• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Hizbullah:O Dönem Geride Kaldı

Hizbullah:O Dönem Geride Kaldı
Şam'daki üçlü zirveyi değerlendiren Hizbullah lideri Musevi, Amerika'nın emir verdiği dönemin geride kaldığını söyledi.

 

 

 

 

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Suriye’ye yaptığı ziyaret, Suriye Devlet Başkanı Esad ve Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah’la ortaklaşa yaptığı görüşme ve bunlara ek olarak Filistin direniş lideriyle yapılan görüşmeler; İsrail’in kibriyle mücadelede yeni bir denklem oluşturdu.

Bu denkleme göre; İsrail artık hiçbir makamı savaşa çağıramayacak ve ileride olacak bir çatışma kapsamlı olacak. İsrailli liderler Ahmedinejad’ın Suriye’ye yaptığı ziyaret ve düzenledikleri görüşmelerden duydukları endişeyi dile getirdiler.

Direnişe Vefa Bloğu üyesi Hüseyin Musevi, Nasrullah’ın Suriye’ye yaptığı ziyaretin etkilerini Lübnan'da yayınlanan alintiqad gazetesine değerlendirdi.

İki başkanı Şam’da bir araya getiren buluşmanın Amerika ve İsrail’e kalkışacakları herhangi bir maceranın kapsamlı bir çatışmaya sebep olacağını ve o vakit hiçbir devletin dostlarına karşı İsrail’in tarafında yer almayacağını aksine Suriye, Lübnan ve İran arasında çatışmada birlik olacağını anlatmak için zorunlu olduğunu söyledi.

Bakan Musevi bu buluşmanın, özellikle İsrail ve Amerika Filistin, Irak ve diğer mazlum ülkelerde zulümlerini artırırken Arap ülkeleri ve değer ülkelere hâkim olan korkunç sessizlik ve donukluk halinde dünyada hala Amerika ve İsrail’in emirlerine uymayı reddeden özgür insanların olduğunu vurgulamak amaçlı yapıldığına işaret etti.

Musevi Suriye-İran buluşmasının belki de İsrail’in Suriye, Lübnan ya da İran’a karşı herhangi bir savaşta işleyeceği ahmaklıkları ortadan kaldıracak caydırıcı bir güç olduğunu vurguladı ve “İsrail ve onun peşinden de Amerika savaşı başlatmadan önce bin defa düşünecekler. Şimdi denklem 2006 savaşındaki gibi değil, değişti. O vakit Suriye ve İran’dan destek vardı ama doğrudan müdahale yoktu. Ancak yeni herhangi bir savaş öncekinden farklı olacaktır” dedi.

Suriye, İran ve Hizbullah arasındaki bu birlikteliği güçlü, korunaklı, muktedir ve bütünleşmiş, kararlarının kendi elinde olduğu ve kimseden talimat beklemeyen bir cephe olarak tanımladı.

Suriye-İran ilişkilerinin sağlamlığı hakkında Musevi, Esad’ın “İki ülke arasındaki ilişkiler derin, stratejik ve geleceği olan ilişkilerdir ve ancak İslamiyet’in ve Arap dünyasının zaferiyle son bulacaktır” şeklindeki sözlerine işaret etti.

Musevi konuşmasının sonunda üçlüyü bir araya getiren zirvenin “Amerika ve İsrail’in emir verme zamanı sona erdi, kendilerine, halklarına, güçlerine ve ittifaklarına güvenen liderlerin zamanı geldi” demek için yapıldığını söyledi.

Şam Zirvesi: Meydan Okuma Zirvesi

Stratejik Veriler ve Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. İmad Fevzi Şubi yaptığı açıklamada Ahmedinejad, Esad ve Nasrullah’ı bir araya getiren zirveyi “meydan okuma” zirvesi olarak tanımladı ve meydan okumanın uzun zaman önce başladığını bunun en bariz sonucunun da direnişin 2006’da kazandığı başarı ve bölgedeki stratejik haritanın değişmesi olduğunu söyledi.

Şubi bu zirvenin hedefinin, ilk aşamada caydırıcılık ve İsrail’i bir delilik yapmayı istemesi dışında herhangi bir maceraya girmekten menetme görevini üstlenen yeni bir güç dengesinin kurulması olduğunu sözlerine ekledi.

“Bu zirve herkese mesaj göndermekte ve direnişin kazandığı zaferin kutlanmasının 4 sene geciktiğini söylemektedir. Bu mesaj dünyada, İsrail’de ve bölgede bu işle ilgilenenlere gönderilmiştir ve bu güçlerin bölgedeki temel güçler olduğunu ifade etmektedir. Direniş mihverinin düşmanları bu denklemi bilirler ve görmezlikten gelmemelidirler.”

Şubi zirvenin stratejik boyutları hakkında “Zirveden Suriye, İran ve Hizbullah’a ait ateşli açıklamalar çıktı. Bu açıklamalar, görünürde olanı kanıtlıyor ve İsraillilere biz siyasi zekânın en üst derecesiyle davranışlarımızı yönlendiriyoruz, zaferlerimizin ilan edilmesini istemiyoruz çünkü zafer meydanlarda oldu, bu zaferleri görmezden gelmek istiyorsanız gerçeği ispat etmek zorunda kalacağız diyen açıklamalardır” dedi.

Şubi, hiç kimsenin yeni güç dengesine ya da devletlerin egemenlik denklemine müdahale edemeyeceğini ve buna hakkı olmadığını söyledi. Hiçbir tarafın bu stratejik gerçekliğe müdahale etmesine izin verilmemesi denkleminin şuan başarılı olduğuna değindi.

Şubi diğer devletleri de içine alacak şekilde bu ittifakın çerçevesinin genişletilmesi hakkında “Ahmedinejad ve Esad istikrar için kapsamlı bölgesel bir yardımlaşma ve ittifak kurmaya çalışacaklar” dedi ve sözlerini “Üçlü zirve İsrail’e ve onu destekleyenlere “görüş danıştıkları konuda hüküm verildiğini” anlatmak için gerekli açık bir mesajdır” şeklinde bitirdi.

isra haber

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim