• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İşte 9 Başlıkta Yeni Türkiye Dönemi!

İşte 9 Başlıkta Yeni Türkiye Dönemi!
Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde konuştu

 

9 başlıkta yeni dönem

AK Parti öncesi dönem için “fetret devri” benzetmesi yapan Davutoğlu, 13 yılı özetledi, restorasyon döneminin hedeflerini 9 başlıkta anlattı.

1 - ÖZGÜVEN Davutoğlu, özgüvene örnek olarak Erdoğan’ın Davos’taki ‘one minute’ çıkışını gösterdi. Gezi olayları ile, 17 ve 25 Aralık operasyonlarını da bu özgüveni yıkma çabası olarak nitelendirdi.

2- ÇÖZÜM SÜRECİ Davutoğlu, “AK Parti’nin en büyük başarısı, bütün bir ülkeyi tek bir yürek haline getirmiş olmasıdır. Çözüm sürecini başarıya ulaştırana kadar bize uyku haramdır” dedi.

3- ÖZGÜRLÜKLER Her özgürlüğün bir sorumluluk gerektiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti: “Basın özgürlüğü basın ahlakını, inanç özgürlüğü diğer inançlara saygıyı gerektirir. Biz tüm özgürlükleri yeni bir ahlaki formasyonla buluşturacağız.”

4- PARALEL İLE MÜCADELE Paralel yapının “fetret devri” istediğini söyleyen Davutoğlu, “Buradan söylüyorum; hiçbir şekilde, kim ve ne niyetle olursa olsun, devlet otoritesinin parçalanmasına bir daha izin vermeyeceğiz. Bürokraside aranacak tek nitelik liyakattir” diye konuştu.

5- YOLSUZLUKLA MÜCADELE “Yolsuzluklara karşı da en çetin mücadeleyi AK Parti vermiştir, vermeye devam edecektir” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu: “Aziz milletime taminat olarak söylüyoruz; Milletin ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına uzanacak eli, kardeşimizin bile olsa koparırız.”

6- YARGI VE ADALET Davutoğlu, “HSYK seçimlerine girecek vicdan yüklü, yüreği adaletle çarpan yargı mensuplarına yargının tek bir mahfilin otoritesi altına girmesine izin vermeyin” çağrısı yaptı. Davutoğlu, “27 Mayıs yargısının mantığını bir daha Türkiye’de kimse görmeyecek” dedi.  

7- YATAY MİMARİ Anadolu’da yaşamış ve yaşayan “hiçbir kültürün ötekileştirilmeyeceğini” vurgulayan Davutoğlu, “kadim şehirlerimizde dikey değil, yatay mimariyi geçerli kılacağız” sözü verdi .

8- EKONOMİK RESTORASYON Türkiye’nin Afro-Avrasya’nın en önemli üretim üssü olacağını söyleyen Davutoğlu, “Makro ekonomik istikrarı sağlarken, reel sektörü de güçlendireceğiz” dedi.

9- ANKARA MERKEZLİ DIŞ POLİTİKA Davutoğlu, “Dış politikada temel ilkemiz, politikanın Ankara merkezli olmasıdır. Kimse Türkiye’yi Avrupa ile Asya kıskacına almaya çalışmasın” dedi.

BAŞBAKAN PARALELE KARŞI AZİMLİ OLACAK

Erdoğan, “Bugün bu kongrede seçilecek, ardından da hükümeti kurmakla görevlendirilecek yeni Başbakanın, paralel devlet yapısıyla mücadelede son derece kararlı, azimli ve cesur olacağına yürekten inanıyorum. Çünkü millet, bizden bunu bekliyor. 30 Mart’ta da 10 Ağustos’ta da milletimiz bize bu yönde görev verdi, yetki verdi. Bu konuda kimse cumhurbaşkanlığı makamında benim sessiz kalmamı beklemesin. Hükümetin de hiçbir taviz vermeden bu hesabı soracağına inanıyorum” dedi.

KÜSLÜKLERİ BIRAKIP GÖNLÜMÜZÜ AÇALIM

Erdoğan, “Başbakan olarak son günümde, AK Parti’nin Genel Başkanı olarak son dakikalarımda, buradan, bizi sevsin ya da sevmesin 77 milyonun her bir ferdine bir kez daha ben musafaha için elimi uzatıyorum. Diyorum ki: Biz, sizi çok iyi anlıyoruz. Sizin de bizi anlamanızı istiyoruz. Bugün buradan diyorum ki sizin de bizlere gönlünüzü samimi olarak açmanızı bekliyoruz. Bugün yeni Türkiye kurulurken Türkiye, 23 Nisan 1920’deki özüyle ve ruhuyla yeniden kucaklaşırken, eski küslükleri kenara bırakalım” dedi.

Son iki seçim paralellerin tasfiyesi oldu

ESKİ Türkiye’nin bir başka aktörü daha olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Paralel devlet yapılanması. Paralel devlet yapılanması, siyasi temsil yetkisine ve siyasi meşruiyete sahip olmadan, kamu gücünü kullanarak meşru-demokratik siyaseti tahrip etmek istemektedir. Devlet kurumlarında elde ettiği etkinlikliklerinden siyaseti şekillendirmek arzusundadır. Bu anlamda paralel yapı, tipik bir bürokratik vesayet girişimidir. Siyaset bu vesayet girişimine taviz veremez, verdiği anda kendi varlığını inkar eder. 17-25 Aralık operasyonları da yolsuzluk kılıfı altında, bürokratik vesayetin darbe girişiminden başka bir şey değil. AK Parti, bürokratik vesayetin bu darbe girişimi karşısında cesaretle durmuş, bu darbe girişimini etkisiz hale getirmiştir. Devlet içindeki paralel yapı siyaseten mahkum olmuştur. Türkiye’nin yaşadığı son iki seçim, bir anlamda paralel yapının ve destekçilerinin siyaseten tasfiyesi olmuştur. Siyasetin önündeki mesele bu yapıyı hukuken de tasfiye etmektir” dedi.

Hesabının sorulması yakın

Güvenlik kurumları ve yargının demokratik meşruiyet temelinde yeniden yapılandırılmasının son derece önemliğini olduğunu belirten Erdoğan, “Düşünebiliyor musunuz, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda bakıyorsunuz, üçüncü derecede böyle farklı bir uygulama var. Bu ülkenin Başbakanını kalkıp twitlerle tahkir eden ve hakaretler eden yargının savcısına dava açmamak suretiyle güya kendisi orada farklı bir korumacılığın içine giren sorumlu değildir, sorumsuzdur. Bu kadar sorumsuz olan bir kişiden adalet bekleyebilir misiniz? İşte bunların hesabının sorulacağı günler de yakındır” diye konuştu.

Hukuk haşhaşilerin eline bırakılamaz

Erdoğan, “Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun bu ülkede kalkıp da hem siyasete hem de halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanına karşı, son derece nezaketsiz tavırları, Eski Türkiye’nin bir alışkanlığıdır. Hukuk sistemi, bir avuç haşhaşinin şantajına mahkum bırakılamaz, bunu ifade etmek istiyorum. Kime çalıştığı, kimin çıkarları adına ülkesine ihanet ettiği artık belli olan Pensilvanya, hukuk sistemine emir veremez, talimat veremez. Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk sistemi, Hasan Sabbah benzeri tehlikeli meczupların oyuncağı asla olamaz. Bu ülkenin hakim ve savcıları, vicdanıyla hareket eden, ülkesine, milletine ve bayrağına bağlı vatanseverlerdir. Vatansever hakim ve savcılar, inanıyorum ki aralarındaki haşhaşileri temizleyecek, hukuk sistemi üzerindeki gölgeleri de kaldıracaktır” dedi.

Çankaya mücadeleye devam edecek

“Cumhurbaşkanlığı makamı, yeni hükümetimiz ve siyaset kurumu, vatanına ihanet eden bu paralel yapıyla, aynı zamanda bürokratik vesayetle kararlı ve cesur şekilde mücadeleyi sürdürecektir” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Yeni Türkiye’de, devlet içinde paralel devlet yapılanmasına, çetelere, mafyatik örgütlenmelere asla prim verilmeyecek. Buradan, AK Parti’nin Olağanüstü Kongresi’nden, paralel yapının tabanındaki mensuplarına bir kez daha samimiyetle, gönül diliyle sesleniyorum. Lütfen, kendilerini sorgulasınlar. Lütfen, mensubu oldukları yapıya ilişkin soruları sorsunlar. Pensilvanya’daki zata ilişkin gerçek soruları kendilerine cesaretle sorsunlar. ‘Ey Pensilvanyadaki zat, sen bu Türkiye’yi seviyor musun?

İnananlar sorgulasın

Türkiye’yi seviyorsan, niye Türkiye’de değilsin de Pensilvanya’dasın? ‘Hizmet’ diyerek, ‘eğitim’ diyerek yola çıkan bir yapının, Milli İstihbarat Teşkilatı’na neden kastettiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin en başarılı Hükümetine neden darbe girişiminde bulunduğunu, CHP, MHP, HDP ile neden işbirliği yaptığını sorgulasınlar. Bu yapının uluslararası bağlantılarını sorgulasınlar. Bu yapının, başörtüsüne, demokratik mücadeleye, Filistin davasına olan yaklaşımını samimiyetle sorgulasınlar. Eğer bu sorgulamayı yaparlarsa inanıyorum ki yanlışı görecekler, yıllardır birlikte yürüdükleri AK Parti’nin kendi partileri olduğunu tekrar fark edeceklerdir”.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim