• BIST 115.685
 • Altın 166,627
 • Dolar 3,9501
 • Euro 4,8641
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İSLAM'A EN HOŞGÖRÜSÜZ ÜLKE!

İSLAMA EN HOŞGÖRÜSÜZ ÜLKE!
Ortada Konuşulması Gereken Bir İstatistik Var: İslam'a En Az Hoşgörü, En Çok Müslüman'ın Yaşadığı Ülkede!

 


 

Avrupa'da İslamiyet'e bakış hakkında yapılan bir araştırma Müslümanlığa en az hoşgörüyle yaklaşan ülkenin Almanya olduğunu gösterdi.

Pollack, araştırmayla ilgili olarak Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, büyük farklılıklar göstermesi nedeniyle Almanya'nın batısındaki eyaletler ile eski Doğu Almanya'daki (DDR) eyaletleri araştırma kapsamında ayrı ayrı değerlendirdiklerini belirterek, "Genel olarak, Almanlar Müslümanlara karşı daha az hoşgörülü" dedi.

3 KİŞİDEN İKİSİ MÜSLÜMANLARI SEVMİYOR

Pollack'ın araştırmasına göre Portekiz, Hollanda, Fransa ve Danimarka'da insanların genel olarak yüzde 50'sinden fazlası Müslümanlar hakkında olumlu görüşlere sahip iken, Almanya'nın batısındaki eyaletlerde Müslümanlar hakkında olumlu görüşe sahip olanların oranı yüzde 34, doğudaki eyaletlerde ise yüzde 26.

Pollack, Müslümanlarla daha fazla iletişimin kurulduğu bölgelerde Müslümanlara yönelik önyargıların ve endişelerin daha az olduğunu söylüyor.

Almanların yaklaşık yüzde 80'inin tüm dinlere saygı gösterilmesi, ancak sadece yaklaşık yüzde 50'sinin tüm dini gruplara eşit haklar verilmesi gerektiğine inandığını belirten Pollack, Müslümanların dini inançlarını uygulamasının kısıtlanması gerektiğine inanan Almanların oranının da batı eyaletlerinde yüzde 49, doğu eyaletlerinde yüzde 53 oranında olduğunu ifade ediyor.

Almanya'nın batısındaki eyaletlerde halkın yüzde 30'undan, doğusundaki eyaletlerde de yüzde 20'sinden daha azının cami inşaatlarını onayladığına işaret eden Pollack, Danimarka'da halkın yüzde 50'sinden fazlasının, Fransa ve Hollanda'da üçte ikisinin, Portekiz'de de dörtte üçünün cami inşaatlarını onayladığını söyledi.

HOŞGÖRÜ DİNİ OLDUĞUNU DÜŞÜNEN YÜZDE 5

Pollack, Alman halkının yaklaşık yüzde 80'inin İslamiyeti kadınlara yönelik baskıyla, yüzde 60'ının da şiddete eğilimli olmakla bağdaştırdığını belirterek, buna karşılık İslamiyetin hoşgörülü olduğunu düşünen Almanların oranının ise yüzde 5'in bile altında olduğunu, bu oranın, araştırmanın yapıldığı diğer ülkelerde yüzde 20'den fazla olduğunu ifade etti.

Almanya'nın yabancı kültürler tarafından tehdit edildiğine, batıdaki eyaletlerde halkın beşte ikisinin, doğudaki eyaletlerde ise halkın yarısının inandığını, buna inananların, araştırmanın yapıldığı diğer ülkelerde çok daha az olduğunu kaydeden Pollack, Almanların yüzde 70'inin de kültür çeşitliliğini bir zenginlik yerine bir çok sorunun nedeni olarak gördüğünü, bu oranın Fransa'da yüzde 59 civarında olduğunu söyledi.

MUSEVİLİĞE HOŞGÖRÜ YÜZDE 60

Musevilik, Budizm ve Hinduizm gibi inançlarla ilgili hoşgörünün Almanya'da İslamiyete oranla çok daha fazla olduğuna da dikkat çeken Pollack, ancak Almanya'nın geçmişi gözönünde bulundurulduğunda, Museviliğe gösterilen hoşgörü oranının da yüzde 60 düzeyinde kalmasının, kendisi için şaşırtıcı bir sonuç olduğunu ifade etti.

Pollack, Almanya'da radikal dincilerin düzenleyeceği olası bir saldırının durumu daha da kötüleştirebileceği öngörüsünde bulunarak, saldırı sonrasında Alman halkının, önyargılarında haklı oldukları sonucuna varabileceğini sözlerine ekledi.

Araştırma sonuçlarını Pollack ile birlikte açıklayan Nils Friedrichs ise, araştırmanın ilginç yanının, Müslümanlarla ilgili olarak daha kötü tecrübelerin edinildiği Hollanda ya da Danimarka gibi ülkelerde, Müslümanlara daha fazla hoşgörü gösterilmesi olduğunu söyledi.

Alexander Yendell adlı araştırmacı da, 11 Eylül saldırılarından sonra Müslümanlar hakkındaki görüşlerin daha da kötüleşmiş olduğuna işaret ederek, araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde halkın yaklaşık yüzde 80'inin, kendi kültürlerine Müslümanların uyum sağlaması gerektiğine inandığını belirtti.

Araştırma sorumlusu Detlef Pollack'ın araştırmanın sonuçları hakkında verdiği ilk bilgiler, dün haftalık "Die Zeit" gazetesinin "Christ & Welt" adlı ekinde yeralmıştı.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim