• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

IŞİD'le Pazarlıklar Sürüyor!

IŞİD'le Pazarlıklar Sürüyor!
Dün Irak'ın ikinci en büyük kenti Musul'u ele geçiren ve Kerkük'e de saldıran Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) rehin aldığı Türk şoför sayısı 32'ye yükseldi.

 

49 konsolosluk çalaşanı ve 32 TIR şoförünü rehin alan terör örgütü IŞİD'le temas kurulduğu ve pazarlıkların sürdüğü öğrenildi.

Musul'da IŞİD tarafından rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması için yoğun çaba gösteriliyor. Ankara'da yapılan toplantılardaki eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde. Örgütle temas kurulduğu ve pazarlıkların sürdüğü de gelen bilgiler arasında.
 
Irak Şam İslam Devleti Örgütü'nün (IŞİD) Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu basarak 49 personel ve aile fertlerini kaçırması bir anda gündeme oturdu.  
 
Türkiye, baskın haberi geldiği andan beri teyakkuzda.
 
Ankara'da önce Başbakanlık Resmi Konutu ardından da Çankaya Köşkü'nde olağanüstü toplantı yapıldı. 
 
Rehin alınan 49 vatandaşın kurtarılabilmesi için yoğun çaba gösteriliyor.
 
Edinilen bilgilere göre, personel ve ailelerin salıverilmesi için aracılar vasıtasıyla örgütle temas kuruldu.
 
Rehineleri kurtarabilmek için yürütülen pazarlıklar sürüyor.
 
Ancak yetkililer bunun bir fidye pazarlığı olmadığını belirtiyor.
 
Yetkililerden alınan bilgilere göre, IŞİD Örgütü içerisinde görüş ayrılığı var.
 
Bir grup rehinelerin bırakılmasını isterken, diğer grup buna karşı çıkıyor.
 
Pazarlıklar da karşıt grubu ikna etmek üzerine yoğunlaşmış durumda.
 
Ankara'da yapılan kritik toplantıların ardından çıkan eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde.
 
Yani rehinelerin bırakılması için şu an herhangi bir askeri müdahele seçeneği masada yok.
 
SERBEST KALMA İHTİMALLERİ VAR
 
Personel ve ailelerin salıverilmesi için aracılar vasıtasıyla örgütle temas kuruldu ve diyalog devam ediyor. Personelin salınma ihtimali var.
 
SAĞLIK DURUMLARI İYİ
 
Konsolosluk personeli için fidye istenmediğini belirten kaynaklar, 49 kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

ABD'den İlk Konsolosluk Açıklaması!

ABD'den, Irak'ın Musul kentinde yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, "Irak'taki durumdan endişe duyuyoruz" denildi. 

Başbakan Erdoğan, Çankaya Köşk'ündeki zirve öncesi, Musul'daki gelişmelerle ilgili ABD Başkan YardımcıJoe Biden ile telefonda görüşmüştü.

ABD'den, Irak'ın Musul kentinde yaşanan gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, "Irak'taki durumdan endişe duyuyoruz" denildi. 

Burada, Türkiye NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı, NATO Musul gündemiyle toplandı. 

(AA) 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Musul'daki gelişmelerle ilgili ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın, Çankaya Köşkü'ndeki "Musul zirvesi" öncesinde Musul'daki gelişmelerle ilgili Biden ile telefonda görüştüğü öğrenildi.

IŞİD: Kaçırılan Türkler Musul Valiliği'nde Bekletiliyor
Dün Musul'u igal eden IŞİD terör örgütü üyeleri, bugün de Türkiye'nin Musul konsolosluğuna baskın yaptı. Aralarında Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'n da bulunduğu 49 kişi rehin alındı. Akşam saatlerinde CNN Türk'te canlı yayına bağlanan gazeteci Çetiner Çetin rehin alınan Türkler hakkında son bilgileri verdi.

"TÜRK REHİNELER MUSUL VALİLİĞİ'NE GETİRİLDİ"

Çetin, "Şu an IŞİD'in elinde bulunan rehineler ve diplomatlarımızın tamamı Musul Valiliği binasına getirildi. Sabah saat 11:30'da eylem gerçekleşmişti. Olası bir operasyon ihtimaline karşı tüm rehineler Musul Valiliği binasına getirildi ve yaklaşık 20 dakikadır da orada bekletiliyor. Bu hareket Türkiye ile görüşmeye hazır olduğu mesajı olarak algılanmalı. Ayrıca burada sağlık durumlarının da iyi olduğu bilgisi verildi" dedi.

IŞİD 31 Vatandaşımızı Daha Kaçırdı!

Dışişleri Bakanlığı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü mensuplarının bugün sabah saatlerinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu yerleşkesine bir baskın gerçekleştirerek, personeli yerleşkeden çıkarttığını ve şehrin başka bir bölgesine naklettiğini belirterek, "Olay sırasında yerleşkemizde Başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunmaktaydı. Söz konusu personelimizin emniyet içerisinde ülkemize dönmeleri için tüm imkanlar seferber edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, IŞİD mensuplarının son birkaç gündür Musul'a karşı başlattıkları saldırı sonucunda başta Batı yakası olmak üzere Musul'un önemli bir bölümünü ele geçirdikleri hatırlatıldı.
"IŞİD mensupları bugün sabah saatlerinde de Musul'daki Başkonsolosluğumuz yerleşkesine bir baskın gerçekleştirerek personelimizi Konsolosluk yerleşkesinden çıkarmış şehrin başka bir bölgesine nakletmişlerdir" denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Olay sırasında yerleşkemizde Başkonsolos dahil 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunmaktaydı. Söz konusu personelimizin emniyet içerisinde ülkemize dönmeleri için tüm imkanlar seferber edilmiştir. Bu bağlamda, Irak hükümeti nezdinde de girişimde bulunulmuş ve Başkonsolosluğumuzun emniyet ve güvenliğinin sağlanmasından sorumlu oldukları hatırlatılmıştır. Öte yandan, başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlarda da gerekli girişimler yapılmaktadır. Sayın Bakanımız BM Genel Sekreteri ve ABD Dışişleri Bakanı ile görüşerek durumu ele almıştır."

Musul'un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının aynı grup tarafından rehin alındığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Vatandaşlarımızın serbest bırakılması için çalışmalar devam etmektedir. Türkiye, dost ve kardeş Irak'taki mevcut durumdan derin kaygı duymakta, ülkede barış ve istikrarın bir an önce tesis edilmesini temenni etmektedir. Diğer taraftan, diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk personeli ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızın, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir."

 
IŞİD TÜRK ŞOFÖRLER İÇİN FİDYE İSTEDİ!

Merkezi Gaziantep'te bulunan bir petrol firmasına bağlı olarak çalışan 32 Türk şoför, akaryakıt yüklü 28 TIR ile İskenderun Limanı'ndan Irak'ın Musul kentine hareket etti. Musul'un Geyara İlçesi'ndeki termik santrale akaryakıt taşıyan 28 Türk şoförü, Mahmur üzerinden konvoy halinde ilerlerken IŞİD militanları tarafından durduruldu ve rehin alındı.

22'Sİ SANTRALDE TUTULUYOR

İddiaya göre, rehin alınan Türk şoförler TIR'larıyla birlikte boşaltma işlemini yapacakları santrale götürüldü. IŞİD militanları burada 32 şoförden 10'unu başka bir noktaya götürürken, 22 şoför ise santralde rehin tutuldu.

Olayın ortaya çıkmasının ardından IŞİD militanları Türk şoförler aracılığıyla bağlı çalıştıkları firma yetkilileriyle temasa geçti. Firma yetkililerinin görüştüğü hem santralde, hem de bilinmeyen noktada rehin tutulan şoförler, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi. IŞİD militanları ise merkezi Gaziantep'te bulunan ve telefonla temas kurdukları firma yetkililerine, rehin tuttukları 32 şoförün serbest bırakılması karşılığı kendilerine 5 milyon dolar fidye ödenmesini istedi.

FİDYE TALEBİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA İLETİLDİ

IŞİD militanlarının fidye talebini ilettiği firma yetkilileri, kendilerinin sıradan çalışan olduğunu söyleyerek zaman isterken, durumu Dışişleri Bakanlığı yetkililerine bildirdi. Firma yetkilileri, şoförlerin sağlıklı şekilde Türkiye'ye gelmeleri için Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde oldukları ve koordineli şekilde gelişmeleri izlediklerini kaydetti.

Aynı firma yetkilileri; Irak'ın çeşitli noktalarına TIR'larla akaryakıt taşıyan 200'ü aşkın şoförü de anlaşma yaptıkları bir firmaya yüklerini teslim ederek güvenli şekilde Türkiye'ye dönmelerini istedi.

Öte yandan, Türk şoförlerin rehin tutulduğu santralde birkaç günlük yakıt bulunduğu ve yeni yakıt takviyesi yapılmaması durumunda santralin işlevsiz kalarak Musul ve çevresindeki ilçelere elektrik verilemeyeceği de ileri sürüldü.(DHA)

Türkiye NATO'yu Olağanüstü Toplantıya Çağırdı

IŞİD'in Musul'da Türk konsolosluğunu basmasıyla ilgili Türkiye NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı. Musul'u ele geçirmesinin ardından şehirdeki Türk konsolosluğunu basıp 48 kişiyi rehin alan IŞİD'le ilgili Türkiye NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırdı. 

IŞİD: Başkonsolosu ve Diğer Rehineleri Tutukladık!

Türk konsolosluğunun basmasının ardından bir süre sonra IŞİD'den küstah bir açıklama geldi: Başkonsolos ve rehineleri tutukladık.... 

IŞİD, Musul'da Türk konsolosluğunda rehin aldığı 48 kişiyi "tutukladığını" duyurdu. 

Buna göre, başkonsolos da "tutuklananlar" arasında...

Öte yandan, 48 rehinenin sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi geldi. 

Ahmet Davutoğlu IŞİD Hakkında Açıklama Yaptı!

IŞİD'in Musul'da Türk konsolosluğunu basmasıyla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu açıklama yaptı. 

Musul'da Türk konsolosluğuna IŞİD'in yaptığı saldırı ve 48 kişiyi rehin almasının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD ziyaretini yarıda kesmiş ve Türkiye'ye dönme kararı almştı. 

Dışişleri Bakanlığı'nın saat 19:00'da konuyla ilgili açıklama yapacağı bildirilmişti. Bu bilgi, açıklamanın daha ileri bir saatte yapılacağı şeklinde düzeltildi.

AHMET DAVUTOĞLU ŞUNLARI SÖYLEDİ:

Maalesef Irak güvenlik güçleri IŞİD terör örgütünün ilerlemesi karşısında Musul’u terk etmek zorunda kaldı. Bu gelişmeler esnasın Başkonsolosluğumuz çok büyük bir vazife bilinciyle faaliyetini yürüttü. Riskler yükseldiğinde tahliye talimatı gönderdik. Ancak çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı oradaki arkadaşların takdirine bıraktık. Çünkü, Irak merkezi hükümeti de, diğer otoriteler de 48 vatandaşımızı, görevlilerimizin güvelik şartları temin edilmeden tahliyesinin dışarıda doğuracağı risk içeride kalmaları riskinden daha yüksek bilgisini bize ilettiler. Çünkü sokak sokak süren çatışmalar vardı ve aralarında aile mensuplarının da olduğu öylesine hassas bir grubu bir konvoy halinde bulundukları yerden çıkarmak daha büyük bir risk ifade ediyordu. Bu anlamda gerekli her türlü tedbirler alındı.

Musul, herhangi bir Irak şehri gibi güvenlik konusunda belli talimatların sağlanması gereken bir şehirdir. Buradaki diplomatik misyonumuzun güvenliği her şeyden önce Irak devletinin sorumluluğudur. O anlamda devletin devlet olma gereğinin de bir parçasıdır.

Önemli olan burada vatandaşlarımız, diplomatlarımızın ve bütün görevlilerimizin salimen ülkemize getirilmesidir. Türkiye ilk defa böyle bir krizle karşılaşmadı. Gereğinin yapıldığı konusunda kimsenin şüphesi olmaması icap eder. Bütün bir süreç boyunca, 24 saat bu meseleyi takip ettik.

Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

ABD ziyaretini iptal eden Davutoğlu krizle ilgili açıklama yapıyor: 

- Dışarıdaki risk daha yüksekti o yüzden binada kaldılar. 

- Önemli olan vatandaşlarımızın salimen ülkemize getirilmesidir. 

- Gereğinin yapıldığı konusunda kimsenin şüphesi olmasın. 

- Görevlilerimizin güvenliğiyle ilgili temas kesilmedi. 

- 48 kişinin güvenliğini dikkate alarak yol haritası çiziyoruz. 

- Temas kesikliği olmadı ve gelişmeleri yakından takip ettik. 

- Sağlık ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. 

- Vatandaşlarımıza halel gelirse bu karşılıksız kalmaz. 

- Kimse Türkiye'yi test etmeye kalkmasın. 

Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Çankaya Köşkü'ne Çıktı!

IŞİD'in Türk konsolosluğunu basmasının ardından devletin zirvesi harekete geçti. 

IŞİD'in Musul'u ele geçirip, Türk konsolosluğunu basmasının ardından başlayan kriz tırmanıyor. Başbakan ve Genelkurmay Başkanı saat 19:00'da Çankaya Köşkü'ne çıktı. 

IŞİD'ten İlk Açıklama!

Musul'u işgal eden IŞİD'den rehin alınan Türk konsolosluğu personeliyle ilgili ilk açıklama geldi.

IŞİD'den yapılan açıklamada Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'na baskın yapıldığı ve rehin alınan çalışanların bilinmeyen bir yere götürüldükleri bildirildi.  

Musul'da Türk konsolosluğunu basıp Türk diplomatları rehin alan IŞİD'ten flaş bir açıklama geldi. Örgüt ellerindeki Türk diplomatları kaçırmadıklarını savundu.

EĞER IŞİD'E KARŞI BİR SUÇ İŞLEMEDİLESE...

Örgüt adına bir twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkler kaçırılmış değil. Sadece soruşturma prosedürleri bitene kadar güvenli bir yere götürüldüler. Eğer IŞİD'e karşı bir suç işlemedilerse serbest kalacaklar." denildi.

 
Şamil Tayyar'dan Bomba İddia!
 
IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi, Türk konsolosluğunun basılmasının ardından AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar'dan çarpıcı bir iddia geldi. 
 
Tayyar'a göre Irak Başbakan'ı Maliki, Irak ordusunu bilerek Musul'dan çekti ve IŞİD ile Kürtler ve Türkiye'yi karşı karşıya getirmeyi planladı. Tayyar'a göre Musul Valisi'nin İran yerine Türkiye ve Kürtlerden yardım istemesi de bir tuzak.
 
Tayyar'ın mesajları şöyle:
 
1/Mısır'da darbeyi gerçekleştiren uluslararası irade, IŞİD'ı Irak'tan Suriye'ye taşıyıp ÖSO yerine Esad'ı korumaya aldı bir nevi darbe yaptı

2/Kürt petrolü Türkiye üzerinden pazarlanınca aynı irade, IŞİD'ı önce Suriye'deki Kürtlerin sonra Irak'ta Musul'un üzerine saldı

3/Maliki valiye talimat verip Irak ordusunu anında Musul'dan çekerek Sünni IŞİD ile sünni Kürt ve Türkiyeyi karşı karşıygetirmeyi planladı

4/Musul Valisinin Irak ordusu veya İran yerine Barzani ve Türkiye'den yardım istemesi tuzaktır

5/Sünniyi sünniye kırdırarak Sünni/Şii saflaşmasında yeni pozisyonlar üretilmek isteniyor.

6/Yeni sınır ve enerji kaynakları paylaşımının Musul ekseninde yeniden formatlandığı Ortadoğu'daki bu yeni oyuna girmeyen aktör kalmadı
 
Ankara'da Kritik IŞİD Görüşmesi!
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Musul'daki gelişmelerle ilgili olarak bazı bakan ve üst düzey bürokratlarla bir araya geldi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakanlık Resmi Konutu'nda Musul'daki gelişmelere ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Başbakan Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk katıldı.

Başbakanlık kaynakları, Türkiye Başkonsolosluğu başta olmak üzere Musul'daki gelişmelerin yakinen takip edildiğini, önümüzdeki saatlerde Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılacağını kaydetti. (AA)

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim