• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail kadın ve çocukları vuruyor

İsrail kadın ve çocukları vuruyor
Ramazan Bayramı'nda da havadan karadan ve denizden Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail, 3 gün içinde çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 328 Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 980 kişinin yaralanmasına neden oldu

İSTANBUL (AA) - Ramazan Bayramı'nda da havadan, karadan ve denizden Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail, 3 gün içinde çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 328 Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 980 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Bayramın ilk günü 28 Temmuz'da 43, ikinci günü 154, üçüncü günü ise 131 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini Gazze'de, devam eden saldırılar sebebiyle 9'u tamamen 13'ü kısmen 22 cami yıkılırken, 166 ev tamamen, bin 281 ev kısmen zarar gördü. 

BM kararlarına daha önce defalarca uymayan İsrail'in saldırılarında şu ana kadar yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı bin 363'e yükseldi, 7 bin 600'den fazla kişi yaralandı. Şucaiyye Mahallesi'ndeki saldırılarda yaralanan Er-Risale isimli yerel gazetede çalışan Muhammed Dahir'in de hayatını kaybedenler arasında olduğu kaydedildi.

 Gazze'ye yönelik düzenlediği kara saldırılarını genişletmek amacıyla 16 bin askerin daha silah altına alınmasına karar verdiği iddia edilen İsrail ordusunun, dün geceden bu yana Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere ait yerleşim birimleri, tarım arazileri ve Tel el-Heva semtindeki "Hamza Camisi" ile Filistinli sığınmacıların bulunduğu UNRWA'ya bağlı okulun yanındaki bir başka camiyi hedef aldığı ve saldırılarda yaralananların olduğu bildirildi.

Ordudan yapılan açıklamada ise son 24 saat içinde Gazze'de 5'i "terörist saldırılarda merkez olarak kullanılan yetkililere ait ev" olmak üzere 110 hedefin vurulduğu ifade edildi. Ordu, Gazze'ye yönelik operasyonların başladığı günden bu yana İsrail'e 2 bin 840 roket atıldığını, bu roketlerden 530'unun "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

İsrail Sağlık Bakanlığı ise Gazze'ye yönelik saldırılarda yaralanan 139 İsrail askerinin çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü, 15'inin durumunun ağır, birinin ise "çok kritik" olduğunu belirtti.

Öte yandan, Gazze'den İsrail'in güneyine füze saldırılarında bulunulduğu, Aşkelon ve Aşdod gibi çeşitli bölgelerde saldırılar dolayısıyla siren seslerinin duyulduğu ifade edildi. 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da Gazze'de tünellerin yıkımında kullanılan İsrail ordusuna ait bir aracı "kornet tipi tanksavar füzeyle" vurduklarını açıkladı.

İsrail Bilim Teknoloji ve Uzay Bakanı Yaakov Perry ise Gazze'de ateşkes konusunda "ciddi bir öneri gelmesi" durumunda, bunun bakanlar kurulu tarafından kabul edileceğini düşündüğünü ifade etti.

​İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamada "Ateşkes imzalansın ya da imzalanmasın İsrail vatandaşlarının güvenliği için ordunun operasyonlarını tamamlamasını engelleyecek hiçbir teklifi kabul etmeyeceğim. Ateşkes ilan edilse de edilmese de Hamas'ın tünel sistemini yok edeceğiz" dedi.

- Gazze'deki saldırılara tepkiler

Beyaz Saray'dan sonra ABD Dışişleri Bakanlığı da, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı okula düzenlenen saldırıyı kınayarak, BM'nin tarafsızlığına herkes tarafından saygı gösterilmesi ve BM tesislerinin hedef alınmaması gerektiği uyarısında bulundu.

 İsrail'in okula saldırısını kınayan ancak aynı Beyaz Saray açıklamasında olduğu gibi, saldırıdan direkt İsrail'i sorumlu tutan bir ifade kulanmayan Bakanlık Sözcüsü Marie Harf, "Orada neler olduğunu görmek için tam kapsamlı bir soruşturma olmalı" dedi.

Öte yandan, ABD yönetiminin, İsrail’e askeri mühimmat satışına devam ettiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, 20 Temmuz'da, Dış Askeri Yardımlar Programı’nın rutin mühimmat gönderilmesi prosedürü kapsamında İsrail Savunma Bakanlığı’ndan talep mektubu alındığı kaydedildi.

Bu talebin, bakanlığın normal kurum içi süreci dahilinde ele alındığı belirtilen açıklamada, 23 Temmuz'da da talebin sonuçlandığı ve İsrail’de bulunan Savaş Rezervleri Stok Cephaneliği'ndeki (WRSA-I) uygun mühimmatların İsrail savunma güçlerine teslim edildiği belirtildi.

Başkent Washington'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarını mum yakılarak protesto eden yüzlerce kişi ise ABD Başkanı Barack Obama'dan İsrail'e askeri yardımlara son vermesini ve Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında sivil kayıpların giderek artmasından derin endişe duyulduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da Gazze’de UNRWA'ya bağlı bir okul ile Şucaiyye’de bir pazar yerine yapılan saldırıları en güçlü ifadelerle kınadıklarını belirtti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Gazze'de geçmişte görülmemiş bir insanlık felaketiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek "Gazze'deki çatışma, patlamaya hazır durumda olan tüm bölgeye sıçrayabilir" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise İsrail'in, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını bilinçli olarak hiçe saydığına ve uluslararası insan haklarını ihlal ettiğine dikkati çekti. Pillay, "Kullanılmakta olan hastanelere yapılan saldırılar savaş suçu oluşturur. BM binalarının dokunulmazlıklarına saygı gösterilmeli" ifadelerini kullandı.

- Filistin'den tepkiler

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki için Ramallah'ta gösteri düzenleyen Filistinliler, Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın tamamen açılmasını ve İsrail'in Gazze saldırılarının durdurulmasını talep etti.

Gazze'deki Filistinlilerin korunması konusunda "pasif bir tutum sergileyen" Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı sloganlar atan göstericiler, saldırılar karşısında ''sessiz kalmakla'' suçladıkları Arap dünyasına da İsrail ile ilişkilerini kesmeleri ve ürünlerini boykot etmeleri çağrısında bulundu. 

Arap ülkelerinin suskunluğunu eleştiren Filistinli gruplar da yaptıkları açıklamalarda, İsrail'in sivillere yönelik katliamlar yaparken bu suskunluktan cesaret aldığını ve bir an önce İsrail'e cevap verilmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın El-Halil ve Cenin kentlerinde evlerine baskın düzenlediği 10 Filistinliyi gözaltına aldı.

- Bolivya İsrail'i "terörist devlet" ilan etti

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales,Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'i "terörist devlet" olarak nitelendirdi ve saldırıları protesto etmek amacıyla iki ülke arasında uzun süreli vize muafiyeti anlaşmasını iptal etti. 

- İHH'dan İsrail'e savaşmaya gidenlerin yargılanması talebi

İsrail'e savaşmaya giden Musevi asıllı Türk vatandaşlarının bulunduğunu iddia eden İHH, bunların belirlenerek, "soykırıma sağladıkları katkıdan ötürü vatandaşlıktan çıkarılması ve savaş suçu ile yargılanması" için TBMM'de grubu bulunan partilerle görüştü.

Gazze'ye destek çabaları çerçevesinde Türk üniversitelerin 127 rektörünün imzaladığı bildirinin, Avrupa'da yankı bulduğu ve Avrupa Üniversiteler Birliği'nin yönetim kurulunda görüşüleceği ifade edildi. 

- Abbas, Gazze'yi afet bölgesi ilan etti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in haftalardır hava, kara ve denizden saldırı düzenlediği Gazze'yi afet bölgesi ilan etti. Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Abbas'ın, BM ve ulusalarası toplumdan da sorumluluğunu üstlenerek, gereken önlemlerin alınması ve insani kriz yaşanan Gazze'nin afet bölgesi ilan edilmesi yönünde talepte bulunduğu belirtildi.

- Kızılay'dan Gazze'ye su yardımı

Bölgede faaliyet gösteren Türk Kızılayı, İsrail'in saldırıları nedeniyle okullara sığınan Gazzeliler'e her gün 700 metreküp temiz içme suyu sağladıklarını açıkladı.

Gazze'de hastalanan ve tedavisi için Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Türkiye'ye getirilen Türk Kızılayı personeli Serhat Şaylan'ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, bir hafta içinde taburcu olacağı kaydedildi.

- Almanya'dan Gazze’ye 8,5 milyon avroluk insani yardım

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze halkının insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 8,5 milyon avro yardım yapılacağı, daha önce de bölgeye 500 bin avro değerinde yardım gönderdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de “Gazze’de şiddetin tırmanması bir kez daha çok sayıda insanın kaçışını ve çilesini beraberinde getiriyor. Çoğu zaman olduğu gibi, en fazla etkilenenler zaten çok zor koşullarda yaşayanlar. Mevcut krizde bu insanları unutamayız” ifadelerini kullandı.

 İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim