• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 12 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İlker Başbuğ ve 5 Gerçekdışı Açıklama

İlker Başbuğ ve 5 Gerçekdışı Açıklama
Gerek basın toplantılarında gerekse de verdiği röportajlarda yaptığı açıklamalarının ardı ardına yalanlanması, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘birileri tarafından kandırıldığı ya da yanlış bilgilendirildiği’ni gündeme geti

 

 

 

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, canlı yayınlarda ve çeşit gazete televizyonlara verdiği röportajlarda yaptığı açıklamaların birer birer yalanlanması, "Başbuğ'u kim kandırıyor" sorusunu akıllara getirdi. Orgeneral Başbuğ'un 2009 yılından bu yana özellikle Ergenekon soruşturması çerçevesinde yaptığı açıklamaların gerçeğinin çok geçmeden ortaya çıkması ve Başbuğ'un 'yalancı' konumuna düşmesi, "Başbuğ'u kim ya da kimler yönlendiriyor" dedirtti. İşte Başbuğ'un özellikle Ergenekon soruşturması kapsamında yaptığı açıklamalar ve bu açıklamaların çok geçmeden 'gerçeği ifade edilerek' yalanlanmış halleri:

KÂĞIT PARÇASI'NIN GERÇEKLİĞİ 7 DEFA TESPİT EDİLDİ

Başbuğ, Genelkurmay Harekât Başkanlığı'nda görevli Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlanan "Ak Parti ve Fetullah Gülen'i Bitirme Planı"nı, 26 Haziran'da Genelkurmay karargâhında düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında 'kâğıt parçası' olarak nitelendirmiş ve TSK'nın yıpratılmak istendiğini savunmuştu. Oysa söz konusu belge, sırasıyla Jandarma Kriminal, Adli Tıp Kurumu, TÜBİTAK, Emniyet Kriminal, Adli Tıp Kurumu, Adli Tıp Kurumu Üst Kurulu ve son olarak da Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nda incelendi ve belgedeki imzanın Albay Dursun Çiçek'in elinin ürünü olduğuna karar verildi. Başbuğ'un 'kâğıt parçası' olarak nitelediği belgenin iki defa Adli Tıp Kurumu olmak üzere tam 7 defa gerçek olduğu ispatlandı.

"POYRAZKÖY ARAZİSİNE HERKES GİREBİLİR" Mİ?

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un 2009 Nisan'da Poyrazköy'de cephanelik ele geçirilmesi üzerine düzenlediği basın toplantısında, "Poyrazköy'deki araziye herkes girebilir" demişti. Başbuğ'un bu sözleri üzerine Vakit muhabirleri olay yerine giderek araziye girmek istemiş, fakat askerlerden 'Giremezsiniz' cevabını almıştı. Arkadaşlarımız, gazete kupürlerini göstererek, "Bak, Genelkurmay Başkanı'nın sözleri burada yazıyor" demesine rağmen, askerlerden "Kesin emir var, sizi içeri alamayız" karşılığı gelmişti.

BAŞBUĞ'UN 'BORU' DEDİĞİ LAVLARI MAHKEME 'BORU' OLARAK GÖRMEDİ

Başbuğ ayrıca, Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan kazılarda bulunan 45 silahın TSK'ya ait olmadığını belirterek, bireysel numarası olmayan mühimmatın kaynağını bulmanın zor olduğunu söylemişti. 29 Nisan 2009'da 'akredite' gazetecilere yaptığı basın açıklamasında Başbuğ'un o zaman lav silahına 'boru' demesi de dikkat çekmişti. Başbuğ'un açıklamasından 8 ay sonra, Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ve mahkemenin kabul ettiği Poyrazköy iddianamesinde, kazılarda ele geçirilen lav silahlarına 'boru' diyen Başbuğ'a resmi kayıtlar katılmamıştı. Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin 5'i tutuklu 17 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Ocak ayında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. İddianamede, Poyrazköy Keçilik mevkisindeki kazılarda, 15'i dolu 21 lav silahı, 14 el bombası, 24 el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde, çok sayıda mühimmat ele geçirildiği ve bu silahların, kara ve deniz kuvvetleri komutanlıklarına ait olduğu bilgisi de yer almıştı.

BAŞBUĞ AMİRALLERE SUİKAST PLANI'NDA DA YANILDI!

Orgeneral Başbuğ'un geçtiğimiz Şubat ayında bir gazeteye verdiği röportajda, mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, subayların amirallere suikast düzenleyecekleriyle ilgili tek satır yer almadığını öne sürerek, 'Hani suikast yapacaklardı, iddianamede tek satır yok?' demişti. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Poyrazköy İddianamesi ise, Başbuğ'un bu sözlerini yalanlamıştı. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, suikast planı açıkça deşifre edilmişti. Sanık Teğmenler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan'ın Kocaeli'ndeki evlerinde yapılan arama sırasında bulunan belgeler ve cuntanın hedefine ulaşmak için TSK içerisinde suikast hazırlığında olduğu 17. sayfada detaylı bir şekilde belirtilmişti.

"ORDU CAMİYE NASIL SALDIRIR" DEDİ, PLAN GERÇEK ÇIKTI

26 Ocak günü 'Balyoz Darbe Planı'yla ilgili sert açıklamalarda bulunan Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda Kazım Karabekir için düzenlenen özel anma töreninde, Balyoz Planı'na ilişkin iddiaların 7 yıl önceki bir tatbikat planı çerçevesinde olduğunu ifade etmiş, 'Allah, Allah' diye askere taarruz ettirildiğini belirterek, "Nasıl olur da TSK camiyi bombalattırmayı düşünür. Bu vicdansızlıktır" ifadesini kullanmıştı. Oysa askeri bilirkişi Balyoz Planının gerçek olduğunu tescil etti. 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca Balyoz Planı belgeleri üzerinde yapılan incelemede, belgelerin orijinal olduğu belirtildi. Görevlendirilen bilirkişi Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan'ın hazırladığı, "Balyoz Güvenlik Harekat Planı"na ilişkin rapora göre, plan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan (KKK) gizlendi ve Komutanlığın emrine muhalif olarak hazırlandı.

'Genelkurmay Başkanı yediği yemeğe bile dikkat etsin'

Gazeteci yazar Nevzat Tarhan, Genelkurmay Başkanı'nın çevresindeki insanlara dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Tarhan, "Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, kendisine en yakınında olan insanlar darbeci, çeteci zihniyetten olabilir. Genelkurmay Başkanı'nın çevresindeki insanlar Başbuğ'un eli kolu ayağı olan insanlar. Darbeciler, komutanın yanına kadar sızmış olabilirler. Komutana da hata yaptırıyor olabilirler. Başbuğ'un etrafındaki insanlara çok dikkat etmesi gerekir. Albay Dursun Çiçek de bir zamanlar Orgeneral İlker Başbuğ'un kullandığı koridoru kullanıyordu ama şimdi Çiçek hakkında iki defa tutuklama kararı verildi. Bence Genelkurmay Başkanı yediği yemeğe dikkat etmeli, Hilmi Özkök Paşa gibi sefertasıyla mı yemeğini yer bilmiyorum ama dikkat etmeli kendine" dedi.

İşte Başbuğ'un "gerçek dışı" çıkan sözleri:

1- Dursun Çiçek'in altında imzası bulunan 'Kaos Planı'na 'kâğıt parçası' demişti. Fakat bu 'kâğıt parçası'nın gerçek olduğu farklı kurumlara ait birimler tarafından tam yedi raporla tescil edildi.

2-Başbuğ, Poyrazköy kazılarında çıkarılan mühimmatlardaki 'lav'lara 'boru' demiş ve TSK'nın envanterinde eksik silah olmadığını söylemişti ama Ergenekon soruşturması kapsamında kabul edilen Poyrazköy iddianamesinde mühimmatların TSK'ya ait olduğuna ayrıntıları ile yer verildi.

3-Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un 2009 Nisan ayında, "Poyrazköy'deki araziye herkes girebilir" dedi. Vakit muhabirleri bir gün sonra olay yerine giderek araziye girmek istedi fakat kontrol noktasında muhabirlerimizi çeviren askerler araziye sivillerin girişinin yasak olduğunu söyledi.

4- Başbuğ, geçtiğimiz Şubat ayında bir gazeteye verdiği röportajda, mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede subayların amirallere suikast düzenleyecekleriyle ilgili tek satır yer almadığını öne sürdü. Fakat iddianamenin 17. sayfasında Başbuğ'u yalanlayan satırlar bulundu.

5-İlker Başbuğ, Balyoz Planının ortaya çıkmasının ardından, "Allah Allah diyen ordu camiye nasıl saldırır" dedi ama Askeri Savcılığın atadığı bilirkişi, planın orijinal belgelerden oluştuğunu ve gerçek olduğunu tescilledi.

VAKİT

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim