• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İHH: İsrail Özür Dilesin!.

İHH: İsrail Özür Dilesin!.
BM'nin Mavi Marmara soruşturmasını değerlendiren İnsanî Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, "Türkiye'nin 3 tane temel isteği var, özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze'de devam eden illegal, kanunsuz, hukuksuz gaddarca uygulanan ambargonun k
BM'NİN SORUŞTURMA RAPORU İKİ HAFTA GECİKECEK
İsrail'in geçen yıl Gazze'ye yardım götüren insanî yardım konvoyundaki Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyı soruşturan BM Soruşturma Komisyonunun raporunun, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a sunulmasının bir-iki hafta gecikeceği öğrenildi. Öte yandan, Gazze'ye uygulanan İsrail ablukasını kırmak için Avrupa'dan yola çıkan gemilere Yunanistan'ın koyduğu engel de sürüyor.

İsrail, inadından vazgeçsin

BİRLEŞMİŞ Milletler'in (BM) Mavi Marmara soruşturmasını değerlendiren İnsanî Yardım Vakfı (İHH) Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, “Türkiye'nin 3 tane temel isteği var, bu raporla beraber oluşmasını istediği olmazsa olmazı; özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze'de devam eden illegal, kanunsuz, hukuksuz gaddarca uygulanan ambargonun kaldırılması” dedi.

Oruç, “İsrail'in geçen yıl Gazze'ye yardım götüren insani yardım konvoyundaki Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyı soruşturan BM Soruşturma Komisyonu'nun raporuyla ilgili beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya, raporun tamamen siyasî bir rapor olduğunu cevabını vererek şunları söyledi: “Bu rapor, devletler arasında yapılacak anlaşma ve uzlaşmayla çıkacak bir rapor. Biz buna elbette saygı duyuyoruz. Türkiye'nin 3 tane temel isteği var, bu raporla beraber oluşmasını istediği olmazsa olmazı; özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze'de devam eden illegal, kanunsuz, hukuksuz gaddarca uygulanan ambargonun kaldırılması. Bu istekler karşılanmadığı müddetçe Türkiye'nin bu raporu kabul etmesi mümkün değil. Bizim de kabul etmemiz mümkün değil.”

BM İNSAN HAKLARI KOMİTESİ RAPORU
Ellerinde bir BM raporu bulunduğuna işaret eden Oruç, sözlerini şöyle sürdürdü: “BM'nin İnsan Hakları Komitesi, olayların hemen arkasından oluşturduğu bağımsız bir komisyonla Mavi Marmara'da ve filonun diğer gemilerinde neler yaşandığıyla ilgili çok detaylı bir soruşturma yürüttü, bu soruşturmanın sonunda da 2010 Eylülünün sonunda bir rapor yayımladı. Bu raporda Mavi Marmara'da neler yaşandığı, hangi suçların işlendiği çok detaylı bir şekilde dünyayla paylaşıldı. Bizim bildiğimiz, kabul ettiğimiz tek rapor bu. Bunun ötesinde, bunun gerisinde kalacak hiçbir raporu ne Türkiye, ne İHH, ne de Mavi Marmara'nın içerisinde olanlar kabul edecektir. O rapor, İsrail'in taammüden adam öldürdüğünü, taammüden insanları yaraladığını, insanları kaçırdığını haksız yere hapsettiğini, eşyalarına el koyup çaldığını söylüyor. Bütün bunların karşılığında özel hukuk içerisinde de cezalandırılmaların mutlaka yapılmasını istiyor.”

İSRAİL'İN GAZZE AMBARGOSU
ORUÇ, gemilerdeki yardım malzemelerinin tamamının Gazze'deki insanlar için olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Mavi Marmara ve Gazze'deki insanlar için alınmış olan diğer gemiler, mutlaka ve mutlaka bu amaçlarla kullanılacaklardır. Biz bu birlikteliğimizi daha da genişleteceğiz. Batıdan çok daha fazla inisiyatifin bu işin içinde olma talepleri var, onlar da bunun içerisine eklenecekler. Kısa süre içerisinde, çok uzak olmayan bir gelecekte tekrar yola çıkacağız ve tekrar Gazze'deki bu ambargonun kaldırılması için tüm dünyaya sesimizi duyurmaya çalışacağız. İsrail inadını devam ettirip bu ambargoyu hâlâ orada tutmaya devam ederse, bir üçüncü özgürlük filosu, dördüncüsü, beşincisiyle mutlaka ve mutlaka, Filistin'deki insanlar dünyayla entegre oluncaya kadar devam edeceğiz. Biz yolumuzda yürümeye devam edeceğiz, bunu yaparken de yalnız olmayacağız. Dediğim gibi dünyanın dört bir tarafından bu işe gönül vermiş olan kardeşlerimizle beraber yürüyeceğiz.”

GAZZE'DEKİ DEĞİŞİM
İKİNCİ filonun hazırlıklarının bile, Gazze'de çok ciddî iyileştirmelere vesile olduğunu kaydeden Oruç, sözlerini şöyle tamamladı: “Aylardır, yıllardır sürekli baskı altında tutulan Gazze halkı, 2. filo hazırlıkları başlayınca daha rahat bir ortama kavuştu. İsrail, çok daha fazla malzemenin Gazze'ye girmesine izin verdi. Bugüne kadar sessiz kalan, bölgeyle ilgili hiçbir şey yapmayan BM, 2. özgürlük filosunun yola çıkacağı açıklandıktan hemen sonra, 1200 evi yapmak, 18 okulu da yeniden inşa etmek için bir projesini açıkladı, bunu da İsrail onayladı. 2. özgürlük filosu, Atina'da takılsa da, Girit'te takılsa da, amacına ulaşan bir filo oldu. Bütün dünya, İsrail'in de, BM'nin de, Batıdaki birçok hükümetin de nasıl iki yüzlü olduğunu ve nasıl çifte standart uyguladığını gördü. Artık bütün dünya bunu çok yakından biliyor. Filolar yoluna devam edecek, daha çoğalarak devam edecek. Yeni eklenenlerle birlikte, çok daha büyük topluluklarla dünyanın çok daha çeşitli coğrafyalarından çok daha sayıda gemiler ve aktivistler, Gazze'ye doğru devam edecekler, Gazze'deki bu ambargonun kalkmasına vesile olacaklar.”
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim