• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail'den Kuzey Irak'ta Medya Girişimi!

İsrailden Kuzey Irakta Medya Girişimi!
Irkçı Terör Örgütü İsrail'in, Türkiye'nin artık elinden kaçan 'yedek memleket/rezerv devlet' olmasını anlamasıyla Irak Kürdistanı'ndaki faaliyetlerini artırması eş zamanlı olarak sürüyor.İsrael Kürd ismiyle yayınlanan dergiye bir tepki yazısını Analiz

 

 

 

 

 

 

 

 

KÜRDİSTAN'DA SİYONİST BİR DERGİ!

Irak Kürdistan’ının en büyük şehri olan Erbil’de halk, önceden haber verilmeden neşredilen “Kürd-İsrail” isimli bir dergiyle karşılaştı. Bu dergi, bölgede sakinlerinden bir kısmının Siyonist rejimin bu stratejik bölgeyi istila ile ilgili kaygılarını daha da arttırdı.

Mehr Haber Ajansının el-Hayat Gazetesinden naklettiği habere göre, söz konusu dergi öncesinde herhangi bir duyuru ve haber verilmeksizin son zamanlarda Erbil kentinin gazetecilerinde görülmeye başlandı. Anlaşılması güç ve acayip hal olan bu olay görünen ve görünmeyen çabalarıyla birlikte Siyonist rejimin son yıllarda Irak Kürdistan’ının zengin petrol kaynaklarına yoğunlaştığını göstermektedir. Siyonist rejimin ileri gelenlerinden Awy Dyter, bir süre önce Irak Kürdistan’ındaki petrol yataklarıyla ilgili beyanatlarda bulunmuştu.

Kürdistan bölgesinin yetkilileri Telaviv ile ilişkilerle ilgili ithamlardan sürekli kaçınıyorlardı. Her toplumdaki yayın organları o toplumun insanlarının görüş ve düşüncelerini yansıtır. Bu görüşler o toplumun hedeflerinin açıklanması bakımından da önemlidir. Ancak burada dikkatleri çeken, Kürdçe diliyle yayınlanan dergide Siyonist rejimle ilişkileri isteyen yazılar hiçbir gizliliğe yer vermeden yayınlamaktadır. Şöyle bir soruyla karşı karşıya kalmaktayız; bu arada Kürd hareketlerinin içinde hangi akım Siyonist rejimle irtibat kurulmasını istemektedir? Derginin sahipleri, bu derginin yayınlanmasında Irak hükümetinden gerekli izni aldıklarını bildirmeyi ihmal etmemektedirler.

Derginin ilk sayılarında, Siyonist rejimin eski dışişleri bakanı ve Kadima Partisinin lideri Tzipi Livni ile yapılan söyleşi yayınlandı. Böylece, karşı çıktıkları halde Kürdistan’ın bazı akımlarının Siyonist rejimle irtibatlarının olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bu dergi, hedefi ve amacı belli olmayan tehlikeli bir oyunun parçasıdır. Derginin sahipleri hangi hedeflerin peşindedirler? Söz konusu derginin neşredilme sebebi nedir? Konu Yahudilere alaka ve dostluktan dolayı irtibatı ortaya koymaysa böyle bir dergiye neden ihtiyaç duyuldu?


Sorulması gereken sorular oldukça fazladır. Gerçekten Kürdçe yayın yapan bu dergi, hangi akımı muhatap olarak almaktadır? Acaba İsrail ile irtibat, Irak Kürdleri için temel bir ihtiyaç mıdır? Derginin sahipleri ve bu dergiye yayın izni verenler, Ortadoğu’daki insan topluluklarının içinde Kürd halkının, Siyonist rejimle köprü vazifesi görecek olan bu tür bir yayın organına ihtiyaç duyulduğunu nereden teşhis ettiler?

Böyle bir derginin Kürd muhataplarının komşuları olan Müslüman kavimlerle ilişkilerinin geliştirilmesiyle ilgili yayınlar yapılsaydı daha uygun olmaz mıydı? Zaten bunlar Kürdlerle, kültürel, tarihi ve coğrafi birçok müşterekleri olan kavimlerden oluşmaktadır.

Yukarıdaki soruların cevapları kesinlikle “hayır”dır. Kürdistan’ın yayınlarını takip eden inceleme kurumu, Irak Kürdistan’ında yayınlanan en küçük şeylere bile müdahale etmekte, çok sayıda gazeteci ve yazar yazdıklarından dolayı kanuni takibata uğramakta veya gözaltına alınmaktadır. Tutuklamalar daha çok Kürdistan’ın yöneticilerinin servetleri, bunların ailelerinin elde ettikleri güçle ilgili yazılara dayanmaktadır.

Oysa Kürd-İsrail dergisi şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadan yayınına devam etti. Mahalli hükümetin hiçbir tepkisiyle yüzleşmedi. Öyle görünüyor ki perde arkasında Siyonist rejimle ilişkilerin olduğunu iddia edilenlerin görüşleri hiç de yabana atılacak cinsten değil.

 

Dawood Baghestani, Iraqi Kurdish editor-in-chief of Israel-Kurd holds a copy of the magazine 

-İsrael Kürd Dergisi'nin Editörü Davud Bagıstani-

_

Böyle bir derginin yayınlanması, gizli ve müphem olmayacak şekilde ortaya çıkan ve gözlerimizin önünde duran entrikadan ve fitneden haber vermektedir. Kürdler arasında, Kürdlerle diğer Müslümanlar arasında parçalanmaya yol açabilecek açık ve tehlikeli cinsten bir fitne bu. Fitnelere yol açan bu tür yayınlar, diğer Müslümanların Müslüman Kürdlere şüphe ile bakmalarını ve onların bir kısmının Siyonist rejimin casusluğunu yaptıklarına dair iddiaları daha fazla arttıracak.

Genel olarak söylenebilir ki, bu tirajla Irak Kürdistan’ında Kürdlerle Siyonist rejimin irtibatlarını geliştirmeyi amaçlayan bir derginin yayınlanması dikkat çeken ilginç bir gelişmedir. Burada gizli oyuncuların varlığı gözden kaçmamaktadır. Perdenin arkasında Irak Kürdlerinin geleceğiyle oynanmakta, Kürd halkı büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakılmaktadır.

Siyaset dünyasında her oyunun bedeli vardır. Bilim ve hikmetin bir bedeli, pervasızlığın ve küstahlığın da bedeli vardır. Ancak, acı vericidir ki Irak Kürdleri, son yıllarda bazı siyasi yöneticilerinin ardı ardına dayattığı pervasız siyasetlerin bedelini ödediler.

Kaynak: Cumhuriyé İslami Gazetesi
Çeviren: Ahmet Dağcı

 


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim