• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Hükümet'ten ilk Açıklama: Sigara Kaçakçısıymışlar!

Hükümetten ilk Açıklama: Sigara Kaçakçısıymışlar!
Hükümet'in ilk açıklaması ve Tüm detaylarıyla birlikte: Uludere Katliamı.

İşte Çelik'in açıklamalarından satır başları:


Hakkari’nin Uludere ilçesinin Ortasu köyü ile Haftanin bölgesi arasında bir yerde, bir grup terörist zannedilerek TSK Hava Kuvvetleri tarafından oraya bir saldırı düzenlemiştir. 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ailelerine Allah’tan rahmet diliyorum.


MALUM BİR OPERASYON VARDIR

Heronların yaptıkları tespitlere dayanılarak yapılan malum bir operasyon vardır. Şırnak valiliğinden ve devlet görevlilerinden aldığımız bilgilere göre bu insanların sigara kaçakçılığı ile uğraşan insanlar olduğu bilgisi vardır.
Bu aşamada çok ileri ifadeler kullanılması belki doğru olmayacaktır. Eğer yapılan bir hata varsa, yanlış varsa, kusur varsa, hukuk devleti mantığı içerisinde bu tespit edilecektir ve şüphesiz ki bunun gereği neyse bu yapılacaktır.


MAKSADINI AŞAN İFADELER KULLANANLAR VAR


Ama bu insanların terörist olmadıkları, kaçakçılık yaptıkları tespit edilmiştir. Bu insanların yüzde yüz kaçakçılık yaptıkları tespit edilse bile bu insanların bombalanmaları gerekmiyor. Çok maksadını aşan ifadeler kullananlar var. Onları kendi beyanlarıyla baş başa bırakıyoruz.


Şırnak Valiliği, savaş uçaklarının sınırın Irak tarafındaki Sinat- Haftanin kesimindeki bombardımanda ölenler olduğu haberleri üzerine Kriz Merkezi oluşturdu. İlk aşamada ölü sayısının 20’nin üzerinde olduğunu açıklayan Şırnak Valiliği’nden öğle saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, "Irak’ın ilimiz Uludere İlçesi’ne yakın sınırında 28.12.2011 çarşamba günü gerçekleştirilen hava harekatı sonucunda 35 kişi hayatını kaybetmiş 1 kişide yaralanmıştır. Konu ile ilgili gerekli adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" denildi.


ÖLENLER ARASINDA GAZİ ÇOCUĞU DA VAR


Bunların içinde korucu çocuğu, bir gazi çocuğu vardır. Olay üzücü bir olaydır. Buradaki adli soruşturmanın bitmesini beklemek gerekir. Partimiz adına üzüntülerimizi ifade ediyoruz. bir hata bir kusur, bir yanlış, bir eksiklik varsa bu örtbas edilmeyecektir. Gereken neyse yapılacaktır.


KASIT SÖZ KONUSU DEĞİLDİR


Burada bir kasıt söz konusu değildir. bunu 33 kurşuna benzetenler çok artniyetli ve ideolojik olarak bakıyorlar.


Yapılan araştırmalar, incelemeler işin gerçek mahiyetini ortaya koyacaktır.
Sizler de bizlerde son sözlerimizi o zaman söyleyeceğiz.
Sayın Başbakanımızın talimatıyla vefat edenlerin otopsilerin yapılması için Malatya’ya götürülmesine engel olunmuş, adli tıp’ın tüm imkanlar Şırnak’a götürülmüştür.


Daha önce yaptığım açıklamada terörist unsurlara karşı devletimiz şahin olacaktır, vatandaşımıza karşı güvercin olacaktır. Diyeceksiniz ki ama bunlar suç işliyorlar, ancak suç ve cezaya baktığınız zaman alır yargılarsınız. Onun hukukta karşılığı neyse o yapılır.
Terörle mücadele devam edecektir, umarım bir daha böyle bir olayla karşılaşmayız.


BDP’nin yas ilan etmesini anlıyorum. Bu demokratik bir haktır. Ancak insanları sokağa şiddete dökmeye tahrik ederseniz, başka insanların da canının yanması anlamına geliyor. Ben kimsenin böyle bir sadizm içerisinde olacağını düşünmüyorum.


KORUCU VE ÖĞRENCİLER VAR


Ölen 35 kişi arasında geçici köy korucuları ile öğrencilerinde bulunduğu öne sürülürken, 3 cesedin Şırnak Devlet Hastanesi’nde olduğu, diğerlerinin köylüler tarafından olay yerinden alındığı belirtildi.


Köylülerin katır sırtında ve traktörlerle önce Irak sınırının sıfır noktasındaki Ortasu Köyü’ne getirilen cesetler, buradan daha büyük köy olan Gülyazı’ya Köyü’ne götürüldü. Köylüler, otopsinin köydeki Sağlık Ocağı’nda yapılmasını istedi.
...


GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA


Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde saat 11.45’te yer alan açıklamada, olayın meydana geldiği yerin, PKK’nın ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesi olduğu belirtildi.


Dün akşam saat 18.39’da, Irak topraklarında sınıra doğru bir grubun hareket halinde olduğunun İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmesinin ardından saat 21.37 ile 22.24 arasında uçakların hedefi ateş altına aldığı belirtilen açıklamada ölenlerin sayısı ile ilgili bilgi verildi.

Genelkurmay’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:


1. Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı, TBMM tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde kendisine verilen ve birer yıllık sürelerle yenilenen yetki gereği sürdürülmektedir.


2. Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde Sinat-Haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır.


3. Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların
bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.


4. Geçmişte bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin, kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile Irak’tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilinmektedir.


5. Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak Kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir.


6. Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.


7. Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir.


8. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir."


ÖLENLERİN KİMLİKLERİ


Savaş uçaklarının dün gece Şırnak'ın sınır ilçesi Uludere'nin karşısındaki Sinat- Haftanin bölgesindeki bombardımanında ölen Ortasu ve Gülyazı köyünden 35 kişinin kimliği açıklandı. Aralarında korucu ve öğrencilerin de bulunduğu belirtilen ve 28'inin Ortasu Köyü'nde birbirine akrabı Encü soyadını taşıyan ölen 35 kişi şunlar:


Seyit Enç, Özcan Uysal, M. Ali Tosun, Nadir Alma, Adem And, Yüksel Ürek, Salih Ürek,
Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü, Osman Encü, Şıvan Encü, Bilal Encü, Mahsum Encü, Salih Encü, Haki Encü, Serhat Encü, Savaş Encü, Çetin Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Selman Encü, Zeydin Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüsnü Encü, Erkan Encü.


Şırnak Valiliği olayda yaralanan 16 yaşındaki Hasan Yürek'in tedavisinin Şırnak Devlet Hastanesi'nde sürdüğünü açıkladı.


VALİ: KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU


Şırnak Valisi Vahdettin Özkan olayda 20’den fazla kişinin öldüğünü söyledi. Özkan, olayın tüm yönleriyle araştırıldığını bildirdi.


Şırnak Valisi Vahdettin Özkan yaptığı açıklamada, olayın nasıl olduğu konusunda kesin bir bilginin olmadığını belirterek, “Sadece 20'nin üzerinde kişinin öldüğü yönünde bilgi var. Konuyla ilgili valilikte kriz merkezi oluşturuldu. Olay yerine savcı ve kolluk birimleri gönderildi. Olay tüm detayıyla araştırılıyor” dedi.


KEPENKLER KAPALI


Hava operasyonunu protesto etmek amacıyla Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde bugün kepenkler açılmadı. Yüksekova İlçesi’nde nöbetçi fırın ve eczane dışındaki tüm işyelrenin kapalı olduğu belirtilirken polis geniş güvenlik önlemi aldı.


OLAYA TEPKİLER:


DEMİRTAŞ: "YAPILAN ALENİ BİR KATLİAM"


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak Uludere'de PKK’lı sanılarak öldürüldüğü iddia edilen köylülerle ilgili olayın “aleni bir katliam” olduğunu ileri sürdü. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Suriye lideri Beşar Esad’ı hedef alan sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Kendi halkını katleden yönetimin meşruiyeti yoktur” dedi.


BDP lideri Demirtaş yaptığı açıklamada Şırnak Uludere’de yaşanan olayla ilgili edindikleri bilgileri şöyle anlattı:


“Yaklaşık 50 kişiden oluşan bir grup köylü köylerine ulaşmak üzereyken karakol görevlileriyle karşılaşmış. Görevliler ‘buradan geçmeyin’ diyerek başka bir yol göstermiş. Köylüler o yola girdikten bir süre sonra uçakların bombalı saldırısına uğramışlar. Ölenlerin tamamı o köylüer. Çoğu çocuk ve gençlerden oluşuyor. Aralarında üniversiteye hazırlanan gençler var. Bunlar kaçakçılıkla geçinen köylüler. Karakoldakiler de her şeye hakim biliyorlar.”
BDP lideri Demirtaş, yaşanan olayı “açık bir katliam” olarak nitelendirdi. Geçmişte yaşanan Muğlalı olayının bile bu kadar aleni olmadığını ileri süren Demirtaş, “Aleni bir şekilde savaş uçakları gelip bombalamış. Genelkurmay onayı olmadan F-16 uçakları kalkmaz. Son MGK’da operasyonlar konuşulmuş. Yaşanan bu olaydan MGK’nın tüm üyeleri sorumludur” dedi.


ERDOĞAN’A ESAD UYARISI


Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yaşanan olaylar üzerine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yaptığı, “Kendi halkını katleden yönetimin meşruiyeti olmaz” sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Bu sözlerin aynısını Başbakan Erdoğan için söylüyorum” dedi.


BDP'Lİ TUNCEL: HÜKÜMETTEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ


BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Şırnak’ın Uledere İlçesi’nde dün gerçekleştirilen hava harekatına ilişkin, “Genelkurmay’ın açıklaması da kimin nerede nasıl gezeceği meselesine, çünkü eğer siz dağlarda geziyorsanız eğer bu ülkede güvenlik sınırı içerisinde geziniyorsanız öldürülmeyi hak ediyorsunuz gibi bir açıklama ne yazık ki" dedi


"HÜKÜMETTEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ"


Basın mensuplarının “BDP’nin 3 günlük yas" kararını hatırlatması üzerine Tuncel şunları söyledi: “Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz bölgedeler. Gerçekten yas ilan edilmeyecek gibi değil. Sadece BDP’nin değil, Türkiye’nin yas ilan etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu karanlık günlere son vermezsek, bunları doğru değerlendirmezsek Türkiye’de savaştan, çatışmadan, kaostan başka bir şey olmaz. Biz gerçeklerin açığa çıkarılması konusunda tabiki her türlü çabayı göstereceğiz. Hükümetten bir açıklama bekliyoruz. Genelkurmay, katliamı neredeyse meşrulaştıran, olması gerekenmiş gibi gösteren bir açıklama yaptı. Bakalım hükümet nasıl bir açıklama yapacak? Acaba daha önce Şırnak vekilimiz Sevahir Bayındır’ın ayağı kırıldığında şöyle bir karar vermişlerdi. Orada olmasaydı ayağı kırılmazdı diye. Herhalde şimdi hükümet, orada gezmeselerdi katledilmeyeceklerdi diye bir açıklama yapmazlar umarım. Bu tarihe böyle bir kara söz şey yapmaz. AKP’den yeterince sıkıntılı sözler duyduk. En azından bunu yapmazlar diye düşünüyorum"


YAZICI: "BİLGİM YOK"


Öte yandan toplantı için Ak Parti MKYK toplantısı için parti genel merkezine gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yazıcı Irak Sınırında askeri uçakların bombalamasıyla bazı sivillerin öldürüldüğüne ilişkin iddialarla ilgili detaylı bilgisi olmadığını bu yüzden açıklama yapamayacağını söyledi.


TARHAN: "SİVİLLERİN ZARAR GÖRMESİ RAHATSIZ EDİCİ"


CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise olayla ilgili olarak, “Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum. Ancak sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi, son derece rahatsız edici. Bununla ilgili öncelikle resmi açıklamayı görmek istiyorum” dedi.


CİHANER: "SORUMLULAR İSTİFA ETMELİ"


CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Uludere’deki olayın duyulmasının ardından CHP Şırnak İl Başkanı’yla görüştüğünü anlattı. Cihaner, şunları söyledi:


"Ölenlerin önemli bir kısmının 13-15 yaş arası çocuklar olduğunu söyledi. Bunu ancak iktidarın terörle mücadele adı altında yaptığı yanlışlara bağlayabiliriz. Tam olarak sivil-terörist ayırımı yapılmadan ateş edilemez. Yaklaşık 2 hafta önce de Mardin’de 2 köylü terörist sanılıp öldürülmüştü. Bu durumu askerin yaşadığı psikolojiye, yeni terörle mücadele konsepti adı altında yapılan yanlışlara bağlayabiliriz. Sorumluluk siyasidir. İlgili bakanlarındır. Başbakan, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı görevden ayrılmalıdır. Kaçakçı olmaları da bir şeyi değiştirmez. 10 yıldır iktidardasınız. Kaçakçılığa neden engel olamadınız. Terörse niye bitiremediniz? Bazı internet sitelerinde olayı karartıcı haberler yer alıyor. Bu durum Başbakanın gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile yaptığı toplantının sonucudur. Bu tarz hataların örtbas edilmesi ya da yumuşatılarak verilmesidir."


GÜNAYDIN: "YORUMLAR DİKKATLİ YAPILMALI"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın da olayla ilgili olarak yapılacak yorumların dikkatli yapılması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:


“Bir ülkenin kendi sınırlarını korumasını ve iç güvenliğini garanti altına almasını anlayışla karşılamak lazım. Ancak istihbari faaliyetlerle, bu istihbari faaliyetler sonrası yapılacak operasyonları da dikkatli gerçekleştirmek lazım. Her ne kadar kaçakçılık işlemi yapan kişiler yasa dışı bir işlem içerisinde olmuş olsalar da hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildir. Emniyet güçlerinin bu alanda yapacakları açıklamalardan sonra biz de tavrımızı net olarak belirteceğiz.”


AYGÜN: "BU İSTİHBARATI SORGULAMAK GEREKİYOR"


Olayı değerlendiren CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün “Bu nasıl bir istihbarat ki orada mazot kaçakçılığıyla geçindiği yıllardır bilinen köylüler, bir anda PKK'lı oluyor ve bombardımanla öldürülüyor? Bu istihbaratı sorgulamak gerekiyor. Tezkerenin de sorgulanması gerekiyor. Sınır ötesi harekatların ülkeye ne kadar yararlı olduğu konuşulmalı” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim