• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail'le İlişkiler Resmen Koptu! -Video-

İsraille İlişkiler Resmen Koptu! -Video-
BM'nin basına sızan Mavi Marmara raporunda İsrail yanlısı bir tutum sergilemesi üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir açıklama yapıyor. Davutoğlu sert konuşuyor...

Dışişleri BakanıAhmet DavutoğluDışişleri Bakanlığı'nda Mavi Marmara raporuna ilişkin basın açıklaması yaptı.

Yaşanınlardan İsrail'in sorumlu olduğunu dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail'e yönelik askeri önlemler başta olmak üzere birçok yaptırım uygulamaya başlayacağını ifade etti. "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek.İsrailile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, insani yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara'da İsrail'in 8'i Türk, bir ABD vatandaş olmak üzere 9 sivil vatandaşı öldürdüğünü ve birçok kişiyi de yaraladığını söyledi. İsrail'e götürülen sivillerin her türlü kötü muameleye maruz kaldığını vurgulayan Davutoğlu, İsrail'in bu saldırısını uluslararası sularda gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Savaşın insan tarihinin acı bir gerçeği olduğunu dile getiren Davutoğlu, savaşın meşru olduğu hallerde dahi sivillerin öldürülmesinin suç sayıldığını hatırlattı. İsrail'in ise barışçıl eyleme katılanları katlettiğini vurgulayan Davutoğlu, üstelik bunu uluslararası sularda gerçekleştirdiğini ifade etti. İsrail'in suçunun basit bir suç olmadığını dile getiren Davutoğlu, "Yaşam hakkı çiğnenmiştir. Yardım konvoya saldırmanın insanlık suçudur, hiçkimse bunu örtemez. Ülkeler kanun üstünde değildir. Yargıdan muhsum değildir. Herkes hukuk açısından hesap vermek zorunda. Vicdanlarda mahkum olmuştur." dedi. İnsanlığın Akdeniz sularında boğulduğunu belirttiğini ifade eden Davutoğlu, İsrail'in raporun açıklanmasının uzatma taleplerinin ise zamana yayma çabası olduğunu kaydetti.Birleşmiş MilletlerRaporu'nun sızmasının bu dönemde manidar olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, konuyu BM ile görüştüğünü onlarında üzgün olduğunu ifade ettiğini aktardı. Çok net ve ilkeli davrandıklarını anlatan Davutoğlu, İsrail'in tanınan fırsatları heba ettiğini belirterek İsrail'in bir bedel ödeme zamanı geldiğini vurguladı.

Davutoğlu, atılacak adımları şöyle özetledi: "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek. İsrail ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı. Seyrü sefer için gerekli görüldüğünde her türlü önlemi alacak.TürkiyeGazze'ye uygulanan ablukayı tanımıyor. Konunun uluslararası adalet divanında incelemesi sağlanacak, girişmelere başlanacak. Saldırıdaki Türk ve yabancı mağdurlara haklarını araması için her türlü destek verilecek."

Davutoğlu, gelinen noktanın sorumlusunun İsrail olduğunu vurguladı.

İŞTE İSRAİL GERİ ADIM ATANA KADAR UYGULANACAK 5 MADDELİK EYLEM PLANI

1- Türk İsrail arasındaki tüm ilişkileri ikinci katip seviyesine indirildi. Büyükelçimiz geri çekiliyor.

2- İsrail ile Türkiye arasındaki askeri anlaşmaların tümü askıya alınmıştır.

-3- Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan sahildar devlet olarak Türkiye seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacak.

4- İsrail'in saldırısında mağdur olan ailelere uluslararası platformlarda hukuki destek sonuna kadar verilecektir.

5- Türkiye İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı tanımamaktadır. Ablukanın Uluslararası Adalet Divanında incelenmesini sağlayacaktır.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'nin Mavi Marmara Raporu'nu değerlendirirken, İsrail'in bir bedel ödeme zamanının geldiğini söyledi. Yaşanınlardan İsrail'in sorumlu olduğunu dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail'e yönelik askeri önlemler başta olmak üzere birçok yaptırım uygulamaya başlayacağını ifade etti. "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek. İsrail ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, insani yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara'da İsrail'in 8'i Türk, bir ABD vatandaş olmak üzere 9 sivil vatandaşı öldürdüğünü ve birçok kişiyi de yaraladığını söyledi. İsrail'e götürülen sivillerin her türlü kötü muameleye maruz kaldığını vurgulayan Davutoğlu, İsrail'in bu saldırısını uluslararası sularda gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Savaşın insan tarihinin acı bir gerçeği olduğunu dile getiren Davutoğlu, savaşın meşru olduğu hallerde dahi sivillerin öldürülmesinin suç sayıldığını hatırlattı. İsrail'in ise barışçıl eyleme katılanları katlettiğini vurgulayan Davutoğlu, üstelik bunu uluslararası sularda gerçekleştirdiğini ifade etti. İsrail'in suçunun basit bir suç olmadığını dile getiren Davutoğlu, "Yaşam hakkı çiğnenmiştir. Yardım konvoya saldırmanın insanlık suçudur, hiçkimse bunu örtemez. Ülkeler kanun üstünde değildir. Yargıdan muhsum değildir. Herkes hukuk açısından hesap vermek zorunda. Vicdanlarda mahkum olmuştur." dedi. İnsanlığın Akdeniz sularında boğulduğunu belirttiğini ifade eden Davutoğlu, İsrail'in raporun açıklanmasının uzatma taleplerinin ise zamana yayma çabası olduğunu kaydetti. Birleşmiş Milletler Raporu'nun sızmasının bu dönemde manidar olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, konuyu BM ile görüştüğünü onlarında üzgün olduğunu ifade ettiğini aktardı. Çok net ve ilkeli davrandıklarını anlatan Davutoğlu, İsrail'in tanınan fırsatları heba ettiğini belirterek İsrail'in bir bedel ödeme zamanı geldiğini vurguladı.

Davutoğlu, atılacak adımları şöyle özetledi: "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek. İsrail ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı. Seyrü sefer için gerekli görüldüğünde her türlü önlemi alacak. Türkiye Gazze'ye uygulanan ablukayı tanımıyor. Konunun uluslararası adalet divanında incelemesi sağlanacak, girişmelere başlanacak. Saldırıdaki Türk ve yabancı mağdurlara haklarını araması için her türlü destek verilecek."

Davutoğlu, gelinen noktanın sorumlusunun İsrail olduğunu vurguladı.


GÜNCELLEME: 10:07

Mavi Marmara Raporu Basına Sızdı! Davutoğlu 11:00'de Konuşuyor!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'nin Mavi Marmara saldırısı ile ilgili raporunun resmen açıklanmadan basında yayımlanmasının üzüntü verici olduğunu söyleyerek, bugün bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacaklarını bildirdi.


Davutoğlu, Paristeki Libya konferansının ardından düzenlediği basın toplantısında, Palmer Raporu ile ilgili New York Times'ta çıkan makalenin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Bir kere bir üzüntümü ifade edeyim. Bu çok sık rastlanan bir olgu olmaya başladı. Resim konularda yapılan müzakereler, ortaya konan raporlar daha resmen yetkililer tarafından açıklanmadan bazı yayın organlarında yayımlanmaya başlandı. Bu bir müddettir olan ve malesef bütün ilgili taraflarda da bir yönlendirme izlenimi doğuran bir tutum."

Bu raporla ilgili haberin onlar Libya toplantısında iken geldiğini belirten Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la da bu konuyu konuştuğunu bildirdi.

Davutoğlu, onların da şaşkınlık içinde olduğunu söylerek, "Daha Genel Sekretere sunulmamış bir raporun bazı basın organlarında yer alması ciddiyetten uzak bir durum" dedi.

"NET TUTUMUMUZU İFADE EDECEĞİZ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara saldırısı ile ilgili Palmer Raporu hakkında bugün öğleden önce kapsamlı bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Davutoğlu, Paris'teki Libya konferansının ardından düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soruyu,

"Türkiye-İsrail ilişkileri bağlamında artık gelişmeler çerçevesinde konuyu ele aldığımızda kapsamlı bir açıklama yapma ihtiyacı söz konusu. İnşallah yarın ülkemize döndüğümüzde muhtemelen öğleden önce saat 11.00'da bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacağız ve orada bundan sonraki adımlarla ilgili çok net tutumumuzu ifade edeceğiz" şeklinde yanıtladı.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin tutumunun zaten belli olduğunu da söyleyerek, 31 Mayıs 2010'da Türk vatandaşlarının katledilmesi ile ilgili o andan itibaren bugüne kadar Türkiye'nin tutumunun net ve açık olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Kim ne söylerse söylesin, hangi basın organında ne yazılırsa yazılsın, bu bizi etkilemez. Türkiye kendi vatandaşlarının hukukunu koruyacak kudrete sahip bir devlettir" dedi.

Raporun basına yansıyan içeriğinin Türkiye'yi rahatsız edip etmediğinin sorulmasına karşılık Davutoğlu, "Bu raporun İsrail'i rahatsız eden çok yönleri de var ama bunları yarın değerlendiririz" dedi.

Daha önce bir BM raporu daha yayımlandığını, orada da net olarak ablukanın yasal olmadığına ilişkin net görüşlerin ifade edildiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dolayısıyla bizim tutumumuz raporun şöyle ya da böyle çıkmış olması ile ilgili değil. Bizim İsrail'den beklediğimiz somut adımlar vardı. İsrail de bu somut adımları bu raporla irtibatlandırmıştı. Bugün de bu rapor maalesef sızdırıldı. Yani eğer sızmamış olsaydı muhtemelen yarın açıklanacaktı. Bu da çok önemli değil. Ama biz zaten tutumumuzu daha geçen seneden itibaren netleştirmiştik. Bu taraflarca da biliniyordu.

Dolayısıyla rapor şöyle değil böyle çıkmış olsaydı da veya başka türlü olmuş olsaydı da değişmeyecek. İsrail özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, abluka da dahil beklediğimiz adımları atmadıkça bizim tutumumuz netti zaten. Dolasıyla yarın yapacağımız açıklama raporun içeriğinden daha çok, raporun yayınlanmasına kadar İsrail'in beklediğimiz adımları atmamış olması ile ilgilidir. Ama raporla ilgili tutumuzu da ayrıca yarın açıklayacağım. Ama raporun bir de resmen yayınlanması var, o ayrı bir şey tabii."

NYT, BM RAPORUNU AÇIKLADI

MAVİ MARMARA SALDIRISI AŞIRI VE MANTIKSIZCA

New York Times’ın iddiasına göre, BM’nin Mavi Marmara raporunda, İsrail’in saldırısının “aşırı ve mantıksızca” olduğu belirtildi ve tazminat ödemesi tavsiye edildi. Raporda, Gazze ablukasının hukuki olduğu, Mavi Marmara’nın sorumsuzca hareket ettiği de öne sürüldü

New York Times’ın (NYT) iddiasına göre, BM’nin “Mavi Marmara” raporunda, İsrail’in 2010 yılı mayıs ayında yaptığı, 9 Türk’ün öldürüldüğü saldırının “aşırı” olduğu belirtildi. NYT, henüz resmen yayımlanmayan rapordan alındığını iddia ettiği bazı bilgileri dünkü sayısında yayımladı. Başkanlığını Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Geoffrey Palmer’ın yaptığı komisyonun raporunda, “İsrail’in, önceden uyarmadan böyle bir güçle gemilerin kontrolünü alma kararının aşırı ve mantıksızca” olduğu ifade edildi.

İSRAİL KÖTÜ MUAMELE ETTİ: 105 sayfalık raporda, İsrailli komandoların, “bir grup yolcunun organize ve şiddetli direnişiyle” karşı karşıya kaldığı, kendilerini korumak için güç kullandıkları iddiasına da yer verildi. Buna karşın, yolcuların hayatlarını kaybetmesinin kabul edilemez olduğu ve İsrail ordusunun yolculara kötü muamele ettiği belirtildi.

TAZMİNAT ÖDENMELİ: Raporun sadece Türkiye ve İsrail’in sağladığı bilgiye dayandığı, bu nedenle çıkarımlarının, ne hakikat ne de hukuk açısından kati kabul edilemeyeceğine dikkat çekildi. İsrail’in, “üzüntüsünü uygun biçimde açıklaması” ve tazminat ödemesi gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

ABLUKA HUKUKİ: Raporda, “İsrail’in Gazze’deki militan örgütlerden güvenliğine yönelik gerçek bir tehditle yüz yüze” olduğu, “Donanma ablukasının uluslararası hukukun gereklilikleriyle örtüştüğü” ifadelesi yer aldı.

SORUMSUZCA HAREKET: Raporda, “Mavi Marmara”nın girişiminin sorumsuzca olduğu, organizatörlerin, özellikle İHH’nin amaçları hakkında ciddi soru işaretlerinin var olduğu” iddiası da yer buldu. Raporda ayrıca Türk hükümetinin, “organizatörleri İsrail güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmaya ikna etmeye çalıştığı, ancak “daha fazlasının yapılabileceği” belirtildi.

BAN Kİ-MOON DA ŞAŞIRDI: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris’teki Libya konferansı sonrası, raporun resmen açıklanmadan yayımlanmasının üzüntü verici olduğunu söyleyerek, bugün bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacaklarını bildirdi. Davutoğlu, açıklamanın raporun içeriğine değil, bundan sonra atılacak adımlara ilişkin olduğunu da vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da şaşkınlık içinde olduğunu belirten Davutoğlu, “Genel Sekreter’e sunulmamış bir raporun bazı basın organlarında yer alması ciddiyetten uzak bir durum” dedi. Bu tür yayınların sıklaştığına dikkat çeken Davutoğlu, “Maalesef bütün ilgili taraflarda da bir yönlendirme izlenimi doğuran bir tutum” dedi.

Raporun basına yansıyan içeriğinin Türkiye’yi rahatsız edip etmediğinin sorulmasına karşılık Davutoğlu, “Bu raporun İsrail’i rahatsız eden çok yönleri de var ama bunları değerlendiririz” dedi.

Açıklamaları İsrail basınında

Davutoğlu'nun, Palmer raporunun yayınlandığı tarihin, İsrail için 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara olayı nedeniyle özür dilemesi için de son tarih olduğu; özür dilenmemesi halinde B planının yürürlüğe konulacağı yolundaki sözleri, İsrail basınında geniş yer buldu. İsrailli yetkililer, ''İsrail'in özür dileme niyetinde olmadığını'' belirtti. İsrail basını, radyo ve televizyonlarıyla, açıklamaları İsrail'e uyarı veya ültimatom şeklindeki başlıklarla aktararak dün akşam saatlerinde geniş yer verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim