• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'İntifadayı 'Yeni Nesil Gençlik' Başlattı!'

İntifadayı Yeni Nesil Gençlik Başlattı!
İsrail televizyonunda bugün akşam yayınlanan "Doğu Penceresi" programının konuğu olan Yoni Ben Menahem, Mısır'da yaşananları yorumladı.

 

 

 

 

 

 

 

Mısır'da Yaşananlar, Halk İntifadasıdır

Menahem “Bugün Mısır’da yaşananlar, Tunus’ta başlayıp, başta Mısır olmak üzere diğer Arap ülkelerine yayılan bir halk intifadasıdır. Mısır’da yaşananlar, Tunus intifadasının doğrudan bir sonucudur. Bu, Ortadoğu’daki tüm Arap rejimleri için tehlikeli bir tablodur” dedi.

Mısır’ın da Tunus’ta olduğu gibi halkın fakir, sosyal yaşamın kötü, insan haklarının çiğnendiği, yönetimin diktatörün elinde olduğu, hapishanelerde işkencelerin uygulandığını belirten Ben Menahem “Bütün bunlar, Mübarek rejimine karşı halk ayaklanmasına neden oldu” dedi.

İntifadayı "Yeni Nesil Gençlik" Başlattı

Mısır’daki halk ayaklanmasını, yeni nesil bir diğer tabirle internet gençliğinin sağladığını ifade eden Ben Menahem “Bu hareket, 6 Nisan Gençliği olarak isimlendiriliyor. Bu hareket, Tunus’taki halk intifadası uslubunu benimsedi. Ve bu intifadayı, Kahire sokaklarında gerçekleştirdiler” dedi.

Ben Menahem “Muhaliflerin istekleri belli. Öncelikle rejimin değişmesi. Hüsnü Mübarek’in gitmesi. Ulusal birlik hükümetinin kurularak, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilmesi, anayasanın değiştirilmesi. Sosyal, ekonomik ve siyasi reformlar… ” dedi.

İhvan-ı Müslimin'in İntifadaki Rolü ve Mısır'daki Gücü

İhvan-ı Müslimin Hareketi’nin halk intifadasındaki rolünü değerlendiren Ben Menahem “İhvan-ı Müslimin, bu halk intifadası hareket olarak katılmadı. Fakat üyelerine, gösterileri katılmalarına müsaade etti. Bu hareketin hacmini tam olarak söylememiz mümkün değil. Çünkü her seferinde olduğu gibi Mısır’daki son seçimlerede hile karıştırıldı. İhvan-ı Müslimin son seçimlerde, meclise bir tek milletvekili dahi sokamadı. Bu asla mümkün değil. Bu da Mısır’daki intifadanın sebeplerinden birisi oldu. Fakat herkes de bilir ki İhvan-ı Müslimin, Mısır’daki en büyük muhalif harekettir. Bunda hiçbir şüphe yok.”

Ben Menahem “İsrail’in Mısır’da bütük çıkarları var. İsrail, gelecekte yapılacak seçimlerde İhvan-ı Müslimin’in kazanmasından, Mısır rejiminin İhvan-ı Müslimin’den oluşmasından şiddetli endişe duymaktadır. 3 ay önce yapılan seçimlerde İhvan-ı Müslimin adayları, “kazanmaları halinde ilk taleplerinin İsrail’le imzalanan anlaşmaların iptali” olacağını söylemişlerdi. Bunun yanı sıra bu hareket, Arap dünyasında çok önemli bir hareket olarak kabul görmektedir. Hamas’la sıcak ilişkisi var” dedi.

İran'da Yaşananlar Mısır'da da Yaşanacak

“Mısır’da devrimi gerçekleştiren yeni nesil, İhvan-ı Müslimin yerine ekonomik koşulları iyileştirecek, İsrail’le barışı sürdürecek bir şahıs yerine İhvan-ı Müslimin’i seçer mi?” şeklindeki soruya yanıt olaral Ben Menahem “Evet, ben de bunu ümid ediyorum. Fakat tarih, bize hayrı müjdelemiyor. Meslea, İran’daki Şah yönetimini hatırlatırım size. Şah yönetimi düştüğü zaman mollaların ya da Humeyni’nin iktidara geleceğini hiçkimse tahmin bile etmiyordu. Bugün İran gerçekten de çok radikal bir ülke.. İran’da da halk gösteriler düzenledi. Fakat gösteriler, seçimlerde hile yapılmasından ötürü oldu. Muhalifler de İran’da seçim kazansa İran, İsrail’e karşı aşırı olmaya devam edecektir. Bunun aynısı Mısır’da da olacak. İhvan-ı Müslimin, İsrail’le barış anlaşmasını ilğa edcek.” dedi.

Hüsnü Mübarek Dönemi Sona Erdi

Hüsnü Mübarek döneminin sona erdiğini savunan Ben Menahem, değişikliğin ilerleyen günlerde görüleceğini kaydetti. Bem Menahem “Üzülerek ifade etmekteyim ki Mübarek, muhalefetin en basit bir talebine dahi karşılık vermedi. Söyledikleri ve Ahmed Nazif hükümetini fesetmesi, muhalefetin taleplerinin en basitini dahi karşılık gelmiyor. Mısır halkı sadece hükümetin değil rejimin tamamen değişmesini istiyor, eğer değişmezse de gösterileri daha da artıracağını söylüyor. Yeni hükümeti, muhalefetle diyaloga girmesi için yetkilendirmesi de çok geç geldi. Tunus’ta başlayan ve Mısır’a uzanan bu büyük dalgayı durduracak nitelikte değil. Bu dalga Ürdün ve Suriye gibi ülkelere de uzanabilir. Mübarek’in diyalogu, yıllar öncesinden başlatması gerekiyordu. İntiffadan sonra değil” dedi.

Muhalefet, Ömer Süleyman'ı da İstemiyor

Ömer Süleyman’ın gelecek dönemde oynayacağı rolü açıklayan Ben Menahem “Ömer Süleyman, iktidardaki Vatan Partisi’nin bir üyesi değildi. Fakat Süleyman, içeride güvenlik adına olan herşeyden sorumludur. Muhalefet, ülkede insan haklarının çiğnenmesinden, tutuklamalardan, işkencelerden onu sorumlu tutmakta. Muhalefetin, Ömer Süleyman’ı da kabul edeceğini sanmıyorum. Muhalefet, kapsamlı bir değişim istiyor. Mübarek’le alakalı olan herşeyi reddediyorlar. Mısır halkının iradesini yansıtacak özgür ve demokratik bir seçimin yapılmasını istiyorlar. Mübarek’in şimdiye kadar yaptıkları yeterli değil. Bana göre bu intifada devam edecek” şeklinde konuştu.

Baradey, Geçiş Döneminde Kullanılacak Sonra da Çöplüğe Atılacak

Ben Menahem, reformcu liderlerden Muhammed Baradey hakkında ise “Baradey’in gücü yok. Halk desteğine sahip değil. Baradey, sadece belirli bir dönem için kullanılacak. Mübarek’in döneminden yeni döneme geçişte kullanılacak. İhvan-ı Müslimin, rejimin değişmesi için Muhammed Baradey’i şimdi kullanıyor. Yeni döneme geçildikten sonra ise tarihin çöplüğüne atılacak” dedi.

Ben Menahem ayrıca “Baradey, Uluslar arası Atom Enerjisi başkanı olduğu dönemde İsrail ve bazı batılı ülkeler tarafından eleştiriliyor, İran’a yardım etmekle suçlanıyordu. İran’ın elindeki nükleer gücü gizlemek için bazı raporları değiştirdi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim