• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Hrant Dink Operasyonun Şifreleri! Belge

Hrant Dink Operasyonun Şifreleri! Belge
İlk kez ortaya çıkan şemaya göre cinayet planının tüm ipuçları jandarmada...

 

 

 

 

 

 

 

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'ın yarın piyasaya çıkacak olan "Bi Ermeni Var: Hrant Dink Operasyonu'nun Şifreleri" isimli kitabı, 4 yıl boyunca gizli kalan birçok gerçeği gözler önüne seriyor. TİMAŞ Yayınları'ndan çıkacak kitabında Hrant Dink cinayetinin 2002'de başlayan "ulusalcı dalga" ve "antimisyoner" kampanyanın bir sonucu olduğunu anlatan Arslan, çok çarpıcı belgelere yer veriyor.

Kitapta yer alan 12 Mart 2003 ve 17 Kasım 2003 tarihli iki Genelkurmay belgesinde misyonerliğin "tehdit" olarak görüldüğü, bunların Dink operasyonu sürecini tetiklediği anlaşılıyor.

KERİNÇSİZ - JANDARMA İRTİBATI

Arslan'ın kitabında Hrant Dink'in afişe edilmesi de ayrıntılarla ele alınıyor. Dink aleyhine gösteriler organize eden Avukat Kemal Kerinçsiz'in mahkemeye gönderilen telefon kayıtlarına göre, Kerinçsiz jandarma istihbaratı ile düzenli irtibat halinde. Hatta her eylemden önce ve sonra jandarma istihbarat ile toplam 3 saat telefonla görüşmüş.

KARADENİZ KAYNIYOR

Kitapta, Dink cinayeti öncesinde Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen ilginç provokasyonlar da yer alıyor. Sakarya'da KESK'in bombalanmasının jandarma haber elemanı tarafından yapıldığı, Ordu'da bir caminin tuvaletinde patlayan bombanın aslında Kürt-Türk çatışması çıkarmak amacıyla hazırlandığı anlaşılıyor. Giresun'da yine jandarmanın üniversitede Kürt-Türk çatışması çıkarmaya çalıştığı, Ergenekon bombaları ile aynı seriden olan bir el bombasının Trabzon'daki Ağrılılar Kahvehanesine nasıl atıldığına kitapta detaylarıyla yer veriliyor.

Arslan'ın kitabı, kapsamlı bir şemayı da içeriyor. Bugüne kadar ortaya çıkartılmayan irtibatları gösteren şemaya göre cinayetin planlandığı Pelitli'de her yol jandarmaya çıkıyor. Şema, bugüne kadar bilinmeyen birçok ilişkiyi gözler önüne seriyor. İşte onlardan bazıları:

 


Adem Yavuz Arslan’ın yarın piyasaya çıkacak kitabındaki kapsamlı şema, Hrant Dink cinayetinin bugüne kadar ortaya çıkarılmayan bazı gerçeklerini de gözler önüne seriyor. Şemada, suikastle ilgili tüm ayrıntılar detaylarla yer alıyor.

TETİKÇİYİ MUHBİR İĞCİ Mİ BULDU?

Dink'e yönelik eylem planlandığını jandarmadan ilk öğrenen Yasin Hayal'in halasının eşi Coşkun İğci. Hatta jandarmaya cinayetle ilgili ilk bilgileri veren de o. İğci ile jandarma zaman zaman görüşüyorlar. Kitapta İğci ile Samast arasındaki ilk temasın 2006 yılının Mayıs ayında başladığı yer alıyor. İğci, aynı dönemde görüştüğü jandarma elemanlarına Yasin Hayal hakkında bilgi verirken Samast'tan hiç bahsetmemiş. İğci, 14 Kasım 2006'da Samast'ı gece yarısından sonra arıyor. Bu durum jandarmanın Samast ile İğci arasındaki ilişkiyi bildiğini gösteriyor. Bir gün sonra yani 15 Kasım 2006'da ise jandarma Samast'ı sabah saat 08.30'da evinden alıyor. Bundan sonrası ise meçhul...

BÜYÜK AĞABEYDEN 156 TELEFON GÖRÜŞMESİ...

 

Dink cinayetinin hazırlık sürecinde kritik noktalardan birisi de Tuncay Uzundal'ın evi. Uzundal, astsubaylar Satılmış Şahin ve Ahmet Faruk Aydoğdu ile yakın arkadaş. Erhan Tuncel de aynı eve çıkınca jandarma ile temasları artıyor. 17 Şubat 2006'da Trabzon polisi İstanbul polisine Dink'in öldürüleceği istihbaratını gönderiyor. Belli ki bu istihbarat polisten önce jandarmaya gitmiş. Astsubay Satılmış Şahin'in, Tuncel'in polise aktardığı bilgilerden haberdar olduğu anlaşılıyor. Martta 19 görüşme, nisanda ise 3 görüşme var. Bu trafik temmuzda 12'ye yükseliyor. Yılbaşına kadar devam eden görüşmelerin toplamı 156. Görünüşe göre Tuncay Uzundal'ın evi 'safe house' yani operasyonun yönetildiği güvenli ev.

BU NE TESADÜF KOMUTANIM

 

Ogün Samast, tetiği çekmek için Trabzon’dan İstanbul’a doğru yola çıktığında Astsubay Şahin de İstanbul’a hareket ediyor. Şahin, cinayetten bir gün önce yani 18 Ocak’ta Ogün’ün Bayrampaşa’da kaldığı dayısının evi
yakınlarında görülüyor. Samast, verdiği ifadede ne hikmetse 18 Ocak’ta ne yaptığını hatırlamadığını anlatıyor. Satılmış Şahin ise bu durumu soran savcılara “görev için İstanbul’a gittiğini” söylüyor. Ancak cinayette Trabzon Jandarması’nın sahte evrak düzenlediği ve bunun ortaya çıktığı düşünülürse Şahin’in İstanbul seyahati şüphe çekiyor.

VALiLiK GÖRÜŞMESiNi ATASAGUN iSTEMiŞ

Kitapta yer alan çarpıcı bilgilerden birisi de Dink'in İstanbul Valiliği'nde tehdit edilmesiydi. Dink'i uyaran MİT'çinin İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı Özel Yılmaz olduğu basına yansımıştı.

Kitapta yer alan ayrıntılara göre görüşmeyi dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun istedi. Valilikte Dink'i tehdit eden MİT elemanı Özel Yılmaz, "İrticayla Mücadele Eylem Planı'yla ilgili iddianamede üç numaralı sanık olarak gösterildi. Ergenekon soruşturmasında da adı geçen Yılmaz'ın görevdeyken 2009 Ocak'ta gerçekleştirilen 10. dalga operasyonundan 3 ay önce Bedrettin Dalan'a gözaltına alınacağı bilgisini sızdırdığı iddia edilmişti.

6 Ocak 2009'da İSTEK Vakfı'na yapılan operasyonda Dalan'ın oğlu Barış Dalan, Özel Kalem Müdürü İlhami Ümit Han'dan ve şoförü Coşkun Umur'un gözaltına alınmasında devreye giren isim yine Yılmaz olmuştu. Yılmaz ve bir başka MİT görevlisi, Savcı Zekeriya Öz'ü ziyaret etmiş, Handan'ın serbest bırakılmasını istemişti.

7.20110117081408.jpg

 

Dink cinayetinin kilit isimleri Veli Küçük ile Albay Ali Öz’ün birlikte fotoğrafına yer verildi
Hrant Dink Cinayeti’nin 4. yıldönümünde ortaya şok bir fotoğraf çıktı. Fotoğrafta Hrant Dink’i tehdit eden Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile cinayet istihbaratını aldığı halde sümenaltı ettiği öne sürülen dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz beraber görünüyor. Gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın bugün piyasaya çıkacak “Bi Ermeni Var-Hrant Dink Operasyonu’nun Şifreleri” kitabında cinayetle ilgili çarpıcı bilgilere yer verildi. Jandarma arşivinden çıkan fotoğrafta Veli Küçük’ün Trabzon Jandarma Alay Komutanlığı’nı ziyaret ettiği görülüyor. Dönemin Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün ise Küçük’e özel önem verdiği, karşısında esas duruşta beklediği ve alayın anı defterini imzalattığı görülüyor. Bu ilişkinin belgelenmesi soruşturmada yeni bir aşamayı işaret ediyor.

DİNK EN ÇOK KÜÇÜK’TEN KORKUYORDU 
Kardeşi, Dink’in en çok Küçük’ten çekindiğini anlatıyorlardı. Hatta avukatlarından Erdal Doğan ölümünden 5-6 ay önce Dink’in Veli Küçük tarafından birkaç kez tehdit edildiğini anlatmıştı. Küçük ayrıca Dink’in Şişli Adliyesi’ndeki yargılamalarında da sahneye çıkmıştı. Hatta Dink’in kardeşi Orhan Dink “Ağabeyim, ‘Küçük mahkemeye geldi ve huzurumuz kalmadı” dedi” diyerek şöyle devam etmişti: “En ciddiye aldığı grup da Küçük’ün grubuydu. Küçük’ten doğrudan e-mail ya da telefon yoluyla tehdit gelmiş değil. Kendini devlet sanan kişilerin bu tür hatalar yapacağını düşünmek mümkün değil. Şu net ki; iki grup üzerine yoğunlaşıyordu. Küçük ve Kerinçsiz. Kimin kimi organize ettiğini bilmemiz mümkün değil. Ama Küçük, ortaya çıktığında işin ciddiyetini anladık. Küçük’ten sonra kurşun gelebilirdi ve geldi.”
Aslan’ın ifadesi her şeyi daha anlamlı kıldı
Dink Cinayeti davası 4. yılında neredeyse başladığı yerde dururken geçen yılın son günlerinde ilginç bir gelişme oldu. Trabzon Jandarması’nın yakından tanıdığı Aslan Aslan isimli şahıs o döneme ilişkin bilgiler verdi. Aslan’ın kitapta yer alan anlatımlarına göre Ali Öz ile Veli Küçük yakın görüşüyorlardı. Aslan’a göre Küçük, Dink suikastı tutuklusu Erhan Tuncel’i de gıyaben tanıyordu. Aslan ayrıca cinayet öncesi ile ilgili çarpıcı bir bilgi daha verdi. Öz’ün Dink’e ait bir konuşma CD’si hazırlattığını ve bunu Erhan Tuncel ve arkadaşlarına izlettiğini söyledi.
İzler Ali Öz’de kesişiyor
• Yıllar sonra ortaya çıkan diğer fotoğraftaki isim ise Albay Ali Öz. Dink cinayeti işlendiğinde Trabzon Alay Komutanı idi. Ortaya çıkan belgelere göre ise cinayeti daha planlama aşamasında duydu ama “sonra bakarız” deyip sümen altı etti. Soruşturma dosyalarına ve müfettiş raporlarına göre Trabzon jandarması şunları yapmıştı:
2006 yılı Haziran-Temmuz’un da Coşkun İğci, McDonalds’ı bombalayan Yasin Hayal’in Dink’e yönelik bir eylem hazırlığı içinde olduğunu irtibatta olduğu astsubaylar Okan Şimşek ve Veysel Şahin’e iletti. Fakat istihbaratı alan jandarma adım atmadı. Hatta İğci astsubaylara olayı hatırlattığında “merak etme Yasin Hayal kontrolümüz altında” dedi. Cinayetten sonra ise Coşkun İğci’yi konuşmaması yönünde tehdit edip, geçmiş tarihli evrak düzenleyerek adaleti yanıltma girişiminde bulunmuşlardı. Alay komutanı Ali Öz ise 9 Şubat 2007’de verdiği ifade de İğci’nin yalan söylediğini konuyu duymadıklarını söylemişti.

ALİ ÖZ BİZE SUSUN BASKISI YAPTI

Trabzon’da ki jandarma görevlileri hakkında görevi ihmalden dava açıldı. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 20 Mart 2008 tarihinde ya≠pılan 2. duruşmada Okan Şimşek ve Veysel Şahin şok bir açıklama yaptılar. Daha önceki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ve baskı altında verdiklerini anlattılar. Herşeyi bildiklerini ama Ali Öz’ün hiçbir şey yapmadığını, kendilerine de olayı anlatmamaları için baskı yaptığını söylediler. Trabzon jandarması Dink’in öldürüleceği istihbaratını aldı ama gereğini yapmadı. Asayiş toplantılarına katılan başta Alay Komutanı Ali Öz olmak üzere 11 jandarma personeli konudan haberdardı. Ali Öz “sonra konuşuruz” diyerek konuyu kapatmıştı. Takip eden günlerde ne zaman gündeme getirilse konu geçiştirildi. Cinayet işlendikten sonra da 2006 Temmuz’unda Coşkun İğci’nin paylaştığı bilgileri 20 Ocak 2007 tarihinde raporlaştırdı. Cinayetten üç gün sonra Ali Öz, mahiyetindeki personele “bu konuda bilgimiz olduğunu kimseyle paylaşmayın” telkininde bulundu.

HATIRLAMAYAN KOMUTAN!

Ali Öz, 24 Ocak 2007 günü Pelitli Belediyesi’nin hoparlöründen jandarma dışında kimseye bilgi verilmemesi uyarısını yaptırmıştı. Ali Öz verdiği ifadelerde sorulan hiçbiri şeyi hatırlamadığını söylüyordu. Veysel Şahin ve Okan Şimşek’in kendisiyle bilgiyi paylaştığını hatırlamıyordu. İstihbarat Yüzbaşı Metin Yıldız’ın odasına geldiğini de hatırlamadı. Ali Öz, Trabzon’da ne zaman göreve başladığını ya da Yasin Hayal’in McDonald’s saldırısını da “hatırlamıyordu.”

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim