• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail Medyası: Mübarek Tarih Olmak Üzere! -Anlık Takip-

İsrail Medyası: Mübarek Tarih Olmak Üzere! -Anlık Takip-
Mısır'da Son Durum!...

 

 

 

 

 

19:46 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşidi Muhammed Bedii: Biz, bu zalimin rejiminin devrilmesinden sonra ülkenin düze çıkarılması için herkesle diyaloga hazırız.

19:43 Tahrir meydanındaki gösteriyi izlemek için tıklayınız.

19:40 Tahrir meydanındaki aktivistlerden İsra Abdulfettah: Temel talebimiz, Mübarek'in gitmesidir.

19:38 Muhammed Baradey: Amerika'nın Mısır Büyükelçisi beni aradı ve Mısır'daki krize ilişkin görüşlerimi dinledi.

19:35 Başbakan Ahmed Şefik: Hükümet, göstericileri tutuklamayacak.

19:30 Lübnan'daki Murabitun Hareketi lideri Mustafa Hamdan, göstericilere karşı düzenlenen saldırıları kınarken "Mısır'da meydana gelen herşey göstermektedir ki Mübarek artık tarihin çöplüğüne atıldı" dedi.

Hamdan ayrıca Mısır halkının ısrarını ve teslim olmayı kabul etmemesini takdirle karşıladığını ifade etti.

19:25 el Cezire'ye konuşan Muhammed Baradey, "Avusturya gazetesine verdiği demecinde, "cümhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağı" iddiasını yalanladı, halkın istemesi halinde adaylığını koyabileceğini söyledi.

19:20 Başbakan Ahmed Şefik, el Arabiya'ya yaptığı açıklamasında "Mübarek'in görevini Ömer Süleyman'a devrederek çekileceği önerisinin kabul edileceğini uzak buluyorum. Mübarek'in cumhurbaşkanı olarak kalması, ülke güvenliği için önemlidir" dedi.

19:16 Mahmud Abbas'ın emrindeki Filistin emniyet güçleri, Batı Şeria'a düzenlenecek Mübarek karşıtı gösterileri engellemek için hazırda bekliyor.

19:13 Hamaslı milletvelili Muhammed Ebu Tayr: Mısır halkının iradesine saygı duymaktayız.

19:09 Wall Street Journal: Amerika'nın istifa etmesi için Mübarek'e baskı yapması, Mübarek'in Arap dostlarını endişelendiriyor.

19:06 Muhammed Baradey: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağım.

19:03 Haaretz: Mübarek, tarih olmak üzere... Amerika ve İsrail'i endişelendiren husus, İhvan-ı Müslimin'in yönetimi ele geçirmesidir."

18:59 İskenderiye'deki milyonluk gösteri devam ederken, Mübarek'in halkın taleplerine karşı direnmesi halinde cumhurbaşkanlığına ait İskenderiye'deki Ras el Tin sarayının kuşatma altına alınabileceği gündeme geldi.

18:56 Yüzlerce Filistinli Kudüs'te Mısırhalkıyla dayanışma eylemi düzenledi.

18:53 el Cezire'ye konuşan Tahrir meydanındaki liderlerinden Muhammed Bedr: Hedeflerimiz gerçekleşinceye kadar Tahrir meydanında direneceğiz.

18:45 Tahrir meydanında 2 milyon, İskenderiye şehrinde ise 1 milyonluk gösteri hala devam ediyor. Mübarek'in istifasına kadar, hiçkimseyle müzakerenin başlamayacağı bildirildi.

18:40 Tahrir meydanında Pazar, Salı ve Cuma günü milyonluk gösterilere devam edilmesi çağrısı yapıldı. Önümüzdeki haftanın "direniş haftası" olduğu daha önceden açıklanmıştı. Tahrir meydanındaki gösteriler, Mübarek gidinceye kadar devam edecek.

16:30 Ürdün, İran, Endonezya ve Bahreyn'de Mısır halkıyla dayanışma eylemleri yapıldı.

18:25 Tahrir meydanında oluşturulan Akil Adamlar Komitesi: Bağımsız ve uzman kişilerin katılacağı ulusal hükümetin kurulmasını istiyoruz.

18:20 Tahrir meydanında oluşturulan Akil Adamlar Komitesi: "Taleplerimiz herkesin selameti içindir. Yarın Ömer Süleyman'la önerilerimiz üzerine görüşeceğiz. İhvna-ı Müslimin, önümüzdeki cümhurbaşkanlığı seçimlerine aday çıkarmama sözünü verecek."

18:15 el Cezire: Tahrir meydanındaki aktivistlerden İsra, göstericilerden bazılarının tutuklandığını söyledi.

18:10 Vatan partisinin tehditlerine rağmen binlerce Mısırlı, Asyut şehrinde gösteri düzenliyor.

18:07 Akil Adamlar Komitesi: Ömer Süleyman anayasa gereği cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek.

18:04 Eski milletvekili Mustafa Cendi: Bugün Mısır'da yaşananlar tüm dünyada tekrarlanacak.

18:00 Şehid Halid Said'in babası: Bana taziyelerini iletmek isteyenler beni Tahrir meydanında bulacaklar.

Halid Said, İskenderiye şehrindeki emniyet güçleri ve istihbaratçıların işkencesi neticesinde Haziran 2010'da şehid olmuştu. Şehadetinden sonra Halid Said'in yakın arkadaşları, Facebook'ta "Hepimiz Halid Said'iz" grubunu oluşturarak, Halid Said'in intikamını almak için çalışmalara başladılar.

Ocak 2011'e gelindiğinde "Hepimiz Halid Said'iz" grubu intikam zamanının geldiğine ve Mısır polisinin bayram günü olan 25 Ocak tarihini öfke günü ilan ettiler.

17:56 Dr. Abdullah Eşal: Ordu ve emniyet güçleri, Tahrir meydanına ulaşmak isteyen Mısırlıları engellemek için çalışıyor.

17:53 Mısır'ın kuzeyindeki İskenderiye şehrindeki göstericilerin sayısı 1 milyonu aştı.

17:50 el Cezire: Tahrir meydanındaki göstericilerin sayısı 2.5 milyonu aştı.

17:45 Şubra'daki 30 bin gösterici ve Marca'daki 40 bin göstericinin Tahrir meydanına gitme kararı aldığı öğrenildi.

17:40 Tahrir meydanındaki milyonluk gösteri hala devam ediyor. Göstericiler, Mübarek'in istifa kararını bekliyor. Bu arada gün içerisinde meydana inmeyen Mısırlıların da gösterilere katılmak için Tahrir meydanına yöneldiği bildirildi.

17:30 Avukatlar Sendikası Özgürlükler Komisyonı üyesi Muntasır Zeyat: Mübarek sonrasında boşluğun oluşacağı iddiası gerçek dışı. Çünkü anayasaya göre yönetimin temel kaynağı, halktır.

17:25 Hüsnü Mübarek, bugün akşam saat 20:00'ye kadar istifa kararını açıklamaması halinde, devrimcilerin yeni kararlar alacağı öğrenildi. Mübarek'in kaldığı Cumhurbaşkanlığı sarayıyla Tahrir meydanı arası mesafe, 20 km.

17:20 AB ülkeleri, Mısır'da yönetimin hızlı bir şekilde el değiştirme işleminin derhal başlamasını istedi.

17:15 Zakazik şehri, şimdiye kadar düzenlenen en geniş çaplı halk gösterisine sahne oluyor. Göstericiler, zaman zaman sivil polisleri ve milislerin saldırısına maruz kalmakta.

17:10 Akil Adamlar Komitesi: Cumhurbaşkanı yardımcısı, halk ve şure meclislerinin fes edileceği sözünü vermelidir.

17:05 Tahrir meydanındaki Akil Adamlar Komitesi: Halkın istekleri yerine getirilmelidir. Mübarek, yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini açıklamalıdır.

17:00 Tahrir meydanındaki göstericiler Cumhurbaşkanlığı sarayına yürümek istiyor. Akil Adamlar Komitesi, bu talebi değerlendiriyor.

16:50 el Mahalle'de binlerce Mısırlı meydanda... el Mahalle şehrinde göstericilere saldırmak için bölgeye gelen milisler, gösteri alanında görüşlerini değiştirerek, göstericilere destek vermeye başladılar. Milisler, göstericilere saldırmaları için kendilerine para verildiğini itiraf etti.

16:45 Tanta şehrinde toplanan 250 bin gösterici, Mübarek'in istifası için slogan atıyor.

16:40 Devrimci gençler, gösteri alanında bulunan bir sivil polisi yakalayarak orduya teslim etti.

16:35 Maliye eski bakanı Raşid Muhammed Raşid'e yurt dışına çıkış yasağı getirildi, mal varlığı donduruldu.

16:30 El Hurra televizyonuna konuşan bir BM yetkilisi Mısır'da yaşanan olaylardan emniyet güçlerini sorumlu tutarken Mübarek'ten halkının sesine kulak vermesini istedi.

16:25 İslami Amel Cephesi, Mısır halkını intifadasına Trablus'ta düzenlediği gösteriyle destek verdi.

16:20 İçişleri Eski Bakanı Habib Adli'nin yardımcılarından 4 tanesi tutuklandı.

16:14 Demanhur'daki 500 kadar milis, ellerindeki beyaz silahlarla göstericilere saldırdı.

16:12 Tahrir meydanında bildiri dağıtan Kıptiler, 25 Ocak'ta başlayan gösterilere katıldılarını, değişim yanlısı oldukları için bundan sonra da gösterilerin devam edeceklerini ifade ettiler.

16:09 Rafah şehrinde toplanan 50 bin Mısırlı, Hüsnü Mübarek'in gitmesini istedi.

16:06 Mısır Sağlık Bakanlığı: 25 Ocak'tan beri devam eden gösterilerde 5000 kişinin yaralandığını, Çarşamba günü çıkan çatışmalarda yaralananlardan 8 tanesinin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğunu duyurdu.

16:03 Tahrir meydanını Cuma namazı imamı: Mısır, tarihinde bu derece hacme sahip bir devrim bu derece bir ısrargörmedi.

16:00 Mübarek yanlısı milislerin ve polislerin saldırısına uğrayan gazeteciler, ordunun kendilerini koruması için çağrıda bulundu.

15:55 İhvan-ı Müslimin İrşad Mektebi üyesi Abdulmenam Ebul Fetuh, el Alem televizyonuna yaptığı açıklamasında "Mısır halkının devrimi, onurunu, değerini ve özgürlüğünü elde etme yolunda ilerliyor. 25 Ocak'ta başlayan intifadanın sahibi gençlerdir. Devrimi yürütenler partiler yada dernekler değil halkın ta kendisidir. Milyonlar halinde halkın meydanlara inmesi, ülkenin geldiği durumdan sorumlu olarak Hüsnü Mübarek'i tuttuğunun göstergesidir. Ülkedeki kaosun sebebi, rejimin kendisidir. Rejim gittiği zaman ülkede istikrarsız bir ortam oluşmayacaktır" dedi.

15:50 Rejim yanlısı yayın yapan Nil televizyonu müdür yardımcısı, televizyonun olayları aktarış şekline protesto ederek istifa etti.

15:45 Süveys'teki halk direnişi lideri Şeyh Hafız Selame, Kahire'ye gelerek Tahrir meydanındaki gösterilere katıldı.

15:37 el Cezire'ye konuşan İskenderiye Ceza Mahkemesi Başkanı Fikri Harub: Rejim, halktan adaleti mahrum etti. Bundan ötürü gösterilere katıldım. Çok sayıda yargıç da bizim yanımızda. 25 Ocak'tan beri gösterilere katılıyoruz.

15:32 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, Tahrir meydanındaki insan hakları ihlalllerini araştırmak için komisyon kurduğunu duyurdu.

15:30 Dakehlaya'da gösteri düzenleyen Mısırlıların sayısı 500 bine yaklaştı.

15:28 İngiltere Başbakanı David Cameron, Mısır'da şimdiye kadar yapılan düzenlemelerin halkın taleplerini karşılayacak düzeyde olmadığını belirtti. Cameron, Mısır'da rejimin göstericilere karşı şiddet kullanması halinde, batının desteğini yetireceğini, batı nezdinde güvenilirliğinin kalmayacağını kaydetti.

15:26 Dinyat şehrinde 10 bin, el Mahalla şehrinde ise 30 bin Mısırlı, Mübarek karşıtı gösteri düzenledi.

15:25 Tahrir meydanına çıkan Talat Harb caddesindeki milislerin devrimcileri taşlaması üzerine taraflar arasında kısa süreli çatışma yaşandı.

15:23 Uluslararası Kızılhaç, Tahrir meydanı ve diğer bölgelerde yaralananlar için Mısır'a bir uçakla tıbbı malzeme gönderdiğini açıkladı.

15:21 el Cezire'ye konuşan Fehmi Huveydi: Rejimle müzakerelere başlayanlar, Mısır halkını temsil etmez.

15:19 el Cezire: Gösterileri organize edenler, önümüzdeki haftayı "direniş haftası" ilan etti.

15:17 Emniyet güçleri, İhvan-ı Müslimin'in medya merkezini basarak İhvan-ı Müslimin'den 12 gazeteciyi tutukladı.

15:15 İktidardaki Vatan Partisi yandaşlarıi Portsaid'de düzenlenen Mübarek karşıtı gösteriye saldırdı.

15:13 el Arabiya: Ordu, taraflar arasında çatışma yaşanmasını engellemek için Tahrir meydanının güvenliğini sağlıyor.

15:10 el Arabiya: Tahrir meydanına sızmak isteyen silahlı milisler, devrimci gençler tarafından yakalandı.

15:09 el Bahire şehrinde gösteri düzenleyen 100 bin Mısırlı, Hüsnü Mübarek'in istifasını istedi.

15:07 Minya şehrindeki göstericilerin sayısı 80 bini aştı.

15:05 el Garbiyye şehrinde gösteri düzenleyenlerin sayısı 200 bini aştı.

15:02 Şeyh İkrime Sabri: Mübarek'in çekilmesi gerekiyor.

14:59 Dr. Tarık Süveydan: Eğer Mübarek gitmezse daha büyük felaketler yaşanacak.

14:56 el Mansura'daki gösteriye katılanların sayısı 500 bine yaklaştı.

14:52 Luksor şehrinde Mübarek karşıtı gösteri düzenleyenlerden bazılarının emniyet güçleri tarafından tutuklandığı iddia edildi.

14:50 Çok sayıda milis gücün el Kerame Partisi Başkanı Hamdin Sabahi'nin evini kuşatma altına aldığı iddia edildi.

14:39 Amerikan Genelkurmay Başkanı Mullen: Mısır ve bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

14:37 Mısır halkı Hüsnü Mübarek'ten kurtulmasına çok yakın. Başta Kahire olmak üzere ülkenin bir çok noktasında milyonlar meydana indi. Tahrir meydanında Mısırlı gençler, halay çekiyor, şarkılar söylüyor.

14:35 Hüsnü Mübarek gitmeden önce müzakerelere başlamayı kabul etmeyen Kifaye Hareketi, Mısır halkının başlattığı devrimin Mısır tarihinde dönüm noktası olduğunu söyledi. Kifaye Hareketi, Mısır ordusundan halkı korumasını istedi.

14:33 Emniyet güçlerinin kontrolünde hareket eden milisler, el Cezirenin ofisini bastı ve ofisteki cihazları parçaladı.

14:29 İhvan-ı Müslimin İrşad Mektebi üyesi Dr. Isam Iryan: Bugün bir kez daha meydanlara inerek idaresini ortaya koyan halkımıza teşekkür ediyorun...

14:25 Kimliği belirsiz kişiler, el Cezire'nin Kahire'deki ofisini basarak ofisteki cihazları ve eşyaları parçaladı.

14:23 Ariş şehrinde 250 bini aşkın Mısırlı, Hüsnü Mübarek'in tutuklanarak yargılanmasını istiyor.

14:21 Nasıri Partisi: Sadece Mübarek değil tüm ekibi gitmelidir. Bunun dışında bizi durduracak başka bir yol yok. Biz çok kararlıyız.

14:19 Muhammed Baradey: Mübarek'in güvenli bir şekilde Mısır'dan çıkması için uluslararası düzeyde görüşmeler devam ediyor.

14:18 İsmailiye şehrinde 30 bini aşkın gösterici Mübarek karşıtı slogan atıyor.

14:16 Dakehlaya'da 100 binden fazla gösterici Mübarek karşıtı gösteriye devam ediyor.

14:15 Sanatçı Halid Yusuf: Burada yaşananları anlatacak kelimeler bulamıyorum. Mübarek'in önünde tek seçenek var. o da Mübarek'in artık gitmesidir. Yoksa eylemler devam edecek.

14:13 İhvan-ı Müslimin: Cumhurbaşkanlığı koltuğu için değil halkımıza hizmet etmek için mücadele ediyoruz.

14:11 Ezher sözcüsü Muhammed Tahtavi, görevinden istifa ettikten sonra Tahrir meydanına gitti ve "Mübarek gitmeden buradan ayrılmıyorum" dedi.

14:09 Damanhur şehrinde 100 binden fazla gösterici, Mübarek karşıtı gösteri düzenliyor.

14:07 İskenderiye'deki gösteride Müslümanlarla Hristiyanlar arasına birlik ve beraberlik ruhunun hakim olduğu öğrenildi.

14:05 Tahrir meydanına giren Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğinin işaretini verdi.

14:03 el Ğad Partisi Başkanı Eymen Nur: Rejimle müzakerelere başladığımız iddiaları gerçek dışı. Mısır, artık yeni döneme başlamalı. Mübarek gitmeli ve geçici dönem başlamalı.

14:01 el Mansura'daki göstericilerin sayısı 200 bine yaklaştı.

13:59 Muhammed Baradey: Mısır'da olan herkes hükümete, ülkenin yönetimine katılmalıdır. İhvan-ı Müslimin de bu ülkenin bir parçası. Şiddet yanlısı değil. Hristiyanlar gibi onlar da hükümete katılacaklar.. Mübarek sonrasında İhvan-ı Müslimin'in iktidarı ele geçireceği iddiası, Mübarek'in batıya sunduğu hilelerden birisidir.

13:57 Muhammed Baradey: Mübarek, gitmek yerine koltuğuna sarıldığı sürece Mısır'daki istikrarsızlık devam edecek.

13:56 Minya şehrindeki Mübarek karşıtı gösteriye 40 bine yakın Mısırlının katıldığı bildirldi.

13:55 Beni Suveyf'te 30 binden fazla gösterici Mübarek lehinde slogan atıyor

13:53 Tahrir meydanındaki Hristiyanlar da ibadetlerini, müslümanların hemen yanı başında yaptı. Müslümanlar ve Hristiyanlar, tüm fitne girişimlerine karşı kopyarak ortak taleplerini dile getirdileer: Mübarek gitmeli!

13:51 Şarkiyye şehrinde 100 binden fazla Mısırlı, Mübarek karşıtı gösteri düzenliyor.

13:49 Süveys'teki halk direnişinin önderi Şeyh Hafız Selame,cuma namazı kıldırırken baygınlık geçirdi. Şeyh Selama, camide bulunan sağlık görevlileri tarafından tedavi edilirken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

13:47Güneydeki Minya valiyati, memurlar için Cuma gününü çalışma günü ilan ettikten sonra tüm memurların Mübarek lehinde gösteri düzenlemesi için baskı yaptığı öğrenildi.

13:45 Tahrir meydanındaki göstericiler "Rejimi devirene kadar diren!" şeklinde slogan atıyor.

13:43 Muhammed Baradey: Mısır halkı bugün, Hüsnü Mübarek'e "gitme vaktinin geldiğini" söyledi. Sadece Mısırlılar değil tüm dünya onun gitmesini istiyor. Çünkü Mübarek, meşruiyetini kaybetti. Halkı dinlemeli ve gitmeli.

13:41 Binlerce Ürdünlü, Amman'daki Mısır Büyükelçiliği önünde gösteri düzenliyor.

13:39 el Mansura'da 100 binden fazla Mısırlı, meydanlara Mübarek'in istifasını bekliyor.

13:37 Zakazik şehrinde 100 binden fazla Mısırlı meydana inerek Mübarek karşıtı gösteri düzenledi.

13:35 Mübarek rejimi imamları, Cuma namazını kılan Mısırlıların gösterilere katılmasını engelledi.

13:33 Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Tahrir meydanına girdi.

13:30 Tahrir meydanındaki devrimci gençler, sivil elbiseli Mısır polislerinden bir tanesini yakaladı. Aramalar sonucunda polisin cebinden, emniyet güçlerine ait kimlik çıktı.

13:25 el Vefd Partisi: Yabancı ülkelerden içişlerimize karışmamasını istiyoruz. Çünkü ülkenin durumu tehlikededir. Sukunete ermesi gerekiyor.... Kilisenin karşı çıkmasına rağmen binlerce Hristiyan Tahrir meydanında hazır bulunuyor.

13:14 Tahrir meydanı Cuma imamından gençlere: Sabırlı olmanızı ve sabatınızı korumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü sizlerin buradan eli boş dönmesini isteyen bunun için çalışanlar var. Olağanüstü hal kanunu, Mısır tarihinde kara bir lekedir. Bunun değişmesi lazım.

13:10 Luksor şehrinin farklı bölgelerinde binlerce göstericinin katıldığı gösteri düzenleniyor. Göstericilerin sayısı her an kat kat artıyor. Göstericiler, Hüsnü Mübarek ve rejiminin tamamen devrilmesini istiyor.

13:05 Yusıf el Kardavi'den Mısır polislerine: Bugün masumları katleden sizlere amirleriniz Kıyamet gününde yardımcı olamayacak.

13:04 İslam Devrimi lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei: 30 yıldır Mısır'daki uşağını destekleyen Amerika'nın şimdi Mısır'ın içişlerine karışmaya hakkı yok.

13:13 İskenderiye'deki Gençlik Koordine Komitesi, Tahrir meydanındaki göstericilerin başına bir şey gelmesi halinde, İskenderiye'den Kahire'ye doğru milyonlar halinde hareket edeceklerini açıkladılar.

13:10 Tahrir meydanındaki 2 milyonu aşkın devrimci, Hüsnü Mübarek'in istifa haberini akmadan kutlamalara başladı. Devrimciler, ulusal ve devrim şarkıları söylerken, halay çekiyor ve Mübarek karşıtı slogan atıyorlar.

13:09 Tahrir meydanı Cuma imamı: Bu devrim sivildir ve halkın her tabakasından her taifesinden insanlar destek vermektedir.

13:07 Tahrir meydanı Cuma imamı: Amerika ve batının iç işlerine karışmasına karşı çıkıyoruz.

13:03 Hüsnü Mübarek'i devirmek için düzenlenen gösterilerin Mısır tarihindeki en büyük gösteriler olduğu öğrenildi.

13:00 Giza bölgesinde 10 bin gösterici Mübarek karşıtı gösteri düzenleniyor. Göstericilerin Tahrir meydanına geçmesi, emniyet güçleri tarafından engelleniyor.

12:55 İskenderiye şehrindeki gösteriye 500 bini aşkın Mısırlı katıldı.

12:45 Tahrir meydanındaki 2 milyona yakın Mısırlı, "Halk rejimi devirmek istiyor şeklinde slogan atıyor."

12:20 Tahrir meydanı, bir hafta önce olduğu gibi yine milyonları ağırladı. Meydanda şuanda 2 milyona yakın gösterici bulunuyor. Göstericiler "Hüsnü Mübarek Gidiyor" şeklinde slogan atıyor, Mısır'ın ulusal marşı "ülkem"i söylüyor.

12:15 Tahrir meydanı imamı: "Meşruiyet sahibi olan biziz, halkız. Rejimin hiçbir meşruiyeti yok. Tahrir meydanında sadece Müslümanlar değil hristiyanlar da bulunuyor"

12:10 Hüsnü Mübarek yanlıları ve milis güçler, devrimci gençleri telefonla arayarak, tehdit etmekte, Tahrir meydana gitmemeleri, aksi takdirde öldürüleceklerini söylemekte.

12:05 Kardavi: Mısırlı gençlerin zafer kazanması için gece gündüz dua edin. O gençlere bir kez daha sesleniyorum. Sebatınızı koruyun! Meydandan kaçmayın! Allah bu sorumluluğu size verdi. Mısır'ı ve mazlumları savunma görevini size verdi. Din elbisesi giyselerde rejimin imamlarına kulak vermeyin."

12:03 Bugün Cuma namazı sonrasında Mısır halkıyla dayanışma ve Hüsnü Mübarek'in işlediği katliamları kınamak için Beyazır meydanında eylem düzenlenecek.

12:00 Tahrir meydanına gitmek isteyen göstericilerin yolları kesiliyor, Kahire girişinde durduruluyorlar. Ordu da göstericilerin durdurulmasında önemli rol oynuyor. Şubra'dan yola çıkan Mısırlılara emniyet güçleri, milisler ve Vatan Partisi taraftarları saldırdı, göz yaşartıcı gaz bombası fırlattı. Onlarca Mısırlının yaralandığı öğrenildi.

11;57 Tahrir meydanı imamı: Devrimin gerçek yüzünü değiştirmeyi amaçlayan girişimlere fırsat vermeyin! Rejimin başındaki adamın gitmesini, adalet, özgürlük ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz.

11:55 İslam Devrimi lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei: "Amerika ve Avrupa'nın Mısır'da oynayacağı role güvenmeyin. Onlar, bir uşağı başka uşakla değiştirmeyi isteyeceklerdir."

11:50 İskenderiye'deki Kaid İbrahim camiinde kılınacak Cuma namazından sonra milyonluk yürüyüşün başlayacağını öğrenildi.

11:47 Mısır'da halkın başlattığı devrimi desteklediğini açıklayan İslam Devrimi lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei: "Dünya, bölgedeki değişikliklerden sonra özellikle de Mısır ve Tunus'ta yaşananlardan sonra Amerika ve İsrail'in endişesine şahit olmaktadır. Bin Ali'nin Tunus'tan kaçmasından ve Mısır'daki meslektaşı La Mubarek'in kaçacak olmasından en fazla endişe duyan İsrail'dir. Siyonistler, Mısır'da yönetimin değişmesi ve Mısır'ın gerçek konumuna dönmesi halinde yaratacağı depremin etkisini bilmektedirler. İmam Humeyni'nin işareti de beklentisi de bu yöndeydi. Mısırdaki La Mubarak, her zaman Mısır halkını aşağıladı"

11:45 el Arabiya: Ordu, herhangi bir çatışmayı engellemek için bölgede kontorlü yeniden ele geçirdi.

11:43 Kardavi, Tahrir meydanındaki gençlerden, haklarını elde edinceye kadar meydandan ayrılmamalarını istedi. Kardavi "Mısır'daki tüm gençlerin, devrimcilere katılmasını istiyorum" dedi.

11:40 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşid Muhammed Bedii: "Mısır halkı, en basit insan haklarını dahi gasbeden bu zalim hakla karşı özgürlüğünü elde etmek için harekete geçti. Bu rejimin tamamı gitmelidir. Müslümanı ve Hristiyanıyla Mısır halkının isteği, budur. Biz, daha önceden bir çok kez, rejime diyalog çağrısı yaptık. Ama hiçbirisini kabul etmediler. Bu halkın başlattığı devrimden sonra da biz istemiyoruz. Çünkü rejim, başlattğı diyalogta yalan söylüyor. Bugün, halkın taleplerinin yerine getirildiğini iddia ediyorlar. Yalan bunlar. Sembolik bir kaç değişikliğin dışunda ülkede zulüm ve istibadat devam ediyor. Ülkede şimdi yaşanan kriz ve kaosun sebebi, rejimin ta kendisidir. Rejim şimdi giderse Mısır halkı güven ve barış içerisinde yaşayacaktır."

11:35 Merkel: Mısır'daki göstericilerin selameti, güvenlik altında olmalı.

11:30 Cuma hutbesi veren Yusuf el Kardavi: İktidardaki Vatan Partisi, kendi çıkarlarını gözeten iş adamlarından oluşmakta. Bu insanlara karşı nasıl güvenilebilir? Tüm Mısır halkını, devrimci gençlere destek vermesini istiyorum.

11:16 Tahrir meydanında yaşananları görüntülemek için meydana girmek isteyen 5 gazeteci, ordu tarafından engellendi.

11:13 Devirmci gençler, Bakan Tantavi'ye Mübarek karşıtı sloganlarla karşılık verdi.

11:07 Görgü tanıkları Mısır Savunma Bakanı Tantavi'nin bazı göstericilerle görüştüğünü bildirdi.

10:05 Reuters: Mısır Savunma Bakanı ve ordunun bazı subayları Tahrir meydanına gitti.

Tahrir meydanındaki göstericilerin sayısının şimdiden 1 milyona ulaşdıldığı iddia edildi.

10:00 Görgü tanıkları, Ariş şehrindeki emniyet merkezinin RPG saldırısına uğradığını açıkladı.

09:55 Azmi Beşara: Ömer Süleyman’ın İsrail dostu olduğunu herkes bilir.

09:50 Milisler, devrimcilerin üst düzey bir emniyet amirini tutuklamasına karşılık meydandaki İhvan-ı Müslimin’in eski milletveki Muhammed Baltacı’yı tutuklama tehdidinde bulundu.

09:45 Emniyet güçlerinin milisleri ve çapulcu takımı, Kahire merkezindeki Tahrir meydanına ulaşmak isteyen göstericilerin Kahire dışında durdurulduğunu, göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz bombası kullanıldığı öğrenildi.

09:35 Mısır’ın genelinde olduğu gibi Luksor şehrinde de camilerdeki imamlardan Mübarek için dua edilmesi ve gösterilere katılımın durdurulmasının halktan istenmesi yönünde baskı yapıldı.

09:30 El Mansura şehrinden Kahire’ye gitmek isteyen göstericilerin 6 otobüsü, Kahire’ye girmeden önce durduruldu.

09:25 Vadafone, Mübarek lehinde hareket edilmesi için halka sms atılması yönünde baskı yapıldığını duyurdu.

09:20İhvan-ı Müslimin liderlerinden Muhammed Habib: Bugün seçinyapılsa İhvan-ı Müslilim, %25’ten fazla oy almaz.

09:15 Milis güçlerin saldırılarına rağmen halk, akın akın meydanlara, gösterilerin düzenleneceği alanlara ilerliyor.

09.10 Binlerce Mısırlı, güvenlik tedbirlerini aşarak Tahrir meydanına girmeyi başardı

09:00 İhvan-ı Müslimin eski milletvekilllerinden Muhammed Baltacı, İhvan-ı Müslimin’in gösterileri desteklediğini, gösterilerde şehidler verdiğini, hedefler gerçekleşinceye kadar gösterilerin devam edeceğini açıkladı.

08:30 El Gad Partisi Başkanı Eymen Nur, bugün düzenlenecek protestoların Hüsnü Mübarek rejiminin sonunu saatler ya da aylar sonra getireceğini duyurdu.

isra haber
 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim