• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İşte Erdoğan'ın Bahsettiği 'Dar' ve 'Daraltılmış Bölge' Sistemleri!

İşte Erdoğanın Bahsettiği Dar ve Daraltılmış Bölge Sistemleri!
Demokratikleşme paketini açıklayan Başbakan Erdoğan, yüzde 10'luk baraja karşılık iki alternatif sundu. Dar veya Daraltılmış Bölge sistemi. Dar Bölge'de seçin barajı ortadan kalkıyor. Daraltılmış Bölge sisteminde ise baraj yüzde 5'e düşüyor. İki sistem de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlediği basın toplantısıyla merakla beklenen demokratikleşme paketinin açıkladı. "Seçim sistemini tartışmaya açıyoruz" diyen Başbakan Erdoğan "mevcut seçim sisteminin tartışma konusu olduğunu biliyoruz ve mevcut seçim sistemindeki yüzde 10 barajı AK Parti'nin getirdiği bir sistem değildir" dedi.

 

Baraja üç alternatif

Başbakan Erdoğan, mevcut yüzde 10'luk baraj dahil üç alternatif üzerinde durduklarını belirterek

çalışma hakkında şunları söyledi: "Yeni seçim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda biz bir tek seçenek sunmuyor, 3 farklı alternatifi tartışmaya açıyoruz. Mevcut sistemle, yani yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz… Barajı yüzde 5'e çekip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulayabiliriz. Üçüncü seçenek olarak da, ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirebiliriz… Bu 3 seçeneği önümüzdeki günlerde tartışacak, Türkiye için en doğrusu, en isabetlisi hangisiyse, o yönde düzenlemeyi Meclis'e getirecek, yolumuza o şekilde devam edeceğiz."

Yüzde 10'luk barajın dışındaki dar ve daraltılmış bölge sistemleri ise bir hayli tartışılacak gibi.

 

Dar Bölge barajı sıfırlıyor

Dar Bölge Sistemi seçim barajını tamamen ortadan kaldırıyor. Türkiye 550 seçim bölgesine ayrılacak. Her hangi bir seçim bölgesinden aday olanlar arasında en fazla oyu alan Meclis'te partisini ya da bağımsız olarak kendisini temsil edecek.

 

3-5 vekil bir bölge baraj yüzde 5

Daraltılmış Bölge sistemi kabul görürse 2015 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde özellikle büyükşehirlerde 3 ile 5 milletvekili çıkaracak şekilde bölgeler oluşturulacak. Örneğin; mevcut sistemde 3 bölgeye ayrılan İstanbul'da 20'den fazla seçim bölgesi oluşturulacak. Seçilme barajı ise yüzde 5 olacak.

 

Seçmen adayları tanıyacak

Her iki alternatif de seçmenlerin oy verdikleri adayları daha iyi tanımasına ve buna göre tercih yapmasını sağlayacak. Seçmenler her iki sistemde de partiyle birlikte adaya da oy vermiş olacak.

 

Erdoğan barajın tamamen kalkmasında yana

Yeni Şafak'ın Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi, paketle ilgili detayları yazdığı yazısında Başbakan Erdoğan'ın 'Dar Bölge Sistemi'ne yani seçim barajının tamamen kaldırılmasına sıcak baktığını yazdı.

 

Milletvekiline düşen seçmen sayısı adaletsiz

Seçim işlerinden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ise daraltılmış bölge üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve AK Parti'nin 'daraltılmış bölge' sistemini benimsediğini dile getirdi. Şentop şunları kaydetti: 'Büyük şehirlerde milletvekili sayısı çok. Dolayısıyla milletvekilinin bilinmesi ve tanınması kolay olmuyor. Milletvekili başına düşen seçmen sayısı büyük şehirlerde daha fazla, küçük şehirlerde daha az. Bunları dengeleyecek bir formül olabilir mi diye çalışıyoruz.'

 

Kılıçdaroğlu "daraltılmış sisteme" karşı

Yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesini isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde Temiz Seçim Platformu'na yaptığı açıklamada, daraltılmış bölge çalışmasının aslında il bazında seçim barajını yukarı çekecek bir düzenleme olması nedeniyle doğru olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan paketle birlikte ayrıca; siyasi partilerin hazine yardımı alabilme hakkı doğuran yüzde 7'lik oy oranını yüzde 3'e düşeceğini, partilerin teşkilatlanmasında kolaylık için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunun kalkacağını, dileyen partinin eş genel başkanlık sistemini uygulayabileceklerini, siyasi partilere üyeliğin önündeki engellerin kaldırılacağını ve siyasi partilerin Türkçe dışındaki farklı dillerde siyasi propoganda yapabileceğini açıkladı.

Erdoğan şunları söyledi:

 

Yardım barajı yüzde 3

Siyasi Haklar alanında İkinci düzenlemeyi Siyasi Partilere Devlet Yardımı konusunda yapıyoruz.

Siyasi partilere devlet yardımının kapsamını genişletiyoruz. Siyasi Partiler Kanunu'nun Ek 1'inci maddesini değiştiriyor, devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oranı yüzde 3'e çekiyoruz. Yani seçime katılan siyasi partilerden yüzde 3'ü aşan oranda oy alanlara da, Hazineden ayrılan toplam kaynak içinden devlet yardımı yapılacak. Bu düzenlemenin de, siyasi partilerimizi güçlendireceğine, katılımcılığı artıracağına, rekabetin daha adil hale gelmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

 

Belde teşkilatı zorunluluğu kalkıyor

Bir başka düzenlemeyle, siyas, partilerin teşkilatlanmalarına kolaylık getiriyoruz. Siyasi Partiler Kanunu'nun 20'inci Maddesini değiştiriyor; ilçede teşkilatlanma için, beldelere teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırıyoruz

Mevcut durumda, bir ilçede teşkilatlanmak için, ilçe sınırları içerisindeki beldelerin en az yarısında teşkilat kurma zorunluluğu vardı. Bunu kaldırıyor, 'Beldelerde teşkilat kurulması zorunlu değildir' ibaresini getiriyoruz.

 

Eş genel başkan

Bir başka düzenlemeyle, siyasi partilerde eş genel başkanlığın önünü açıyoruz Bu alanda uluslar arası örnekleri inceledik, demokrasilerdeki işleyişe baktık ve ilgili yasa maddesini değiştirmeyi uygun gördük.

Seçim Kanunu'nun 15'inci Maddesi'ne bir ek yapıyor, tüzüklerinde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla, partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getiriyoruz

 

Üye olma yasağı kalkıyor

Bir başka yasal düzenlemeyle, siyasi partilere üyelikte engelleri kaldırıyoruz. Siyasi Partiler Kanunu'nun 11'inci maddesinde yapacağımız değişiklikle, siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlayan bazı engelleri ortadan kaldırıyoruz. Seçim Kanunu hükümlerine göre, oy verme hakkına sahip olan herkesin, siyasi partilere de üye olabilmesinin önünü açıyoruz. Bu amaçla, 11'inci Maddenin B Bendindeki 6 kısıtlayıcı engeli ortadan kaldırıyoruz.

 

Türkçe dışındaki dillerde propaganda

Yine Siyasi Partiler Kanunu'nda yapacağımız değişiklikle, farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanını getiriyoruz. 298 Sayılı Kanunu'nun ilgili maddesini değiştirerek, siyasi parti ve adaylar tarafından yapılacak her türlü propagandada Türkçe'nin yanında farklı dil ve lehçelerin de kullanılabilmesini mümkün hale getiriyoruz. Aynı şekilde, ön seçimlerde farklı dil ve lehçelerde propaganda imkanı getiriyoruz. Siyasi Partiler Kanunu'nun 43'üncü Maddesindeki kısıtlayıcı hükmü kaldırıyor, ön seçimlerde de Türkçe'den başka bir dil ya da lehçeyle propaganda imkanını tüm partilere sağlıyoruz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim