• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

İçişleri:Çok Masraf Yaptık,Jitemcilerin Bilgilerini Veremeyiz

İçişleri:Çok Masraf Yaptık,Jitemcilerin Bilgilerini Veremeyiz
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'ndan kimlik bilgilerini istedi. Bakanlık cevap verdi: "Bu adamlar için çok masraf yaptık, kimlik bilgilerini veremeyiz."

 

 

 

 

 

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, JİTEM davasının 4 sanığıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan kimlik bilgilerini istedi. Suç örgütü kurup adam öldürmekle suçlanan sanıklarla ilgili bakanlığın verdiği cevap ilginçti: "Bu adamlar için çok masraf yaptık, kimlik bilgilerini veremeyiz." Aldığı cevap üzerine şoke olan mahkeme, şahısların kimlik bilgilerini 'çok ivedi' olarak yeniden talep etti.

JİTEM davasında yaşananlar 'bu kadar da olmaz' dedirten cinsten. Diyarbakır'da hakkında birleştirilme kararı verilen 11 sanıklı JİTEM davası ile aralarında 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Aziz Turan'ın (Abdülkadir Aygan) da bulunduğu 5 sanıklı davanın duruşmasına 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme heyeti, 'iki dava arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu' gerekçesiyle birleştirilme kararı verildiğini bildirdi. Mahkeme, birleştirilen dosyada yer alan İçişleri Bakanlığı'nın 27 Şubat 2007 tarihli yazısında, sanıklardan Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Fethi Çetin ve Kemal Emlük'ün nüfus kayıtlarının kapalı olduğu, kimliklerinin değiştirildiği ve haklarında koruma tedbiri uygulandığının belirtildiğini bildirdi. "Bir suç olgusuna ilişkin bilgileri içeren belgeler, devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulamaz." hükmünün kanunda düzenlendiğini hatırlatan mahkeme, İçişleri Bakanlığı'nın söz konusu yazısına duruşma zaptında yer verdi. Buna göre, bakanlık, JİTEM davasının sanıklarıyla ilgili kimlik bilgilerini mahkemeye sunmuyor. Bakanlığın gerekçeleri ise ilginç. Mahkemenin duruşma zaptında yer alan bilgilere göre, mahkemenin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı'ndan gelen cevabi yazıda, haklarında koruma tedbiri uygulanmış bulunan bu şahıslar ve aileleri için gerektiğinde anılan kanun hükümleri doğrultusunda yüklü harcamalar yapıldığı aktarılıyor. Şahısların bu şekilde deşifre edilmesi, kanun kapsamında devletçe uygulanan tedbirleri de deşifre ettiği, yeni yaşama ve kimliklerine adapte olmuş bu şahıslar hakkında yeniden korunma tedbirleri alınmasına neden olduğu belirtiliyor. Şahıslar ve aileleri için yeniden kimlik değişikliği, iş değişikliği ve gerekirse fizyolojik görünüm değişikliği yapılması cihetine gidildiği anlatılıyor. Bunun da sosyal yaşama adapte olmakta zaten zorlanmış olan bu şahısların tekrar yeni bir hayata başlama zorunluluğunu ortaya çıkartmak suretiyle bu şahısların psikolojik olarak büyük sorunlar yaşamalarına neden olduğu ifade ediliyor. 'Daha da önemlisi 'devletçe yapılan harcamaların çok büyük meblağlarda arttığı ve devlete olan güvenin azalmasına neden olduğu' gerekçesiyle çete kurup adam öldürdüğü iddia edilen kişilerin kimlik bilgilerinin mahkemeye sunulmayacağı' belirtiliyor. Mahkeme zaptında, "Esasen yazı içeriğinde dahi kimliklerin mahkemeye bildirilmesi halinde ortaya çıkacak sorunların telafisinin mümkün olduğunun yazı cevabından anlaşıldığı, ancak anlaşılmayacak bir şekilde devletçe yapılan harcamaların çok büyük meblağlarda arttığı gerekçesiyle suç işlediği iddia edilen kişiler Anayasa ve kanun hükümleri göz ardı edilerek mahkemeye bildirilmemiştir.'' deniliyor.

MAHKEMEDEN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA: SANIKLARI GİZLEYEREK SUÇ İŞLİYORSUNUZ

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi dünkü duruşma zaptında, TCK'nın 283. maddesinde yer alan 'Suç işleyen bir kişiye araştırma, yakalanma, tutuklanma ve hükmün infazından kurtulması için imkân sağlayan kimse, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Bu suçun kamu görevlisi tarafından göreviyle bağlantılı olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır' hükmüne yer verdi. Mahkeme, kimlikleri değiştirilen sanıklardan Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Fethi Çetin ve Kemal Emlük'ün yeni kimlik bilgilerinin açık bir şekilde 'çok ivedi' olarak mahkemeye bildirilmesini istedi.

Mahkeme, yurtdışında yaşayan ve kimliği Aziz Turan olarak değiştirilen PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın bulunduğu ülkeden Türkiye'ye iadesi için 'iade talepnamesi' düzenlenmesini de istedi. Heyet ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na yazı yazılarak, 'iddianamede isim geçen ve dosya safahatı sırasında soruşturmaların askeri savcılık tarafından yürütüldüğü anlaşılan Hikmet Köksal, Ahmet Cem Ersever, Arif Doğan ve Şaban Bayram hakkında ne gibi bir işlem yapıldığının sorulmasını' kararlaştırdı.

Görevsizlik kararıyla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek birleştirilen ve 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdülkadir Aygan'ın da aralarında bulunduğu toplam 16 sanık hakkında 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' ve 'birden fazla kişiyi öldürmek' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15'er yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor.

Mehmet Gökçe / Zaman

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim