• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İnsan Haklarını Yok Sayanlar Eleştiriyor

İnsan Haklarını Yok Sayanlar Eleştiriyor
Rusya'dan ABD'ye: Vaaz verme, Afganistan'a bak!

 

 

 

 

 

 

Kendisinden başka herkesi insan hakları ihlalleriyle suçlayan ABD'ye, Çin'den sonra Rusya'dan da ağır cevap geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının 2009 yılı İnsan Hakları Raporunda sert ifadelerle eleştirilen ülkelerden biri olan Rusya'nın Washington'a cevabı aynı sertlikte oldu.

Rusya dışişleri bakanlığı, alaycı bir dil kullandığı açıklamasında, ABD'nin her yıl insan hakları için yayımlanan "yapıtının" ana amacının, "Amerikan kuruluşunun iç siyasi sorunlarını çözmek" olduğu ifade edildi.

ABD'nin insan hakları konusunu "dış politika çıkarları için kullanılan bir araç" olarak niteleyen Rusya açıklamasında, ABD'nin başkalarına ders verme hakkı olmadığı belirtildi. Rus dışişleri bakanlığı, "Afganistan ve Guantanamo Körfezi'ndeki Amerikan askeri cezaevleri" üzerine hazırlanacak ABD insan hakları raporunu "dört gözle beklediklerini" açıkladı.

"İnsan hakları konusunda ahlak dersi vermeyi seven ABD dışişleri bakanlığının, ABD'nin yaptığı işkence, insanlık dışı ve küçük düşürücü muamele konusunda yapacağı açıklamayı öğrenmek ilginç olacak" denilen açıklamada, ihlallerin sadece Bagram ve Guantanamo değil, Amerika sokaklarında ve cezaevlerinde de yaşandığı savunuldu.

Rusya, ABD'nin kendisi hakkında hazırlayacağı raporda, "Rusya'dan evlat alınanlar da dahil olmak üzere, aile içi şiddet kurbanı çocuklar, ırkçılık ve göçmenlere yönelik yabancı düşmanlığı ile İslam düşmanlığının" ihmal edilmemesini de istedi!

ÇİN KARŞI RAPORLA KARŞILIK VERMİŞTİ

ABD'nin insan hakları raporunda suçlanan ülkelerden biri olan Çin ise, ABD'ye yine bir raporla karşılık verdi.

Çin Devlet Konseyi basın bürosu tarafından açıklanan ve bu yıl 11. kez yayımlanan "ABD'nin İnsan Hakları Sicili" başlıklı raporda, ABD'nin kendisini "insan hakları hakimi olarak gördüğü" ve "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın raporunda, kendi sınırları içindeki insan hakları durumunun görmezden gelindiği" ileri sürüldü.

Çin'in hazırladığı raporda, ABD'ye "kendi ülkesindeki insan hakları karnesinin son derece kötü olduğu ve dünyada meydana gelen birçok insan hakları felaketinin başlıca kaynağı olduğu" suçlaması da yapıldı.

Raporda uzun zamandır kendini "dünya insan hakları polisi" olarak gören ABD'nin, bu konuyu "diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmek, imajlarını zedelemek için ve kendi stratejik hedeflerine ulaşmakta siyasi bir araç olarak kullandığı" savunularak, bunun ABD'nin çifte standart uyguladığını gösterdiği görüşüne yer verildi.

VATANDAŞLARINI "VİCDANSIZCA" İZLİYOR

Söz konusu raporda ifade, basın ve internet özgürlüklerini savunan Amerikan yönetiminin kendi çıkarları ve ihtiyaçları söz konusu olduğunda, vatandaşlarını "vicdansızca" izlediği ve kısıtladığı ileri sürülerek, Amerikan vatandaşlarının bilgiye ulaşma, bilgiyi dağıtma özgürlüklerinin sıkı denetim altında olduğu kaydedildi.

ABD'de şiddete dayalı suçların yaygınlaştığına vurgu yapılan raporda, 2008 yılında ABD'de 4.9 milyon şiddet suçu işlendiği, mahkum sayısının yılda yüzde 1.8 arttığı ve 30 bin kadar insanın silahlı olaylarda öldüğü bilgisine yer verildi.

Raporda tecavüzler hakkında istatistik yayımlayan ülkeler arasında en çok tecavüzün ABD'de meydana geldiği ve bu ülkedeki tecavüzlerin İngiltere'nin 13, Japonya'nın ise 20 katı olduğu belirtildi.

Çin'in "ABD'nin İnsan Hakları Sicili" başlıklı raporunda ayrıca, "yüksek askeri gücüyle dünya hegemonyası peşinde koşan" ABD'nin, en çok silah satan ve askeri harcama yapan ülke olarak dünyadaki istikrarsızlığı körüklediği savunuldu.

TÜRKİYE DAHİL HERKES SUÇLANDI!

ABD Dışişleri Bakanlığının 2009 yılı İnsan Hakları Raporunda, Türkiye'de sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını yasaklayan düzenleme, ifade özürlüğü ve Kürtçe ile Türkçe dışındaki diğer dillerin kullanımı gibi konularda yıl içinde olumlu gelişmeler yaşandığı, ancak hükümet ve devlet bürokrasisinin bazı yetkililerinin açıklamalarının, bazı gözlemcilerce, yargının bağımsızlığını etkileme amaçlı olduğuna inanıldığı belirtildi.

Çin, Küba, Kuzey Kore, Rusya ve Sudan'ın da sert bir şekilde eleştirildiği raporda Çinli yetkililer, internette bilgi akışını sınırlandırdıkları için kınandı. Rusya ise insan hakları eylemcilerinin ve gazetecilerin öldürülmesinden dolayı eleştirildi.

Rapor, Afganistan'da geçen yıl yaşanan şiddet olaylarında en çok sivillerin zarar gördüğünü, Afgan hükümetin kırsal bölgelerdeki halkı artan şiddet nedeniyle koruyamadığını savundu.

Raporun Türkiye bölümünde, ülkede bazı insan hakları sorunları ve suistimallerin olduğu yönünde haberlere işaret edildi. Güvenlik güçlerinin bazı yasa dışı infazlara karıştığı iddialarının yer aldığı raporda, bu konularda tutuklama ve sorgulamaların vaka sayısıyla karşılaştırıldığında düşük kaldığı ve mahkumiyet kararlarının da nadir olduğu görüşü savunuldu.

Hapishane koşullarının geliştiği, ancak yetersiz olduğu ifade edilen raporda, hapishanelerdeki mahkum sayısının kapasiteleri aştığı ve personelin yetersiz eğitime sahip olduğu belirtildi. Raporda, güvenlik güçlerinin yasaların öngördüğü şekilde tutukluların avukatlarına anında erişim imkanını her zaman sağlamadığı iddia edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının raporunda, hükümetin anayasal kısıtlamalar, bazı yasalar ve medya şirketlerine karşı vergi cezaları uygulama yoluyla ifade özgürlüğünü kısıtladığı savunuldu.

İnternet özgürlüğünde de bazı kısıtlamaların bulunduğuna dikkat çekilen raporda, mahkemelerin çeşitli meselelerde internet sitelerine erişimi engelleme talimatı verdiği kaydedildi.

MİNARE YASAĞI DA VAR

ABD Dışişleri Bakanlığının 2009 yılı İnsan Hakları Raporunda İsviçre minare referandumundan ötürü eleştirildi. Avrupa'da özellikle İsviçre'de geçen yıl Müslümanlara karşı ayrımcılığın endişe verici boyutlara ulaştığı kaydedildi.

İran'da, Haziran ayındaki seçimlerden sonra insan haklarının baskılarla daha kötü hale geldiği belirtilen raporda, ''İran hükümetinin kötü insan hakları sicilinin bu yıl boyunca, özellikle Haziran'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bozulduğu''' kaydedildi.

Raporda, ''Bireylerin özgür ve adil seçimler yoluyla barışçıl bir şekilde hükümeti değiştirme hakları sınırlandırılmıştır'' ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca 33 yıldır iç savaşın sürdü Sri Lanka'da hem hükümet güçlerinin hem de Tamil militanlarının geçen yıl sivillere karşı insan hakları ihlali yaptığı ifade edildi.

 

islamigundem

 

 

 

 

 

h

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim