• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail'den Türkiye'ye Karşı Balkan İttifakı!

İsrailden Türkiyeye Karşı Balkan İttifakı!
İlgilisine çok önemli bir yazı!...

 


 

Birçok İsrailli için Bulgar gazetelerinde bu ayın başında Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un İsrail İstihbarah Teşkilatı Şefi Meir Dagan ile başkent Sofya’da Borisov’un bürosunda çekilmiş fotoğraflarının yayınlanması sürpriz oldu. Mossad şefinin dünya ülkelerine yaptığı ziyaretlerde gerçekleştirdiği faaliyet ve görüşmelerin kayıt altına alınmaması adet olmuştur. Ama Balkan ülkelerine yapılan bu ziyaret ve bunu izleyecek ziyaretlerin sonuçları hakkında Tel Aviv’de bir hoşnutluk hali hâkim.

Dagan’ın, aralarında Bulgaristan’ın da olduğu Balkan ülkelerinden pek çoğuna düzenlediği tur hâkim İsrailli elit için nadir ve büyük stratejik fırsatlar penceresi mesabesindeydi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Liberman Dışişleri Bakanlığı ve İstihbarat Teşkilatına bağlı araştırma merkezinden, İsrail ile Balkan ülkeleri arasındaki ilişki hacminin büyümesiyle gerçekleşecek enerji yatırımının nasıl olacağı hususunda kapsamlı araştırmalar yapmasını istedi. İsrail’le Balkan ülkeleri arasında özellikle Gazze’deki ambargoyu kırmak için yola çıkan özgürlük filosundaki 9 Türkün İsrail deniz kuvvetleri tarafından öldürülmesinden sonra Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin hızla çöküşe geçmesinin sonucunda Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki ilişki hacminin büyümesi bekleniyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman İsrail’in, Türkiye ile olan stratejik ittifakın gerilemesiyle kaybettiği imtiyazları telafi etmek için çok hızlı bir şekilde çalışması gerektiğini söylüyor. Bu çalışmanın başında da Balkan ülkeleriyle olan ilişkilerin güçlendirilmesi yer alıyor. Liberman Türkiye ile olan ittifakın gerilemesinden doğan kayıpların Türkiye’nin İsrail’e askeri kolaylıklar sağlamaması bunların başında da İsrail uçaklarına Türkiye’nin engin semalarında uçuş eğitimi izni vermemesinde ifadesini bulduğuna işaret ediyor. Ankara ile Tel Aviv arasında, güvenlik teşkilatlarını birbirine bağlayan yakın istihbarat işbirliği vardı buna ek olarak Türkiye sivil İsrail uçaklarına da hava sahasını artık açmıyor. Bunların yanısıra Türkiye’nin İsrail’le silah anlaşması imzalamaktan geri adım atması ve Avrupa ile Rus silah kaynaklarına yönelmesi nedeniyle İsrail hazinesi milyarlarca dolar zarara girdi.

İsrail’in bu ayrıcalıkları kaybetmesi Tel Aviv’deki karar alıcılar için çok kritik bir zamana denk geldi. İran’ın nükleer tesislerini bombalama imkânını değerlendiren İsrail şimdi her zamankinden çok İran’ın topografyasına çok benzeyen topografya şartlarında uçaklarının eğitim uçuşu yapması için başka ülkelerin hava sahalarını kullanmak istiyor. Türkiye’deki fırsatlar penceresinin kapanmasından sonra İsrail aradığı şeyi ekonomik tazminat elde etme karşılığında İsrail’e hizmet sunmaya çalışan bazı Balkan ülkelerinde buldu. Haaretz Gazetesi’nden Barack Refid, İsrail’i bizzat ziyaret eden, Netanyahu ve Dagan ile toplantı yapmayı isteyen ve onlara özellikle de istihbarat ve güvenlik işbirliği ile eğitim yapması için İsrail uçaklarına hava sahasını açma şeklinde hizmet sunma teklifinde bulunanın Bulgaristan Başbakanı Borisov olduğunu yazdı.

Refid Bulgaristan’ın bunun karşılığında İsrail’in ilerlemiş teknoloji alanındaki kapasitesini geliştirmeyi onaylayacağını ve buna ilaveten İsrailli turistleri Türkiye yerine Bualgaristan’a yönelmeye ikna edeceğini düşündüğüne işaret ediyor. Türkiye’nin dünyada İsrailli turistlerin en çok tercih ettiği ülke olduğu biliniyor. İsrail Yunanistan’da da benzer eğilimler gördü. Haaretz Gazetesi Moskova’da Netanyahu ile Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu arasında onun Rusya’ya yaptığı ziyaret esnasında gizli bir toplantı düzenlendiğine işaret etti. Bu toplantıda Yunanistan hava sahasının İsrail eğitim uçaklarına açılması üzerinde anlaşmaya varıldı. İsrail’in hava sahasının küçük oluşu uçakların uzun mesafeler katetmek zorunda kaldığı çetin savaş görevlerini yerine getirmesini zorlaştırıyor. Diğer Balkan ülkelerinin de İsrail’le işbirliğine gitmek için yeşil ışık yaktığı yönünde işaretler bulunuyor. Bu ülkeler arasında hava sahasını tam olarak açan Romanya, Sırbistan, Karadadağ, Makedonya ve Hırvatistan yer alıyor. Balkan ülkelerini İsrail ile işbirliğine ve Türkiye’yle stratejik işbirliğinin gerilemesinden kaynaklanan eksikliği gidermek için hazırlanmaya iten sebeplerin sadece ekonomik sebepler olmadığı biliniyor.

Refid özel olarak tarihi, kültürel ve dini sebeplere işaret ediyor. Bu ülkelerin çoğu Türkiye’ye karşı düşmanlık besliyor. Zira bu ülkeler beş asırdan fazla bir zaman Osmanlı hilafeti süresince Türk hâkimiyetinde kaldı. Buna ek olarak Avrupa’da birçok Avrupalı seçkini İslam dünyasıyla ve Türkiye’yle mücadelede İsrail’le işbirliğine girmeye zorlayan İslam fobisi yaygınlık kazandı. İsrail’in Sofya Büyükelçisi Noah Gal-Gendler Balkan ülkelerini İsrail’le işbirliği yapmaya ve İsrail’i bu fırsatları süratle kullanmaya iten kültürel ve tarihi nedenleri gizlemiyor. İsrail dışişleri bakanlığındaki localar Yunanistan’la alakalı olan her şeyde Yunanistan askeri ve güvenlik kurumunun, Kıbrıs’ın geleceği hakkında komşu iki ülke arasında süregelen kavga nedeniyle Türkiye ile arasındaki ilişkilerin gerilmesinden sonra İsrail’le işbirliği yapması için siyasi düzeyde büyük baskılar yaptığını vurguluyor. Öte yandan Yunanistan’ı kasıp kavuran ekonomik kriz Papandreu hükümetini İsrail’le ekonomik işbirliğinde başka bir alternatif aramaya ikna etti.

Haaretz Gazetesi İsrail ile Yunanistan aarasındaki ilişkilerin gelişmesinin en açık ifadesini Netanyahu ve Papandreu’nun kişisel kimyasında bulduğunu ifade ediyor. İki başkan her hafta telefonla görüşüyor. Bu durum, Yunanistan’ın bir bakanını İsrail’le olan ilişkileri geliştirmeye mesai harcaması için görevlendirmeye sevk etti. Netanyahu da Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon’u aynı iş için görevlendirdi.

Bu bağlamda İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Matan Vilnai ile Savunma Bakanlığı’nın Siyasi ve Güvenlik Bölüm Şefi Amos Gilad iki taraf arasındaki stratejik işbirliğinin çerçevesini belirlemek için Atina’yı ziyaret etti. Atina’da 2011 yılının taraflar arasında işbirliği yılı olmasında görüş birliğine varıldı. İsrail Yunanistan’la olan ilişkilerin ne kadar önemli olduğuna bir işaret mahiyetinde uluslararası ilişkilerde uzman büyük bir diplomat olan Atina Büyükelçisini görevlendirdi.

İsrail Yunanistan ilişkilerindeki bu devrim niteliğindeki değişim Yunanistan’ın Güvenlik Konseyi’ndeki oylama tarzında ifadesini buldu. Yunan temsilci İsrail’i eleştiren her karara karşı oy verdi. İsrail’i bütün bu kaynak ve enerjiyi Balkan ülkeleriyle ilişkileri geliştirmede kullanmaya sevk eden şey sadece Türkiye’yle olan stratejik ilişkilerin gerilemesi değil aksine Tel Aviv’in bu ülkenin İsrail’e düşman bir tarafa dönüşmesinden açıkça korkmasıdır. İsrail’de bu korkuları haklı çıkaracak nedenler var. İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Türkiye’yle ilişkiler hakkında yapmış olduğu araştırma, Türk devletinin güvenlik doktrininin değişmesinin çok tehlikeli olduğunu kabul ediyor. Türkiye’nin yeni güvenlik doktrini İsrail’i Ankara’ya sorun çıkaran devletlerden biri olarak görüyor. Öte yandan Suriye Türkler için tehdit oluşturan devletler dairesinden çıkartılıyor. Ayrıca bu doktrin İran’ın nükleer programını Türkiye’ye tehdit olarak gör müyor. Bu da Tayyib Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP yönetimindeki Türkiye’nin yeni bir rotada seyrettiğinin işaretini veriyor.

İsrailliler Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’unun kaleme aldığı ve Türkiye’nin çıkarının komşu ülkelerle olan bütün sorunlarını çözmesinde olduğunu söyleyen “Stratejik Derinlik” adlı kitapta yer alanlara büyük önem veriyorlar. Aynı zamanda Türk diplomasi başkanı İsrail’den olumsuz bir şekilde bahsediyor ve İsrail’in ikinci dereceden ulusal bir devlete dönüştükten sonra haritadan silineceğini düşünüyor. İsrailliler Türkiye’de esen yeni rüzgârların iki taraf arasındaki ilişkilerde meydana gelen çöküşü durduramayacağını düşünüyorlar. Özellikle Türk ordusunda son iki yıldır beliren zayıflık belirtileri, AKP hükümetine darbe indirmeye çalışmakla suçlanan üst düzey ordu komutanlarına yönelik geniş kapsamlı tutuklama kampanyalarıyla zirveye ulaşınca bu ihtimal de ortadan kalktı. Türkiye’de meydana gelen ve Tel Aviv’deki karar alma merkezlerinin fazlasıyla endişelenmesine sebep olan gelişmeler arasında Milli İstihbarat Teşkilatı’na Hakan Fidan’ın atanmasıdır. Fidan, İsrail’in İranlılara yakın olduğunu iddia ettiği bir kişidir. İsrail savunma bakanı Knesset’teki İşçi Partisi bloğunun oturumu esnasında bu endişesini açıkça dile getirdi: “İsrail Türk istihbarat teşkilatına çok hassas ve gizli bilgiler verdi. Bu teşkilatların Fidan döneminde İsrail’in sırlarını düşman devletlere özellikle de İran’a sızdırmasından endişe ediyoruz. Bu durum Tel Aviv’deki karar alıcıları büyük bir çıkmaza sokuyor.”

İsrail, Balkan ülkeleriyle olan yeni ve gelişmiş ilişkilerinde “düşmanın düşmanı dosttur” ilkesine dayanıyor. İsrail, Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki tarihi ve kültürel düşmanlık halini, stratejik çıkarlarına ulaşmak ve Türkiye’ye ileride çıkabilecek herhangi bir çatışmada konumunu güçlendirmek için kullanmaya çalışıyor.

İsra Haber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim