• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İki İhsan Doğramacı'ya Dair Bir Analiz

İki İhsan Doğramacıya Dair Bir Analiz
YÖK’ün kurucusu ve ilk başkanı olan İhsan Doğramacı 25 Şubat 2010’da vefat etti.Peki İhsan Doğramacı nasıl biliniyordu?

 

 

 

 

 

 

YÖK’ün kurucusu ve ilk başkanı olan İhsan Doğramacı 25 şubat 2010’da vefat etti.

 

   Peki İhsan Doğramacı nasıl biliniyordu? Doğramacı’yı İnternetteki üniversite sözlüklerinden örneklerle aktaracağız

('İnternetteki üniversite sözlüklerinden edinilen bilgilerle bir insan değerlendirilir mi' derseniz biz de kurduğunuz cümleyi ve İhsan Doğramacı'nın kimliğini yanyana koyup bir daha düşünün deriz.) :

 

‘Türkiye'nin ilk cocuk doktorudur. Oldukça başarılı bir doktordur. Ayrıca oğlu Bilkent’in vakıf başkanıdır. Halen Ankara'da çok şık bir villada oturmaktadır.’

 

‘Birçok üniversite kampüsü yapımından sorumlu şirketin de başkanıdır. Aynı şeyi Amerika Irak'ta yapmaktadır. Önce demokrasi getirdiği söylenir. Girer içine dağıtılır, sindirilir, sonra bünyedeki şirketler devreye girer. Irak yeniden yapılandırılırken paralar kimlerin cebine iner?’

 

‘12 Eylül’ün YÖK ayağını sahiplenmiş insandır.1981 ile 1992 yılları arasında Yök başkanlığı yapmıştır.2007 yılında TBMM onur ödülü kendisine verilmiştir maalesef.’

’Faşizm'in bu kadar ödüle boğulduğu, darbe destekçilerinin ve darbecilerin bu kadar hoşnut tutulduğu bir ülke yoktur dünyada. Bugün TBMM onur ödülü aldığı törende yaptığı konuşmada, aynen aktarıyorum: "Türkiye ve insanlık adına çalıştım" demiş kişi.

Yahu hadi bizim meclis zaten olmuş kıraathane yumruklar küfürler falan, halk desek eğitim ortalaması %10'un altında, Türkiye kısmını yuttuk diyelim.

Eee ama insanlık ne oluyor öyle be ihsan, kafan mı güzel ne insanlığı?! Error
verdim oturduğum yerde. Bak o kadarını biz bile yutmuyoruz, var düşün insanlık ne düşünür senin hakkında? Ahh İhsan.’

 

‘Türkiye'nin üst düzey masonlarındandır,33. dereceden.’

 

 

‘Halkın iradesinin sınırlandırıcı işlev gören YÖK’ü kurup üniversite öğrencilerinin başına bela olmuş şahıs..’

 

‘Bilkent, YÖK ve Hacettepe üniversitesi'nin kurucularındandır kendisi.’

 

‘Kendi ifadesi ile anadili İbranice olan kişi.’

 

‘12 Eylül paşalarının karşısında hazır ola geçtikten sonra üniversitelerdeki bilimsel-akademik özerkliği lime lime doğramasıyla ve papyonuyla akıllarda kalan şahıs. Bilkent’in patronu. YÖK’ün ağa babası.’

  

‘Ak Partinin ilk hükümeti evinde kurulmuş.’

 

‘YÖK’ü başımıza musallat edenlerden. Nasıl bir adam olduğu Prof.Dr. M. Tahir HATiPOĞLU’nun ‘eylül üniversitesi’ isimli kitabında detaylı şekilde anlatmıştır.’

 

‘Vefatından sonra, arkasından nasıl konuşulacağını merak ettiğim kişidir. Zira üniversite gençliği ile pek arası olmayan dönemin etkin şahıslarından biridir.’

 

‘Verdiği burs sayesinde okuyabilen binlerce öğrencinin ölümünün ardından üzüldüğü kisi. Eskiden yaptıklarını bilemem ama her ay verdiği milyonlarca lira burs sayesinde okuyan binlerce öğrenci vardı. Allah rahmet eylesin.’

 

‘Rahmetli olan, okumakta olduğum Bilkent üniversitesi'nin kurucusudur. Herkes kendisi hakkında cuntacı demiştir, doğrudur, başımıza "yök" bırakmıştır doğrudur, yaptığı inşaat işleriyle cebini doldurmuştur, doğrudur. Ama herhalde en acısı internet sitelerinde bilumum üniversitelinin olduğu sitelerde aşağıdaki fotoğrafıyla anılmasıdır.* Bazı kişiler burs demişler, eyvallah, ben de faydalanıyorum o burslardan, fakat onu bana ihsan doğramacı amca vermiyor ki, o bursu veren bir kurum adı da Bilkent üniversitesi. 1402'likler seni unutmayacak..
Ölünün arkasından hep kötü şeyler söylenmemeli. Kurduğu kütüphane inanılmazdır, kaynağı meşru olmasa bile o parayla kurduğu üniversite dünya'nın en tanınmış Türk üniversitelerinden biridir. Sürekli yenilenen ve saygınlığını artıran bir eğitim kadrosuna da sahiptir. Ölüm haberi Bilkent üniversitesi'nde çok ilgi uyandırmasa da kendisine olan saygımız sürecektir.

Her gün merkez kampüsün ortasında duran heykeline bakarak "günaydın" derdim. Şimdi sen gittin, ama ben yine her sabah "günaydın" diyeceğim. Yolun açık olsun.

 

  ‘95 yaşında böbrek sorunundan ölmüş yök mağdurlarının unutmayacağı kişidir.
Bilkent’i kurmuşmuş, yök ün faydaları varmışmış. Nerede yaşayıp okuyor insanlar anlamıyorum. 80 darbesi öyle bir darbe ki insanların beyin hücrelerinde mutasyona neden olduğu çok açık! Bakalım kimmiş sermayenin ve cuntanın arka bahçesi ihsan doğramacı:
    İhsan Doğramacı, 6 Kasım 1981'de, 12 Eylül faşist darbesi tarafından kurulan Yüksek   Öğretim Kurumu'nun (YÖK) kurucu başkanlığına getirildi. Doğramacı'nın ilk işi bütün üniversitelerin demokrat, ilerici yönetim kurullarını tasfiye ederek yerlerine bizzat faşist cuntanın atadığı rektörleri getirmesi oldu. Doğramacı, YÖK başkanlığı sırasında ünlü 1402 uygulamasıyla hiçbir yasal inceleme ve kovuşturma yapmadan üniversitelerden 95 öğretim üyesini uzaklaştırarak sıkıyönetim mantığından geri kalmadığını ispatladı.
    Doğramacı, ülkeyi karanlığa gömen 12 Eylül darbesinin bilim dünyasını YÖK kıskacına alarak üniversiteleri içi boşaltılmış ve kışlaya dönüştürülmüş kurumlar haline getirdi.     Üniversite öğrencilerini ve onların emekçi ailelerini ciddi sıkıntılara sokan "harç" belasını sisteme yerleştiren de yine Doğramacı oldu.
   Üniversitelerin polis devletin bir uzantısı olarak polis-jandarma üsleri haline getirilmesi, kamu arazisi olan ODTÜ ormanlığının bir kısmının gayrımeşru yollarla satın alınarak Ankuva Alışveriş Merkezi, Meteksan Holding Yerleşkesi ve Bilkent Konutları'nı inşa etmek üzere tahsis edilmesi gibi pek çok icraatları da biliniyor.
   12 Eylül darbesinin üzerinden geçen 30 yıl boyunca devrimci, sosyalist, ilerici öğrenci gençlik, YÖK kurucu başkanı ihsan Doğramacı'yı, özgür, özerk, demokratik üniversiteyi yok ettiği için protesto ediyor.
Evet parası olmayanın okuyamadığı bir memlekette ne güzel anadolu çocuklarına burs veriyormuş. derdim bir kişi üzerinden sistem analizi değil ama kimse ihsan doğramacının neyin kuklası olduğunu görmezden gelemez!’

 

Doğramacı Devlet Töreniyle Defnedilecek

 

  Hayatını kaybeden eski YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın devlet töreniyle defin edilmesi için hazırlanan kararname imzaya açıldı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kararnameyi TBMM Genel Kurulu'nda gensoru görüşmeleri esnasında imzaladı.

  Bakanlar Kurulu'nda Doğramacı'nın cenazesinin Bilkent Üniversitesi'ndeki Doğramacızade Camii'nin avlusuna defnedilmesi için geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldığı öğrenildi.


  Doğramacı'nın cenazesinin devlet töreniyle defnedilmesi için gereken ikinci kararname bugün imzaya açıldı. Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlar kararnameyi TBMM Genel Kurulu'nda imzaladı.

Hocaefendi'den Taziye Mesajı

  Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, 94 yaşında hayatını kaybeden YÖK'ün Kurucu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı için bir taziye mesajı yayınladı.

 

Gülen'in mesajı şöyle;

'Akademik alandaki çalışmalarının yanında yöneticilik vasfı, yurtiçi ve uluslararası camiadaki temsil kabiliyeti, özel üniversitelerin kuruluşuna öncülük gibi vasıflarla temayüz etmiş Prof. Dr. İhsan Doğramacı Bey'e Allah'tan rahmet ve mağfiret diler, yakınlarına, bilim camiasına ve tüm sevenlerine taziyelerimi arz ederim.'

M. Fethullah GÜLEN

 

 

 Sizin için bir fotoğraf albümü oluşturduk. Seyredip, düşünüp, çıkarımlar yapmak kısmını da siz okuyucularımıza bıraktık.

 

Dünya bazen isteksiz dönüyor, bazen döküyor eteğindeki sırları. İnsan bazen ustaca bir şeyler yapıyor fakat görmüyor ardında bıraktığı kırıntıları. Hansel ve Gratel takip edip kırıntılardan ulaşıyor yaşlı cadının evine, üstelik bu sefer yemiyorlar cadının tatlı oyununu. Kapıyı açık bulup içeriye girince yaşlı cadının öldüğünü fark edip, gömüyorlar şaşalı bir törenle ormanın asil hayvanları cadıyı. Bedeni topraktan makamına kapatılırken cadının sırları dökülüyor ortaya.

 

 

Nebiye Arı / AnalizMerkezi.com

 

ilgili haberler:

http://www.analizmerkezi.com/Yazar/Abdurrahman-Dilipak/Bir-derin-adam-oldu-.php

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim