• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İsrail İstihbaratının Gözüyle Şehidlerin Örgütsel Bağları

İsrail İstihbaratının Gözüyle Şehidlerin Örgütsel Bağları
İstihbarat ve Terörizm Enformasyon Merkezi, Mavi Marmara şehidlerinin örgütsel ilişkilerinidetaylı bir şekilde inceleme altına aldı.

 

 

 

 

 

İstihbarat ve Terörizm Enformasyon Merkezi (www.terrorism-information.com) hazırladığı raporuyla Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıda şehid olanlar ve Türkiye'de ilişki içerisinde olduğu örgütlenmeler hakkında rapor hazırladı.

İşte o rapor:

1-
Marmara gemisi üzerindeki şiddetli çatışmadan bu yana, bu çatışmada ölen 9 Türkün kimliğini belirleyen, örgütsel bağlılıklarını, siyasi ve ideolojik eğilimlerini analiz eden bilgiler elimize ulaşmaya devam ediyor. Bu analiz, ölenlerin çoğunun İHH ya da İHH ile müttefik parti ve kuruluşlara (özellikle Saadet partisi) bağlı oldukları sonucunun çıkarılmasına sebep oluyor. Öldürülenlerin yarıya yakını akrabalarına şehit olarak ölmek istediklerini açıklamıştı.

2-Buna mukabil, insan hakları örgütleri aktivistleri arasında yani Filistinlilere insani yardım taşıma amacıyla deniz kafilesine katılan ve kendilerini fiili açıdan İHH tarafından başlatılan şiddetli çatışmanın ortasında bulanlar arasında batılı ülkelerden ya da Arap-İslam dünyasından kimse bulunmuyor. Ölenlerden biri çift pasaport taşıyor (Amerikan ve Türk pasaportu). Onun radikal İslami bir örgüte bağlı olup olmadığını bilmiyoruz ve şu ana kadar olaylara katılıp katılmadığı netleşmiş değil.

3- Bu çıkarımlar, İsrail ordusunun Marmara gemisini ele geçirmesinden bu yana, radikal İslamcı aktivistler tarafından İsrail ordusu askerlerine karşı şiddetli güç kullanımı için ön hazırlık yapılması konusuyla alakalı gelen çok sayıda bilgiyle destekleniyor. Bu bilgiler şunları içeriyor: İsrail’de soruşturmaları tamamlanan yolcular, güvenlik kameraları ve gemideki gazetecilerin kameralarının çektiği resimler, gemide bulunan belgeler ve kafilenin yola çıkmasından önce ve sonra medya aracılığıyla yapılan açıklamalar.

4-Kimliklerin ve Marmara gemisinde öldürülen Türklerin örgütsel bağlılıklarının incelenmesinden kaynaklanan çıkarımların ayrıntıları şunlardır:

a)İslami örgüt İHH’nın merkeziliği: Öldürülenlerden 4’ünün İHH aktivistti ya da gönüllüsü olduğu belirlendi. Diğer 4’ü ise İHH ile yardımlaşan Türk İslam örgütleri ya da partilerinin aktivistlerinden oluşuyor. Bunların dışında kalan bir kişinin ise çatışmaya hangi şartlarda katıldığı henüz netleşmedi.

b)Saadet Partisi’nden aktivistlerin bulunması: Ölenlerden en az 2’si Adalet Partisi’nin siyaset hayatından çıkmasından sonra eski siyasetçi Erbakan’ın desteğiyle 2001’de kurulan İslami bir parti olan Saadet Partisi mensubudur. Partinin ideolojisi İslam ülkeleri arasında yardımlaşma, Siyonistlerle mücadele ve batıya karşı durma üzerine kuruludur. Parti 2010 Nisan ayında İHH ve Free Gaza hareketiyle yardımlaşarak Gazze’ye giden gemilere katılacağını ilan etmişti.

c)Ölenler arasında “kol gücüyle” hareket edenlerin bulunması: Ölenlerden biri eski tekvando şampiyonudur. Bir diğeri İstanbul’da bir spor akademisinde çalıştı. Üçüncüsü İHH’nın toplantılarında koruma olarak görev yaptı. Marmara’daki yolculardan birinin İsrail’deki soruşturmasında, İHH’lı bir grup eşkıya gördüğünü ve bunların ellerinde cop olduğunu söylediğini zikretmekte yarar var. Tabi İsrail deniz kuvvetleri askerlerinin ifadelerine göre onlara direnen aktivistlerin arasında eşkıyalar vardı. İHH aktivistlerinin içerisinde bu kişilerin bunması çatışma öncesi ön hazırlığın bir parçasıydı.

d)Ölenlerin akrabalarının, onların şehit olarak ölmek istedikleri ve vasiyetlerini hazırladıkları yönündeki açıklamaları: Ölenlerden 4’ünün akrabaları onların şehit olarak ölmek istediklerini söyledi. Ölenlerden ikisinin gemiye binmeden önce vasiyetlerini yazdıkları bildirildi. Gemide bulunan bir bant kaydında, bir kişinin şehadet mertebesine ulaşmak istediğini söylediğine tanık olundu.

e) İnsan hakları aktivistleri arasında ölü bulunmaması: Gazze’deki Filistinlilere insani yardım nakletmek gibi gerçek bir nedenden ötürü gemiye binen Arap-İslam dünyası ile Batılı ülkelerden insan hakları aktivistleri arasında ölülerin olmaması dikkat çekti. Bu kişiler İsrail ordusuna karşı planlanmış savaşa katılmadı ve geminin çatışmanın olduğu üst kısmında değil karın kısmında durdular. Öldürülenler arasında lise öğrencisi bir Türk bulunuyordu. Bu gencin İslami örgütle ne tür bir ilişki içinde olduğunu bilmiyoruz.

5-Marmara gemisine binilen yerler: Yolcu listesine göre ölenlerden ikisinin İHH aktivistti olduğu ve gemiye İstanbul limanından bindikleri (güvenlik kontrolünün olmadığı yer) öğrenildi. Bu iki kişi İsrail ordusu askerlerine karşı çatışma hazırlığında temel rol oynayan 38 kişilik grubun bir parçasıydı. Öldürülen 7 kişi, gemiye Antalya limanından bindi. Antalya limanı; çok sayıda İHH’lı aktivisttin, bunların başında da örgütün liderinin ve diğer liderlerin gemiye bindiği yerdi. Aynı şekilde Antalya limanında gemiye, İslami Türk kuruluş ve örgütlerinden aktivistler bindi ve bu kişilerden bazıları çatışamaya katıldı.

6-Öldürülen Türklerin adları ve şu ana kadar elimize geçen bilgiler temelinde onlar hakkındaki birkaç ayrıntı şöyledir:

a)İbrahim Bilgen, 61 yaşında, Siirt şehrinde elektrik mühendisi ve Elektrik Mühendisleri Odası üyesi. Aslen Musullu. 2007 genel seçimlerinde ve 2009 Siirt belediye seçimlerinde Saadet partisi tarafından aday gösterildi. Evli ve 6 çocuk babası. Bir yakını onun şehit olmayı istediğine işaret etti. Kafileye İHH tarafından gönüllü olarak katıldı.

b)Ali Haydar Bengi, 39 yaşında. Diyarbakır’da bir telefon tamirhanesi işletiyordu. (güneydoğu bölgesi radikal İslamcı partilerin kalesi olarak bilinmektedir) Ezher Üniversitesi edebiyat fakültesi mezunu, evli, 4 çocuk babası ve Saadet partisi üyesi. İslami partilerin üyesi ve Ay-Der’in (Aydınlık Yarınlar İçin Hak ve Özgürlükler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği) başkanı olarak çalıştı. Eşi yaptığı bir açıklamada; Ali Haydar’ın yıllardır Filistin’e gitmek istediğini ve namazlarında sürekli şehit olmak için dua ettiğini söyledi. Arkadaşları onun şehit olarak ölmeyi çok istediğini söyledi. Onun başkanlık ettiği dernek İHH ile birlikte çalıştı ve aktivistler kafile yola çıkmadan önce dernek için erzak ve ekipman topladı.

c)Cevdet Kılıçlar, 39 yaşında, Kayserili. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Daha önce National ve Anatolia gazetelerinde gazeteci olarak çalıştı. Son dönemde İHH’nın internet sitesinin muhabiri ve müdürü olarak çalıştı. Evli ve 2 çocuk babası. Gemide bulunan bir bant kaydında şu ifadeleri kullandığı aktarıldı: “Kardeşlerimizin İstanbul Fatih camiinde Afganistan’da öldürülen kardeşlerimiz için namaz kıldıkları bir zamanda bu gemiye bindik. Bu nedenle namaza iştirak edemedik. Afganistan’da ölen kardeşlerimizin yerinin cennet olmasını niyaz ediyoruz. Biz de Gazze’deki kardeşlerimiz için dua ettik. Ben de sonumun bu şehitler gibi olmasını temenni ediyorum.”

d)Çetin Topçuoğlu, 54 yaşında, Adanalı. Futbolcu ve eski tekvando şampiyonu, Türk tekvando takımı antrenörlüğü yaptı, evli ve 1 çocuk babası. Eşi Çiğdem Topçuoğlu da yakınları ve arkadaşlarıyla birlikte Marmara gemisindeydi. Topçuoğlu, Ay-Der Derneği üyesidir. Bu dernek İHH ile yardımlaşan insani bir yardım organizasyonudur. Topçuoğlu daha önce Gazze’ye giden ve el-Ariş’e ulaşan yardım kafilesine katıldı. Gemiye binmeden önce şehit olmayı istediğini söylediği bir yazı bıraktı.

e)Necdet Yıldırım, 32 yaşında, Malatyalı, İHH aktivistti. İstanbul’da bir spor akademisinde çalıştı, (malatyaguncel.com) evli ve 1 çocuk babası. Bülent Yıldırım’ın akrabası olduğu yönünde bir ihtimal bulunuyor. Ama bu konu hakkında elimizde bilgi yok.

f)Fahri Yıldız, 34 yaşında, Adıyaman’da itfaiyeci. Evli ve 4 çocuk babası. 2007’den bu yana İHH toplantılarında koruma olarak çalışıyordu. Memleketinde İHH aktivistti olarak görev yapmaktaydı. Belediye seçimlerinde Refah Partisi tarafından belediye başkanının koruması olarak çalıştı. Refah partisi Erbakan’ın başkanlık ettiği İslami bir partiydi. 2007’de bir kafileyle uzun süreliğine yola çıkmaya hazırlandı ve şehit olmaya niyet ettiğini söyleyip eşi ile çocuklarına veda etti.

h)Cengiz Songür, 47 yaşında Konyalı. Gemiye Antalya’dan bindi. Evli ve 7 çocuk babası. Tekstil ürünleri satışı yapıyordu. İHH gibi radikal İslami ideolojiye sahip İzmir Özgür-Der aktivistti. Bu dernek Afganistan, Mısır ve Lübnan dâhil dünyadaki Müslümanlara yardım etmeye çalışıyor.

j)Cengiz Akyüz, 41 yaşında, İskenderunlu, evli ve 3 çocuk babası, İHH aktivistti. Kafileye İHH Hatay şubesi müdürü Zekeriya Kanat ile birlikte katıldı. Kafileye katılmadan önce vasiyetini yazdı.

k)Furkan Doğan, 19 yaşında Kayserili, lise öğrencisi. Erciyes Üniversitesi’nden Dr. Ahmet Doğan’ın oğlu. Çifte vatandaş (Amerika ve Türkiye) ve herhangi bir İslami örgüte bağlı olup olmadığı bilinmiyor.

isra haber - islami gündem

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim