• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İmam Hatip Kompleksi Hortladı!

İmam Hatip Kompleksi Hortladı!
İmam Hatiplerin önünü kesmek için uygulamaya konan 'kesintisiz eğitim'e ses çıkarmayan TÜSİAD, 28 Şubat dayatmasını ortadan kaldıracak düzenlemeye itiraz etti. '4+4+4' formülünün eğitimde geriye gidişe neden olacağını savunan derneğe eğitimciler tepki gös

28 Şubat süreci ürünü 8 yıllık kesintisiz eğitim sistemine tepki göstermeyen TÜSİAD'ın, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve mesleki eğitimi artırmayı hedefleyen düzenleme hakkında "Türkiye'yi geriye götürür" açıklaması yapması tepkilere neden oldu. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, "TÜSİAD görüş bildirme konusunda çekingenliğini üzerinden atmış görünüyor" derken, Eğitim-Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın ise "Eğitimde kaliteyi artıran bu düzenlemeye TÜSİAD'ın karşı çıkması önyargılardan kaynaklanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

TÜSİAD'ın dün yaptığı yazılı açıklamada hükümetin '4+4+4' formülüyle zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran düzenlemesi eleştirilmiş ve "TBMM gündemindeki kanun teklifi, mevcut durumdan dahi geriye gidişe yol açacaktır. Türkiye'nin ihtiyacı olan eğitim reformu bu değildir" ifadeleri kullanılmıştı. TÜSİAD'ın mesajında ayrıca 'mesleki yönlendirmenin erken yaşlara çekilmesinin sakıncalarına' yer verilmiş ve düzenlemenin kız çocukların eğitime katılımında zorluklar çıkarabileceği savunulmuştu. Patronlar Kulübü'nün bu açıklaması siyasetçilerin ve eğitim camiasının sert tepkisine neden oldu.

ARTIK ÇEKİNGEN DEĞİLLER

TÜSİAD'ın makul gerekçelere dayandıramadığı eleştirileriyle ilgili konuşan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Anayasa referandumu sürecinde TÜSİAD'ın "Tarafsız kalacağız" açıklamasını hatırlatarak şöyle konuştu: "TÜSİAD görüş bildirme konusunda bazı çekingenliklerini üzerinden atmış görünüyor. Anayasa referandumu sürecinde daha farklı bir yaklaşım sergilemişlerdi. 'Biz tarafsız bir kuruluşuz, görüş belirtemeyiz' diye... Demek ki görüş belirtilebiliyormuş, iyi bir şey bu."

12 YIL EĞİTİM BİR DÜNYA GERÇEĞİ

TÜSİAD'ın itirazlarının hiçbir bilimsel yanı olmadığını ifade eden Eğitim-Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, "Daha önce bu kişiler İmam Hatip refleksinden dolayı kesintisiz eğitimi baltalamışlardı. Bugün de aynısını yapıyorlar. Bu konuda bilimsel yaklaşımları yok. Eğitimin kesintili haline getirilmesi bir dünya gerçeğidir. Bu kişiler kendi ideolojik arka planlarını topluma dayatma çabasına girmişlerdir. İHL kompleksleri hortladı" diyerek tepkisini dile getirdi.

TÜSİAD KAŞIMAKTAN HOŞLANIYOR

MÜSİAD eski Başkanı Ömer Bolat ise, gelişmiş ülkelerde benzeri sistemin yürürlükte olduğunu söyledi. "Düzenlemeye 'İmam Hatiplerin orta kısmı tekrar açılır' korkusuyla karşı çıkmaya başladılar" diyen Bolat, sözkonusu itirazların ideolojik olduğunu vurguladı. "TÜSİAD kendiyle ilgili olmayan konularla sürekli bu tür Türkiye'nin yarası olmuş konuları kaşımaktan çok hoşlanıyor" diyen TİYEMDER Başkanı Selahattin Yazıcı da tepkisini şu sözlerle dile getirdi. "TÜSİAD'ın sürekli yaptığı şey budur. 28 Şubat sürecinde de aynı şeyleri yaptı. Önyargılı olduklarına inanıyorum."

Kesintisiz eğitim 28 Şubat ürünüydü

AK Parti Grup başkanvekillerinin verdiği zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, '8 yıllık kesintisiz eğitim' uygulamasına son veren kanun teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşüldü. Komisyonda teklifi savunan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, dünyada zorunlu eğitimin 9 ila 13 yıl arasına çıktığını hatırlatarak, Türkiye'nin zorunlu eğitim yılının artırılmasının önemine dikkat çekti. Dinçer, bilimsel araştırmalar ışığında eğitimin kademeli bir yapıyla 12 yıla çıkarılmasını amaçladıklarını söyledi.

Kesintisiz 8 yıllık eğitimin 28 Şubat sürecinin bir sonucu olarak imam hatiplerin önünü kesmek için başlatılan sistem olduğunu vurgulayan Dinçer, 8 yıllık kesintisiz eğitimin getirilen amaçlarına erişilemediğini ifade etti.

ÇAĞDAŞ ÜLKELERDE SİSTEM FARKLI

Bakan Dinçer, Türkiye'de zorunlu eğitimin süresinin artırılması ile ilgili ihtilaf bulunmadığını ancak tartışmanın kesintili mi kesintisiz mi olacağı üzerinden yürüdüğünü kaydetti. Dinçer, kesintisiz 8 yıllık eğitimin imam hatiplerin önünü kesmek için başlatılan 28 Şubat sürecinin bir sonucu olduğunu belirterek, bu sürecin en çok meslek liselerini olumsuz etkilediğini bildirdi. Dinçer, çağdaş ve gelişmiş ülkelerin eğitim alanındaki uygulamalarında olduğu gibi, temel eğitim sürecinin tek bir aşamada düzenlemek yerine, öğrencilerin yaş grupları ve fiziksel özellikleri temelinde bir kademelendirilmenin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

OKULLAŞMA ORANI ARTACAK

Düzenlemede imzası bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, birinci beklentilerinin, okullaşma oranını daha da hızlandırılması olduğunu ve kız çocuklarının okula gitme oranının arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Evde eğitim modelinin bütün ülkelerde uygulandığını ifade eden Canikli, ancak bu oranın en yüksek olduğu ülkede bile yüzde 1'in altında görüldüğünü söyledi.

Türkiye için büyük bir adım

ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut: "Yıllardır bu yanlış uygulamanın ortadan kaldırılması için mücadele veriyoruz. Bunun bugün Mecliste olmasından çok büyük memnuniyet duyduk. 28 Şubat sürecinin dayatması üzerine tahrip edilen eğitim sistemi dünyanın hiçbir yerinde uygulanmıyor. Başta İmam Hatip liselerinin orta kısmını kapatmaya yönelik ve haksız uygulama artadan kaldırılmış olması Türkiye için önemli bir adım. 28 Şubat dayatmaları mesleki eğitime büyük zarar verdi."

Gelişmiş ülkelerdeki gibi

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Başkanı Gürkan Avcı: "Ülkemiz ve gençlerimizin geleceği adına çok olumlu bir çalışma olacaktır. Eğitim sistemi tekrar sağlıklı bir yapıya kavuşacak. 28 Şubat'ın ideolojik handikaplarından teker teker kurtuluyoruz. 28 Şubat süreciyle bütün meslek liselerinin önünü kestiler. Onları hapsettiler, gelişimini tıkadılar. Bütün gelişmiş ülkelerde meslek liselerinin diğer liselere göre oranı yüzde 60-70 oranındayken bizde tam tersi bu oran yüzde 30'lar civarında. 28 Şubat'ta eğitime verilen zararın telafi etme konusunda çok önemli bir adım olacaktır."

300 binden fazla ustaya ihtiyaç var

Mesleki ve Teknik Eğitim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Sami Nogay: "28 Şubat baskısıyla kesintisiz eğitime geçilmişti. Amaç Türkiye de mesleki eğitimi durdurmak ve sanayileşmenin hızını kesmekti. Öyle de oldu. Çıraklık eğitiminde 1998'de 250 bin öğrenci varken bugün öğrenci sayısı 150 bine inmiştir. 1998'de lise öğrencilerinin yüzde 42'si meslek lisesi öğrencisi iken bu oran bugün yüzde 36'ya düşmüştür. Ülkemizin çeşitli mesleklerden 300 binden fazla ustaya ihtiyacı var, biz Türkiye genelinde sadece 15-20 bin usta yetiştirebiliyoruz. Bu düzenleme iyi uygulanırsa faydalı olacaktır."

Yıllardır çırak yetişmemişti

KOBİDER, Başkanı Nurettin Özgenç: "8 yıllık kesintisiz dayatmasıyla yıllardır çırak yetişmiyordu. Avrupa'da mesleki eğitim yüzde 70'ler seviyesinde iken bizde ise yüzde 30'lara düşmüştür. Yeni düzenlemeyi olması gereken bir çalışma olarak görüyoruz. İkinci dörtten sonra isteyen yönlendirmeli olarak mesleki okullara gönderilebilecektir. Bu çalışmayı kösteklemeyi eğitime vurulmuş darbe olarak görmek lazım. Güveniyoruz ve destekliyoruz. Sanayimizde atağa kalkmış olacak. işsizliğe de çözüm olabilecektir."

Dört 4'lük sistem problem çözecek

Hükümet 28 Şubat'ın mesleki eğitime darbe vuran kalıntısını da ortadan kaldırmak için yeni bir eğitim modeli geliştirdi. Sanayi ve meslek örgütlerinin "Ara eleman bulamayız" demelerine rağmen İmam Hatip Liselerinin önünü kapatmak için hayata geçirilen '8 yıllık kesintisiz eğitim modeli' yerine, öğrencilerin yeteneklerine göre yönlendirileceği 12 yıllık zorunlu eğitim sistemine geçiliyor.

MESLEKİ EĞITİME AĞIRLIK

Eğitimde fırsat eşitliği ve kesintisiz eğitim sebebiyle gelişmiş ülkelerde mesleki eğitim oranı yüzde 70'lerde iken Türkiye'de bu rakam yüzde 30'lara kadar düşmüştü. AK Parti, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için sanayicinin talebine uygun ara-eleman yetiştirecek. AK Parti'nin ekonomik hamleleriyle sanayi üretimi artmış, buna paralel olarak da kalifiye eleman sıkıntısı ortaya çıkmıştı. Eğitimdeki yeni modelle sanayide ortaya çıkan kalifiye eleman ihtiyacının da karşılanması planlanıyor.

İMAM HATİPLER AÇILACAK

Yeni düzenleme ile 28 Şubat kararlarıyla kapatılan İmam Hatip okullarının orta kısımları da yeniden açılacak. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın "Siyasi hayatıma da mal olsa bu yasayı çıkaracağım" sözleriyle 28 Şubat'ın eğitim üzerindeki vesayetinin kalıntılarının tamamı yeni modelle ortadan kalkacak. Yasa tasarısına göre İmam hatip liselerinin ortaokul bölümlerinin kapatılmasıyla geçilen 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son verilirken, isteyen öğrenciler orta kademede imam hatiplere geçiş yapabilecek.

ÇIRAKLIK 11 YAŞINDA

Yeni model ile ilköğretim kurumlarının toplam eğitim süresi 8 yıl olacak. Yasadaki "kesintisiz" ibaresi çıkarılıyor. İlköğretim kurumları, 4 yıl süreli ilköğretim birinci kademe okulları ile 4 yıl süreli ilköğretim ikinci kademe okullarından oluşacak. Yasada çırak olabilmek için "14 yaşını doldurmuş, en az ilköğretim okulu mezunu olmak" şartı da değiştiriliyor. Çırak olabilmek için 11 yaşını doldurmak ve ilköğretim birinci kademeden mezun olmak şartı getiriliyor.


yeni şafak

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim