• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 8 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İşte Türkiye'nin "Sigara Bağımlılığındaki" Dünya Sıralaması!

İşte Türkiye'nin "Sigara Bağımlılığındaki" Dünya Sıralaması!
Sigara bağımlılığında,Türkiye'nin üretim ve tüketim açısından dünyada ilk 10 ülke arasında olduğu belirlendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla DDK tarafından hazırlanan "Madde ve Diğer Bağımlılıklar ile Mücadele Kapasitesinin ve Bu Bağlamda Türkiye Yeşilay Cemiyetinin Değerlendirilmesi" başlıklı raporunun sonuç bölümü Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Madde ve davranış bağımlılıkları olarak iki grupta ele alınabilecek bağımlılık sorununun gerek boyutları gerekse zararları açısından Türkiye'nin mevcut durumunun gelişmiş ülkelere nazaran daha iyi bir noktada olduğunun görüleceği belirtilen raporda, ancak, sosyo-kültürel yapıların zayıflaması, iletişim ve teknoloji imkan ve kabiliyetlerinin gelişmesine paralel farklı hayat tarzlarına ilişkin toplumsallaştırma araç ve gereçlerinin yaygınlaşması, kentleşme, refah düzeylerindeki gelişmeler, özgürlük alanlarının genişlemesi gibi konuların gerek madde bağımlılıkları gerekse davranış bağımlılıklarına ilişkin bireysel ve toplumsal tutum ve davranışların değişmesine, farklılaşmasına yol açtığına işaret edildi. 

Türkiye'deki bağımlılık türleri itibarıyla mevcut durumun değerlendirildiği raporda, tütün (sigara) bağımlılığında, Türkiye'nin üretim ve tüketim açısından dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığı, 15 yaş üzeri 16 milyon kişinin tütün kullanmaya devam ettiği, ancak bu konuda etkili bir mücadelenin yürütüldüğü kaydedildi. Bu etkili mücadele sonucunda tütün kullananların oranının yüzde 31,3'den yüzde 27,1'e indirildiği, kamusal alanlarda dumansız hava sahasının büyük ölçüde sağlandığı, kapalı ortam havasındaki partikülmiktarında yüzde 57,1 - yüzde 97,2 arasında iyileşme sağlandığı bildirildi.

Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütünün tütün kontrol politikalarının 6 kriterinin (MPOWER kriterleri) tamamını karşılayan ilk ve tek ülke konumuna geldiği, bu anlamda rol model ülke olarak diğer ülkelere örnek gösterildiği kaydedildi.

 -Alkol bağımlılığı

Avrupa Birliği ile karşılaştırıldığında tüketilen yıllık içki miktarının, Avrupa Birliği (AB) ortalamasının yarısı olduğu belirtilen raporda, AB'de yıllık içki miktarının 40, Türkiye'de ise 20 litre tespit edildiği vurgulandı.

Raporda, saf alkol tüketim miktarının ise AB ülkelerinin yedide biri oranında belirlendiği kaydediledek, bu oranın AB'de 10,8 litre, Türkiye'de 1,55 litre olduğu ifade edildi. 15 yaş üstü toplam nüfus esas alınarak yapılan bu hesaplamanın, alkol kullanan 12 milyon 202 bin 750 kişi esas alınarak yapılması halinde kişi başına yıllık alkollü içki tüketim miktarının 92 litreye, saf alkol tüketiminin ise 7,19 litreye yükseldiğinin görüleceği vurgulandı.

Türkiye'de herhangi bir yasa dışı bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddenin en az bir kere denenme oranının yüzde 2,7, Avrupa Birliği'nde ise bu oranın yüzde 30 civarında tahmin edildiği açıklanan raporda, "Buna göre nüfus başına tüketim oranlarının gelişmiş ülkelere göre oldukça düşük olduğu, nüfus içinde bu maddeleri hiç kullanmayanların sayısının yüksek olması nedeniyle bu maddeleri kullananların tüketimlerinin ve bağımlılığa yakalanma oranlarının ve uğradıkları zararların aslında istatistiklere yansıyan oranlardan daha yüksek olduğu, bu alanlarda yürütülen mücadelenin ise tütün bağımlılığı ile karşılaştırıldığında etkili olmadığı, dolayısıyla gözden geçirilmesi ve stratejik bakış açısı ile yeniden tasarlanması gerektiği görülmektedir" görüşüne yer verildi. 

Raporda, kumar ve internet bağımlılığında, internet kullanım oranlarının hızla arttığı, hanelerin internete erişim oranının 2007 yılında yüzde 19 iken, 2012 yılında yüzde 49'a ulaştığı ifade edildi. 15-74 yaş aralığı nüfusun yüzde 60'ının internet kullandığı, bazı uluslararası sosyal paylaşım sitelerindeki kullanıcı sayısında Türkiye'nin 2. ve 4. sıraya kadar yükseldiği, bazı araştırmalarda interneti bağımlılık derecesinde kullananların oranının yüzde 20 ile yüzde 32 arasında değiştiğinin görüldüğü vurgulandı. 

-Şans oyunlarında 11. sıra

Türkiye'nin yasal oynatılan şans oyunlarında dünyada 11. sırada bulunduğu, yasa dışı kumarla ilgili bir istatistik bulunmadığı, ancak internet üzerinden oynanan sanal kumarın yaygınlaştığı kanaatinin hakim olduğu aktarılan raporda, "Kumar bağımlılığının yasal oyunların sorumluluk anlayışı içinde planlanmaması, sanal kumar ve kumar yasağının da etkili olarak uygulanamaması nedeniyle toplumsal boyuta doğru ivme kazanacak ve derinleşecek bir sorun olmaya aday olduğu, bu iki alanla ilgili bağımlılıklarla mücadelenin ise hemen hemen hiç yapılmadığı görülmektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim