• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İmam Hatipler'e Alevilik Dersi Geliyor!

İmam Hatiplere Alevilik Dersi Geliyor!
Hükümetin Alevilerin sorunlarını gidirmek için yaptığı çalıştaylar ilk meyvesini verdi. Bu eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim 4. sınıftan lise son sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik konusu işlenecek. Hz. Ali, Hac


Alevi Çalıştayları sonucunda alınan kararlar doğrultusunda bu eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim 4. sınıftan lise son sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik konusu işlenecek.Hz. Ali, Hacı Bektaş Veli, Hz. Hüseyin'in sözlerine yer verilen kitapta; Alevi, Bektaşilik, Muharrem Orucu, Cem ve Cemevi, On İki İmam, Dört Kapı Kırk Makam, Semah, Musahiplik, Şia, Aşure, Razılık, Kurban Tığlama gibi konular ele alınıyor. Alevi Çalıştayları'nı yürüten dönemin Devlet Bakanı Faruk Çelik, 60. hükümet döneminde 'Hükümet olarak Milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek adına, toplumsal bazı sorunları, demokrasi, insan hakları, temel hak ve özgürlükler zemininde yeniden ele alıp değerlendirme amacı taşıyan bir dizi girişim başlattık' diye konuştu.


ALEVİLİĞİ DOĞRU ÖĞRENMEK


Çalıştaylar sayesinde Alevilerin sorunlarının hiçbir dönemde olmadığı kadar toplumda ele alınır olduğunu vurgulayan Çelik, böylece Aleviliği tanımayan, bilmeyen veya yanlış bilen çevrelerin Aleviliği doğru kaynaklardan, doğru bir şekilde öğrenme ihtiyacı duymaya başladığını belirtti. Yeni müfredatın Nusayri ve Caferi vatandaşların taleplerini de karşıladığını vurgulayan Çelik, basımı tamamlanan ders kitaplarının 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında öğrencilere okutulacağını söyledi. Liseler için yazılmış ders kitabında 'Cem ve Cemevi', 'Cemin Yapılışı', 'Semah', 'Musahiplik', 'Dua ve Gülbenkler' ve 'Muharrem Ayı ve Aşure' konuları işleniyor.

'Kültürümüzde Etkin Olan Tasavvufi Yorumlar' konu başlığı altında ayrıca 'Nusayrilik' başlığı da yer alıyor. Nusayriliğin temel inançları ve hareket noktalarının Kur'an olduğu vurgulanarak, Gadir-i Hum gibi önemli gün ve bayramlar da anlatılıyor.

'Alevilik, Bektaşilik düşüncesinin oluşumunda önemli bir yere sahip olan 'Dört Kapı Kırk Makam' adlı bir okuma metninin de yer aldığı ders kitabında, 'İslam Barışa ve Birlikte Yaşamaya Önem Verir' konusu, Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli, Cabbar Kulu gibi isimlerin barışla ilgili mesajlarından ve yaşantılarından örnekler verilerek işleniyor. Kitapta ayrıca Alevilik, Bektaşilik düşüncesinin önemli klasiklerinden olan 'Kitab-ı Cabbar Kulu'ndan 'Barış ve Kardeşlik' başlıklı bir okuma metni de bulunuyor.

Ehli- Beyt sevgisi

'Türklerde Peygamber ve Ehl-i Beyt Sevgisi'ne yer verilerek, Türklerin Peygamber'e ve onun ehl-i beytine duyduğu derin sevgi örneklerle anlatılıyor. İAyrıca lköğretim 7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının 'Oruç İbadeti' ünitesine Alevi, Bektaşi geleneğinde önemli bir yer tutan 'Muharrem Orucu' konusu eklendi.

İHL'de Bektaşilik anlatılacak

İmam hatip liselerinde okutulan kelam ders kitabında da Alevilik ve Bektaşilik kavramları, tarihsel gelişim, Hacı Bektaş Veli ve Dört Kapı Kırk Makam, Alevilik, Bektaşilik Düşüncesinde Temel Unsurlar, Allah Sevgisi, Peygamber Sevgisi, Ehl-i Beyt Sevgisi, Tevella, Teberra, On İki İmam, Musahiplik, Ayin-i Cem, Üç Sünnet Yedi Farz gibi konu başlıkları bulunuyor. Yine Ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitapları da yenilikler içeriyor. Buna göre, ortaöğretim 9. sınıf ders kitabında, 'Kur'an-ı Kerim'in Tarihi' konusu işlenirken, farklı materyallere yazılmış Kur'an ayetlerinin bir araya getirilerek toplanmasında ve kitap haline getirilmesinde Hz. Ali'nin katkısına yer veriliyor.

Örnek olarak Bektaşi duaları

İlköğretim 5. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında da 'İbadet Konusunda Bilgilenelim' ünitesinde yer alan 'Dua İbadetin Özüdür' ve 'Niçin ve Nasıl Dua Edilir' konuları anlatılırken Cafer-i Sadık'ın 'Belaya uğramaktan korkan kişi Allah'a dua etsin' sözüne yer verilerek ve öğrencilerden bu sözü, duanın önemi açısından yorumlamaları isteniyor. 'Kültürümüzden Dua Örnekleri' konusunda ise Alevi ve Bektaşilik'teki dua örnekleri sıralanıyor. Kitapta, 'Hz. Muhammed ve Aile Hayatı' bölümünde yer alan okuma metninde ise Hz. Muhammed'in torunları Hz. Hasan ve Hüseyin'e duyduğu sevgiye değiniliyor.

MUSİKİDE DİNİ MOTİFLER

'Musikimizde Dini Motifler' konuları işlenirken Alevilik ve Bektaşilik'te önem verilen 'deyiş, nefes, tevhit, düvaz imam' gibi kavramlar aktarılıyor.

İlköğretim 8. sınıfın ders kitabında ise 'Zekat, Hac ve Kurban İbadeti' ünitesinde Hz. Ali'nin sözüne yer veriliyor. 'Kurban Tığlama (Kesme) Duası' başlıklı okuma metninin de yer aldığı kitapta, Hz. Ali ve Hacı Bektaş Veli'nin taassubun zararlarını belirten sözleri yer alıyor.

Hz. Ali'nin dostluğu

İlköğretim 6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında, 'Namaza Çağrı: Ezan ve Kamet' konusu işlenirken ezanda Caferilik'te 'Eşhedü Enne Alliyen Veliyullah' ifadesinin de yer aldığına dikkat çekiliyor. 'Son Peygamber Hz. Muhammed' ünitesinde 'hicret' konusu anlatılırken, Hz. Ali'nin Hz. Muhammed'in hicretinde gösterdiği cesaret, kahramanlık ve hicretteki rolüne dikkat çekilerek, '...Hz. Ali, müşrikleri oyalamak ve Peygamberimiz'in hicretini mümkün kılmak amacıyla bütün tehlikeleri göze alarak onun yatağına yatmıştı." hikayesi anlatılmakta.

İSLAM BÜYÜKLERİNİN SÖZLERİ

Ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitapları da yenilikler içeriyor. Buna göre, ortaöğretim 9. sınıf ders kitabında, 'Kur'an-ı Kerim'in Tarihi' konusu işlenirken, farklı materyallere yazılmış Kur'an ayetlerinin bir araya getirilerek toplanmasında ve kitap haline getirilmesinde Hz. Ali'nin katkısına yer veriliyor. Kültürümüzde Kur'an'a verilen değerle ilgili konu işlenirken, Yunus Emre, Mevlana, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Mehmet Akif Ersoy, Hasan Basri Çantay, Hoca Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaş Veli'in sözlerine işaret ediliyor.

TARiHi ADIM

Hükümetin aldığı karar Alevi toplum önderleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından takdirle karşılandı. Ehli Beyt Vakfı Başkanı Altun "Aleviliğin öğrenilmesinin önündeki engel kalktı" dedi

Hepimizin inancı aynı

* Selahattin Yazıcı (TİYEMDER Başkanı): Alevilik dersinin İmam Hatip Liseleri müfredatına alınmasını yerinde bir adım olarak görüyorum. Aleviliğin gerçek boyutları ile öğretilmesi durumunda Hz. Ali'nin yaşadığı Kur'an ahlakı ile Sunnilik arasında hiçbir fark olmadığı ortaya çıkacaktır. Zeten her Sunni Hz. Ali'nin mezhebindendir. Alevilik'te sonradan ortaya çıkan bazı ayrışmalar (ibadethanelerin ayrılması) İslami vahdete aykırıdır. Kâbe nasıl hepimizin Kâbesi ise Sultanahmet ve Fatih Camileri de hepimizin camisidir. Karacaahmet ve Hacıbektaş Dergahları isminden de anlaşıldığı gibi birer dergahtır, ibadethane değildir.

Keşke yıllar önce olsaydı

* Fermani Altun (Ehl-i Beyt Vakfı Onursal Başkanı): Alevilik konusunun İHL müfredatına girmesini geç kalmış bir karar olarak görüyorum. Keşke bu karar yıllar önce alınmış olsaydı da insanlar Aleviliği doğru kaynaktan öğrenselerdi. Atılan adım tarihi bir adımdır. Anayasa çalışmalarının gündeme gelmesi halinde Aleviliğin önündeki yasal engellerin de kalkacağına inanıyorum. Böylece 85 yıldır yasaklı gibi görülen Alevilik özgür hale geldi. Aleviliğin ritüeli ilk kez AK Parti tarafından tartışmaya açıldı. Açılım ile birlikte İHL müfredatına girecek Alevilik dersleri 8 yıl okutulacak. Her yıl değişik konular işlenecek. Bir yıl Tasavvuf ve Kerbela konusu ele alınırsa diğer yıl 12 İmamlar ve Yunus Emre öğretilecek. Böylece insanlar Türk İslam âleminin değerlerinin birbirinden farklı olmadığını görecekler. Bugüne kadar Alevilik ile İslamiyet'in birbirinden farklı gibi görünmesi sistemdeki hatalardan kaynaklanırdı. AK Parti ile birlikte Aleviliğin öğretilmesinin önündeki bütün engeller kalktı

 

Engeller kaldırılsın

* Türkiye İmam-Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz: Kim neye inanıyorsa hangi inatça ise inancının eğitimini alabilmelidir. Bunu da mevcut otorite yapacağı düzenlemelerle vatandaşına sağlamalıdır. Her Alevi vatandaşı inancını en doğru şekilde öğrenme hakkına sahiptir. Eğitim ve öğrenimin önünde engellerin bulunması asla kabul edilemez.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim