• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

HAZRETİ FATIMA ABLAMIZI ANDIK!

HAZRETİ FATIMA ABLAMIZI ANDIK!
-ANALİZ MERKEZİ- Hz. Fatıma Platformu gelenekselleştirdiği Hazreti Anma Günü'nü bu sene Çemberlitaş FKM'de gerçekleştirdi. Geceye Ali Bulaç'ın çıkışı, Hülya Şekerci'nin cevapları, Demet Tezcan'ın Dünyadan Fatıma Misalleri ve Moderatörün otoritesi damga vu

 
3 Ekim Pazar günü 14.00'da Sultanahmet Camii İmam Hatibi Hasan Kara'nın Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programı radyo ve televizyon dünyasının başarılı kadın sunucusu Zahide Ülkü Bakiler sundu.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Hz. Fatıma Platformu adına yazar Necla Saydam açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında platformun amacını anlatan Saydam Hz. Fatıma'nın üzerindeki örtüler kalktıkça daha iyi anlaşıldığını belirterek bugünkü panelde Hz. Fatıma gibi yüce bir değerin ne kadar anlaşıldığının, hayatımıza ne kadar yansıdığının üzerinde durmaya çalışacaklarının altını çizdi. Platformun bu yıl yedinci programı düzenlediğini belirten Saydam, her geçen yıl daha çok destek gördüklerini ifade ederek katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Saydam'ın ardından yaşam şartlarıyla mücadele ederek başarıya ulaşan iki Müslüman kadının hayatından kesitler, katılımcılara izletildi. Yaşamlarında Hz. Fatıma'yı model alarak zor koşullarla mücadele eden bu hanımlara Hz. Fatıma Platformu adına Yasemin Çoban tarafından plaket verildi.

Plaketlerin ardından panele geçildi. Çağlayan Ömerustaoğlu'nun moderatorlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Demet Tezcan, "Günümüz Kadınları Hz. Fatıma'ya Ne Kadar Dokunuyor" sorusuna cevap ararken Hülya Şekerci "Anne Olarak Hz. Fatıma"yı anlattı. Diğer panelist Ali Bulaç Hz. Fatıma'nın Yoldaşı İki Erkek konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Hz. Fatıma gökyüzünde kutsanıp bir yıldız yapıp melekleştirmek yerine insan olarak incelemek ve yaşanabilir kılarak kadınlara ve erkeklere model yapılabilir, diyen Demet Tezcan; “Tabiîiki Hz. Fatıma bir yıldız hem de sönemeyen bir yıldız ama örnek alınmazsa insanların ulaşamayacağı afakî kutsanmış ve örnekliği olamayan, modelleyemeyen tarih sayfalarında kalan çok çok değerli bir şahsiyet olarak kalır” dedi.

Demet sözlerini şöyle sürdürdü; “Zaten söylediğim durum şu anada İslam dünyasında geçerli. Değerli şahsiyetleri hayatımıza indirgeyip yaşamama gibi bir durumla karşı karşıyayız. Oysa Hz. Fatıma’nın hayatının her noktası bizlere örnektir. Babasıyla evlat ilişkisi, Ali’yle eş ilişkisi, çocuklarıyla annelik ilişkisi en önemlisi Allah’la kulluk ilişkisi.

Peygamberimizin Fatıma’yla ilişkisine baktığımızda her genç kızın özeneceği gıpta edeceği bir örnekle karşılaşıyoruz. Peygamberimiz Fatıma geldiğinde ayağa kalkar ellerini öper onu kendi yerine oturturmuş.

Müslümanlar sünnet olarak yemeğe tuzla başlamayı sünnet olarak önemsedikleri gibi Peygamberimizin Fatıma’yla olan baba kız iletişimini önemsemiyor. Yine Peygamberimizin Fatıma evlendikten sonra her an görsün diye evinin bitişiğine yanı başına taşıması Namaza sarıkla başlamak kadar önemsenmiyor. Ben bu sünnetlere uymayalım demiyorum ama peygamberin kızıyla yaşadıkları neden hiç görülmüyor duyulmuyor örnek alınmıyor bun da sorgulama gereği duymalıyız diye düşünüyorum.

Fatıma ne kadar örtülmeye örnekliği hayatımıza sokulamamaya çalışılsa da birçok yerde çağımızın Fatımalarıyla karşılaştım. Çalıştığım alan gereği İslam ülkelerine seyahatlerim oluyor. Bu bölgelerde Fatıma örnekleriyle birçok kez karşılaşıyorum. Örneğin Cenbuti’de bir hanım elimden tutarak beni bir yere doğru götürünce içimden herhalde evine götürüyor ne kadar fakir olduğunu gösterip yardım talep edecek diye düşünürken bir sıra taşlarla çevrili olan arsayı gösterip bize camii yaptırın burada namaz kılıyoruz deyince Fatıma’nın inancını yaşayan ve yolundan gidip mücadele eden bir kadınla karşılaştım diye fevkalade mutlu oldum.

Yeryüzünde hala Fatıma’lar yaşıyor. Yine Etiyopya’da çok fakir bir bölgeyi ziyaretim sırasında iklim gereği her yerin çamur içinde olduğu, elbiselerinde aynı parçadan olan bir bölüm kalmayıncaya kadar yamalı olanlar, ottan evi olup içinde hiç denecek kadar eşyası olmayanlar ama onlar yiyecek giyecek ya da buna benzer şeyleri talep etmekten ziyade bize Kuran verin camii yaptırın taleplerinde bulunuyor. Ben bu kadınları da günümüz Fatıma’ları diye görüyorum.

Hz. Fatıma’nın önemli bir özelliğini hiç unutmamak gerekir O her zaman ve her şartta infak eden biriydi. İnfak etmek için zengin olmak gerekmediğini bize gösteren de O’dur. Medine’de Ravza-ı Mutahhara bahçesinde Ramazanda iftar açanla bilir zenginlerin çok büyük sofra kurdukları gibi bazı insanlar da sadece oruçlulara hurma, kahve yada çay infak ediyor. Bu insanları da Fatıma’nın takipçileri olarak görüyorum. Fatıma gibi ellerinde ne varsa onu infak ediyorlar.”

ERKEKLER ALİ BULAÇ’I KADINLAR HÜLYA ŞEKERCİ’Yİ ALKIŞLADI

Program konu başlığını eleştiren Ali Bulaç, ‘Fatıma’nın yoldaşı iki erkek’ konusunun dışında kadının erkeğe itaat ve sorumlulukları üzerinde durdu.

Hz. Fatıma’ın hayatında iki önemli davranış olduğunu bunun birinin takva diğerinin ise erkeğe itaat kavramı olduğunu belirten Bulaç’ın Gümüz kadının kocasına itaat etmekte imtina ettiğini bu davranışı da özellikle muhafazakâr başörtülü kadınların fazlaca yaptığını belirtmesi üzerine salonda ki erkek izleyicilerden büyük bir alkış aldı.

Hülya Şekerci’nin “babamız Hz. Muhammed s.a.v eşimiz Ali olursa biz niye itaat etmeyelim. İtaat takva ve hayırda olursa bizim için erkek kadın çocuk ayrımı olamaz. Nitekim Kuran-ı Kerimde bunun çokça örnekleri mevcuttur” şeklinde cevabı üzerine bu kez kadın izleyicilerden Şekerci’yi alkışladı.

Ali Bulaç’ın İnsan Süresi’nin Hz. Fatıma ve ailesi hakkında inen ayetleri ile ilgili de aslında bu ayetin inişin baş aktörünün Hz. Ali olduğunu ayette geçen tüm infakları Hz Ali’nin yaptığını Fatıma’nın da onu desteklediğini ve böylece bu aileyi cennetle müjdeleyen ayet inmiştir, şeklindeki sözleri tartışmaya başka bir boyut kattı.

Hz. Fatıma’nın anneliği konusunda kaynaklarda hemen hemen bilginin olmadığını söyleyerek belirten Hülya Şekerci; “Tecrübelerimiz ve okuduğumuz kaynaklarda çocuk eğitiminde anne-baba rolünün en büyük etki olduğu anlaşılıyor Çağımızda ve modern düşünce de anneliğin kutsandığını ama bir kadının ilk önce mümin kimliğinin öne çıkması gerektiğini sonradan annelik, eşlik, evlatlık rollerinin gelmesi gerektiğinin önemli bir ayraçtır” dedi.

Müminlik üst kimliğinin altında bu sorumlulukların yerleştirilmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Anneliğin ya çok fazlaca kutsandığını ya da önemsiz bir kavrammış gibi algılandığını bu iki düşüncenin aslında yanlış olduğunu belirten Şekerci; “Kutsanan ve kadının görevinin sadece annelik olduğunun savunulduğu ve bu düşüncenin etkisinde kalarak yetiştirilen çocukların tüm sorumluluklarının anneleri tarafından yerine getirildiği ve çocuğun ailenin merkezine yerleştirildiği bu eğitimin sonucunda ise çocuğun terbiye edilmesinin mümkün olmadığını ailelerin psikolog psikolog gezmektedir” dedi.

Diğer taraftan da anneliğin önemsenmediği çocuğu illa da annemi yetiştirirmiş düşüncesini bir şeklide hafife alan anneler ise çocuklarını bebek çağında annenin sevgi ve şefkatinde büyümesi gerektiği çağda kreş-anaokullarının soğuk ikliminde merhamet ve digergamlık hissinden uzak büyüyerek ebeveynlerine sevgi, saygı merhamet göstermeyen nesiller yetiştiğini beliten Şekerci sözlerini şöyle sürdürdü.

“Hz. Fatıma’nın çocuklarının karakter ve kişiliklerine baktığımızda da anne ve baba örnekliğinin çocuklara tamamen sirayet ettiğini görüyoruz. Peygamberimizin soyunun Hz. Fatıma’nın özellikle Hz. Hüseyin’in soyundan devam edeceği bilgisi de bu çocukların temiz ve naif bir aile ortamında yetiştiğini bize gösteriyor. Yine bu neslin çağlar boyunca örnek nesiller olduğu ve günümüze kadar adalet mücadelesinin önderleri olarak tüm insanlığa örnektir.

Ailede çocukların bakımını genellikle annenin yaptığını ama eğitiminde babanın çok önemli rolünün olduğunu ama maalesef bu durum Hz. Fatıma’nın ailesinde böyle yaşanıyorken günümüz ailelerinde çocukların tüm sorumluluklarının annenin omuzlarındadır. Bu durumun çocukların sağlıklı kişilik ve karakter gelişiminde önemli bir engeldir.”

Zehra Ana Derneği yöneticilerinin de katıldığı program, katılımcılara “Vahiy Evinin Kızı –Kadın Yazarların Kaleminden Hz. Fatıma" kitapçığı hediye edildi 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim