• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

HUTBEMİZİN MEVZUU: CUMHURİYET!

HUTBEMİZİN MEVZUU: CUMHURİYET!
Laik devlet, resmi ideolojiyi Diyanet eliyle camilerde de dayatmaya devam ediyor. Bugün kılınacak Cuma namazında “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” yıldönümü dolayısıyla camilerde “Cumhuriyet” hutbesi okutulacak. İşte bugün okunacak hutb

 

 

 

 

 

 

Camilerimiz laik devletin kuşatması altında!

Resmi bayramlarının yıldönümünde cami cemaatine ideolojisini empoze eden laik cumhuriyet, dinimizi, Diyanet eliyle tahrif etmeyi sürdürüyor. Laiklik iddiasına rağmen kendi ideolojik argümanlarını dayatmaktan geçmeyerek Bizantinist karakterini ortaya koyan devlet, güdümündeki Diyanet ile halkın din anlayışını kontrol altında tutarak İslam'ı da resmileştirmeye çalışmakta. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'daki selâtin camilere asılan ırkçı ve militarist mahyalar; camilerimizin nasıl ideolojik kuşatma altında olduğunu gösterirken, aslında devletin kontrolünden geçerek okunan hutbeler de bunun bir göstergesi.

İşte bugün okunacak hutbe de bunu ortaya koyuyor. "Cumhuriyet" konulu ve başlıklı hutbe, Rabbimizin aralarındaki işlerde Müslümanlara şura merkezli hareket etmelerini emreden ayet ile başlamakta. Bu ayetteki emri, laik cumhuriyet yönetimi ile özdeşleştiren hutbe, cumhuriyetin, özünde taşıdığı ruha uygun olarak yaşatılmasının "en temel vatandaşlık görevlerimizden biri" olduğunu da hatırlatmaktan geri kalmamış! Elbette ki böyle bir hutbe, cumhuriyetin bânisi, kurucu ve ebedi şefe rahmet okumadan bitmeyecekti. Nitekim hutbe, "Bize bu kıymetli armağanı bırakan başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi hayırla anar, kendilerine Yüce Allah'tan rahmet ve mağfiretler niyaz ederim." cümlesiyle son buluyor.

Müslümanları, halkın emeğiyle inşa edilen camilerimizin laik devletin kuşatması altına alınması ve Kur'anî değerlerin resmi ideolojinin tahrifatına maruz bırakılması karşısında daha duyarlı ve uyanık olmaya çağırıyoruz.

HAKSÖZ-HABER

İşte bugün okunacak hutbenin tam metni:

CUMHURİYET

Muhterem Cemaat!

İslâm dini, insan fıtratına uygun olarak ortaya koyduğu değerlerle insanların sağlıklı ve güçlü bir toplum halinde yaşamalarını öngörmektedir. Dinimizin önem verdiği "aklın, malın, canın, neslin, şeref ve haysiyetin" korunması ilkeleri, bugün evrensel değerler olarak kabul görmüş temel hak ve hürriyetlerdendir. Her vesileyle samimiyet ve kardeşliği tavsiye eden yüce dinimiz, bu ilkelerle ferdî planda eşitliğin ve karşılıklı saygının vazgeçilmez değerler olduğunu belirtmiştir. Nitekim sevgili Peygamberimiz, "İnsanlar tarağın dişleri gibi birbirlerine eşittirler. Kimsenin kimseye takvadan başka bir üstünlüğü yoktur." [Keşfu'l-Hafa, 2847, C II sh 451] "Ey insanlar Rabbiniz birdir, babanız birdir Arab'ın Arab olmayana, Arap olmayanın Arab'a, beyazın siyaha ve siyahın beyaza hiç bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir." [Ahmed b. Hanbel, V, 411] sözleriyle, temel hak ve hürriyetlerdeki bu eşitliği dile getirmektedir.

Değerli Müminler!

Kur'an ve Sünnet, ortaya koyduğu üstün değerlerle toplumların kendi hayat şartlarını güzelleştirmelerine yardımcı olmuş, her hangi bir yönetim şekli önermese de "Şûra" prensibini getirerek, toplum işlerinde fertlerin katılımına fırsat tanımıştır. Dinimiz her vesileyle insanlar arasında adaleti ve iyiliği emrederken, fikir ve ifade özgürlüğünü, temel hak ve özgürlüklerde eşitliği ve istişareyi öngörmüştür.

Al-i İmran Suresi 159. ayeti bizlere bu konuda şöyle ışık tutmaktadır: " (Ey Muhammed!) İşlerinde onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (Ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever"

Aziz Müslümanlar!

İnsanlık, tarih boyunca adalet, iyilik, istişare ve eşit haklara sahip olma gibi bazı değerlerin arayışı içinde olmuştur. Toplumlar, bu değerlerin hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla, değişik yönetim biçimlerini uygulamış ve bu konuda daima daha iyinin peşinde olmuşlardır. Arayışlar neticesinde, bu değerlerin güzel bir biçimde gerçekleşmesine imkan veren Cumhuriyet idaresine ulaşılmıştır. Cumhuriyet, dinimizin öngördüğü istişareye dayalı, hak ve özgürlükleri teminat altına alan, insanların yeteneklerini ortaya koyabilmelerine imkan tanıyan, düşünce ve inançlarını serbestçe ifade edebilecekleri bir idare şeklidir.

Aziz Mü'minler!

Kurtuluş savaşını gerçekleştiren iradenin bizlere kıymetli bir armağanı olan ve ilanının 86. yılını bu günlerde kutlayacağımız Cumhuriyetin, özünde taşıdığı ruha uygun olarak yaşatılmasının en temel vatandaşlık görevlerimizden biri olduğunu unutmayalım. Bize bu kıymetli armağanı bırakan başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi hayırla anar, kendilerine Yüce Allah'tan rahmet ve mağfiretler niyaz ederim.

HAKSÖZ-HABER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim