• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Irak petrolü artık barış için akacak

Irak petrolü artık barış için akacak
2.2 trilyon dolarlık petrolün vanasını açan Talabani: Bu hat barış için hizmet edecek. Irak petrolünü dünyaya taşıyacak olan Yumurtalık hattının vanasını Talabani ve Barzani birlikte açtı. Talabani, “Uğrunda çok kan dökülen petrol bu kez barış için

 Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatı Taq Taq ve Tawke'den yapılacak.
- İki bölgeden ihracat günde yaklaşık 100 bin varil olacak.
- Petrol Kerkük'e tankerlerle taşınacak.
- Kürt petrolü ilk etapta Irak'a 2 milyar dolar kazandıracak.
- Bu rakam dört yıl içinde 20 milyar dolara çıkacak.
- Şirketler ihraç edilen petrol gelirlerinin yüzde 12'sini elde edecek.
- Şu anda Kürt Bölgesi'nde 30'a yakın petrol şirketi faaliyet gösteriyor.
- Kürdistan Yönetimi, Irak'ın petrol gelirlerinden yüzde 17 pay alacak.

Türkiye tüm tarafları ile Kürt açılımını tartışadursun, yanı başındaki Kürdistan Bölgesel Yönetimi, tarihi bir adım atarak yıllar sonra bölgeden ilk petrol ihracını dün itibariyle gerçekleştirdi. Kürt Bölgesi'nden dünya pazarına sunulacak petrolü çıkaranlardan biri de Çukurova Grubu bünyesindeki Genel Enerji. Irak ve Türkiye ekonomisi için önemli bir dönüm noktası olan ihracat, uluslararası basın toplantısı ve törenle dünyaya tanıtıldı. Törene, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Cumhurbaşkanı Mesut Barzani'nin yanı sıra Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Ashti Hawrami ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Bakanlar Kurulu Danışmanı Dr. Khaled Salih ile Taq Taq petrollerini arama ve üretme yetkisine sahip DNO, Addax ve Genel Enerji şirketlerinin temsilcileri katıldı. İki Kürt lider, temsili olarak bölgedeki petrolün dünyaya yayılmasını sağlayacak vanayı birlikte çevirdi.

Bu yakın geçmişten ayrılışımızdır
Talabani yaptığı konuşmada, Irak'ı oluşturan tüm kesimlerin ülkenin zenginliğini adil biçimde paylaşmayı öğrenmesi gerektiğini belirterek, yabancı şirketlerle imzalanan petrol anlaşmalarının Irak anayasasına uygun olduğunu vurguladı. Irak Başbakanı Maliki'nin katılmamasına tepki gösteren Talabani, "Maliki ve Kürt hükümeti siyasi olarak uzlaşmalı. Maliki Kürtlerle bu heyecanı paylaşmalıydı. Bugün bu ihracatın başlaması, Kuzey Irak petrolü hakkında yapılan haksız suçlamaları da ortadan kaldırıyor. Bütün bunları söyleyebilmek için yaşayabilmek bile çok önemli. Burada yaşayan halk bunu görmek için çok fazla kan ve gözyaşı döktü. Kürdistan petrolünden tüm Irak yararlı çıkacak. Kuzey Irak petrolü hiçbir etnik grubun siyasi ve ekonomik çıkarına kullanılmayacak. Irak'ın zenginliklerini paylaşmayı herkes öğrenmeli. Parlamentoda demokrasiyi, insan haklarını ve ticaret alanlarındaki özgürlükleri geliştirmek için altyapı oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
Törende yaptığı konuşmada Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, "bir başka ülkede bu olay tipik bir ekonomik ve teknik bir başarıdır. Kürdistan Bölgesi içinse bu, yakın geçmişten dramatik bir ayrılık. Bunun Irak'ın çıkarına olduğundan kimse şüphe duymamalı. Daha barışçıl bir geleceğe katkıda bulunmalıyız. Bugün Kürdistan Bölgesi ve tüm Irak için bir adım atmak istiyoruz" dedi. Barzani, "Irak'ta daha önceki rejimler kontrolsüz güçleriyle ülkenini doğal kaynaklarını kimyasal silah yapmak için kullandı. Bu güç geçmişte şiddet ve baskı amaçlı kullanıldı. Böyle politikaların Irak'ta bir daha hiçbir zaman kullanılmaması konusunda kararlıyız" diye konuştu.

Petrol laneti geçmişte kalacak
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Cumhurbaşkanı Mesut Barzani ise, bugünün Kürt ulusu için bir milat olduğunu belirterek, "Bu miladın altına imza atan Kürt yönetimini büyük bir minnetle kutluyorum. Irak petrolü tüm tüm Iraklılarındır. Bağdat yönetimi görecektir ki, Kürtler herkesten daha adil olacak. İnşallah, Kürt Hükümeti Irak'ın geleceği için çok daha büyük anlaşmalara imza atacaktır" diye konuştu. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami Irak tarihinde ilk kez Kürt halkının, bölgenin doğal kaynakları hakkında karar verdiğini belirterek, "Petrol lanetini ardımızda bırakıyoruz. Sınırötesi işbirliklerinin, ve istikrarın hüküm süreceği bir döneme giriyoruz. Artık birbirimiz için tehdit değil, partneriz" diye konuştu. Hawrami, daha fazla Türk firmasının bölgeye gelmesini  istediklerini ifade etti. 

Erbil’de Türk Konsolosluğu
Genel Enerji'nin Tawke’deki ortağı DNO'nun CEO'su Helge Ecle, "Buradaki petrol Yemen'de çıkan petrole eşdeğer kalitede" dedi. Genel Enerji'nin Taq Taq’taki ortağı Addax Petroleum'un CEO'su Jean Claude Gandur ise, Kürt Bölgesi'nin rekabetçi koşullarının küresel petrol devlerini bölgeye çekebileceğini söyledi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bakanlar Kurulu Danışmanı Khaled Salih, bölgenin zenginleşmesinin hem Irak'ın tamamına hem de bölge ülkelerine fayda sağlayacağını belirtti. Erbil'de bir Türk konsolosluğu açılmasının ikili ilişkiler için çok iyi bir adım olacağını dile getiren Salih, "Önce ekonomik semereler elde edildikten sonra siyasi yolda da başarılar gelecektir” dedi.

Genel enerji rafineri yapacak
Genel Enerji CEO'su Mehmet Sepil, "Anlaşmamız Bağdat ile değil Kürt Hükümeti ile. Bugüne kadar imza attğımız yükümlülükleri hep yerine getirmeye çalıştık" dedi. Günde 40 bin varille başlayacakları ihracatı 1.5 yılda 180 bin varile çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Sepil, Taq Taq'daki tesislere ek olarak 600-700 milyor dolar yatırımla bir rafineri kuracaklarını kaydetti. 1500 kişiye istihdam sağladıklarının altını çizen Sepil, “Ayrıca Kürt bölgesinin altyapı projelerinde kullanılacak, kurumsal sorumluluk çerçevesinde 1.1 milyar dolarlık katkıda bulunmayı kabul ettik" dedi. Genel Enerji Koordinatörü Mehmet Yamaç da, şu anda Türkiye'deki 850 kuyudan çıkarılan petrolle bölgedeki yedi kuyudan çıkardıkları petrolün eşit miktarda olduğunu kaydetti.

Erbil’den izlenimler
- Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde petrol üretimi yapan Genel Enerji yetkilileri, Erbil'deki temaslar boyunca 'Kürdistan' kelimesini kullanmaktan kaçındı.

-
 Törenden önce yapılan basın toplantısında ve törende gerçekleştirilen tüm simültane çevirilerde Kürt konuşmacıların kullandığı Kürdistan kelimesi, her defasında Kuzey Irak olarak Türkçe'ye çevrildi.

-
 Basın bültenlerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin İngilizce kısaltması sadece Neçirvan Barzani'nin konuşma metninde Barzani'nin görevinin yanında KRG (Kurdistan Regional Goverment) olarak kullanıldı. Basın bülteninde, Barzani'ye ait konuşmalarda, Kürdistan Bölgesel Yönetim 'Kuzey Irak' olarak yazıldı.

-
 Genel Enerji CEO'su Mehmet Sepil, törende yaptığı konuşmada bölgeden bahsederken bir kez bile 'Kürdistan' ifadesini kullanmazken, konuşmasında Cumhurbaşkanı Celal Tababani'den bahsederken kendisine Mam Celal (Kürtçe Amca Celal) diye hitap etmesi dikkat çekti.

-
 Baston yardımıyla yürüyen ve kürsüye zorlukla çıkan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, konuşmasını yaptıktan sonra kürsüden inerken düşme tehlikesi geçirdi.

-
 Toplantının yapıldığı salonun hem dışında hem de içerde onlarca güvenlik görevlisi ve polis görev aldı.

-
 Törene, Türkiye'den resmi makamlardan, bürokrasiden ya da BOTAŞ'tan herhangi bir katılım gerçekleşmedi.

Taraf

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim