• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Hükümet Yetkileri HSYK'ya Devrediyor

Hükümet Yetkileri HSYKya Devrediyor
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargıyı siyasallaştırmaya çalışmakla suçlanan bir hükümet,bir Adalet Bakanı, yargının bağımsızlığı adına elindeki hemen hemen bütün yetkileri HSYK'ya devretmektedir" dedi.

 

 

 

 

 

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Yargıyı ele geçirmeye çalışmakla, yargıyı siyasallaştırmaya çalışmakla suçlanan bir hükümet, bir Adalet Bakanı, yargının bağımsızlığı adına elindeki hemen hemen bütün yetkileri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'na devretmektedir" dedi.

Ergin, Crown Plaza Otel'de düzenlenen Kamu Hukukçuları Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak adaletle ilgili temel politikalarının Büyük Önder Atatürk'ün ifade ettiği gibi, "Halkı yormaksızın hızla, isabetle, güvenle adaleti dağıtmak" olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı olarak, güven veren bir adalet sistemi vizyonunu belirlediklerini ifade eden Ergin, bu kapsamda önemli çalışmalar yürüttüklerini, bunlardan birinin de "Yargı Reformu Stratejisi" olduğunu belirtti.

Ergin, stratejinin, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı, verimliliği ve etkinliğinin, mesleki yetkinliğin ve yargıya güvenin artırılması, adalete erişimin kolaylaştırılması, hukuki uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yolların getirilmesi ve ceza infaz sisteminin geliştirilmesi ile ilgili konuları ele aldığını anlattı.

Anayasa'da yapılan değişikliklerin yargı reformunun omurgasını oluşturacağını vurgulayan Ergin, anayasa değişikliğine paralel olarak çıkarılacak bir dizi yasal düzenleme ile reform sürecinin devam edeceğini kaydetti.

HSYK'nin şimdiki yapısı ile anayasa değişikliğinin kabulü sonrası Kurulun nasıl bir yapıya kavuşturulacağını anlatan Ergin, HSYK'nin üye sayısının yediden 22'ye çıkmasının kurulu daha objektif hale getireceğini, yargının diğer paydaşlarının katılımı ile geniş tabanlı bir temsil sağlanacağını söyledi.

Yeni yapının çok daha demokratik yöntemlerle oluşturulacağını belirten Ergin, dolayısıyla Kurulun demokratik meşruiyet kazanacağını bildirdi.

Ergin, şöyle devam etti:

"Yargıyı ele geçirmeye çalışmakla, yargıyı siyasallaştırmaya çalışmakla suçlanan bir Hükümet, bir Adalet Bakanı, yargının bağımsızlığı adına elindeki hemen hemen bütün yetkileri HSYK'ye devretmektedir. Kısacası, bizim getirmek istediğimiz sistem, mevcut yapıyla ilgili eleştirilerin çok büyük bir kısımını karşılayan, gelişmiş Batı demokrasilerindeki kurulların yapısıyla paralellik gösteren, daha demokratik bir sistemdir. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını çok daha güçlendirecek bir yapıdır.

Ama bakıyorsunuz yıllardan beri adeta sloganlaşmış bir şekilde, 'yargı kuşatılıyor', 'yargı ele geçiriliyor', 'kuvvetler ayrılığı ilkesi yok ediliyor' diyenler, yine aynı şeyleri söylüyorlar, ama yapılan değişikliğin neresi, hangi hükmü yargı bağımsızlığını daha geriye götürüyor, somut bir şey söyleyen yok."

"MİLLETİN EN DOĞRU KARARI VERECEĞİNE İNANIYORUZ"

HSYK'nin mevcut yapısının başka ülkelerde bulunmadığını kaydeden Ergin, önerdikleri modelin ise Avrupa'da birçok örneğinin olduğuna işaret etti.

Bakan Ergin, anayasa değişikliği ile ilgili referandum yapıldığında milletin, "Darbe anayasası ürünü ayıplı bir demokrasiyle mi yoksa her türlü vesayetten arınmış, egemenliğin kayıtsız ve şartsız kendisine ait olduğu, hukukçuların değil hukukun üstün olduğu çağdaş bir demokrasiyle mi?" yoluna devam edeceğine karar vereceğini söyledi.

Avukatlık mesleğinin yargının üç önemli saç ayağından birisi olduğuna işaret eden Ergin, hukuk sistemine dahil etmeye çalıştıkları alternatif çözüm yöntemlerinde de kamu hukukçularına önemli görev düştüğünü söyledi.

Ergin, Yargı Reformu Stratejisi'nde "Yargının Verimliliğinin ve Etkinliğinin Artırılması" ana başlığı altında ele alınan konulardan birinin de kamudaki hukuk müşavirlikleri ile kamu ve hazine avukatlarının daha etkin hizmet sunmaları için yetkilerinin ve konumlarının güçlendirilmesi olduğuna işaret etti.

Ergin, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, hukuk müşavirlerine ve hazine avukatlarına dava açma, feragat, kabul, kanun yoluna başvurma gibi hususlarda daha geniş takdir yetkisi verilerek yargının iş yükünün azaltılmasına ve hızlandırılmasına katkı sağlanması, yapılacak düzenlemelerle kamu avukatlarının idari eylem ve işlem öncesi sürece daha aktif katılmalarının sağlanması, kamu ve hazine avukatlarının kurumlarındaki konumlarının ve statülerinin güçlendirilmesi amacıyla ilgili kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yapılacak."

Bakan Ergin, savunmanın etkinliğinin artırılması için Türkiye Barolar Birliğiyle de işbirliği halinde çalışmalar yürütüleceğini söyledi.

AA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim