• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İNSAN HAKLARI GÜNÜNDE HAK GASBI

İNSAN HAKLARI GÜNÜNDE HAK GASBI
Bütün dünyada dün İnsan Hakları Günü kutlanırken, Türkiye yine bir hukuk ayıbıyla utanç yaşadı.

Kurban Bayramı öncesinde YÖK'ün katsayı adaletsizliğine son veren kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alan Danıştay dün de YÖK'ün itirazını reddetti. Yargı bir kez daha, Dünya İnsan Hakları Günü'nde en temel insan hakkı olan eğitim hakkını yasaklayarak tarihin kara sayfaları arasındaki yerini aldı.

YÖK, tepki gösterdi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17'sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz" dedi.

ÖNDER: Sürpriz olmadı

Danıştay'ın YÖK'ün itirazını reddetmesinin sürpriz olmadığını söyleyen ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut, "Hukuku temsil eden Danıştay'ın bu kararı yürütmenin alanına müdahale anlamına geliyor. Bu tutum hukuka olan güveni zedelemektedir" dedi.

"Şimdi biz konuşuyoruz!"

Danıştay'ın YÖK'ün katsayı mağduriyetini giderme kararını durdurmasının ardından meslek liseliler, İHL'ler, 400 STK, Okul Aile Birlikleri ile birlikte oluşturulan "Katsayı Takip Platformu" bu hafta sonu geniş bir katılımla tepkisini göstermeye hazırlanıyor.

İnsan hakları karnemiz zayıf

Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle bir basın açıklaması düzenleyen Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan "Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz ve Serap Türkiye'nin insan hakları konusundaki karnesini gösteriyor" dedi.

saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü sebebiyle bir basın açıklaması düzenledi. Bakırköy Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına il yönetim kurulu üyeleri, partililer, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Son yüz yıldır, dünyadaki insan hakları ihlallerinin önlenmesi için birçok çalışmanın yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "Böyle olmasına rağmen, insan hakları meselesine ciddi şekilde eğilmemizi gerektiren bir dönemden geçiyoruz" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edişinin 61. yıldönümünde,  tam bir yaşama hakkının olmadığını, inanç özgürlüğünü yeterince sağlanamadığını, eğitim hakkının engellendiğini ve anadilde konuşmanın meşrulaştırılmadığını ifade etti. Erol Erdoğan şöyle konuştu: "İnsanların refahtan eşit şekilde pay alamamasından, adil yargılamanın yapılmamasından, haydi kızlar okula kampanyası yapıp kızlarımızın kıyafeti sebebiyle okullarından uzaklaştırılmasından, gençlerimize üniversite kapısında farklı katsayı uygulamasından, bazı bölgelerimizde halen devam eden kan davalarından ve feodal baskılardan söz ediyoruz" Erdoğan, "Bir yandan çocukların istismar edildiği sokak gösterileri ve acı sonuçları, diğer tarafta da devletin bu çocuklara yönelik acımasız yaklaşımı bu umutları kırıyor. Okullarında olmalılar dediğimiz çocuklar çocuk mahkemelerinde değil yetişkinlerin yargılandığı mahkemelerde yargılanmaya devam ediyorlar. Hükümet bu konuda bir iyileştirme adımı atacağını açıklarken, birdenbire gündem yoğunluğunu bahane ederek konuyu gündemden çıkarıyor" dedi. Mardin'de babasıyla birlikte güvenlik güçlerince öldürülen Uğur Kaymaz'ı, Diyarbakır'da resmi açıklamaya göre "sahipsiz bir bombanın" bedenini parçalaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'u ve terör örgütünün bir İETT otobüsüne Molotof kokteyli atması sonucu yanarak hayatını kaybeden Serap'ı örnek olarak gösteren Erdoğan, "Bu üç çocuğumuz, ülkemizin insan hakları karnesinin notlarıdır: Güvenlik güçleri, terör örgütü ve faili yık denen üç ayrı ölüm. Üçü de çocuk. Üçünün de ölümü alabildiğince trajik " ifadelerini kullandı.

Atölyeler kapılarını kilitliyor

Eğitim Bir-Sen) Adıyaman Şube Başkanlığı, YÖK'ün katsayı uygulamasının kaldırılması için aldığı kararın Danıştay tarafından durdurulmasına geniş katılımlı basın açıklaması ile tepki gösterdi.  ADİMDER Başkanı Osman Kaya, katsayı uygulamasıyla yüz binlerce kişinin mağdur olduğunu belirterek, "Daha önce başarılı öğrencilerin, sınavla girebildiği meslek liselilerin atölyelerine kilit vurulmuş, derslikler öğrencisiz kalmıştır" dedi.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Adıyaman Şube Başkanlığı, YÖK'ün katsayı uygulamasının kaldırılması için aldığı kararın Danıştay tarafından durdurulmasına geniş katılımlı basın açıklaması ile tepki gösterdi. Basın açıklamasına çok sayıda İmam Hatip Lisesi öğrencisi de katıldı. Demokrasi parkı önünde Danıştay'ı hedef alan bir basın açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Adıyaman şube başkanlığının eylemine Saadet Partisi İl Başkanı Av. Mustafa Alkayış, Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Gaffari İzci, Adıyaman İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Dernek (ADİMDER) Başkanı Osman Kaya, Diyanet-Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

Sık sık meslek liselerinin mağdur edildiğini belirten sloganlar atan İmam Hatip Lisesi öğrencileri, bütün haksızlıklara rağmen yılmadan çalıştıklarını söylediler. Basın açıklamasına katılan sendika temsilcileri ve öğrenciler adına açıklamayı yapan ADİMDER Başkanı Osman Kaya, katsayı uygulamasıyla yüz binlerce kişinin mağdur olduğunu belirterek, meslek liselerine uygulanan katsayı uygulamasıyla beraber on yıldan bu yana meslek liselerine tercihin azaldığını ifade etti. Meslek liselerine eskisi kadar değer verilmediğini vurgulayan Kaya,"Daha önce başarılı öğrencilerin, sınavla girebildiği meslek liselilerin atölyelerine kilit vurulmuş, derslikler öğrencisiz kalmıştır. Meslek liselilerin üniversiteyi kazanma şanslarının neredeyse tamamen kaybolmasıyla ilköğretim mezunu öğrenciler, katsayı engelinin psikolojik etkisiyle akademik liselere yönelerek 40-50 kişilik sınıflar oluşturmuş, akademik liselerde de başarı seviyeleri taban yapmıştır. Uygulama bilimsellikten uzak olup, erişmeye çabaladığımız medeniyet seviyesindeki ülkelerde yüzde 30 akademik lise yüzde 70 meslek lisesi iken; bizde ise durum bunun tam tersinedir. Meslek lisesi öğrencilerimizin geleceğini karartan bu uygulamayı YÖKün eşitliği esas alan yeni bir sisteme geçme kararı almasını milletimiz bir bayram sevinciyle karşılamıştır. Millete muhalefet etmeyi aydın olmanın gereği zanneden ve taksim meydanın da darbeci baro taksime hoş geldin pankartlarıyla karşılanan İstanbul barosunun bu karar karşısında harekete geçmiş olması aslında milletimizi şaşırtmamıştır. Darbe zihniyetlerinin neşv ü nema buldukları ortamlar antidemokratik ortamlardır. Demokratikleşmenin revaç bulduğu, milletin topyekun kucaklaşmaya başladığı bir dönemde, darbe süreçlerinin antidemokratik kararlarının yerine adaletin, eşitliğin egemen olduğu kararların alması zihninde darbe virüsü bulunanları ürkütmüş, çığlık çığlığa sağa sola koşuşturmaya başlamışlardır. Asıl şaşırtıcı olan Danıştay sekizinci dairesinin eşitsizliğin devamını sağlamaya dönük ve önceki kararıyla çelişen kararıdır. Danıştay sekizinci dairesi, dört yıl önce 'katsayı konusunda YÖK yetkilidir' kararını vermiştir ama YÖK'ün aldığı kararı yok saymıştır" dedi.

Çağdışı davranışa suç duyurusu

Mazlumder Bursa Şubesi Başkanı Hasan Ünal, okul aile birliği başkanı Sevda Can'ı başörtülü olduğu gerekçesiyle 'İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'na almayan İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mazlumder Bursa Şubesi Başkanı Hasan Ünal, Bursa'nın Kestel ilçesinde okul aile birliği başkanı Sevda Can'ı başörtülü olduğu gerekçesiyle 'İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'na almayan İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu. Ünal, bu kapsamda yapılan ve tamamen sivil içerikli olan bir toplantıya Kestel İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin Özcan tarafından TOKİ İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Sevda Can'ın başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmamasını 'çağdışı' bir davranış şeklinde nitelendirdi.

Sevda Özcan'ın toplantıya davet edildiğinin altını çizen Ünal, "Sevda Can'ı başörtülü olduğu gerekçesiyle toplantı salonundan atan kurul başkanı ve ilçe milli eğitim müdürü Gültekin Özcan, dünya insan hakları haftasında, insan haklarını hiçe sayarak inancından ve cinsiyetinden dolayı ayrımcılık yaparak açıkça insanlık suçu işlemiştir." dedi. Gültekin Özcan'ı Sevda Can'dan özür dilemeye çağıran Ünal, Mazlumder olarak olayın takipçisi olacaklarını kaydetti. Ünal, şöyle devam etti: "Gültekin Özcan'ın işlediği ayrımcılık suçu ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız ve elbette konunun takipçisi olacağız. Ancak adli soruşturmanın yanı sıra idari bir soruşturma gerektiği de açıktır. Bu nedenle, başta Bursa Valiliği olmak üzere ilgili makamları bu tür ayrımcılıklara karşı duyarlı olmaya ve gerekli soruşturmayı başlatmak üzere görev çağırısında bulunuyoruz."

'Hukuku allak bullak etmişler'

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Danıştayın katsayı kararıyla ilgili olarak "Danıştay kendi kendisini verdiği kararlarla iflas ettirdi" dedi. Prof. Dr. İnanç, Muş Alparslan Üniversitesi Senatosu Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, yurt dışındaki bazı üniversitelerle imzalanan anlaşmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Houston, Texas Tech ve Texas Southern üniversiteleriyle çok kapsamlı anlaşmalar yaptıklarını belirten İnanç, bu anlaşmalar kapsamında öğrencilerinin yurt dışında rahat eğitim görme imkanına kavuşacağını bildirdi.

Bu karar değişecek

Prof. Dr. İnanç, "Maalesef 28 Şubat sürecinden beri Danıştay 8. Dairesi 28 Şubat argümanlarının işlendiği bir daire olarak devam etmiştir ve şu anda da devam ediyor. Danıştayın tek derdi imam hatip liselerinin önünü kesmek. İmam hatip liselerinin meslek liseleri içindeki yüzdesi nedir? İmam hatip lisesine devam edenin özrü kabahati nedir? Sizin Türkiye'deki eğitime katkınız nedir? Bu soruları Danıştayın üyelerine sormak lazım. Türkiye'deki eğitim sistemine ne katkı sağlıyorlar? Bırakın eğitim sistemini, Türkiye'deki hukuk sistemine ne katkı sağlıyorlar? Öncelikle kendi sorunlarını çözmeleri lazım. Hukuku allak bullak etmişler, saçma sapan bir hal almış. Bu karar değişecek ama öyle ama böyle, başka yolu yok."(a.a)

'Katsayı eşitsizliği ayrımcılıktır'

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, insan hakları ihlallerinin nedeninin çifte standartlı yargı olduğunu söyledi. Danıştay'ın meslek liselilerin önünü kesen kararını eleştiren Gündoğdu, katsayı eşitsizliğinin ayrımcılık olduğunu ifade etti. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı, insan hakları ihlallerinin minimum noktaya çekilmesi konusunda bireysel gayretlerin yanında sivil topluma da büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti. Gündoğdu, Memur-Sen'in insan hak ve özgürlüklerinin bütününün en mükemmel şekilde yaşanacağı ve korunacağı özgürlükçü demokratik zeminlerin oluşması için çalıştığını ifade etti.

İstikrarlı ihlal; Başörtüsü yasağı

Kadına yönelik ayrımcılık kaynaklı insan hakkı ihlallerinin en çok tepki çekeninin başörtüsü yasağı olduğunu ifade eden Gündoğdu, bu yasağın hukuki bir gerekçeyle açıklanamadığını kaydetti. Gündoğdu başörtüsü yasağının ayrıca eğitim gibi birçok hak ihlalini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu:

YÖK'ün, Danıştay 8. dairesinin kararına yaptığı itirazı reddetti

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi'nin, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK) üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına  yaptığı itirazı reddetti. Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu'nun açtığı davada, YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararının 3,4 ve 5. maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle  durdurmuştu. YÖK de 8. Daire'nin bu kararına itiraz ederek, kararın kaldırılmasını istemişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazı bugünkü toplantısında görüştü. Kurul, YÖK'ün itiraz gerekçelerini yerinde görmedi ve reddetti. Danıştay 8. Dairesi, dava konusu YÖK kararının iptal istemini, daha sonra esastan karara bağlayacak.

milligazete


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim