• BIST 116.516
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8193
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 18 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN 10 YALANI!

İŞTE KILIÇDAROĞLUNUN 10 YALANI!
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sürpriz dosya çıkışı fiyaskoyla sonuçlandı.

 


 

Ortada hiçbir belge olmadığı, yolsuzlukla itham ettiği Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki'nin skandalı ortaya çıkardığı anlaşıldı. Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışının ardında kurultay hesabı olduğu iddia edildi.

CHP'nin belgesi: İddialar asılsız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu gerçekleşecek olan kurultay öncesi bütçe görüşmelerinin başladığı TBMM Genel Kurulunda yaptığı yolsuzluk çıkışı boşta kaldı. Kılıçdaroğlu'na, Kayseri Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan hem de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'den ayrıntılı cevaplar geldi.

'Başbakan oltaya yakalatıldı'

Kendisinin bahsettiği dosya ile Başbaki-n'ın sözünü ettiği dosya arasında hiçbir ilginin bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Ben 17 kişilik bir rüşvet çetesinin yargıyı çıkarılmamasını nasıl sağladınız, bunun soruşturulmasını istedim. O bana bir kişimn nasıl hapse girdiğini söylüyor. Sayın Başbakan birileri tarafından oltaya yakalatıldı. Başbakan oltadadır. Sorduğum sorulara tate yanıt bekliyorum" dedi.

'5-6 gün araştırıyoruz'

Rüşvet iddialarını içeren rapor hazırlayan Kayseri Vali Vekili'nin raporun hazırlanmasından 38 gün sonra görevden alındığını da kaydeden Kılıçdaroğlu, "Ben 26 sayfalık bir tutanak var, bu tutanaktan 10 sayfa niçin eksildi diye soruyorum, Sayın Başbakan başka bir tutanaktan anlatıyor" diye konuştu. "Biz bir şeyi söylüyorsak onu en az 5-6 gün, 5-6 ay araştırıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Doğruluğunu araştırmadan, ayrıntıları bilmeden bir şeyi açıklamıyoruz. Ama Sayın Başbakanın eline bir dosya tutuşturuldu, incelemeden dahi çıktı birilerini savunma konumuna düştü." Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesiyle ilgili gündeme getirdiği ''yolsuzluk'' iddiasına ilişkin belgeler, CHP'nin resmi internet sitesine konuldu. Dosyalarda, °Ali Hamurcu'nun 26 sayfalık ve 16 sayfalık itiraflarını" içeren bölümlerle, Kayseri Valiliğinden İçişleri Bakanlığına gönderilen yazı, Melikgazi Belediyesinin yazısı, bilirkişi atanmadan önce yapıldığı iddia eden ''Muhakkik Yazısı''yer aldı. Ayrıca, dönemin Kayseri Valisi Osman Güneş'in, müsteşarlığa atanmasına rağmen, vali olarak İçişleri Bakanlığına yazdığı yazı ile atamaya ilişkin Resmi Gazete ekine de yer verildi. Sitede yer alan 'Muhakkik" raporunda, Hamurcu'nun verdiği ifadesinin detaylı bir şekilde incelendiği belirtilerek' iddia konularının asılsız olduğu, mevzuata aykırı herhangi bir işlem yapılmadığının tespit edildiği, iddia konularının bazılarının muğlak ifadeler olması nedeniyle neyi kastettiği anlaşılamadığından, bahsedilen bazı konular hakkında işlem tesis edilememiştir. İddia konuları ile ilgiliyeterli delil bulunamadığından, iddialar tamamen sayıt olduğundan, ilgililer hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına kanâât ve sonucuna varılmıştır" denildi.

İşleme koymaya gerek yok

Yine CHP'nin yayınladığı İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün raporunda da" Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve diğer belediye görevlileri hakkında yapılacak herhangi birişlem bulunmadığı" belirtilerek Hamurcuya art iddiaların işleme konulmaması talep edildi. Kılıçdaroğlu'nun fiyaskoyla sonuçlanan çıkışının ardında siyasi hesap olduğu iddia edildi. Kulislerde "Kurultay öncesi yaşanan çarşaf ve blok liste tartışmalarını sona erdirip delegenin karşısına yeni bir rüzgarla çıkmak istedi Ancak baltayı taşa vurdu" yorumları yapıldı.

Bütçe görüşmelerinde tartışıldı

TBMM'de önceki gün yapılan bütçe görüşmelerinde CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a, Kayseri Büyükşehir Başkanı Mehmet Özhaseki'nin de adının geçtiği 17 kişilik rüşvet dosyasının neden kapatıldığını sormuştu. Kılıçdaroğlu, TBMM'deki konuşmasında, Hacı Ali Hamurcu adlı bir belediye çalışanın "rüşvet çarkı" ile ilgili polise itiraflarda bulunduğunu, polisin konuyu "rüşvet, irtikap ve dolandırıcılık" iddiasıyla savcılığa bildirdiğini, 26 sayfalık itirafların da 16 sayfaya indirildiğini ileri sür müştü. Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına yanıt veren Başbakan Erdoğan ise belediye başkanının, söz konusu kişiyle ilgili anında dava açtığını ifade ederek, "Şikayeti hemen ortaya koymuş. 27.06.2007 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazılı şikayet ile belediye çalışanı Hacı Ali Hamurcu'yu yolsuzluktan ihbar etmiş. Vurgulanması gereken şudur; bu şikayeti AK Parti'li belediye başkanı yapmıştır..". demişti. Konuşmasında, söz konusu kişinin şu anda hapiste olduğunu belirten Erdoğan, "Yine çaktın, yine çaktın; devamlı yaptığınız iş bu..". ifadelerini kullanmıştı.

Özhaseki'den 10 yalana 10 yanıt

Kılıçdaroğlu ile istediği bir televizyonda konuşmaya hazır olduğunu belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki, CHP liderini yalan söylediğini iddia etti. İşte Özhaseki'nin "10 yalan" dediği iddialara yanıtları:

1. Bir takım kişilerin özellikle taksi durağı ve ulaşımla ilgili rüşvet alındığı iddiaları üzerine 23.06.2007'de teftiş kurulunu göreve çağırdım. Yani Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği gibi halen cezaevinde tutuklu bulunan belediye personeli ihbarda bulunmamış, soruşturma tarafımdan başlatılmıştır.

2. Teftiş kurulu 25.06.2007'de daha raporunu tamamlamadan Hacı Ali Hamurcu'nun belediyenin adını kullanarak bazı kişileri dolandırdığını belirleyip savcılığa suç duyurusunda bulundu. Zanlı, 26 sayfalık ifadesinde rüşvet olayıyla ilgili bilgiler verdi. Ancak bunun 10 sayfalık bölümü memurlara ait suçlarla ilgili olduğu için ayrıldı. Emniyet Müdürlüğü bunu tutanakla ve 26 sayfa olarak bir tek sayfasını çıkarmadan Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermiştir. Savcılık da 26 sayfalık ifadenin 10 sayfasını memur muhekematıyla ilgili soruşturma için ayırmıştır. Yani 26 sayfalık ifadenin 10 sayfasının kaybolduğu ve işlem görmediği, benimle ilgili bölümlerin çıkartıldığı tamamen yalandır.

3. Alınan 26 sayfalık ifadesi 3 vali yardımcısı tarafından Memurun Muhakemat Yasası'yla ilgili incelenmiş, ifadenin 10 sayfası memurlarla iligili, yani belediye çalışanlarının adı geçtiği 10 sayfası ayrılmıştır. Kılıçdaroğlu'nun ima ettiği vali yardımcısı Gaziantep'e normal tayin döneminde toplu kararname ile gitmiştir. Kimseyi sürdürme gibi bir eylemimiz, davranışımız olmamıştır.

4. 3.12.2007'de raporunu tamamlayan bilirkişi heyetine ilçe belediyelerinden tüm görevliler gelmiştir, sadece Melikgazi Belediyesi görevlendirme yazısını daha sonradan göndermiştir.

5. Dönemin Kayseri Valisi Osman Güneş'in tayini 30.11.2007'de çıkmış, ancak kendisi 4.12.2007'ye kadar görevini sürdür müştür. Yani resmi evrakı tayini çıktığı gün imzaladığı yalan ve düzmecedir.

Dava 2 yılda bitti

6. Dosyanın kapatıldığı da tamamen yalandır. Zira, Kayseri'deki Cumhuriyet Savcılığı 18.7.2007'den itibaren tam 9 ay incelemiş 50 kişinin ifadesine başvurmuştur. Yani bu olayın 6 ayda tamamlanıp, mahkeme sürecinin ve Yargıtay'dan döndüğü yolundaki iddialar yalandır.

7.CHP Genel Başkanı, Hacı Ali Hamurcu'yu öyle bir masum olarak anlattı ki, inanın içim ezildi. 8 kişiyi dolandırıp suçunu kabul eden ve evrakta sahtecilikten 6 yıl ceza alan böyle masum kişilerden Allah bizi korusun.

8. CHP Genel Başkanı'nın, avukat Yakup Erikel'le ilgili dokundurmasını anlayamadık. Bize göre, Yakup Erikel'den çok Yusuf Erikel'i anlatmalıydı. Zira, Haci Ali Hamurcu, Yusuf Erikel'le birlikte belediyenin 13 nolu mührünü kullanarak, benim mührüm bir numaralı mühürdür. 10 milyon TL'lik sahte senet düzenleyip imzamı da taklit ederek bize şantaj yapmışlardır. Polise yaptığımız müracaat sonucu belgelenmiş ve Yusuf Erikel'in bürosunda bu şantaj senedi de bulunmuştur.

9. Olay 23.06.2007'de başlamış, 02.07.2009'da bitmiştir. Yani dava söylendiği gibi 6 ayda değil 2 yılda üstelik iki kez başvurulan Yargıtay'dan dönerek kesinleşmiştir.

10. Halen tutuklu bulunan Hacı Ali Hamurcu, son 3 sayfalık ifadesinde 'Ben bu dolandırıcılığı başımdaki amirimle yaptım. Bazı kişiler bana Özhaseki ve bazı belediye yetkililerinin ismini de verirsen onlar seni kurtarır dedikleri için böyle ifade verdim' demiştir.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim