• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail'in 2. Mavi Marmara Operasyonu ve Birgün'den Destek: İsrail'le Helalleştiler!

İsrailin 2. Mavi Marmara Operasyonu ve Birgünden Destek: İsraille Helalleştiler!
-ANALİZ MERKEZİ ÖZEL-Mavi Marmara'nın ve Bülent Yıldırım'ın 2.Özgürlük Filosu'na katılmamasıyla ilgili yapılan açıklamanın ardından başlayan kara propagandanın bir örneği de Birgün'den geldi.İsrail'in 3 hedefli 2.Mavi Marmara Operasyonu'nu, Analizme

 

 

 

 

 

Fatih Tezcan  AnalizMerkezi.com ÖZEL

Hem İstanbul'da Yoklar Hem ABD'deki WSJ'den Yanlış Almışlar!

İHH tarafından, katılımcı filo organizatörleri ile birlikte, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yapılan ve onlarca medya mensubunun katıldığı Basın Açıklaması'na bir muhabir dahi göndermediği anlaşılan Birgün Gazetesi, Bülent Yıldırım'ın açıklamasını eksik ve yanlı olarak ABD medyasında yayın yapan Wall Street Journal'dan alıntıladı.

Provakatif Körlük

Yıldırım'ın açıklamasında yer alan 'Ben bu filoda gitmiyorum' sözlerini ön plana çıkaran Birgün Gazetesi, Yıldırım'ın ve İHH'nın ısrarla vurguladığı bir nokta olan 'Mavi Marmara'nın ilk doğru zamanda tekrar Gazze'ye yola çıkacağı' bilgisini, haberin içerdiği ve amaçladığı provakatif ve yanlı bakış açısı nedeniyle kaale dâhi almadı.


Haber İçeriğinin Yalanladığı Manşet: İsrail'le Helalleştiler! 

Haberin içeriği okunmaya devam edildiğinde ne manşette ne de ana sayfada olmayan ama haberin belkemiği bilgiyi içeren pasaj, manşetteki mühendisliği ve haberdeki yanlış yönlendirmeyi deşifre etmeye yetiyor.

O pasaj aynen şöyle:

"Ayrıca ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal Türkiye muhabiri Marc Champion, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım’ın eğer İsrail blokajı çekmezse daha sonraki bir tarihte Gazze’ye iki geminin gideceğini söylediğini belirterek, Yıldırım’ın, “Mavi Marmara tamir edildiği zaman gidecek ve kargo gemisi de birlikte gidecek” ifadelerini vurguladı."

Mavi Marmara Gidiyorsa Bu Nasıl Helalleşme?

Birgün, Şehid Aileleri'nin, İHH'nın ve Hükümet'in ısrarla altını çizdikleri 'özür-tazminat-ambargonun kalkması ve baskının cezalandırılması şartları yerine gelmeksizin İsrail'le ilişkilerin düzelmeyeceği'
duruşunu görmezden gelme ve haberin içindeki pasajı yok sayma pahasına "İsrail'le Helalleştiler" manşetini atarak, belki tiraj uğruna belki de bir siparişi teslim noktasında gerçekleştirilen bu dezenformatif medyacılık örneğini verirken, aynı zamanda 'bu manşetin kimler tarafından ısmarlanmış olabileceğine dair soru işaretlerine' de neden oldu.

İsrail Mavi Marmara'nın Gitmemesi Üzerinden Vuruyor!

Peki işin aslı ne?
İşin aslı, İsrail, Mavi Marmara'nın gitmemesi üzerinden bir taşta tam 3 kuş vurmaya çalışıyor ve bu strateji dahilinde İsrail Medyası'nı ve Türkiye'deki bazı kesimleri kullanıyor.

2010'da Mavi Marmara'yı Akdeniz'de silahla vuran İsrail, aynı amaçlarla düzenlediği ikinci saldırıyı bu kez ertelenen Mavi Marmara üzerinden kara propagandayla düzenliyor!

İsrail'in 2.Mavi Marmara Operasyonu ve Amaçları!

İsrail'in 3 stratejik hedef belirlediği anlaşılıyor:

1-) Evvelki hükümetler aracılığıyla Türkiye'yi adeta 'İkinci İsrail' gibi kullanan İsrail'in, 'tarihî hedefi' haline gelen ve Mavi Marmara'nın 2. Özgürlük Filosu'na katılımına engel olunmayacağını da daha önce açıklayan Erdoğan Hükümeti ve Dış İlişkilerde İsrail'in kabusu olan Ahmed Davudoğlu!

Mavi Marmara'nın, 'seçim öncesi ve sonrası ikili oynayan hükümetin el altından engellemesi sonucu' yola çıkamadığını iddia eden haberlerle amaçlanan durum, seçimden henüz çıkan  AK Parti Hükümeti'ni, İsrail Karşıtı Müslümanlar'ın tepkileriyle yıpratmaya çalışmak.

2-) İHH ve Bülent Yıldırım!

İHH, dünya çapında sergilediği yardımlaşma örneklerinin yanısıra, İsrail karşıtlığını 'illegal otorite tanımayan' milyonlarca insanla birlikte sokaklara ve meydanlara taşımasıyla da İsrail'in sivil toplum örgütü bağlamında Türkiye'deki 1 numaralı hedefi!

İsrail, İHH ve Genel Başkanı Bülent Yıldırım aleyhinde, 'Mavi Marmara'yı 2. Özgürlik Filosu'na dahil etmeyerek geri adım attığı' yönündeki bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya bırakmaya çalışırken amaçladığı imaj ise, İHH'nın ya İsrail'den başka işi gücü olmayan bir örgüt ya da İsrail'le uğraşmaktan yorulmuş ve bundan vazgeçmiş bir İslamî kuruluş olduğu izlenimini vermek.

İsrail ve bağlı unsurları, uzmanı oldukları bu 'stratejik algı mühendisliği'ni, hedefledikleri üçün cü aşamada başarı sağlayana uygulayacaklardır.

3-) Psikolojik Mavi Marmara Baskısı'nı ve dolayısıyla arkasındaki Türkiye Tehdidi'ni ortadan kaldırmak.

İlk aşamada AK Parti Hükümeti'nin İsrail'e olan karşı duruşunu zayıflatmak ve ikinci aşamada ise İHH'nın Filistin Halkı'na yardım yapma ehliyetine ve liyakatına sahip olmadığı imajını oluşturmak üzere düzenlenen Proje, üçün cü aşamada bu iki imaj çalışması sonunda
a. Filo ve/veya Mavi Marmara vesilesiyle Gazze'ye denizden ulaşımın sözünü dahi ettirmemeyi,
b. Gazze'ye ve dolayısı ile HAMAS'A uyguladığı ambargoyu sürdürmeyi,
c. Tüm enerjisini, sonbaharda ilan edileceği iddia edilen Filistin Devleti'ni engellemeye ayırmayı hedefliyor!

...Ve Teyakkuz!

İşte bu noktada Birgün Gazetesi'nin 'İsrail'le Helalleştiler' manşetindeki İsrail yanlısı stratejik algı mühendisliği deşifre olduğu gibi, aynı zamanda bu ve benzeri yazı, yayın ve propagandalara karşı Türkiye Halkı'nın ve Filistin Dostları'nın ne denli uyanık olması gerektiği de sosyolojik bir alarm olarak karşımıza çıkıyor.İşte Birgün Gazetesi'ndeki 'İsrail'le Helalleştiler ' Başlıklı Haberin Metni:

Mavi Marmara gemisinin geri çekilmesi, AKP’nin emperyalizmle uyumlu Suriye, Libya politikalarıyla ilişkilendiriliyor.  İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Bu hareketin yeni bir açılım sağlayacağını umut ediyoruz” dedi.

İHH BAŞKANI KATILMIYOR

Mavi Marmara’nın Gazze’ye giden yardım filosundan “teknik nedenler” gerekçe gösterilerek çekilmesi, hem İsrail’de hem de Batı’da tartışılmaya devam ediyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Bu hareketin İsrail ve Türkiye arasındaki uzlaşının yeniden başlaması için yeni bir açılımı sağlayacağını umut ediyoruz” dedi. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, Gazze’ye gidecek filoya kendisinin katılmayacağını açıkladı.

ORTADOĞU OLAYLARIYLA İLİŞKİLİ

Wall Street Journal gazetesi analistlerin hükümetin erteleme çağrısının, Türkiye’nin dış politikasını batılı müttefiklerin pozisyonuna daha yakın olmak için gözden geçirdiği ve Ortadoğu’daki olaylarda demokrasi yanlısı hareketlerde bulunduğu bir aşamaya denk geldiğine dikkat çektiklerini belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun erteleme çağrısından bir hafta önce İHH’nin gemide ikinci filoya katılımın gerçekleşeceğini duyurduğuna işaret edildi.

İsrail: Mavi Marmara’nın çekilmesi ilişkilerde bir açılım

Mavi Marmara’nın Gazze’ye giden yardım filosundan “teknik nedenler” gerekçe gösterilerek çekilmesi, hem İsrail’de hem de Batı’da tartışılmaya devam ediyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Bu hareketin İsrail ve Türkiye arasındaki uzlaşının yeniden başlaması için yeni bir açılımı sağlayacağını umut ediyoruz” dedi. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, Gazze’ye gidecek filoya kendisinin katılmayacağını açıkladı.
İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’e göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Mavi Marmara’nın çekilmesinin Türkiye tarafından gelen pozitif bir sinyal olarak görüldüğüne dikkat çekerek, “Bu hareketin İsrail ve Türkiye arasındaki uzlaşının yeniden başlaması için yeni bir açılımı sağlayacağını umut ediyoruz” dedi.

‘DİĞER KATILIMCILARI ŞOK ETTİ’
Gazete, Türkiye’nin geri çekilmesinin diğer organizatörleri “şok ettiğini” belirterek, Gazze kuşatmasına karşı olan koalisyondan bir aktivistin, “Mavi Marmara’nın iptal edilmesi ya da ertelenmesinin arkasındaki sebepleri siyasi baskı olsa bile anlamak gerçekten zor” dediğini kaydetti.

‘KATILIM DÜŞEBİLİR’
İsrail’in Kanada ve Fransa dahil hükümetlere ve kurumlara da katılımcıların ikinci filoda yer almamaları konusunda etkilemek için baskı yaptığı ifade edilen haberde, katılımcıların sayısının binden 300’e düşebileceği belirtilerek, gemi sayısının ise beş ya da sekiz olabileceğine dikkat çekildi.

‘İHH BAŞKANI YILDIRIM FİLOYA KATILMAYACAK’
Ayrıca ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal Türkiye muhabiri Marc Champion, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım’ın eğer İsrail blokajı çekmezse daha sonraki bir tarihte Gazze’ye iki geminin gideceğini söylediğini belirterek, Yıldırım’ın, “Mavi Marmara tamir edildiği zaman gidecek ve kargo gemisi de birlikte gidecek” ifadelerini vurguladı. Haberde, Yıldırım’ın bu ayın sonunda bazı İHH üyelerinin filodaki diğer gemilere katılacağını ancak kendisinin katılmayacağını söylediğine dikkat çekilerek, diğer 22 organizasyonun liderlerinin sadece 10 gemi hazır olmasına rağmen 15 gemi olmasını umut ettikleri ifade edildi.

‘ANALİSTLER İHH’NİN İZAHINI GEÇERLİ SAYMADI’

Analistlerin İHH’nin izahını geçersiz saydıklarını öne süren WSJ, analistlerin hükümetin erteleme çağrısının, Türkiye’nin dış politikasını batılı müttefiklerin pozisyonuna daha yakın olmak için gözden geçirdiği ve Ortadoğu’daki olaylarda demokrasi yanlısı hareketlerde bulunduğu bir aşamaya denk geldiğine dikkat çektiklerini belirtti.
Bu bağlamda, Mavi Marmara’nın İstanbul tersanesinde üç ay boyunca tamir edildiği belirtilerek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun erteleme çağrısından bir hafta önce İHH’nin gemide ikinci filoya katılımın gerçekleşeceğini duyurduğuna işaret edildi.

Fatih Tezcan  AnalizMerkezi.com ÖZEL

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim