• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

HSYK Çürümüş, İşte Tespitler

HSYK Çürümüş, İşte Tespitler
HSYK'nın mevcut yapısında hâkimin kendisini teminatlı hissetmesi mümkün değil

 

 

 

 

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştiren anayasa değişikliği teklifi maddesi Genel Kurul'da kabul edildi. HSYK'nın mevcut yapısı hakimler üzerinde ciddi baskı unsuru oluşturuyordu.

Danıştay'dan geçtiğimiz yıl yaş haddi dolmadan emekliye ayrılan Orhun Yet, HSYK'nın yargı camiasındaki algılanış biçimini çarpıcı tespitlerle aktardı. HSYK'nın işlemlerine karşı hakimlerin hak
arama yolunun bulunmadığını hatırlatan Yet, "Bu nedenle HSYK, hakimler üzerinde mutlak söz sahibidir. Bu yapıyla hakimin kendisini teminatlı hissedebilmesi mümkün değil." dedi. HSYK'da, 4 kişinin iradesi birleştiğinde görevdeki hakimin yapacağı bir şey kalmadığını kaydeden Yet, bu durumun, "82 Anayasası'ndaki diğer kısıtlamalarla birlikte, idarenin yargısal denetimini kapatan diğer yollar gibi hukuk devleti ilkesine
aykırı" olduğunu belirtti.

Emekli Danıştay üyesi, Yargıtay ve Danıştay'daki seçim sisteminin yanlış olduğunu, daire başkanlığının kıdeme bağlanması halinde seçime dayalı hesapların ortadan kalkacağını belirtti. Yet, meslekten ihraç dışında HSYK'nın kararlarına yargı yolunun açılmamasını paketin 'en olumsuz tarafı' olarak gösterdi. Yet, HSYK'nın üye sayısının 7'den 22'ye çıkarılmasının sübjektif unsurlarla bir araya gelinmesini zorlaştıracağını kaydederken, ilk derece mahkemelerinden Kurul'a üye seçilmesini olumlu bulduğunu, ancak hakimlerin görev yerine döndükten sonrasının iyi düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Orhun Yet, hakimlerin geleceklerinin HSYK'daki çoğunluğu sağlayan 4 kişiye ulaşmakla bağlantılı olduğunu kaydediyor. Bakan ve müsteşarın Kurul'da olmasını sakıncalı bulmuyor. Kurul'da çoğunluğu yüksek yargıdan katılanların oluşturduğunu dile getiren Yet, şöyle devam etti: "İdeoloji, hemşehri veya sempati, antipati duyma da diyebilirsiniz. Meslekî geleceğiniz bu 4 kişiye ulaşma imkânınızla sınırlıdır. Ne yazık ki hakimler arasında da bu kanaat var. Tabii ki onlar HSYK'ya ulaşmak için Yargıtay ve Danıştay'dan tanıdık üyelere ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun yanında bakan ve müsteşara ulaşmaya çalışanlar da var. Hakime (sen bir yere ulaşmaksızın, meslekî başarınla yoluna devam edebileceksin inancını) vermek zorundasınız. Siz bu sistemi kurun, Kurul'u istediğiniz kişilerden oluşturun, hiçbir sorun olmaz. Bunu yapmadığınız sürece Kurul'a başkalarını da koysanız sorun devam eder."

'Liyakatın esas alındığı bir sistem kurulmalı'

Yüksek yargıdaki seçimlerde, popülist davranışların, hemşehrilik ve ideoloji gibi etkenlerin belirleyici olduğunu vurguluyan emekli Danıştay Üyesi Orhun Yet, "Kendi girdiğim seçimde de (Danıştay'da girdiği seçimde) yaşadım. Kimse sizi o işi yapabilirliğiniz yönünden değerlendirmiyor. Sistem bu oldukça sakıncaları olur." değerlendirmesi yaptı. Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 'al gülüm ver gülüm' şeklinde yaptığı seçimlerin yanlışlığına işaret eden Yet, "Türkiye'nin sıkıntısı, liyakat ve objektivitenin hakim olmaması. Liyakatin esas alındığı bir yargı, objektif, kişilere ve Kurul üyelerine bağlı olmayacağı bir sistem kuralım. Kurul'da kim olursa olsun." ifadelerini kullandı.

Yargıda birçok kademede görev aldı

Danıştay tetkik hakimliği, idare mahkemesi üyeliği ve başkanlığı, adalet müfettişliği, Adalet Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulunan, 2002'de Danıştay'a üye seçilen Orhun Yet, 2005 yılında Danıştay'ın Anayasa Mahkemesi üyeliği için aday gösterdiği üç isim arasındaydı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Şevket Apalak'ı tercih etmesi nedeniyle atanamayan Yet, Danıştay 13. Dairesi üyesiyken emekliye ayrıldı.

ZAMAN
 
 
 
 
 
 
 
 
 
g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim