• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İşte Mısır'daki Hain Pazarlık ve ABD ile Dostlarının Çıkarı!

İşte Mısırdaki Hain Pazarlık ve ABD ile Dostlarının Çıkarı!
ABD'nin desteklediği, Körfez'in onayladığı Mısır'daki darbenin iç odakları da deşifre oldu. Muhalefet liderlerinin Mursi'nin devrilmesinden önce üst düzey generallerle Nil Nehri üzerindeki orduevinde görüştüğü ortaya çıktı. Darbe gösterilerinin mimarı Tem

Mısır'da ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri darbe ile görevinden alınmasının arka planı deşifre olmaya devam ediyor. Wall Street Journal'ın haberine göre, Mısır'da Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden önceki aylarda ülkenin önde gelen generalleri, çoğunlukla Nil Nehri üzerine kurulmuş olan orduevinde düzenli olarak muhalefet liderleri ile biraraya geldi. Görüşmelerde üzerinde durulan mesaj şuydu: Muhalefet yeteri kadar protestocuyu sokaklara dökebilirse ordu sürece müdahale ederek başkanı devirebilirdi. Görüşmelere katılan muhalif kanada mensup kişilerden birkaçı ile yakın ilişkilere sahip olan Ahmet Samih, 'Muhalefetin, orduya sorusu çok basitti: Tekrar bizim yanımızda yer alacak mısınız?' dedi. Ve ordu bu soruya olumlu cevap verdi.

TEMERRUD'UN ROTASI
Diğer taraftan darbenin iç ayağı olan protesto örgütlerinin orduyla olan gizli görüşmeleri de Mısır'ın bugünkü sürece nasıl geldiği konusunda ipuçları veriyor. Darbeye zemin hazırlayan olaylar 30 Haziran'da, yani Mursi'nin göreve gelişinin birinci yıldönümünde gerçekleşen gösterilerle başlamıştı. Başını Temerrud (İsyan) Hareketi'nin çektiği gruplar reform isteği yerine 'Mursi'yi indirecek darbe' sloganıyla sokağa çıktı. Temerrud, Mursi'nin istifası için iki ayda 'düzmece usullerle' 22 milyon imza topladı.

,,

 

ORDUYA LAF EDİLMEYECEK
Temerrud'un kilit isimlerinden Valid el-Masri, darbeden haftalar önce emekli generallerle görüştüklerini söyledi ve 'Biz yardım istemedik, onlar yardım önerdi' dedi. Bir başka yetkili de darbeden bir hafta önce emekli generallerle restoranlarda buluştuklarını ve bu isimlerin '30 Haziran hazırlıkları boyunca ordu ile kendileri arasında bir 'köprü' kurduğunu' belirtti. Adil isimli organizatöre göre askeri yetkililer 30 Haziran'daki gösterilerde protestocuların güvenliğini garanti etti ve 'Orduya ya da polise karşı slogan atmayacaksınız. Sadece Mısır'a odaklanın, biz size yardım edeceğiz' dedi. Mursi'nin 'uzlaşı hükümeti' formülünü kabul etmeyen Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi 3 Temmuz'da yönetime el koymuştu.

Amaç Mursi'den kurtulmaktı
Darbe sonrası Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sisi, 'halkın iradesine sahip çıktıkları' için bu müdahaleyi yaptıklarını iddia ederken, Temerrud'un kurucularından Moheb Doss ise, örgütlerinin hem ordu hem de Mursi'ye karşı duran devlet kurumlarının yöneticilerinin kendileriyle iletişim kurduğunu söyledi. Doss'a göre bu kurumlar, tüm Mısır halkının görebileceği medya açıklamaları yoluyla niyetlerini açık etti. Polis teşkilatı, ordu, hakimler bu sayede 'ülkenin Mursi'den kurtulması gerektiği' mesajını yaydı.

'Derin devlet' laik muhaliflerle
Wall Streeet Journal gazetesi, generallerle görüşen muhalefet liderlerini isim isim vermezken, muhalif süreçte başı çeken Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Muhammed el-Baradey ismi önemli. 30 Haziran öncesi Batılı ülkeleri Mısır'da bir darbe olması gerektiğine ikna etmeye çalışan Baradey yeni yönetimdeki yerini almakta gecikmemiş, cuntanın geçici Cumhurbaşkanı olarak atadığı Adli Mansur'un yardımcılığına getirilmişti. Amerikan gazetesine göre, generallerin muhalefet liderleri ile görüşmeleri Mısır'da 'derin devlet' olarak bilinen yapının çalışmalarını da göstermiş oluyor. Ordu sözcülerinden Yarbay Ahmet Ali, 'Ordunun, önceden tanışıklığa pek sahip olmadığı kişileri biraz daha yakından tanıdığı bir süreçti' diyerek bu durumu kabul etti. Ordu ile laik muhaliflerin gizli görüşmeleri, Mursi'nin koltuğundan edilmesine öncülük eden siyasi satranç oyununun çok önemli bir hamlesi. Görüşmeler, uzun zamandır anlaşmazlık içinde olan Mısır muhalefeti ile Mübarek rejiminden arda kalanlar arasında yeniden dostluk oluştuğunun da bir göstergesi.

ABD'nin hesapları bozulabilir
Mursi'nin devrilmesine önceden karar verildiğine dair bu işaretler ABD'nin yardımlarını etkileyebilir. Kent Üniversitesi'nden siyaset profesörü ve Mısır uzmanı Josh Stacher konu ile ilgili olarak, 'Mursi'nin devrilmesinin önceden planlandığına dair kanıt varsa, yaşananları darbe olarak nitelendirmekten kaçınan Obama yönetiminin yaptığı yardımları kesmesi için gördüğü baskı artabilir' diye konuştu. Askeri müdahaleye 'darbe' diyemeyen ABD'nin, darbecileri yıllarca finanse ettiği, Amerikan Dışişleri'ne bağlı Ulusal Yardım (NED) birimi muhaliflere milyonlarca dolar aktardığı ortaya çıkmıştı. Darbe sonrası Mısır'a önce F-16 jetleri, ardından da savaş gemileri gönderme kararı alan Washington yönetimi Kahire üzerinde baskısını sürdürüyor.

 

Obama'dan Kral Abdullah'a:Mısır'da çıkarlarımız ortak
Mısır'daki askeri müdahaleye 'darbe' diyemeyen ABD ile cuntaya ilk destek veren Arap ülkelerden olan Suudi Arabistan arasındaki işbirliği devam ediyor. Darbe sonrası Mısır'a önce F-16 jetleri, ardından da savaş gemileri gönderme kararı alan Washington yönetimi Kahire üzerinde baskısını sürdürürken, ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz ile Suriye ve Mısır konularının ele alındığı bir telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, iki lider Suriye'deki duruma ilişkin perspektiflerini paylaştı ve çatışmanın bölge üzerindeki etkisine dair güçlü kaygılarını ifade etti. Görüşmede, Mısır'daki son gelişmeler de konuşuldu. İki lider, ABD ve Suudi Arabistan'ın Mısır'ın istikrarını desteklemede 'ortak çıkara sahip olduğu' yönünde ortak görüş dile getirdi. Suudi Arabistan, geçtiğimiz günlerde Mısır'a 5 milyar dolarlık yardım yapma kararı almıştı.
Cunta helikopteri Gazze'ye girdi
Mısır ordusuna ait bir askeri helikopterin Gazze Şeridi'nde uçuş yaptığı bildirildi. Daha önce İsrail'e ait helikopterlerin ve uçakların sıkça görüldüğü bölgede Mısır ordusuna ait bir helikopterin uçmasının, tünellerle ilgili keşif çalışmaları amacını taşıdığı tahmin ediliyor. İsrail kaynakları ise helikopterin 'yanlışlıkla' Gazze hava sahasına geçtiğini savunuyor. Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Mısır'da askeri müdahale sonrası geçici olarak cumhurbaşkanı seçilen Adli Mansur ile Genelkurmay Başkanı Sisi'yi Ramazan ayını tebrik etmek amacıyla aradı. Görüşmede 'Mısır'ın iç işlerine karışmıyoruz' diyen Abbas, Filistin yönetiminin 'Mısır halkının iradesine saygılı olduğunu' söyledi.

Milyonluk miting çağrısı

Mısır'da darbe karşıtlarının direnişi kararlılıkla devam ederken, İhvan hareketi, pazartesi için milyonluk miting çağrısında bulundu. Önceki gün yüzbinlerce kişinin katıldığı 'Seferberlik' adı altında düzenlenen geniş çaplı gösterilerin ardından, Rabiatu'l Adeviyye Meydanı başta olmak üzere gösterilerin düzenlendiği bölgelerde şu an için sessizlik gözleniyor. Mısır'ın farklı kentlerinden askeri darbeyi protesto etmek için başkente gelen göstericiler, dinlenmek için meydanları boşalttı.

Afrika Birliği arabulucu olacak

Darbe sonrası Mısır'ın üyeliğini askıya alan Afrika Birliği, Kahire'de taraflar arasında arabulucu olacaklarını açıkladı. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Dlamini Zuma'nın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Mısır'da taraflar arasında arabulucu olacak bir komisyon kurulacağı belirtildi. Eski Afrika Birliği Komisyon Başkanı Alpha Oumar Konare'nin başkanlık edeceği komisyonun, Mısır'da yönetim ve ilgili taraflar arasındaki iletişimi ve diyalog yolunu canlandırmanın yanı sıra demokratik geçişin hızlandırılmasını hedeflediği kaydedildi.

Askeri kontrol noktalarına saldırı

Mısır'ın Refah kenti, Sina Yarımadası ve Şeyh Züveyd bölgelerindeki 5 askeri kontrol noktasına saldırı düzenlendi. Gazze sınırında yera alan Refah kentindeki bir askeri kontrol noktası ile Sina Yarımadası'ndaki Ariş Havaalanı yakınındaki 3 kontrol noktasına silahlı saldırı gerçekleşti. Şeyh Züveyd bölgesinde de orduya ait devriye aracına yönelik bombalı saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırılarda ölü ya da yaralı bulunmuyor. Mısır'da 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koymasının ardından Sina Yarımadası'nda asker noktalarına yönelik saldırılar başlamıştı.


DARBEDEN SONRA TAHRİR BOMBOŞ
Mursi'nin görevinden alınması öncesi Tahrir'i dolduran onbinlerce kişi darbe sonrası sokakları terk etmişti. Mısır genelinde milyonlarca kişi Rabiatu'l Adeviyye Meydanı başta olmak üzere alanlarda gösteri yaparken, Tahrir ise bomboş. 30 Haziran tarihinde Mursi'nin görevi bırakmasını isteyen milyonlarca Mısırlı sokaklara dökülmüş, bundan yalnızca üç gün sonra da ordu devlet başkanını devirmişti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim