• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İran-İsrail Gizli İlişkileri Deşifre Edildi! -Özel Dosya- 2

İran-İsrail Gizli İlişkileri Deşifre Edildi! -Özel Dosya- 2
İlk bölümünü yayınladığımız dosyanın ikinci ve son kısmıdır.

(1.Bölümün devamıdır. İlk kısma ulaşmak için tıklayın)

İran-İsrail Gizli İlişkileri Deşifre Edildi! -2-

...

İsrail’de merkez sol’u teşkil eden İşçi Partisi Başkanı Ehud Barak “Yedioth Ahronoth” gazetesine verdiği demeçte İran’ın İsrail için bir tehdit olmadığını vurguladı. İran’ın nükleer programı ile ilgili bir soruya Ehud Barak şu yanıtı verdi: İsrailli liderler İran’ın atom programını geliştirmesini tehdit olarak görmektedir. Ben İran’ın İsrail’in varlığına bir tehdit olduğuna inanmıyorum. İran nükleer programının sadece enerji üretmek amaçlı olduğunu söylüyor. Batılı ülkeler ve Amerika İran’ın bu nükleer girişimi durdurmak için İran’a karşı yaptırımları sertleştirdiler. Oysa bugüne kadar İsrail Ortadoğu’da tek atom cephaneliği olarak görülüyordu. Report : Barak says Iran is not existential threat to Israel, Reuters / Ha’aretz – September 17, 2009. Ehud Barak 18 Haziran 2007'de tekrar İşçi Partisi liderliğine seçildikten kısa bir süre sonra Likud partisi tarafından kurulan yeni hükümette savunma bakanı ve başbakan yardımcısı olarak göreve başladı.

Mossad Şefi Tamir Pardo İran’ın nükleer programı hakkında İsrail gazetelerine yaptığı açıklamada: İran’ın nükleer silah elde etmesi İsrail’in yıkılacağı anlamına gelmez. Pardo nükleer silahlı bir İran’ın, İsrail’in devam eden varlığına bir tehdit teşkil etmeyeceğini bildirdi. Barak Ravid, Mossad Chief: Nuclear Iran not necessarily existential threat to Israel, Ha’aretz / December 29, 2011.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ülkesinin savaşın eşiğinde olduğu İran'a barış mesajı gönderdi. Peres "İki halkın birbirine düşman olmaması gerektiğini" söyledi. İsrail Parlamentosu Knesset'in 63. kuruluş yıldönümünde konuşan Peres "Bizler düşman doğmadık. Düşmanlar gibi yaşamamıza gerek yok" ifadelerini kullandı. İsrail Cumhurbaşkanı Peres "İran halkının savaş ve çatışmayı değil, barış ve dostluğu arzulayan duyarlı bir halk olduğunu" da kaydetti. Şimon Peres İran’a Barış Mesajı Gönderdi, Sabah Gazetesi, 09.02.2012.

Amerikan-İran Konseyi Başkanı Trita Parsi’nin kaleme aldığı kitabı “Hain İttifak”ta yer alan iddiaya göre İran, Washington’la Bush yönetimi ile 2003’te ilişki kurmak istedi. Teklifin ilk taslağını Fransa’nın İran büyükelçisi Sadık Kharazi ve İran’ın Dışişleri Bakanı’nın yeğeni tarafından yazıldı. Taslak daha sonra İran’ın dini liderine götürüldü. Dini liderde taslağın Amerikalılara gönderilmeden önce son kez Birleşmiş Milletlerin İran büyükelçisi Zarif’e sordu. Tahran’dan onay geldi. Dışişleri bakanı Kamal Kharrazi, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, BM büyükelçisi Muhammed Cevat Zarif, Fransa’nın İran büyükelçisi Sadık Kharazi ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından onaylandı ve teklifteki taslakları Washington’a teslim edeceklerdi. İran masada ellerindeki tüm kartları oynadı Amerika anlaşmaya sıcak bakıyordu. Tahran, Irak’ta istikrarın sağlanmasına yönelik çabalara katılması, İsrail’e karşı olan örgütlere desteği kesmesi ve saldırıları durdurmak için bu örgütlere baskı yapması, Hizbullah ve Hamas’a verdiği desteği kesmesi, nükleer programıyla ilgili kaygıları gidermesi karşılığında, ticari yaptırımların kaldırılmasını istedi. Akademisyen Trita Parsi’ye göre İran aynı şekilde 2003’de Atina’da İsrail’e de bir teklifte bulundu. 2003’te Atina’daki bir toplantıya katılan eski devrim muhafızları komutanı Muhsin Rezai, İsrail, Tahran Washington yakınlaşmasına karşı çıkmaktan vazgeçerse, İran’ın da Filistin siyasetini değiştirebileceğini, her iki devlet birbirine saygı duyacağını iletti. Fakat bu anlaşma Washington yönetimindeki şahinlerin etkisiyle kabul görmedi. Trita Parsi, Treacherous Alliance: The secret dealings of Israel, Iran, and the United States, Yale University Press, 2007, p. 243-252.

İRAN- İSRAİL ARASINA GİREN ABD HÜKÜMETLERİ HEP SKANDALLAR İLE SARSILDILAR

1979 İran İslam devrimi, 1979 Tahran’daki Rehine Krizi’nin ve İran-Kontra Skandalı’nın kahramanı İsrail’dir. İran ile İsrail arasına bugüne kadar hangi ABD hükümeti girdiyse hep skandallar ile sarsıldılar. Başkan Jimmy Carter İran ile İsrail arasına silah ambargosu koyunca Rehine krizi ve Çöl 1 Harekatı başarısızlığa uğradı ve bu durum 1980’de Demokratların adayı Carter’ın seçimi kaybetmesinde önemli rol oynadı. Reagan başlarda göz yummasına rağmen ilerleyen dönemlerde İsrail’e, İran’a silah satışı konusunda ambargo koyunca Beyaz Saray 1986’da Iran-Contra skandalı ile sarsıldı. Skandalı deşifre edende İsrail’di. BM kararı uyarınca George Herbert Bush,  İsrail’in İran politikalarına karşı ters düşmesi adının Iran-Kontra skandalına karışmasına yetti. Bush Mossad’ın Madrid’de kendisine yapılacak suikast planlarının ortaya çıkmasından sonra geri adım atmak zorunda kaldı. Ve son olarak Bill Clinton İran’a karşı yaptırımlar uygulayıp İsrailli silah şirketlerini ambargoya uymaya zorlayınca Beyaz Saray bu sefer Monica Lewinsky skandalıyla yeniden sarsıldı. İran konusu ABD ile İsrail arasındaki gizli bir savaştır. İsrail İran’ın büyümesini istemektedir..İsrail gibi bir ülke düşman olduğu bir ülkeye neden silah satsın? Dünya’da bu kadar gizli bağlar hangi iki ülke arasında olmuştur. Silah satışlarını bir kronoloji ettiğinizde göreceksiniz ki İsrail bugüne kadar her dönem üstün teknolojik ve kimyasal silahları İran’a vermiştir..Düşen ABD yapımı radara yakalanmayan insansız uçaklar..Bunları İran’ın mı düşürdüğünü sanıyorsunuz yoksa İsrail tarafından İran’a verildiğini mi? İran düşürdüğünü açıkladığı ABD’ye ait gelişmiş insansız uçağı basında sergiledi. Ama her ne hikmetse bu uçağın üzerinde bir tane bile çizik yoktu. Son derece gelişmiş bu insansız hava aracının İran’a yapması için verildiğini düşünemez miyiz? İran asıllı akademisyen Dr. Trita Parsi de İsrail ve İran arasındaki bu ilişkiye "Hain İttifak" demektedir.

İRAN- İSRAİL BİRLİĞİNE KARŞI ÖNLEM OLARAK ABD TÜRKİYE'Yİ DESTEKLEDİ

İsrail Şah döneminde 1976’da İran’ın nükleer programını hazırladı. ABD nükleer çalışmaları başlatması için belirli anlaşmaları Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile Tahran’a göndermiş Şah ile anlaşmalar sağlanmış ve santraller kurulmaya başlamıştı. Şah devrilince bu nükleer altyapı Humeyni rejiminin eline geçti. İsrail her dönem bu nükleer çalışmalara el altından destek verdi. Peki İsrail’in büyütmeye çalıştığı bu İran kime düşman olacak?

Yıl  2012 ve İsrail İran’ın Ortadoğu’daki bütün düşmanlarını etkisiz hale getirdi. Buna karşın ABD ise İsrail ve İran’a bir tepki ve önlem olarak Türkiye'yi destekledi. AKP hükümetinin İsrail ile politikaları bu süreçte olumsuz gitmektedir. İsrail İran’ı büyütmekte, Amerika ise İran’a karşı kozlarını Türkiye’ye oynamaktadır. ABD müttefiki olan Türkiye’nin İsrail ve İran ile ilişkileri son 3 yılda kopma noktasına geldi. Son dönem Suriye konusu Türkiye ile İran’ı burun buruna getirdi. İsrail’in rüyasını kurduğu Türkiye-İran düşmanlığının provası planlı bir şekilde işlemektedir. İran’da İsrail’in istediği bir Kürdistan'ı desteklemektedir. Peki Ortadoğu'da çıkacak bir savaşta İsrail’in gizli müttefiki olan İran’ın menzili kim olacak?  Körfez ülkeleri ve Türkiye..

Arap baharı sonrasında Arap ülkelerinin desteğini alan Türkiye’nin bu anlamda bir ittifak oluşturma süreci içine girdiğini görmekteyiz. Türkiye’nin de Suriye üzerinde bu kadar duyarlı ve aktif olmasının nedenlerinden birisi de kendisini bu sürecin bir parçası olarak görmesidir.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in askeri danışmanı Orgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye’nin NATO füze kalkanı ve Suriye konusunda izlediği politikalardan vazgeçmesi gerektiğini belirterek, aksi halde sonuçlarına katlanması gerekeceği tehdidinde bulundu. İran Genelkurmay 2. Başkanı Tuğgeneral Mesut Jazayeri de, "Türkiye, İsrail'e tam destek vermenin hesabını vermeli" dedi. (İran’dan Türkiye’ye füze kalkanı tehdidi – Milliyet, 10 Ekim 2011.)

FÜZE KALKANI TALEBİ ANKARA'DAN GELDİ

Türkiye’nin NATO’dan füze kalkanı istemesi kendini koruması amaçlı mı yoksa İsrail’i koruması amaçlı mı? NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya ve İran'ın karşı çıktığı füze savunma sisteminin Türkiye'de konuşlandırılması talebinin Ankara'dan geldiğini söyledi. (Rasmussen: Füze radarını Ankara istedi, Milliyet–10 Şubat 2012.)

Görüldüğü üzere İran İsrail ile olan ittifakı gereği Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaktadır. “İran'dan Suriye konusunda Türkiye'ye uyarı geldi. Meclis Başkanı Ali Laricani, "Türkiye Suriye konusunda provokatif hareket etmemeli" dedi. Türkiye’nin görünüşte aldığı İsrail karşıtı pozisyona karşılık, İran ve Suriye’nin, Türkiye’deki NATO füze kalkanının İsrail’i korumaya yönelik olduğuna inandığını belirtti.” (Ntvmsnbc, İran’dan Türkiye’ye Suriye Uyarısı, 19 Eylül 2011.)

Dünya kamuoyu ve medya kuruluşları son 10 yılda İran’ı ABD ve İsrail’e düşman göstermektedir. Dünya kamuoyunda dolaşan İsrail’in İran'ı vuracağı iddiaları petrol şirketlerinin işine yaramaktadır. İddia ne kadar çok sürerse şirketler için o kadar çok kar olacaktır. Tabii ki petrole bağımlı ülkelerde bu durumdan etkilenecektir. 2011 yılında Mossad başkanı ve İsrail savunma bakanı İran’la düşman değiliz nükleer programı zarar verici değil diye resmi açıklama yapıyor ama dünya medyası ise bu iki ülkeyi birbirine düşman ilan ediyor. İki farklı bir durum var ortada. Görünürde iki düşman ülke ama diplomaside iki gizli müttefik… Görüldüğü üzere İran, İsrail’in çizdiği diplomatik oyunu Türkiye’ye ve Araplara karşı çok iyi oynamaktadır.

Salim  MERİÇ

Odatv.com

Salim Meriç / Odatv.com
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim