• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail Uçaklarının Gazze'de Yaptığı Katliamın Canlı Görüntüleri! - VİDEO -

İsrail Uçaklarının Gazze'de Yaptığı Katliamın Canlı Görüntüleri! - VİDEO -
Fethullah Gülen örgütünün güneydeki sevimli ülkesi Filistinli kardeşlerimize ölüm gülücükleri dağıtmaya devam ediyor!

Fiistin'de milli mutabakat görüşmelerinin uzlaşı hükümetinin kurulmasıyla sonuçlandığı süreçte, Batı Şeria'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin ölü bulunması İsrail-Filistin arasındaki askeri ve diplomatik gerginliği arttırdı. 

İsrailli yetkililer, ilk açıklamalarından itibaren yerleşimcilerin kaçırıldığını iddia ederek, bundan Filistin yönetimini sorumlu tuttu. Daha sonra bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapma dahil geniş yetkiler verdi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un, "yerleşimcilerin hayatta olduğuna inandıkları" yönündeki açıklamalarına karşın Başbakan Binyamin Netanyahu, yerleşimcilerin "terör örgütü" tarafından kaçırıldığını ve Yahudi gençlerin Gazze'ye kaçırılmaması ve olabilecek her türlü senaryoya hazır olunması için güvenlik önlemlerinin artırılması talimatı verdiğini söyledi.

Yerleşimcileri bulmak için şehirde başlattığı askeri kuşatmayı sürdüren İsrail ordusu, 250 bin kişinin yaşadığı şehrin tüm giriş çıkışlarını süresiz olarak beton bloklarla kapattı. Kentteki birçok Filistinlinin evine baskın düzenleyen İsrail askerleri, aralarında eski bakan ve milletvekillleri ile Hamas mensuplarının da bulunduğu yüzlerce Filistinliyi gözaltına aldı.

Abbas'tan koordinasyon açıklaması

İsrail'in, Filistin tarafını suçlayıcı açıklamaları ve gözaltı operasyonlarının devam ettiği süreçte Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Filistin yönetiminin, yerleşimcilerin bulunması için İsrail'le koordinasyon halinde" olduğunu belirtti. Hamas hareketi ise Abbas'ın konuşmasını, "İsrail hapishanelerinde ağır ağır ölüme giden Filistinlilere yapılmış bir kötülük" olarak nitelendirdi.

Netanyahu, yerleşimcileri Hamas'ın kaçırdığına dair kesin delillerinin olduğunu iddia ederken, Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, bu çerçevede Batı Şeria'ya düzenlenen operasyonun hedeflerini, "yerleşimcilerin bulunması, Hamas'ın yok edilmesi ve Filistin uzlaşı hükümetinin kurulmasının engellenmesi" olduğunu ifade etti. 

Suçlamalara karşın Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, kaçırılanların orduda asker olduğunu savunarak, yaşananlar hakkında bilgilerinin olmadığını dile getirdi. Hareket de İsrail'in gözaltı ve baskınlarının arama operasyonları kapsamından çıktığına işaret etti.

Yerleşimciler bulundu

BM tarafından İsrail'e "Operasyonların boyutu ve etkilediği insan sayısı rahatsız edici boyutlarda" yönünde eleştirilerin geldiği zaman diliminde kayıp yerleşimciler, El-Halil kenti yakınlarında ölü bulundu. İsrail, cesetlerin bulunmasının ardından, yerleşimcileri kaçırdığını iddia ettiği iki Filistinlinin evine baskın düzenledi. Bununla da yetinmeyen İsrail, söz konusu kişilere ait evleri patlayıcılarla havaya uçurdu.

Cesetlerin bulunmasının ardından Kudüs sokaklarına gerginlik hakim olurken, Yahudiler yer yer Araplara saldırdı, baskın düzenleyen polis ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda ölen ve yaralananlar oldu.

Bu aşamadan sonra İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze'deki hedeflere saldırı düzenlemeye başladı, bölgeden de İsrail'e yönelik roket atışları yapıldı. Karşılıklı saldırıların ardından, açıklamalardaki gerginlik de tehdit boyutlarına ulaştı.

İsrailli bakanlar, olaydan sorumlu tuttukları Hamas'a ağır bir darbe indirilmesi gerektiği konusunda görüş beyan ederken, Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, daha önce Batı Şeria'ya yönelik Savunma Kalkanı Operasyonu'nun bu defa Gazze'ye düzenlenmesi gerektiği çağrısı yaptı. Netanyahu'nun, operasyonların devam edeceği açıklamaları karşısında ise Hamas, tehditlerden korkmadığını ve sabrının sınanmaması gerektiğini ifade etti. 

Filistinli genç yakılarak öldürüldü

Yerleşimcilerin cesetlerinin bulunmasından sadece iki gün sonra 17 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Hudayr'ın yerleşimciler tarafından kaçırıldıktan sonra öldürülmesi, taraflar arasındaki gerginliği farklı bir boyuta taşıdı. Bölgesel ve ulusalararası toplum tarafından kınanan cinayet, kısa sürede Filistinlileri sokağa dökmeyi başardı ve göstericilerle İsrail polisi arasında çıkan çatışmalarda yüze yakın gösterici yaralandı, onlarcası gözaltına alındı. 

Filistin tarafında yaşanan öfke ve Yahudiler arasında sosyal medya üzerinden yürütülen intikam çağrıları, İsrail makamlarınca yapılan, "kimse kendi elleriyle hukuk aramaya kalkmasın, kışkırtmalardan kaçınarak hukuka saygılı olmalıyız" yönündeki uyarılarla bir nebze olsun yatıştırıldı. 

Bu arada İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını arttırmasını, Filistinli araştırmacı ve akademisyenlerin ekseriyeti, "İsrail'in, Hamas'ın meşruiyetini sonlandırarak milli mutabakat sürecini başarısızlığa uğratma çabaları" şeklinde yorumladı.     

Ancak İsrail'in hava saldırılarının devam etmesi, Filistinli protestocular ile polis arasındaki arbede ve gerginliğin birçok bölgeye sıçraması ile Muhammed Ebu Hudayr'ın otopsi sonuçlarına göre yakılarak öldürüldüğünün belirlenmesi tansiyonu yeniden yükseltti.

Yahudi yerleşimcilerin kaybolduğu 12 Haziran'dan bu yana İsrail askerleri, 639 kişiyi gözaltına aldı, düzenlediği baskınlarda 1 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Filistinli gencin yakılarak katledilmesinin ardından, İsrail polisiyle Filistinli göstericiler arasında yaşanan çatışmalar ve İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 14 kişi öldürüldü, 100'den fazla kişi yaralandı. 

İsrail son olarak, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını açıkladı. 

Acil toplantı çağrısı

Arap Birliği de, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının durdurulması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü saldırıları durdurmak için BM Güvenlik Konseyi’nden acilen toplanmasını talep etti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü belirten Arabi açıklamasında, İsrail’in Filistinli sivillere yönelik katliamlarını sürdürmesi durumunda Gazze’de insani dram yaşanabileceğine dikkati çekti.

Öte yandan, Ramallah hükümeti de BM’yi göreve çağırarak, Filistin topraklarındaki halka uluslararası korumanın sağlanmasını ve katliam işleyen herkesin uluslararası adaletin karşısına çıkartılmasını istedi.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in kapsamlı saldırı planları konusunda uyarıda bulunularak, İsrail’in saldırganlığına acilen son verilmesi amacıyla uluslararası toplumdan girişimde bulunması talep edildi.

İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa, dün sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu.

Kimsenin yararına olmaz ve Ortadoğu barış sürecine zarar verir

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, mevcut İsrail-Filistin gerginliğinde tarafları itidalli olmaya ve sivillerin ölmesini önlemeye çağırdı. 

Hague yaptığı açıklamada, Gazze'de ve İsrail'in güneyinde tırmanan şiddetten dolayı duyduğu derin endişeyi ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gazze'de bulunan militanların İsrail'e füzeler fırlatmalarını kınıyorum. Birleşik Krallık, Hamas'ı ve diğer askeri grupları bu saldırılara son vermeye çağırıyor. İsrail halkının sürekli güvenlik endişesi taşımadan yaşama hakkı vardır. Aynı şekilde Gazze halkının da barış içerisinde yaşama hakkı vardır. Tüm taraflar, itidalli davranmak ve masum insanların ölmesi önlemek için ellerinde geleni yapmalıdır. Sivillerin halihazırda yaralandığını öğrenmekten dolayı derin üzüntü duyuyorum."

Tüm tarafların Kasım 2012'de üzerinde anlaşılan ateşkese uyması gerektiğini belirten William Hague, tırmanan tehlikeli durumun kimsenin yararına olmayacağını ve Ortadoğu barış sürecine zarar vereceğini dile getirdi. 

 

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı SözcüsüEşref el-Kidra tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in hava saldırısında sivil otomobilin vurulduğu kaydedildi.

Otomobilde bulunan 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin parçalanmış cesetlerinin Eş-Şifa Hastanesi'ne nakledildiği belirtildi.

El-Kidra, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde "Kevari" ailesine ait bir eve düzenlenen hava saldırısında ise 7 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını açıkladı.

Kidra, bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu belirtti.

"Ordu canlı kalkanları vurdu"

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusu, saldırı düzenleyeceklerini belirterek söz konusu evin sahiplerinden evi boşaltmalarını istedi. İsrail'in talebini reddeden Filistinli siviller de evi korumak için çatıya çıkarak canlı kalkan olmayı amaçladı.

İsrail ordusunun sivillere rağmen evi bombaladığı kaydedildi.

Son saldırıyla İsrail'in iki gündür Gazze'ye düzenlediği operasyonlarda ölen Filistinlilerin sayısı 20'ye, yaralananların sayısı ise 98'e yükseldi.

Öte yandan İsrail ordusu sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze'de bugün 40 hedefe saldırı düzenlendiğini, vurulan hedefler arasında Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bulunan Hamaslı bir aktivistin evinin de yer aldığını duyurdu.

İsrail savaş uçakları, sabahın erken saatlerinden bu yana tarım arazileri, boş araziler ve yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor. 

Komutan Muhammed Şaban Şehit Edildi

İsrail'in Gazze'ye bugün düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybedenler arasında Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Muhammed Şaban'ın da olduğu bildirildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin kuzeyine yönelik düzenlediği hava saldırısında Şaban'ın hedef alındığı belirtildi.

İşgalci İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise İzzeddin el-Kassam Tugayları Komando Birliği Komutanı Şaban'ın özel aracının hedef alındığı ve Şaban'ı "öldürmeyi başardıkları" ifade edildi.

 

 

Gazze’de Günün Bilançosu Büyüyor: 10 Şehit!

 

(+18)

gaza-massacre-gazze-filistinli-cocuk03-001.jpg

gaza-massacre-gazze-filistinli-cocuk02.jpg

gazze-katliam-gaza-massacre.jpg

filistinli-cocuk-gazze-katliam-gaza.jpg

İsrail, Sivil Bir Otomobili Hedef Aldı: 4 Şehidimiz Var!

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye düzenlediği saldırıda, bir otomobilde bulunan aynı aileden 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kidra tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in hava saldırısında sivil otomobilin vurulduğu kaydedildi.

Otomobilde bulunan 4 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin parçalanmış cesetlerinin Eş-Şifa Hastanesi'ne nakledildiği belirtildi.

Hayatını kaybedenler Kavari ailesinden olduğu ve aralarında çocukların da bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan işgal ordusu sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze'de bugün 40 hedefe saldırı düzenlendiğini, vurulan hedefler arasında Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bulunan Hamaslı bir aktivistin evinin de yer aldığını duyurdu.

İsrail savaş uçakları, sabahın erken saatlerinden bu yana tarım arazileri, boş araziler ve yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor. 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim