• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İlgi değişimin müjdecisi

İlgi değişimin müjdecisi
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Sabahleyin geldiğimiz andan itibaren halktan gördüğümüz ilgi, halkın duaları, söyledikleri, gerçekten Türkiye'de büyük bir değişimin öncülüğünün müjdesini vermektedir" dedi

TRABZON (AA) - Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Sabahleyin geldiğimiz andan itibaren halktan gördüğümüz ilgi, halkın duaları, söyledikleri, gerçekten Türkiye'de büyük bir değişimin öncülüğünün müjdesini vermektedir" dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, kent merkezindeki bir otelde, çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmaya "Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla başlar, Cenab-ı Allah'ın selamı ve bereketi hepinizin üzerine olsun" diyerek başladı.

Karadeniz'e ilk kez gelmediğini belirten İhsanoğlu, eşi Füsun İhsanoğlu ile tekrar bu yöreye ve Trabzon'a gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Trabzon'a çok önemli bir kutlu görev için geldiklerini ifade eden İhsanoğlu, "Ülkemiz tarihinde ilk defa cumhurbaşkanını seçimle halkın oylarıyla seçiyor. Bu da 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Bu gerçekleşen ilkin elbette çok demokratik, şeffaf, dürüst, adil şekilde icra edilmesi lazım. Buna göre de halkın aydınlanarak oylarını kullanması lazım. Bu görevin ifası için ben ve kıymetli arkadaşlarım, bu büyük uzlaşmanın mimarları ve temsilcileri hep beraberiz. Size hitap etmekten dolayı şeref duyuyorum" diye konuştu.

Trabzon'a bu sabah geldiği andan itibaren halktan gördüğü ilgi, halkın duaları, söylediklerinin gerçekten Türkiye'de büyük bir değişimin öncülüğünün müjdesini verdiğini söyleyen İhsanoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye büyük bir değişim içerisinde artık, tam demokratik bir ülke olmak istiyor. Bir taassubun, bir tahakkümün, bir tasallutun altında hiçbir zaman kalmak istememiştir, bundan sonra da kalmak istemiyor. Türkiye'nin, şerefli dünya camiası içinde muteber yerini alması lazım. Türkiye bugün G-20'nin üyesidir, 16. ya da 17. seviyede. Türkiye 2023'te Cumhuriyetin 100. yılı kutlandığında ilk 10 arasında olmalıdır. Bu hedefe hep beraber ancak demokrasi ile şeffaf şekilde ve adil servet, zenginlik dağılımı ile olabilir ve Türkiye'nin sarsılmaz bütünlüğünün perçinleştiği bir anda olur. Sarsıldığı bir anda olmaz, çünkü biz gerçekten çok zor günlerden geçiyoruz. Etrafımızı ateş çemberleri sarmıştır. Etrafımızdaki ülkeler parçalanmak üzeredir, ikiye, üçe bölünmektedirler. Başka savaşlar olmaktadır. İşte Irak'taki, Suriye'deki durum, Filistin'deki Batı Şeria Yakası'nda, Gazze şeridinde, Mısır'da, Libya'daki, Yemen'deki durumlar. Bütün bunlar bizim sınırlar etrafında alevlerin yükselmesine sebep olacaktır."

İçeride ise rejim tartışmasını yaşadıklarını öne süren İhsanoğlu, "Halbuki Türkiye'de rejimin artık yerleşmiş olması lazım. Rejimi değiştirmek tek, siyasi kanalların inisiyatifinde olmamalıdır. Rejim değişikliği olacaksa bütün milletin onayıyla, mutabakatla olmalıdır. Meclis'teki bütün partilerin mutabakatı ile olmalıdır. Bu sıkıntılı günlerde cumhurbaşkanı seçimi, devletin başına bir emniyet subabının getirilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

-"Ben halkın adayıyım, milletin temsilcisiyim"

İhsanoğlu, bir, iki, üç, beş partinin adayı olarak gelmediğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Ben bütün bu partilerin ve bu partilerin dışında mecliste temsili olan diğer partilerin, mecliste temsili olmayan partilerin müşterek adayı olarak geliyorum ve bu görevlendirmeyi bir vazife şuuru içinde kabul ettim. Onun için de şu partinin veya bu partinin adayı değilim, ben halkın adayıyım, milletin temsilcisiyim. Ben CHP'li, MHP'li, Demokrat Partili kardeşlerimize seslenirken aynı ölçüde AK Partili kardeşlerime sesleniyorum. Ben bu partiye gönül vermiş insanların çok yakınındaydım. Ben hiçbir zaman siyasetin içinde olmadım ama her zaman siyasete çok yakın bir noktadaydım. Bu parti kurulurken benim çok arkadaşım kurucu olarak katılmıştır, benim de katılmam istenmiştir. Ben akademik kariyeri tercih ettim. Ben ülkemizi yurt dışında temsil etmeyi tercih ettim. Türkiye'ye başka yollardan hizmet etmeyi tercih ettim ama oraya giren arkadaşlar uzun yıllar ve büyük hizmet ettiler. Onlar da benim bu adaylığımı istediler ve desteklediler." 

-"Bu adaylardan birini tercih edeceksiniz"

Cumhurbaşkanlığı seçimi için saygıdeğer 3 aday bulunduğunu dile getiren İhsanoğlu, şunları söyledi:

"Siz bu adaylardan birini tercih edeceksiniz. Neye göre tercih edeceksiniz? Benim anlayışım şudur. Buraya çıkacak insanın bir partinin temsilcisi, bir partinin gündemini savunan, özel bir siyasi programı, ideolojisi, tercihleri olan biri olmaması lazım. Oraya çıkacak insanın, 76 milyonu temsil etmesi, bütün milleti kucaklayacak birisi olması lazım. Bütün siyasi partilere eşit mesafede olması lazım. Siyasi partiler arasında taraf tutan biri olmaması lazım. Seçimin yapılacağı kriterlerin başında bunun olması lazım. Yani Çankaya'ya gidecek insan 76 milyonun yarısını değil, tamamını temsil edecek birisi olur. Bir kısmını kabul eden, bir kısmını reddeden, ötekileştiren, zıtlaştıran, ayrıştıran biri değil, hepsini kucaklayan, hepsine adil şekilde yaklaşan ve Türkiye'nin tepesinde kavgaya, gerginliğe mahal vermeyecek biri olması lazım."

İhsanoğlu, Anayasa'nın 104. maddesine göre cumhurbaşkanının görevi ve yetkilerinin özetlendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı devletin başıdır, birinci nokta. Cumhurbaşkanı Cumhuriyet'in ve miletin bütünlüğünün temsilcisidir. Mevcut Anayasanın uygulanmasını gözetir. Devlet kurumları arasındaki işlevselliğin, fonksiyonun uyumlu şekilde olmasını sağlar. Bu dört ana faktörü hep göz önünde bulundurmamız lazım. Bu dört ana prensibi gözetecek, taraf tutmayacak bir cumhurbaşkanı olması lazım. Ayrıca milletin bütünlüğünü, Türkiye'nin egemenliğini ve itibarını koruyacak, yüceltecek bir cumhurbaşkanına ihtiyaç vardır. Uluslararası areneda tecrübesi olan bir insana ihtiyaç vardır. Uluslararası münasebetlerde çekişme, ihtilaf ya da kendi görüşlerini zorlama şeklinde değil, bütün dünya ile iyi münasebetler kuran, milli menfaatleri her şeyin üzerinde tutan, şahsi öfkesini yutan ve öfkesine sahip olan bir insan olması lazım."

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim