• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İdam kararını protesto ettiler

İdam kararını protesto ettiler
AK Parti Gençlik Kolları, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis ve Adıyaman'da idam kararını protesto etti

GAZİANTEP (AA) - AK Parti Gençlik Kolları, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis ve Adıyaman'da protesto etti.

Gaziantep Demokrasi Meydanı'nda toplanan grup, imza kampanyası başlattı. Eylemde, kefen giyen 3 kişinin boyunlarına "Hüküm; idam. Gerekçe; demokrasiye inanmak" yazılı "idam kararı" asıldı.

AK Parti Şahinbey İlçe Gençlik Kolları Başkanı Yavuz Çağlayan, yaptığı açıklamada, dünyaya insanlık dersi veren bir neslin çocukları olduklarını belirtti. Mısır'daki insanlık dramının kabul edilemeyeceğini ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:

"Milletin iradesiyle iş başına gelen ilk cumhurbaşkanını kanlı bir darbeyle mahkum eden, milletin iradesini gasbeden darbe yönetimi, son olarak 528 Mısırlı kardeşimizin idam kararını almış bulunuyor. AK Partili gençler olarak bu darbeyi asla kabullenmeyerek, kardeşlerimizin sessiz çığlığını sesimizin yettiği yere kadar duyuracağız. Çünkü haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır."

Açıklamanın ardından katılımcılara karanfil dağıtıldı.

 

- Şanlıurfa

Şanlıurfa'da Topçu Meydanı'nda toplanan gruptakiler "Rabia" işareti yaparak, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine slogan attı.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Osman Uludağ, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'da 2012'de Muhammed Mursi'nin yüzde 51 oy alarak göreve geldiğini hatırlatarak, halkın iradesinin yok sayıldığını vurguladı. Darbenin Mursi'ye değil, Mısır halkına karşı yapıldığı ifade eden Uludağ, milyonlarca insanın özgürlük için sokaklara döküldüğünü kaydetti.

Meydanlarda sadece hak ve özgürlük arayan 528 kişinin "şiddete teşvik" suçundan yargılanması ve idama mahkum edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Uludağ, duruşmanın 20 dakika sürdüğünü ve bunun evrensel hukuk anlayışına ters olduğunu söyledi.

İdam kararlarının Mısır halkının mücadelesinin önüne geçmek için verildiğini vurgulayan Uludağ, şöyle devam etti:

"Biliyoruz ki Müslümanlar böyle sindirme çabalarına hiçbir devirde oyun eğmemiştir. Özelde Mısır'da, genelde İslam coğrafyasındaki Müslüman toplulukları ümmet olmanın şuuru ile hareket etmeye davet ediyoruz. 28 Nisan'da kesin kararın verileceği güne kadar İslam coğrafyasını bu adaletsiz karara karşı direnmeye ve seslerini yükseltmeye çağırıyoruz." 

Açıklamanın ardından temsili olarak kefen giyerek idam kararını protesto eden grup, Mısır Müftülüğüne gönderilmek üzere imza kampanyası başlattı.

 

- Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta Trabzon Caddesi Özel İdare İş Merkezi önünde toplanan grup, kararı protesto etmek amacıyla imza kampanyası başlattı.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların da katıldığı eylemde, kefen giyen bir kişi, basın açıklaması süresince temsili olarak oluşturulan idam sehpası önünde bekledi.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fırat Görgel, yaptığı açıklamada, dünyanın izlemekle yetindiği, adına "darbe" dahi diyemediği bu sürecin, dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazıldığını söyledi.

Mısırlı birçok kişinin "darbeye şapka çıkartmadıkları ve inandıkları gibi yaşadıkları" için mahkum edildiklerini dile getiren Görgel, şöyle konuştu:

"Halkın oylarıyla seçilen Mısır'ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin derhal serbest bırakılmasını, İhvan-ı Müslimin mensubu 528 kişinin idamının durdurulmasını ve tüm siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Darbeciler, onlara kol kanat gerenler ve menfaatleri uğruna darbeye 'darbe diyemeyenler' bilmeliler ki mazlumların ahı onları mahşere dek rahat bırakmayacak. Halkın mahşeri vicdanı ve tarih tüm darbecileri telin edecek. Haksızlık karşısında 'susan şeytan' olmayacağız. İnadına kardeşlik, inadına Rabia diyoruz."

Açıklamanın ardından vatandaşlara idama mahkum edilenlere ithafen 528 karanfil dağıtıldı.

 

- Kilis

Kilis'te Cumhuriyet Meydanı'nde toplanan grup kararı protesto etti.

Belediye Başkanı Hasan Kara, burada yaptığı açıklamada, Mısır'da alınan idam kararına ilişkin gerek Mısır'da, gerekse diğer İslam ülkelerinde özgürlük mücadelesi verildiğini belirtti.

Batı ülkelerinin özgürlük mücadelesini yüzyıllar boyunca savaşarak elde ettiğini ifade eden Kara, "Batının meşhur yüzyıllar savaşı vardır. Batıda demokrasinin yerleşmesi çok kolay olmamıştır. Mursi'nin arkadaşlarının idam edilmesi hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Zalimler zalimliğini yapacak ama mazlumlar ve özgürlük savaşçıları da bedel ödemeye devam edecekler" dedi.

İnsanların her zaman özgürlük mücadelesinin yanında olacaklarını vurgulayan Kara, şöyle devam etti:

"İnsanların özgürlük mücadelesinin yanında olacağız. Açık ve net tavrımız budur. Bu özgürlük mücadelesindeki insanları idam edebilirler, hapishaneye atabilirler. Ama şuna inanıyoruz ki sonuçta özgürlük mücadelesi yapanlar bunu kazanacaklardır. Çünkü Allah insanı özgür yaratmış. Allah'ın özgür yarattığı iradeye hiçbir zalim pranga vuramaz. Ama bir bedel ödenir. Sonuçta özgürlük mücadelesi kazanılır."

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı da Mursi'nin Müslüman ve İslamı savunan bir lider olduğunu belirterek, dünya üzerinde İslami savunan tüm liderlerden korktuklarını söyledi.

İslamın haram yememeyi, kul hakkı yememeyi emrettiğini dile getiren Celkanlı, "Çünkü İslam yetim hakkı yememeyi emreder. Adaleti emreder. Fakat halen bunları savunanların hiçbir zaman dünyada yerinin olmasını istemeyenler var" diye konuştu.

Açıklamasında Suudi Arabistan'ı da eleştiren Celkanlı, şunları kaydetti:

"Siz Mekke'nin, siz Medine'nin emanetçilerisiniz. Hazreti Muhammed'in ayak bastığı, secde ettiği toprakların emanetçilerisiniz. Peki, Mısır'daki idam kararına neden ses çıkarmıyorsunuz. Allah'a karşı hesap verileceğini bilmiyor musunuz. Siz bizden daha çok ses çıkartmalısınız"

 

- Adıyaman

Adıyaman'da Demokrasi Parkı'nda toplanan grup, "Rabia" işareti yaparak, darbeciler aleyhine ve Mursi lehine slogan attı.

AK Parti AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mesut Doğan, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te kanlı darbe ile görevden uzaklaştırıldığını ve darbe sonrası çıkan olaylarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

Yaşanın darbeyi dünyanın izlemekle yetindiğini ve kimsenin tepki göstermediğini dile getiren Doğan, "Bu süreç dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Emperyalist güçler yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya, ülkeleri ve halkları birbirine düşürmeye devam ediyor. Biz biliyoruz ki, bölgemizde ve ülkemizde yaşanan her türlü kaosun arkasında bu güçlerin kendilerini daha ayrıcalıklı kılmaya yönelik çıkar hesapları var" dedi. 

Gazetecilerin ve savunma avukatlarının bulunmadığı bir duruşmada verilen kararın siyası olduğunu ifade eden Doğan, "Mısır'daki zalimlerin kurduğu darağaçları hepimize kurulmuş, hepimize kefen giydirilmiştir. Bizler AK Parti gençliği olarak kurulan darağaçlarını ve boynumuza geçirilmeye çalışılan ilmiğe karşı dimdik durmak için buradayız. Uluslararası kamuoyunu bu haksız idam kararına karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

AK İl Başkanı Halil İbrahim Fırat da yaşanan darbenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dünyaya duyurulduğunu, darbeye ve idam kararlarına Türkiye'nin en sert tepkiyi gösterdiğini söyledi.

Açıklamaların ardından temsili olarak idam sehpasında boyunlarına ilmek geçirilen ve kefen giyen kişiler, karara tepki olarak vatandaşlara karanfil dağıttı.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim