• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İran ve Suriye'den Ortak Tavır!

İran ve Suriyeden Ortak Tavır!
Bölge gelişmeleri husunda istişarelerin devamını isteyen İran ve Türkiye Dışişleri Bakanları bölge devletlerinin halkın meşru taleplerine cavap vermesi gerektiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin, bölgeye yönelik her türlü yabancı müdahaleye karşı olduğunu bildirdi.

'İSRAİL İNSANLIK SUÇU İŞLEDİ'

İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyla ilgili Türkiye'nin şimdiki tutumuna ilişkin bir soruyu cevaplayan Davutoğlu, ''Türkiye'nin geçen sene sivillerin açık sularda İsrail askerleri tarafından katledilmesi konusundaki tutumu açık ve nettir. O zamandan beri son derece haklı ve meşru taleplerde bulunduk. Bu da İsrail işlediği insanlık suçu dolayısıyla özür dilemeli ve tazminat ödemelidir. Bu konudaki tutumumuzda hiçbir değişiklik yoktur'' dedi.

''İsrail, herhangi bir başka ülke gibi attığı yaptığı eylemler dolayısıyla uluslararası hukuk nezdinde hesap verebilir konumda olduğunu kabul etmelidir. Şu anda yürüttüğümüz çalışmalar budur'' diyen Davutoğlu, BM'nin bu konuda rapor hazırlamakta olduğunu belirtti.

Cenevre'de geçen yıl İnsan Hakları Komisyonu'nun raporunun yayımlandığını hatırlatanDavutoğlu, ''Bu rapor, açık bir şekilde İsrail?i suçlu buldu. Dolayısıyla şu anda üzerinde çalışılan rapor, ümit ederiz ki bununla çelişkili bir tablo ortaya koymaz. BM pozisyonu bu anlamda tek ve uluslararası hukuka uygun bir noktada olur. Ama her halükarda bizim bu konudaki tutumumuz açık ve nettir.''

'YABANCI MÜDAHALEYE KARŞIYIZ'

''Biz bölgeye her türlü yabancı müdahaleye karşıyız'' diyen Davutoğlu, şunları söyledi: ''Ama aynı zamanda bölgede insan hakları ihlalleri ve haklı meşru talepleri doğrultusunda doğabilecek gelişmeler konusunda da duyarlıyız. Bu tarihi geçiş sürecinde herkesin çok duyarlı bir şekilde davranmasına, tutum almasına büyük önem veriyoruz. İlkeli bir pozisyon belirlemeli ve bunu mutlaka sürdürmeliyiz.''

Bölgesel gelişmeler ve Türkiye'nin durumuna ilişkin bir soruyu cevaplayan Davutoğlu, şunları kaydetti:''Bizim bu konularda hiçbir kaygımız yok. Çünkü Türkiye çok sağlıklı işleyen bir demokrasiye sahiptir. Hesap verebilen hukuk devleti yapısına sahiptir. Son olarak çok yüksek bir oranda katılımla son derece demokratik seçimler gerçekleşti. Bu demokratik seçimlerle zaten halk kendi görüşlerini, her türlü değişik ideolojiler, siyasi bakış açıları, farklı yaklaşımlar içinde sunabilmektedir. Açık fikir özgürlüğünün, seçimlerin, demokratik hak ve özgürlüklerin olduğu toplumlarda bu toplumların bu konularda kaygı duymasına gerek yoktur.''

Türkiye ekonomisinin yüzde 11 dolayında büyüdüğünü hatırlatan Davutoğlu, ''Türkiye, ekonomik kalkınmayı, demokratik yapıyı ve aktif dış politikayı bir arada barındırabilen bir politika yürütmektedir. O bakımdan biz geleceğe büyük ümitlerle bakıyoruz, kaygılarla korkularla değil. Ümit ediyoruz ki bütün bölgemiz bu ümitleri besler, bu ümitleri geliştirir ve yeni bir vizyonu birlikte bu bölgede inşa ederiz'' diye konuştu. 

''BÖLGEDEKİ GELİŞMELER KONUSUNDA TEMAS HALİNDE OLUNMASINA ÖNEM VERİYORUZ''

Davutoğlu, İran tarafıyla görüşmede Suriye'nin yanı sıra diğer ülkelerdeki gelişmelerin de ele alındığını belirtti.

Suriye'yi ''Türkiye'nin çok aziz bir dostu, komşusu ve kardeşi'' olarak niteleyen Davutoğlu, bu ülkenin İran'la da çok yakın dostluk ilişkileri olduğunu söyledi.

''Türkiye ve İran'ın bu aziz dost ve kardeş ülke konusunda görüş paylaşması ve bunları değerlendirmesi doğaldır'' diyen Salihi, ''Biz bu konudaki görüşlerimizi aktardık, paylaştık. Ve bundan sonra da sadece Suriye konusunda değil, bölgedeki gelişmeler konusunda temas halinde olunmasına önem veriyoruz'' dedi.

Bölgede bir mezhep çatışması ortamının doğmaması ve bölgenin yeni gerilimlere muhatap olmaması için takınılacak tutumun büyük bir önem taşıdığını belirten Davutoğlu, ''Bu sebeple biz bundan sonra da temas edeceğiz. Ortak birçok bakış açısını tespit ettik, farklı düşünülen noktalarda kanaatlerimizi paylaştık'' diye konuştu.

''Açık bir şekilde bütün görüşlerimizi, kaygılarımızı, dost ve kardeş halklarla ilgili düşüncelerimizi, kaygılarımızı her zaman bütün dostlarımızla paylaştığımız gibi İran ile de paylaştık'' diyen Davutoğlu, bundan sonra da bu istişarelere devam edileceğini söyledi. 

SALİHİ: İKİLİ İLİŞKİLERE ÖNEM VERİYORUZ

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de İran ve Türkiye ilişkilerinin çok köklü ve tarihi olduğunu belirterek, bu ilişkilerin birçok alanda gelişmekte olduğunu kaydetti.

İki ülke ticaretinin bu yıl 14 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Salihi, bu rakamın birkaç yıl içinde 30 milyar dolara ulaşmasını umduklarını ifade etti.

Salihi, üç saat kadar süren görüşmede ikili ve özellikle Suriye olmak üzere bölgesel konuların ele alındığını belirtti.

''İran, Suriye ve Türkiye bir ailenin üyeleridir. Bunlardan biri için sorun ortaya çıkarsa tüm aile üyeleri bu sorunu çözmek için girişimde bulunmalı'' diyen Salihi, ''Suriye ve Türkiye birbirleri için komşu ve önemli iki ülke. İran da bu iki ülkenin dost ve kardeşidir'' ifadesini kullandı.

Bölge ülkeleri arasındaki görüşmelerde halkların haklı taleplerinin karşılanması konusuna önem verilmesi gerektiğini belirten Salihi, olası bir yabancı müdahalesinin önlenmesi konusunun da bu açıdan önemli olduğunu kaydetti.

Salihi, bölgedeki gelişmelerin burayla sınırlı kalmadığını etkilerinin tüm dünyada görüldüğünü söyledi.

Türkiye ve İran'ın bölgenin iki büyük ülkesi olarak bölgedeki gelişmeleri doğru bir şekilde tahlil etmesinin önemine değinen Salihi, görüşmelerin bölgede barış, istikrar ve güvenlik sağlanmasına yönelik olması gerektiğini sözlerine eklediUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim