• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrailli Teröristlerin Yaraladığı Hamza Er, Olanları Anlattı!

İsrailli Teröristlerin Yaraladığı Hamza Er, Olanları Anlattı!
Kur'an Nesli Kültür Merkezi'nde Gazze filosunu ve yolda yaşananları anlatan Hamza Er, "Bugün Gazze halkı Siyonist işgalcilerin insafına terk edilmiş durumdadır. Siyonistler açıklama yapıp filonun amacı yardım götürmek değil başkaydı diyor. Evet bizim amac

 

 

 

 

 Gazze ambargosunu delmek amacıyla yola çıkan, fakat Akdeniz’in uluslararası sularında İsrail donanmasının ağır saldırısına maruz kalarak Gazze’ye ulaşamayan “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” filosunda yer alan yazar ve aktivist Hamza Er, Kur’an Nesli Kültür Merkezi’nde filonun niçin yola çıktığını ve yolda yaşananları anlattı.

Öncelikle üzerinde durulması gerekenin bugünlerde daha çok yapıldığı gibi Mavi Marmara’ya yapılan saldırının ayrıntılarına yoğunlaşıp meseleye marazi bir merak düzleminde yaklaşmak yerine, konunun özü olan bu gemilerin niçin yola çıktığı, nereye gittiği ve neyi amaçladığı konuları olması gerektiğini kaydeden Er, ancak bu bilinçle ele alındığı takdirde konuya ilginin kalıcı olabileceğini söyledi.

Meselenin özünün toprakları işgal edilmiş, 5.5 milyon insanı mülteci durumuna düşürülmüş Filistin halkının yarım asırdan fazla bir süredir yaşadığı insanlık dramı ve bu sorunun bir parçası olarak da bugün 300 kilometrekareye sıkıştırılan 1.5 milyonluk Gazze halkının İslami direnişten yana tercih yaptığı için yoklukla ve açlıkla teslim alınmaya çalışılması olduğunu aktaran Hamza Er, “Filonun taşıdığı yardım malzemesi sembolik niteliğe sahipti. Götürdüğümüz yardım malzemesi Gazze halkının en fazla 2 günlük ihtiyacını karşılayabilirdi. Asıl gaye ambargonun delinmesi, bu konuda dünya kamuoyunun dikkatini çekmek ve çözüm için gündem oluşturmaktı. Bugün Gazze halkı Siyonist işgalcilerin insafına terk edilmiş durumdadır. Siyonistler açıklama yapıp filonun amacı yardım götürmek değil başkaydı diyor. Evet bizim amacımız başkaydı. Ambargonun delinmesi ve geçersiz hale getirilmesiydi” diye konuştu.

Er, filonun öncülüğünü Londra’da bulunan Free Gazze örgütünün çektiğini, İHH’nın, yükü ve katılımcılarının çok olması sebebiyle filonun yükünü omuzlamak durumunda kaldığını anlattı.

Gazzeliler kırılan camlarını bile yenileyemiyor

Gazze’deki durumun 2008 yılındaki Siyonist saldırılarından sonra iyice kötüleştiğini anlatan Er, bu saldırılarda Gazze’de birçok evin, hastane ve okul gibi kurumların yerle bir edildiğini, fakat Gazze’ye inşaat malzemesi girişinin yasak olması sebebiyle yıkılan ev, hastane ve okulların onarılamadığını, evleri yıkılan Gazzelilerin 2 yıldır çadırlarda veya yakınlarının yanında kalmaya mahkûm olduğunu anlattı. Ambargo yüzünden Gazze’ye çivi bile sokulamadığını anlatan Hamza Er, Gazzelilerin kırılan camlarını bile değiştiremediğini, ancak Siyonist işgalcilerin izin verdiği sınırlı oranda yiyeceğin Gazze’ye girebildiğini ifade etti.

2009 yılında Gazze saldırılarının sona ermesiyle birlikte BM’nin kabul ettiği 1860 sayılı karar gereğince ambargonun hafifletilmesi icap ettiği halde, bu yolda hiçbir adım atılmadığını da hatırlatan Er, “İşte bu kuşatmaya, bir açık hava hapishanesine dönen Gazze’deki bu insanlık dışı ambargoya karşı 50’ye yakın ülkeden vicdan sahibi insanlar harekete geçti ve bu filo yola çıktı. Filonun amacı da Gazze’ye yardım malzemesi ulaştırmaktan öte ambargoyu sorgulanır hale getirmek ve surda gedik açmaktı” diye konuştu.

Filo yolcularından İsveçli Prof. Mathias’ın gemideki bir konuşmasını aktaran Er, Prof. Mathias’ın, filoya neden katıldığı konusunda kendi çocuklarına baktığında açlıkla ve hastalıklarla boğuşan Gazzeli çocukların aklına geldiğini ve bu filoya katılmayı bir insanlık görevi bildiğini söylediğini aktardı.

Yaralı halde 12 saat eziyet ettiler

Bugün bazı medya organlarında dile getirildiğinin aksine, “İsrail donanmasının sabah namazı kılınırken Mavi Marmara’ya herhangi bir ikaz yapılmadan doğrudan ve ani olarak saldırıya geçtiğin anlatan Hamza Er, zaten Siyonistlerin niyetlerinin üzerlerinden çıkan ölüm listelerinden net şekilde belli olduğunu, ilk şehidimiz olan Cevdet Kılıçlar’ın fotoğraf çekerken doğrudan öldürme kastıyla vurulduğunu” dile getirdi.

Kendisinin de kaptan köşküne yardıma koşarken kurşunla yaralandığını anlatan Er, yaralı ve elbiseleri kan içinde olmasına rağmen 12 saat boyunca elleri kelepçeli ve sırtını dayamasına bile izin verilmeden oturur vaziyette tutulduğunu dile getirdi.

Bu eziyetin hapishanede de sürdüğünü ve en son otobüslerle havaalanına götürülürken havaalanı civarına otobüslerle özel olarak getirildiği anlaşılan 7-8 yaşlarındaki çocuklara kendilerinin gösterildiğini, o yaştaki çocukların bile nasıl propagandalarla yetiştirildiğine böylece tanık olduklarını söyledi.

Hamza Er, şehid olan kardeşlerimizin aileleriyle dayanışma ve başta çok ağır yaralı olan ve Ankara’da hastanede bulunan Uğur Süleyman Söylemez olmak üzere yaralı Müslümanlara dua talebinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

isra haber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim