• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

İSKİLİPLİ ATIF HOCAYA DA İADE-İ İTİBAR VERİLSİN

İSKİLİPLİ ATIF HOCAYA DA İADE-İ İTİBAR VERİLSİN
25 Ağustos 1925 tarihinde başlatılan şapka kanunu neticesinde yüzlerce İslam âlimi Şapka giymeyi reddettiği için acımasızca idam edilmişti.

 

 

 

 

 

Haksız yere büyük bir zulme uğrayan İskilipli Atıf Hoca için ise şimdi iade-i itibar bekleniyor. Vakit'e konuşan vatandaşlar, Nazım Hikmet gibi isimlere iade-i itibarını veren TBMM'nin bugün kimsenin dikkate almadığı bir kanun nedeniyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca gibi isimlere de iade-i itibarını vermesini istiyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük zulümlerinden biri olan 'Şapka Devrimi', lanetle anılıyor. 25 Ağustos 1925 tarihinde başlatılan sözde devrim neticesinde yüzlerce İslam âlimi Şapka giymeyi reddettiği için acımasızca idam edilmişti.

ATATÜRK, KASTAMONU'DAN BAŞLATTI
Şapka Kanunu'nun kabul edilmesi 2 aşamalı olmuştu. 25 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu'ya giden Atatürk, burada yaptığı konuşmada Şapka'yı övmüş ve sonra da 25 Kasım 1925'de bunu kanunlaştırmıştı. Atatürk'ün 25 Ağustos'ta yaptığı konuşma, Şapka zulmünün başlangıcı olmuştu. Çünkü Atatürk, burada yaptığı konuşmada Şapka giymeyenlerin cezalandırılacağını da ilan etmişti. Atatürk, slindeki Panama şapkasıyla Kastamonululara hitaben yaptığı konuşmada, “Uygar ve milletlerarası kıyafet, bizim için, çok cevherli milletimiz için lâyık bir kıyafettir” demiş ve “Onu giyeceğiz. Ayakta iskarpin veya fotin, bacakta pantolon, yelek, gömlek, kravat, yakalık, ceket ve tabiatıyla bunları tamamlamak üzere başta siper-i şemsli serpuş. Bu serpuşun adına şapka denir. Redingot gibi, bonjur gibi, smokin gibi, frak gibi, işte şapkamız!.. İsterseniz bildireyim ki, bu kadar yüksek ve önemli bir sonuca varmak için, gerekirse bazı kurbanlar da verelim” diyerek sonraki süreçte meydana gelecek zulümleri işaret etmişti.

“EPEY ADAM ASTILAR, SAYISINI BİLMİYORUZ”
Şapka Kanunu'nun çıkmasından sonra ise tüm yurtta CHP zihniyeti, şapka giymeyen Müslüman avına çıkmıştı. İnsanlara zorla şapka giydirilmiş, karşı koyanlar tartaklanmış ve gözaltına alınmış, ısrar eden yüzlerce kişi ise sadece şapka giymediği için, 'Şapka Kanunu'na muhalefet'ten idam edilmişti. Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde bakanlık yapan Dr. Rıza Nur ise bu süreci şöyle anlatıyordu; “Bir kanunla fesi yasak edip, şapka giydirdiler. Sivas'ta, Erzurum'da, ötede beride halk şapkaya karşı çıktı. Derhal Kel Ali'nin riyâsetinde bir İstiklâl Mahkemesi dolaştırıldı. Epeyce adam astılar. Sayısını bilmiyoruz. Halk yıldı... İş bitti. Asılan bir Hoca'ya pek acırım. Adını hatırlamıyorum (İskilipli Atıf Hoca). Zavallı, kanundan evvel şapka aleyhine bir risâle neşretmiş, hem de bunu Maarif Vekâleti'nin izniyle neşretmiş... Adamcağızı Ankara İstiklâl Mahkemesi'ne çektiler. 'Ben bunu kanundan bir yıl evvel neşrettim. Maarif Vekâleti resmen izin verdi' dedi. Ama, dinlemediler, astılar. Yahu, madem ki bu asılıyor, ona izin veren Maarif Vekili'ni de assanız ya!”

İSKİLİPLİ ATIF HOCAYA İDAMI ESNASINDA HAKARET ETTİLER, CESEDİNE ŞAPKA GİYDİRDİLER
Şapka Kanununa muhalefetten idam edilen İskilipli Atıf Hoca'nın idamını detayları ile anlatan Bakan Nur, bu idamı gerçekleştiren Üç Ali'lerin zulmünü de aktarıyordu. Bakan Rıza Nur; “Burada daha feci bir şey olmuş. Kel Ali, bu esnada baş cellât gibiydi. Muavini de Kılıç Ali... Kılıç Ali habis bir şey!.. Onun bir merakı vardı; mahkûm ettiği adamların asılmasında da bulunurdu... Bu hünerini seyretmek ona zevk veriyordu. Bu Hoca'nın asılmasında, Hoca'nın boynuna ip geçirilirken, Kılıç Ali de başına bir şapka geçirmiş, 'Giy domuz!' demiş ve küfürler etmiş!.. Zavallı böyle ölmüş ve böyle saatlerce teşhir etmişler.” Rıza Nur, bu süreçte, Yahudilerin büyük kazançlar elde ettiğini dile getirerek; “Milyonlarca lira hârice aktı, gitti. Bundan da Yahudiler istifade ettiler. İtalya ve Fransa'da mevcut yeni ve eski şapkaları milyonla memlekete soktular. İki-üç frank kıymeti olan bu şapkalar, en aşağı on liraya (120 franka) satıldı. Bunların çoğu zımpara kâğıdı ile temizlenmiş şapkalardı” diyordu.

ATIF HOCANIN İADE-İ İTİBARI GERİ VERİLSİN
Haksız yere büyük bir zulme uğrayan İskilipli Atıf Hoca için ise şimdi iade-i itibar bekleniyor. Vatandaşlar, Nazım Hikmet gibi isimlere iade-i itibarını veren TBMM'nin bugün kimsenin dikkate almadığı bir kanun nedeniyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca gibi isimlere de iade-i itibarını vermesini istiyor. Sivil Toplum Örgütü yöneticisi Mahmut Temelli; “TBMM, Nazım Hikmet gibi isimlere iade-i itibarını veriyorsa elbette İskilipli Atıf Hoca'ya da çoktan vermiş olmalıydı. Hocanın böyle bir itibara ihtiyacı yoktur elbette. O, vardığı yerde gerekli itibarı görüyor. Fakat bu iade-i itibara biz ihtiyaç duyuyoruz. Bu utancı TBMM daha fazla yaşamamalı” derken iş kadını Rukiye Şimşek'te; “Halen yürürlükte olan yasalarımıza göre şapka kanunu geçerli. Buna rağmen TBMM'de ki vekillerimiz dahil kimse bu yasayı uygulamıyor. O halde ya yasanın gerekleri uygulansın ya da İskilipli Atıf Hoca başta olmak üzere bu yasadan mağdur olanlara iade i itibar verilsin” diye konuştu. Üniversite öğrencisi Yunus Taş ise; “Meclis bir an önce bu çağdışı ayıptan kurtulmalı ve mağdurlara da hakları iade edilmeli. İade-i itibarları geri verilmeli ve tarih önünde onlardan özür dilemeli. Başta İskilipli Atıf Hoca olmak üzere şehitlerimizin böyle bir şeye ihtiyacı yok ama TBMM, kendi onuru için bunu yapmalı” dedi.

MUSTAFA R. ÖZGÜR - VAKİT

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim