu halkımızın takdirine sunuyorum ve bunu çok anlamlı buluyorum. Zamanlaması yönünden anlamlı buluyorum. Şüphesiz bir yerde usulsüzlük bir yanlışlık varsa bunların ortaya çıkması hepimizin ortak arzusu. Ama bunları ortaya çıkarmak için 3 yıl niye beklendi. Bu soruyu soruyorum. Neden seçimin hemen başlangıcında yapıldı. Bunu da soruyorum. Eğer suçu önlemekse yargı mensuplarının görevi 3 yıl suç işlenmesine neden seyirci kalındı. Neden göz yumdular.

Bunun da kamuoyuna açıklanması gerektiğini düşünüyorum. Bir de artık son zamanlarda bu iş farklı bir boyuta büründü. Merasimle, davulla, zurnayla insanlar evlerinden toplanıyor. Daha neyle suçlandıklarını bilmeden toplum nezdinde mahkum ediliyorlar. Doğru bir şey değil. Eğer bunu yapmaya devam edersek ülkede kamu adına iş görenleri teker teker kaybederiz. Hiç kimse sorumluluk almaz. Hiç kimse iş yapmaz hatta hakimlerin, savcıların oturduğu binaların inşaatının ihalesini bile yapmazlar. Alınacak eşyaların ihalesini bile yapmazlar. Çünkü yapılan her işte mutlaka bir şey bulmak için çalışırsanız bulursunuz. Bir temizlikçi çağırın. Evinizi temizletin 40 tane kusur bulabilirsiniz. Kusur bulmak en kolay iştir. Ama iş yapmak ortaya bir ürün koymak önemli olan budur." Gazetecilerin bir yakınının aynı operasyon kapsamında gözaltına alınıp alınmadığı yönündeki soru üzerine Yıldırım, "Benim bilgim yok. Onu da burada duydum. Kendisiyle de görüşmedim ama böyle bir şey var mı yok mu, alındı mı verildi mi bilmiyorum. Şu anda İzmir'de 24 kişi olarak görünüyor" dedi.

"Seçim sürecini sabote etmeye yönelik faaliyet"

Bir basın mensubunun olayın "komplo" olup olmadığı yönündeki soruya ise Yıldırım, şu yanıtı verdi: "İşin gelişimi belli. 2011 başında başlatılan bir soruşturma. 3 yıl aradan sonra bu operasyon yapılıyor. Şimdi bunun izahı ne, anlamı ne. Bu aşikar değil mi? Burada hiç yorum yapılmayacak, açık. En hafifinden bir seçim sürecini sabote etmeye, yanlış algı oluşturmaya yönelik bir faaliyet bu. Ama bizim alnımız ak yaptığımız işler konusunda. Her sefer söylüyorum. Yine söylüyorum. 11 yıllık bir müktesebatımız var. 150 milyar altyapı yatırımı yaptık. Yap işlet devretle özel sektör yatırımlarıyla 268 milyarlık bir bütçeye hükmettik. Bunun hesabını da verdik. Vermeye de devam ederiz. Tereddüdümüz yok.

"Bu filmi daha önce de görmüştük"

Bu filmi 2011 seçimlerine 20 gün kala da gördük. Yine İzmir'de belediyede aynı operasyon yapıldı ve o seçimin bize bir maliyeti oldu. Aynı şeyler tekrarlanıyor. Ama bunlar artık bana göre geçerli seyler değil. Bu yolla kimse sonuç alamaz. İnsanları soruşturmadan, yargılamadan toplum nezdinde mahkum etmenin hukuk olmadığını, hukuku katletmek olduğunu söylemek zorundayım. Bu hazırlık soruşturması. Adresleri belli, konumları belli. İşte Deniz Ticaret Odası. Nereye gidecek bu adam. 6'da evine gidip evinden almanın ne alemi var. Özellikle bu randevuya geldim. Bir destek vermek amacıyla geldim. Öyle şey olmaz. Kabul edilemez. Kime yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Bekleyeceksiniz bekleyeceksiniz 3 yıl oturacaksınız, 3 yıl sonra düğmeye basacaksınız. Suçla mücadele edelim derken suçu teşvik eden bir anlayışla hukuk tesis edilmez. Hukuk devleti ilkelerine de uymaz."

 

TCDD'den AÇIKLAMA

"Bugün basında yer alan “gözaltı” haberleriyle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.
1- İzmir Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında Kuruluşumuzun 8 personeli bilgilerine başvurulmak üzere gözaltına alınmıştır.
2- Soruşturma İzmir Cumhuriyet Savcılığınca gizli olarak yürütülmektedir.
3- Soruşturma içeriği hakkında basında çıkan haberlerin Savcılık Soruşturmasıyla ilgisinin bulunup bulunmadığı kuruluşumuzun bilgisi haricindedir.
4- TCDD Genel Müdürlüğünde arama yapılmamıştır. "

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kemal Gıdig
2014-01-09 09:24:21
Halk ya bu hukukçuyum diyen ben sizin üzerinizdeyim diyen hukukçuların olduğu binaları gezi deki toplumsal meşru tepkimizi gösteriyoruz diyenler gibi baskı altına alsa hatta sokakda yürüyemeyecek hale getirseler savcıları ne olur fakat bu topluluk öyle topluluk olmadığını bildiklerinden kabadayı gibi davranıyor göbeğini kalıyor pantolonlarını çekiyorlar toplum içinde hiç ahlaki değilpantalon çekme
Temel candan
2014-01-08 10:17:37
Ayaz bey aklınca kınaye yapmaya çalışıyorsun elleri bağlı insanı boks yapmaya çıkardık hadi kim yenerse demek senin gibi düşünenlerin karekterine uygun ama bir Müslüman Türk hasmına eşit şans verir arkadan vurmaz Unutma ki seninde arkanda seni yaratan var ya ellerini seninde bağlarsa böylemi.konuşacaksın genede Bakalım hainleri halkımız tanıyabilecekmi göreceğiz
Temel candan
2014-01-08 10:17:36
Ayaz bey aklınca kınaye yapmaya çalışıyorsun elleri bağlı insanı boks yapmaya çıkardık hadi kim yenerse demek senin gibi düşünenlerin karekterine uygun ama bir Müslüman Türk hasmına eşit şans verir arkadan vurmaz Unutma ki seninde arkanda seni yaratan var ya ellerini seninde bağlarsa böylemi.konuşacaksın genede Bakalım hainleri halkımız tanıyabilecekmi göreceğiz
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim