• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Herkese saygı duyduk

Herkese saygı duyduk
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Kardeşliğin adresi CHP'dir. Ayrımcılığa, bölücülüğe karşı duran tek parti CHP'dir. Kimseyi bölmedik, ayırmadık, ötekileştirmedik, herkese saygı duyduk" dedi

HATAY (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriye Türkiye için bir tehdit unsur değildir. Zaten işi başından aşkındır. Orada bizim akrabalarımız var. Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak isteriz. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; 'Yurtta barış dünyada barış" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Uğur Mumcu Alanı'nda düzenlenen mitinginde, kentte olmaktan onur, gurur ve şeref duyduğunu, bir dahaki seçimlerden sonra Hatay'a başbakan olarak geleceğini belirtti.

Ülkenin birleştirici gücü olacaklarını, hiçbir yurttaşı ötekileştirmeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, rengi, inancı ne olursa olsun insanın Allah'ın yarattığı bir varlık olduğunu ve her insanın başının üstünde yeri olduğunu ifade etti.

Kısa süre öncesine kadar başörtüsü üzerinden siyaset yapıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Başınız açık ya da kapalı olsun hepinizin ellerinden öpüyorum. Hepinizin benim başımın üstünde yeri var. Benim kitabımda ayrımcılık yoktur. Ben insanı severim. Allah'ın yarattığı en değerli varlık olarak kabul ederim. Benim için yandaş yok, vatandaş var. Ben vatandaşa hizmet edeceğim" diye konuştu.

-Suriye'deki iç savaş

Hatay'da her inançtan ve kimlikten insanın barış içerisinde yaşadığını aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bölmeye, ayrıştırmaya çalışıyorlar, ayrışmayın, bölünmeyin. Ayrılmak, bölünmek, birilerinin ekmeğine yağ sürmek yok. Beraber yaşadık, beraber yaşamaya devam edeceğiz. Suriye'de bir iç çatışma oldu, kardeş kardeşi öldürüyor. 'Kardeşin kardeşi öldürdüğü bir yere silah göndermeyin, cihatçı grupları Hatay'a getirip buralarda eğitmeyin, başınıza bela olur' dedim. Cilvegözü'nü, Reyhanlı'yı gördünüz, insanlarımız hayatlarını kaybetti. Bütün şehitlerimiz için Allah'tan rahmet diliyorum. Patlamanın olduğu ertesi gün Reyhanlı'ya gittim. Partinin aracıyla gitmedim çünkü siyasi propaganda için gitmedim. Belediye başkanını ziyaret ettim. Gazeteciler, siyasi sorular sordu, 'ben siyaset yapmaya gelmedim, Reyhanlı'nın acısını paylaşmaya geldim bunlar bizim insanlarımız' dedim. Başbakan tam tersini söyledi. Kendisi Reyhanlı'ya gidemedi, ABD'ye gitti. Daha sonra Reyhanlı'ya silahla, topla tüfekle, güvenlik önlemleriyle gitti. Ben insanları kucakladım, acılarını paylaştım. O insanlar bizim insanlarımızdır. Şuanda Türkiye'de 1 milyona yakın göçmen var."

AK Parti'ye oy veren vatandaşlara seslendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Suriye'de akan kanın sorumlusu, dilenen Suriyelilerin sorumlusu kim, ellerini vicdanını koysunlar oylarını öyle kullansınlar" dedi.

Suriye'de akan kanın sorumlusunun Başbakan Erdoğan olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Oraya silah gönderme, militanlar yetiştirme, El-kaide ile kucak kucağa gelme' dedim, ama dinletemedim. Şimdi Suriye'ye savaş açmak istiyor. Bizim büyük önderimiz var, adı Mustafa Kemal Atatürk. Hayatını savaş meydanlarında geçirmiştir, yedi düvele karşı çarpışmıştır. Her yerde mücadele etmiştir. Ülkenin bağımsızlığı kurduktan sonra 'Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir' demiştir. Bu ülkenin bağımsızlığını korumak için çaba harcamıştır. Bu ülkede huzur içerinde yaşıyorsak Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Şimdi biz de çocuklarımıza barış içerisinde yaşayacağımız güzel bir Türkiye'yi bırakmak zorundayız. Neden siz silah, para gönderiyorsunuz? Provokasyonu kendileri hazırlıyorlar. Suriye Türkiye için bir tehdit unsur değildir. Zaten işi başından aşkındır. Orada bizim akrabalarımız var. Bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak isteriz. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk diyor ki 'Yurtta barış dünyada barış."

Bayrağa her zaman saygı duyduğunu, bayrağın 76 milyonun onuru olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bayrağın siyasi malzeme yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Kırkpınar güreşlerinde 4 AK Partilinin, gençlerin protokol tribününe getirdiği bayrak önünde ayağa kalkmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Şimdi bayrak edebiyatı yapıyorlar. Başbakanlık koltuğunda oturana sesleniyorum, 'Bayrağın önünde ayağa kalkmayanları neden koltuklarında tutuyorsun sen'. Kalkmış seçim propagandası olarak Türk bayrağını kullanıyorsun. Sen önce o bayrak önünde kalkmayanları partiden at" dedi.

Bayrağı, vatanı, insanı sevdiklerini, ayrım yapmadıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, Suriye konusunda yalan yanlış propaganda yapıldığını söyledi.

CHP'nin Hatay’da barışın adresi, halkın partisi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kardeşliğin adresi CHP'dir. Ayrımcılığa, bölücülüğe karşı duran tek parti CHP'dir. Kimseyi bölmedik, ayırmadık, ötekileştirmedik, herkese saygı duyduk. Herkese saygı duymayı da bir görev bildik" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Hatay’ın bir diğer özelliğinin de tarih, kültür, üniversite ve tarım kenti olduğunu belirtti.

Zeytinyağının fiyatının 2003'te 4 lira, 2014'de 4,5 lira olduğunu ve artışın yüzde 12 olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, çiftçilere seslenerek mazotun fiyatının ise yüzde 375, gübrenin fiyatının yüzde 400 arttığını, CHP iktidarında mazotun çiftçi için 1,5 lira olacağını kaydetti.

"Dini kimliği siyasete alet edenler var. Barışın, huzurun, kardeşliğin, istikrarın adresi CHP'dir, bütün yurttaşlarımın buna inanmasını istiyorum"  diye konuşan Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu Alanı'ndaki mitingde, yeni sloganlarının "Türkiye'nin birleştirici gücü" olduğunu kaydetti.

Hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, AK Parti'ye oy veren vatandaşlardan ellerini vicdanlarına koyarak seçimde oy kullanmalarını istedi.

Türkiye'nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyiyle dünyanın en güzel ülkesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ülkede kirli, kul hakkını yiyen siyasetin olduğunu belirtti.

İktidara gelmeleri durumunda sosyal yardımları artıracaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Dini kimliği siyasete alet edenler var. Barışın, huzurun, kardeşliğin, istikrarın adresi CHP'dir, bütün yurttaşlarımın buna inanmasını istiyorum. Birleşe birleşe kazanacağız. Babanızın, dedenizin partisidir CHP. Geriye dönüp baktığınızda gerçekleri göreceksiniz. Diyorlar ki 'CHP gelirse, devleti yönetemez' yahu devleti kuran parti devleti mi yönetemez. Biz devleti kurduk, yönettik. Bir konuda hak veriyorum, onar gibi yapamayız. Çünkü bizim çalma yeteneğimiz yok. Çünkü bizim hırsızlık yapma yeteneğimiz yok. Kul hakkı yiyemeyiz. Onlar kul hakkı yer, hırsızlık yapar. Onlar gibi devleti yönetemeyiz ama devleti adam gibi yönetiriz, herkes bilsin. CHP iktidara gelirse yardımları kesecekmiş. Niye keselim. Devletin bütçesi var. Son operasyonda yürütülen para 85 milyar avro. Eski parayla 247 katrilyon. Sözüm söz 247 milyarı alacam bu millete vereceğim. O sizin alnınızın teridir çünkü. Yardımları da artıracağız. Fakir fukaraya yardım, bu zaten sosyal devletin gereğidir."

- Belediye Başkanı Savaş ile ilgili iddialar

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayı olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Propaganda yapıyorlar. Efendim 'TOMA'lara su vermedi bu başkan' diye. Diyor ki, 'Ben insanımızı, halkımı seviyorum, kimsenin burnu kanamasın istiyorum. Bütün çocuklar bizim çocuklarımızdır' diyor. Burak Can da Berkin de Tunceli'de şehit olan Ahmet de bizim çocuğumuzdur. Biz hiçbir zaman ayrılık, gayrılık yapmadık. Bundan yana değiliz. Biz, bu ülkede herkesin huzur içerisinde yaşamasını istiyoruz. En büyük idealim, sokağa çıktığımızda tanımadığımız bir yurttaşa bile gülen yüzle selam vermeliyiz. En büyük idealim her evde tencere kaynasın, işsizlik olmasın. En büyük idealim, temiz siyaset olsun, halka hesap veren siyaset olsun. Siyaset halkı sömürmesin, kandırmasın. Siyaset her ortamda halka doğruları söylesin. O nedenle söyledim, yalancıdan, hırsızdan, hem hırsız hem yalancıdan başbakan olmaz. Temiz siyaseti bunun için istiyorum." 

Bu seçimlerde ilk kez 2,5 milyon gencin oy kullanacağına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, gençlerin ya özgürlükten ya da yasaktan yana oy kullanacağını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, gençlere güvendiğini belirterek, "Çünkü siz bir diktatöre diz çöktürdünüz, onun karizmasını çizdirdiniz. Bu çok önemli. Lütfü başkan Hatay'a hizmet etmek istiyor. Size inanıyor, sizi seviyor. Biz beraber, birlikte olacağız. Biz birlikte Hatay'ı barış kenti yapacağız" diye konuştu.

CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş da Antakya'da başarılı olduklarını, Hatay için de göreve hazır olduklarını söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim