• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

''İsrail Uluslararası Hukuku Çiğniyor!''

İsrail Uluslararası Hukuku Çiğniyor!
İsrail'in, uluslararası hukuku ihlal ederek Doğu Kudüs’te yeni yerleşim yerleri açması Ankara’da İsrail Büyükelçiliği önünde çok sayıda STK tarafından protesto edildi.

 

 

 

 

 

İsrail'in, uluslararası hukuku ihlal ederek Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yerleri açması üzerine Filistin'de iki haftadır gerginlik ve çatışmalar yaşanmaktadır. Bunun üzerine İsrail Büyükelçiliği önünde aşağıda imzası bulunan STK'ların katılımıyla bu olay protesto edilmiştir.

Açıklamanın tam metni:

İSRAİL ULUSLARARASI HUKUKU AYAKLAR ALTINA ALIYOR!

 

Son günlerde Kudüs ve El Halil'de bulunan İslam –insanlığın ortak- eserlerinin Yahudi mirası ilan edilmesiyle ortaya çıkan, İsrail'in Doğu Kudüs'te sürdürmekte olduğu politikalara tepki nedeniyle bazı şiddet olaylarına tanıklık etmekteyiz. İsrail'in, Batı Şeria'daki El Halil camiindeki türbeleri ve bazı İslam eserlerini Siyonist Miras Listesi'ne dahil etmesi ve Doğu Kudüs'te arka arkaya yeni konut inşaatı projelerini açıklaması bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden olmuştur.

 

Geçtiğimiz hafta başlayan gerginliklerde İsrail İşgal Güçleri Doğu Kudüs'teki tarihi kenti 6 gün süren sıkı güvenlik tedbirleriyle kapattılar. İsrail 11 Mart Perşembe itibariyle Filistinlilerin şehirdeki hareket alanını daha da kısıtladı. Şehrin giriş çıkışlarında, caddelerinde ve tarihi duvarlar arkasında yeni askeri kontrol noktaları oluşturarak şehirdeki insanların serbest dolaşım hakkını engelledi. Aynı günlerde El Aksa camiine 50 yaş altı Filistinlilerin girişlerine izin vermeyen İsrail; üç kapı hariç Mescidi Aksa külliyesine çıkan tüm kapı ve yolları kapattı. 13 Mart 2010'da Mescid-i Aksa külliyesi içerisindeki anaokulu, ortaöğretim ve kız ortaöğretim okullarını kapattı. Yaşanan tüm bu kısıtlamalar ve engellemeler El Aksa Camiinin 300 metre ilerisinde bulunan El Şurfeh mahallesindeki sinagogun açıldığı 15 Mart pazartesi gününe kadar sürdü.

 

5 Haziran 1967'de işgal edilen Doğu Kudüs'te en son açılışı yapılmış olan bu sinagog İsrail'in yerleşimci ve yayılmacı politikalarının bir devamıdır.  Doğu Kudüs'ün işgal topraklarına ilhakını öngören 28 Haziran 1967 tarihli İsrail Meclisi'nin aldığı karar ve İşgal edilmiş Doğu Kudüs ve Yahudilere bırakılmış Batı Küdüs dahil birleşik Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul eden 30 Temmuz 1980 tarihli İsrail Meclisi'nin aldığı kararlar Birleşmiş Milletler kararları ve uluslar arası hukukun ihlali anlamına gelmektedir. Alınan bu kararlar ve İsrail'in işgal topraklarındaki uygulamaları Doğu Kudüs'le ilgili uluslar arası hukukun öngördüğü statüyü değiştirmeyecektir.

 

MAZLUMDER, El Aksa Camiine yönelik tecavüzleri, Filistinlilerin camiye alınmamasını, ibadet hakkı ellerinden alınan protestoculara karşı plastik mermi, göz yaşartıcı bomba ve darp gibi güç kullanımını, İsrail'in İslam eserlerinin kutsallığını inkar edişini, sadece Filistinlilerin değil bütün Müslümanların haklarının ihlali olarak görmektedir.

 

MAZLUMDER, Filistinlilerin haklarının bu şekilde ihlal edilmesinin, uluslar arası toplumun İsrail'in işlediği suçlarla ilgili sorumluluğunu yeterince yerine getirememesinden kaynaklandığını düşünmektedir. İsrail, 11 Aralık 1948 tarihli mültecilerin dönüşünü öngören Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun aldığı kararı açıkça çiğnemektedir. Ayrıca, savaş halinde sivillerin korunmasını hukuka bağlayan 1949 tarihli 4. Cenevre Konvansiyonunun 1. Maddesini, yeni yerleşim alanları açılmasını yasaklayan 49. (6) Maddesi'ni, toplu cezalandırmanın ihlal kabul edildiği 33. Maddesi'ni, sivil yerleşim alanlarının yıkılmasını yasaklayan 53. Maddesi'ni, işgal topraklarındakilerin eğitim, tıbbi ve temel gıda gereksinimlerinin karşılanmasını öngören 50., 55. ve 56. Maddelerini de açıkça ihlal ederek savaş suçu işlemektedir.

 

 

İsrail ayrıca "Her Türlü Irkçılığın ve Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi"ne taraf ülke olmasına rağmen oluşturulan kontrol noktalarıyla Filistinlilerin serbest dolaşım hakkını engellemektedir. Filistinlilere uyguladığı ayrımcılıkla Güney Afrika'da ki Apartheid rejimini aratmayacak ihlaller yapmaktadır. Lahey Adalet Divanı'nın aleyhte kararına rağmen işgal topraklarındaki utanç duvarı inşasına devam etmektedir

 

Ayrıca gerek kamuoyları gerekse hukuki yapıları itibariyle Avrupa Birliği, İsrail'in Doğu Kudüs'te yapmış olduğu uygulamaların karşısında olduğunu iddia etmektedir. Bu yönüyle Avrupa Birliği üye ülkeleri İsrail-Avrupa Ortaklık Anlaşmasının 2. Maddesini aktif hale getirerek İsrail'le sürdürmekte oldukları ekonomik işbirliğini Filistinlilerin haklarının iadesi şartına bağlayabilirler. İlave olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Mart ayında aldığı kararla, İsrail'den Gazze Şeridi'nde uyguladığı ablukayı derhal kaldırmasını da istemiştir.

 

Aşağıda imzası bulunan Sivil Toplum Örgütleri olarak başta Türkiye Cumhuriyeti ve tüm ulusal ve uluslararası aktörleri, özelde Kudüs'te ve genelde Filistin'de yaşanmakta olan hak ihlallerine müdahaleye ve hukukun korunmasıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

 

Destek Veren Kuruluşlar

 

ADALET GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ

ARAŞTIRMA KÜLTÜR VAKFI

ASDER

BAB-I ALİ EHLİBEYT VAKFI

BAŞKENT KADIN PLATFORMU

BEM BİRSEN

ÇATI DERNEĞİ

DOKALP

EMEKLİ BİR-SEN

ESDER

İLKDER

İNSAN HAKLARI ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

MAZLUMDER

MEKDAV

İNFAK

ÖZGÜREĞİTİMSEN

SİNCAN SİVİL TOPLUM DAYANIŞMA PLATFORMU

TOÇ - BİR-SEN

 

 

haksozhaber

 

 

 

 

 

 

h

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim