• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

İsrail Genel Kurmay Başkanı Aşkenazi, Abbas'ı Deşifre Etti

İsrail Genel Kurmay Başkanı Aşkenazi, Abbası Deşifre Etti
İsrail Genel Kurmay Başkanı Aşkenazi, Mahmud Abbas ve Yönemine ilişkin çok konuşulacak açıklamada bulundu.

İsrail’in Gazze’ye 22 gün sürecince düzenlediği saldırılarda yalnız olmadığı, bazı Arap rejimlerinin ve hatta Filistin Yönetimi’nin de destek verdiği bir süre önce gündeme gelmişti.

Hamas, İsrail’le işbirliği yapan bazı casusları tespit etmiş, Fetih yanlısı olan bu casusların direnişin üsleri ve direnişçiler hakkında İsrail’e bilgi sızdırdığını suçüstü yakaladığını ilan etmişti. Bu iddialar, Fetih liderleri tarafından yalanlanmıştı.

İsrail’in 2. Kanalı, dün akşam yayınladığı bir haberinde İsrail Genel Kurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’nin açıklamalarına yer verdi. Aşkenazi, tartışmalara son noktayı koydu ve “Ramallah Yönetimi’yle omuz omuza savaştık” dedi. Aşkenazi, Filistin Yönetimi’yle olan yardımlaşmanın şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde olduğunu söylemektedir.

Filistin kaynaklı Akka haber’in bildirdiğine göre Kudüs’teki İsrailli üst düzey yetkililer, Filistin Yönetimi’ndeki bazı yetkililerin, savaş suçu işleyen İsrailli subayların yargılanması için dava açma teşebbüslerine çok kızdı.

İbranice yayınlanan Maarev gazetesi ise savaş öncesinde Filistin Yönetimi’nin, Gazze’deki Hamas hükümetini düşürmesi için İsrail’e baskı yaptığını yazdı. Kaynaklara göre Filistin Yönetimi’nin bu yöndeki baskısı, ilk defa bu derece bir resmi belgeyle ispatlanıyor. Filistin Yönetimi’nin bu baskısı, İsrail’i, Gazze’deki Hamas hükümetini yıkmak için harekete geçirdi ve 22 gün süren bombardıman başladı.

Kaynaklara göre bugünlerde İsrailli yöneticilerin, Filistin Yönetimi’nin kendileriyle işbirliği içerisinde oldukları hakkında endişeleri var. Abbas tarafından kurulan Filistin hükümeti Başbakanı Selam Fayyad’ın Avrupalılardan, İsrail’le ilişkilerine son vererek Filistinlilerle ilişkilerini geliştirmeye davet etmesi, İsrailli liderleri öfkelendirdi.

İsrail’in, Filistin Yönetimi’nin de Gazze savaşına İsrail’in safında katıldığını ifşa etmesinin gerekçesi, bazı Fetihlilerin, İsrailli subayların yargılanması için girişimde bulunmalarıdır.

Bir İsrailli yetkili, “Filistinliler, Avrupa’da bizi rahatsız ediyor. Özellikle de uluslar arası mahkeme konusunda.. Bizden önce, Gazze’ye saldırmamızı istediler. Şimdi de subaylarımızın yargılanmasını istiyorlar” dedi.

İsrailli yetkili konuşmasına şöyle devam etti: “Onlar, Gazze’deki insanları kurtarmamızı, onlara yardım etmemizi istediler. Askeri operasyon (14.06.2007) sonrasında tutuklananları serbest bırakmamızı istediler. Biz de onların isteklerine yanıt verdik. Şimdi ise onlar bizimle oyun oynuyorlar” dedi.

İsrailli yetkili “Abbas ve Fayyad’a ifade etmemiz gereken bir husus var. İsrail, hareketlerinizi son derece tehlikeli bulmaktadır. Buna tahammül etmesi mümkün değil. İsrail’in hesapları tekrardan gözden geçirmesi ve Filistin Yönetimi’yle ilişkisini değiştirmesi mümkündür” dedi.

İsrailli yetkililerin bu açıklamaları, Hamas’ın Gazze savaşı günlerinde ve sonrasındaki açıklamalarını doğrular niteliktedir. Savaş sırasında bazı Fetihliler, Rafah sınır kapısında beklemekteydiler. Yoğun bombardıman karşısında daha fazla dayanamayacak olan Hamas hükümetinin düşmesini yada halkın Hamas’a karşı isyan etmeye başlamasını beklemekteydiler. Bütün bunların gerçekleşmesi halinde, silahlı Fetihliler, Rafah’tan Gazze’ye girecekler ve 18 ay önce yitirdikleri iktidarı tekrardan geri alacaklardı.

Savaş öncesinde de bazı Fetihli liderlerin açıklamaları, 2009 yılının ilk günlerinde önemli gelişmelerin olacağını söylemiş,bu gelişmelere binaen Gazze’ye gireceklerini ifade etmişti.

25.09.2008 tarihinde “Fetih Hamas'ı Düşman İlan Etti: 2009 Yılında Çetin Savaş Var” başlığı ile yayınladığımız haberimizde Filistin Polisi Genel Müfettişlerinden Atallah Mufettiş’in sözlerine dikkat çekmiştik.

Atallah “Ben kapsamlı bir plandan söz ediyorum. Şayet hazırlıksız olarak 2009 yılındaki çatışmaya girersek önümüzde biz, siz ve Amerikalılar arasında hezimetin sorumluluğunu tartışmanın dışında başka bir şey kalmayacak” demişti.

Aşkenazi, Filistin Yönetimi’nin 22 gün süren Gazze savaşı sırasındaki rolünü net olarak açıklamadı. Fakat “omuz omuza” ifadesi, tüm gerçekliği ortaya koymaktadır.

Hamas kaynaklarına göre Fetihliler, savaşa casusluğun yanı sıra fiili olarak da katıldılar. Bazı Kassam direnişçilerinin ve komutanlarının arkalarından vurulmaları da bu gerçeğe dikkat çekmektedir.

Mahmud Abbas’ın müsteşarlarında Namr Hammad’ın Gazze’de işlenen katliamlardan İsrail yerine Hamas’ı sorumlu tutan açıklamalarını da burada zikretmek gerekmektedir.

Aşkenazi’nin açıklamaları sürpriz olmadı. Çünkü 2 ay önce Gazze’deki İsmail Heniyye başkanlığındaki hükümetin iç işler bakanı, Abbas’a bağlı birliklerin son savaşa aktif olarak katıldıklarını belgeleriyle açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü İhab Gassin, Aşkenazi’nin sözlerini 2 ay önce belgelemişti.

Bakanlığın açıklamalarına göre Abbas, Gazze’de istikrarı sarsmak için gizli bir şebeke oluşturdu. Bu şebekenin görevi, direniş liderlerinin kaldıkları mekanlar, direnişin silah depoları ve tünellerin yerlerini tespit etmekti.

İçişleri bakanlığı, açığa çıkardığı bu şebeke içerisinde görev alan Fetih yanlısı Filistinlilerin itiraflarını yayınladığı videoyla ispat etmişti. İtirafçılar, Heniyye ve şehid bakan Said Sıyam’ın nerede kaldığını tespit etmek için uzun süre gözetleme yaptıklarını açıklamışlardı.

isra haber

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim